دانمارک یکی از کشورهای عالی برای افرادیست که قصد مهاجرت کاری به یک کشور اروپایی را دارند. در حال حاضر بسیاری از مهاجران به دنبال فرصت‌های شغلی در این کشور، تقاضای ویزای کار و اقامت می‌کنند. کشور دانمارک با دارابودن سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و صنایع فعال، زمینه‌های بسیار خوبی را برای پیشرفت شغلی افراد مختلف فراهم می‌کند.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهانی؛ مانند مایکروسافت، اپل و گوگل در دانمارک دفاتری دارند و به دنبال استخدام نیروهای متخصص در این مراکز هستند. علاوه بر این، فرصت‌های شغلی دیگری نیز در این کشور برای مهاجران مهیا است که می‌توانند در آنها مشغول به کار شوند.

در این مقاله هلی ویزا ما قصد داریم تا اطلاعات لازم در مورد مهاجرت کاری به دانمارک را برایتان توضیح دهیم؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت به این کشور زیبا را دارید، می‌توانید با دریافت ویزای کاری، مراحل اقامت و زندگی خود را در دانمارک فراهم کنید.

مهاجرت به دانمارک از طریق کار

برای مهاجرت کاری به کشور دانمارک، همه افراد به جز شهروندان اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس نیاز به ویزا دارند. این فرایند برای شهروندان اتحادیه اروپا که مایل به کار در دانمارک هستند، باید در SIRI (آژانس دانمارک برای استخدام و ادغام بین‌المللی) انجام شود، حتی اگر نیازی به ویزا نداشته باشند.

این فرایند به‌صورت حضوری در یکی از شعب SIRI با ارائه مدارک زیر انجام می‌شود:

 • گذرنامه یا کارت ملی
 • عکس در اندازه عکس‌های پاسپورت
 • مدارک مبنی بر اقامت به‌عنوان کارگر (مانند قرارداد کار)

مراحل درخواست ویزای کار دانمارک برای ایرانیان

برای مهاجران ایرانی مراحل درخواست ویزای کاری کمی فرق می‌کند. در واقع شاید دریافت ویزای کار دانمارک به‌صورت آنلاین و از طریق SIRI (آژانس دانمارکی برای استخدام و ادغام بین‌المللی) با شهروندان اروپایی یکی باشد، اما شما باید یا خودتان این درخواست را ارسال کنید و یا به کارفرمای خود وکالت بدهید تا درخواست را از طرف شما ارسال کند. در ادامه مراحل گام‌به‌گام درخواست ویزای کار را برای مهاجرت کاری به دانمارک توضیح می‌دهیم:

 • یک طرح ویزای کار دانمارک را انتخاب کنید.
 • شناسه سفارش پرونده ایجاد کنید.
 • هزینه ویزای کار دانمارک را پرداخت کنید.
 • چک‌لیست مدارک ویزای کار دانمارک را تهیه کنید.
 • درخواست را ارسال کنید.
 • بیومتریک خود را بگیرید.
 • منتظر پاسخ باشید.

مرحله 1. یک طرح ویزای کار دانمارک را انتخاب کنید

در وب‌سایت SIRI، شما باید انتخاب کنید که کدام طرح ویزا با شرایط کاری شما مناسب‌تر است. طرح‌های ویزای موجود عبارت‌اند از:

طراحی شده برای افراد با درآمد بالا که 448000 کرون (حدود 60180 یورو) در سال یا بیشتر درآمد دارند.The Pay Limit Scheme
برای افرادی که پیشنهاد شغلی برای مشاغلی دارند که کمبود متخصصان واجد شرایط را در دانمارک تجربه می‌کنند (مهندسان، پزشکان و مشاوران پزشکی، حسابرسان و غیره) این لیست دو بار در سال، اول ژانویه و اول ژوئیه به‌روز می‌شود.The positive list
برای افرادی که پیشنهادی از یک شرکت تا شده توسط SIRI دارند. این طرح استخدام سریع‌تر و آسان‌تر را برای کارمندان خارجی با شرایط خاص، شروع سریع کار و مجوز انعطاف‌پذیر ارائه می‌دهد.Fast track scheme
برای افرادی که برای مدت کوتاهی به‌عنوان کارآموز در یک شرکت در دانمارک پیشنهاد کار داده شده است.Trainee
برای افرادی که پیشنهاد شغلی به‌عنوان دامدار یا مدیر مزرعه در کشاورزی دارند.Herdsmen and farm managers
برای افرادی که دارای مجوز اقامت بر اساس شغل با یک کارفرمای خاص هستند و می‌خواهند یک شغل حاشیه‌ای را انتخاب کنند.Sideline employment
برای افرادی که مجوز دانمارکی را به‌عنوان پزشک یا دندانپزشک دریافت کرده‌اند و برای مجوز کار باهدف سازگاری و اهداف آموزشی درخواست می‌کنند.Employment for adaptation and training purposes
برای همراهی اعضای خانواده که با شخصی که در دانمارک کار می‌کندWork permit for accompanying family members
برای مجریان، هنرمندان، ورزشکاران حرفه‌ای یا مربیان، یا سرآشپزان متخصص.Special individual qualifications
برای افرادی که دارای مجوز اقامت به‌عنوان پناهنده، عضوی از خانواده متحد شده، یا یکی از اعضای خانواده همراه با یک تبعه خارجی دارای مجوز اقامت هستند.Labor market attachment

مرحله 2. Case Order ID ایجاد کنید

پس از انتخاب نوع ویزا، وقت آن رسیده که درخواست خود را با ایجاد شناسه سفارش پرونده ادامه دهید. این کار بیشتر شبیه به ایجاد یک حساب کاربری است که در آن اطلاعات شخصی، شماره پاسپورت و ایمیلتان را باید ارائه کنید.

مرحله 3. هزینه ویزای کار دانمارک را پرداخت کنید

پس از ایجاد Case Order ID، باید هزینه‌ای را پرداخت کرده و درخواست خود را ارسال کنید. فراموش نکنید مراحل پرداخت و درخواست شما باید در یک سال تقویمی انجام شود در غیر این صورت ممکن است درخواست شمارد شود. هزینه بیشتر ویزاهای کاری در دانمارک 4405 کرون (حدود 590 یورو) است.

مرحله 4. چک‌لیست ویزای کار دانمارک را تهیه کنید

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای دانمارک عبارت‌اند از:

 • گذرنامه: مطمئن شوید که پاسپورت شما معتبر است و حداقل دو صفحه خالی دارد.
 • کپی پاسپورت: از پاسپورتتان کپی بگیرید.
 • بیمه سلامت: برای مهاجرت کاری به دانمارک یا اخذ ویزای کاری دانمارک، شما به یک بیمه‌نامه درمانی نیاز دارید که در طول مدت اقامت در دانمارک، وضعیت سلامت شما را پوشش دهد.
 • سایز درست عکس: تصاویر ارائه شده برای ویزای کاری باید با تصاویر پاسپورت هم اندازه و شبیه باشند و از قوانین عکس شنگن پیروی کنند.
 • گواهی پرداخت هزینه ویزا: هزینه‌ای که برای اخذ ویزای کاری پرداخت می‌کنید را به‌صورت یک سند و مدرک نگهداری کنید.
 • فرم تکمیل شده وکالت‌نامه: این بخش، تنها در صورتی موردنیاز است که شما به کارفرمای خود یا شخص دیگری وکالت دهید تا درخواست شما را ارسال کنند.
 • قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری: قرارداد/پیشنهاد کاری نباید بیشتر از 30 روز باشد.
 • مدرک تحصیلی یا مدرک مهارتی: شما برای مهاجرت کاری به دانمارک، به مدارکی نیاز دارید تا ثابت کند که برای این موقعیت واجد شرایط هستید. البته در برخی موارد شما به یک مجوز دانمارکی برای کار نیز نیاز خواهید داشت.

مرحله 5. درخواست ویزای کاری به دانمارک خود را ارسال کنید

به سه روش زیر می‌توانید درخواست خود را برای ویزای کار دانمارک ارسال کنید:

 • آنلاین: شما می‌توانید درخواست را به‌صورت آنلاین از طریق وب‌سایت SIRI تکمیل کنید. لطفاً توجه داشته باشید که این گزینه ممکن است برای همه در دسترس نباشد.
 • خارج از کشور: شما می‌توانید درخواست ویزای کاری خود را به یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارک یا یک مرکز درخواست در کشور محل اقامت خود ارسال کنید. اگر در کشور، سفارت دانمارک بسته است، باید به سفارت نروژ یا یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارکی در منطقه دیگری بروید.
 • در دانمارک. اگر قبلاً به‌عنوان مقیم قانونی (نه به‌عنوان توریست) در دانمارک زندگی می‌کردید، می‌توانید درخواست ویزای کار در دانمارک ارسال کنید. قبل از ارسال درخواست، حتماً یک قرار ملاقات با شعبه SIRI رزرو کنید.

به یاد داشته باشید، حتی اگر مدارک را در یک سفارت یا شعبه SIRI ارسال کنید، همچنان باید درخواست آنلاین اولیه را تکمیل کنید.

مرحله 6. اطلاعات بیومتریک خود را بگیرید

اطلاعات بیومتریک یعنی استفاده از اطلاعات فیزیولوژیکی برای تشخیص هویت و تأیید آن. برای درخواست ویزای کار به دانمارک، شما باید اطلاعات بیومتریکی خود را ارائه کنید. این اطلاعات شامل عکس چهره، اثر انگشت، امضا و یا سایر اطلاعات بیومتریکی دیگر است.

شما می‌توانید اطلاعات بیومتریکی خود را در یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارکی در خارج از ایران هم ثبت کنید و پس از 14 روز جواب بگیرید. اسناد بیومتریک در پایگاه‌داده مقامات مهاجرت ذخیره می‌شود. هدف از گرفتنِ این اطلاعات، تأیید هویت شما و جلوگیری از سوءاستفاده از آن در فرایند صدور ویزای کار دانمارک است.

مرحله 7. منتظر پاسخ باشید

زمان بررسی برای ویزای کار دانمارک 30 روز است. اما در برخی مواقع مانند اخذ ویزاهای فوری، معمولاً این زمان ده روز طول می‌کشد. زمانی که درخواست را برای سفارت دانمارک ارسال کردید، پس از چند روز ایمیلی دریافت خواهید کرد. همچنین از طریق پیامک وضعیت درخواست ویزا به شما اطلاع داده می‌شود.

لازم به ذکر است، ویزای فوری (Fast-Track) نوعی ویزا است که سریع‌تر از ویزای معمولی داده می‌شود. این نوع ویزا برای رفع نیازهای افرادی طراحی شده‌اند که به دلیل شرایط خاص مانند فوریت‌های پزشکی، جلسات کاری یا اورژانس‌های خانوادگی نیاز به سفر فوری دارند.

پس از تأیید درخواست ویزای کار، شما می‌توانید به دانمارک سفر کنید. یکی از اولین گام‌های شما برای زندگی در دانمارک، ثبت آدرس دانمارکی در شهرداری محلی است که قصد دارید در آن زندگی کنید. پس از ثبت‌نام، شماره CPR دانمارکی (شماره ثبت شخصی) خود را دریافت خواهید کرد.

هزینه ویزای کار دانمارک

برای دریافت ویزای کاری به دانمارک، شما باید هزینه‌ای را به سفارت یا کنسولگری که در آن درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارسال کرده‌اید، پرداخت کنید.

هزینهنوع ویزا
    4,405 کرون (591.92 یورو)  Positive List
Pay Limit Scheme
Trainee
Fast-track Scheme
Special individual qualifications
Herdsmen and farm managers
Labour Market Attachment
  بدون هزینهWork permit for accompanying family members
Sideline employment
Employment for adaption and training purposes

مدت‌ زمان ویزای کار دانمارک

مدت مجوز کار در دانمارک می‌تواند تا 4 سال ادامه داشته باشد. برای قراردادهای کاری محدود یا موقت، مدت مجوز کار در دانمارک برابر با مدت قرارداد به‌اضافه شش ماه اضافی است. اگر مایل به ادامه کار در دانمارک پس از چهار سال اول هستید، باید برای تمدید مجوز اقامت و کار دوباره اقدام کنید.

تمدید ویزای کار دانمارک

اگر مدت اعتبار مجوز فعلی شما برای کار در دانمارک به پایان برسد، می‌توانید برای تمدید مجوز اقامت و کار خود مجدداً اقدام کنید. به‌خاطر داشته باشید که تنها در صورتی می‌توانید مجوز اقامت خود را تمدید کنید که به همان شغل ادامه دهید. این بدان معناست که شما باید در همان موقعیت شغلی با همان کارفرما و یا با شرایط کاری یکسان استخدام شوید. زمان پردازش درخواست تمدید شما تقریباً سه ماه است.

نکته مهم برای مهاجرت کاری به دانمارک این است که اگر توسط همان کارفرما مجدداً دعوت به کار نشدید، باید برای یک مجوز کار جدید درخواست دهید.

شرایط مهاجرت اعضای خانواده متقاضی اصلی کار در دانمارک

اگر همسر یا فرزند (زیر 18 سال)، فردی هستید که برای کار در دانمارک زندگی می‌کند، می‌توانید به‌عنوان یکی از اعضای خانواده همراه، اجازه اقامت دریافت کنید.

زمان پردازش این درخواست ممکن است تا دو ماه طول بکشد و شما باید هزینه‌ای معادل 1615 کرون (210 یورو) بپردازید.

مدارک موردنیاز برای همراهی اعضای خانواده در مهاجرت کاری دانمارک عبارت‌اند از:

 • رسید هزینه پرداخت شده
 • کپی از تمام صفحات پاسپورت
 • کپی سند ازدواج

مدارک زندگی مشترک مانند:

 • قراردادهای اجاره
 • قراردادهای بیمه
 • اظهارات بانک
 • پرداخت‌های مشترک یا مشابه
 • کپی شناسنامه (برای کودکان)

 اگر یکی از والدین به دانمارک نمی‌آیند، شما به رضایت او برای بردن فرزندتان نیاز دارید.

نتیجه‌گیری

مهاجرت کاری به دانمارک برای ایرانی‌ها می‌تواند به‌عنوان یک مزیت مهم در نظر گرفته شود. ازآنجایی‌که دانمارک یکی از کشورهای پیشرفتة جهان است؛ بنابراین دلیل فرصت‌های شغلی بسیاری در آن وجود دارد.

همچنین دانمارک یکی از کشورهای اروپایی است که در زمینه بسیاری از رشته‌های فناوری اطلاعات، فرصت‌های عالی شغلی برای ایرانیان فراهم می‌کند که در ایران ممکن است این شرایط محیا نباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره در مورد مهاجرت کاری به دانمارک با کارشناسان باتجربه و وکلای مهاجرتی هلی ویزا تماس بگیرید.

سوالات متداول

1. برای مهاجرت کاری به دانمارک چه مدارکی نیاز داریم؟

برای مهاجرت کاری به دانمارک، شما باید دارای مدرک تحصیلی مرتبط با شغل خود باشید، تجربه کار مرتبط با شغل خود داشته باشید و همچنین باید به زبان دانمارکی یا انگلیسی مسلط باشید.

2. چطور می‌توان پروسه مهاجرت کاری به دانمارک را شروع کرد؟

برای شروع مهاجرت کاری به دانمارک، ابتدا باید یک شغل پیدا کرده و مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید. سپس باید اقدام به درخواست ویزای کاری و اخذ مجوز کار از دانمارک کنید.

3. چه شرایطی برای اخذ مجوز کار در دانمارک لازم است؟

برای اخذ مجوز کار در دانمارک، باید دارای شغلی با حقوق و شرایط مناسب باشید و همچنین باید پرونده مالی خود را ارائه دهید. همچنین برای اخذ مجوز کار، شرکتی که شما را استخدام می‌کند باید از طریق سازمان‌های مربوط در دانمارک، مجوز کار شما را دریافت کند.