آیا برای تحصیل در خارج از کشور برنامه‌ریزی می‌کنید؟ پیشنهاد هلی ویزا به شما تحصیل کارشناسی در دانمارک است. ازآنجایی‌که دانمارک دومین کشور شاد در جهان است؛ پس با تحصیل در این کشور، نه‌تنها احساس خستگی می‌کنید؛ بلکه یک زندگی شاد هم نصیبتان می‌شود.

زندگی در کشور دانمارک علاوه بر شاد بودن، این شانس را هم برایتان به ارمغان می‌آورد که تحصیلات با کیفیتی را در محیطی دوستانه، ایمن و مبتنی بر نوآوری دنبال کنید.

در ادامه به‌تمامی زوایای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک به طور مفصل می‌پردازیم.

چرا تحصیل در دانمارک؟

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که چرا دانمارک را باید برای تحصیلات بپذیریم. در ادامه به مزایای تحصیل کارشناسی در دانمارک نگاهی می‌اندازیم.

 1. تحصیلات برای دانشجویان اتحادیه اروپا  رایگان است

بله درست خواندید اگر از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا آمده باشید، دانشگاه‌های دولتی در دانمارک رایگان هستند.

اگر هم قصد مهاجرت به این کشور را از ایران دارید، شهریه تحصیلی شما بین 6000 تا 16000 یورو در سال است که نسبت به تحصیل در ایالات متحده، کانادا یا استرالیا بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

همچنین شما می‌توانید برای کمک‌هزینه‌های تحصیل و زندگی برای بورسیه‌های مختلف این کشور نیز  اقدام کنید.

2. دانشگاه‌های دانمارک جزو بهترین دانشگاه‌های اروپایی هستند

دانشگاه‌های دانمارک اغلب در بین بهترین مؤسسات آموزش عالی در اروپا و کل جهان قرار دارند.

دانشگاه کپنهاگ، دانشگاه آرهوس، و دانشگاه فنی دانمارک (DTU) تنها چند نمونه از این دانشگاههای معتبر هستند. به جز این مراکز آموزشی، دانشگاه‌های دیگری هم در دانمارک وجود دارند که از نظر علمی در رتبه‌های بالای قرار دارند.

3. سیستم آموزشی دانمارک توجه زیادی به دانشجویان دارد

اگر قصد تحصیل کارشناسی در دانمارک را دارید، ممکن است در حین تحصیل دچار یک شوک کوچک البته مثبت شوید. به‌احتمال زیاد شما در طول دوران تحصیل، کل سالن‌های درس را پر از دانشجویان نخواهید یافت. کلاس‌های دانشگاه‌های دانمارک اغلب در گروه‌های کوچک برگزار می‌شود که دانشجویان می‌توانند تمرکز بهتری داشته باشند و اساتید به طور ویژه‌ای به هر دانشجو توجه کنند.

4. در دانشگاه‌ها انگلیسی زیاد صحبت می‌شود

اگرچه زبان انگلیسی رسمی نیست، اما این زبان در دانمارک بسیار محبوب است. تقریباً 90٪ از شهروندان دانمارکی می‌توانند انگلیسی صحبت می‌کنند، بنابراین دلیلی برای نگرانی در مورد موانع زبانی وجود ندارد.

بااین‌حال، اگر می‌خواهید در طول تحصیل خود کار کنید، باید زبان دانمارکی را در حد پایه بلد باشید.

لیست بهترین دانشگاه های دانمارک

سیستم آموزش عالی در دانمارک بسته به تخصص شما و تمرکز بر روی پژوهش یا مهارت‌های عملی به چند نوع دانشگاه تقسیم می‌شود.

دانشگاه‌های سنتی:  تقریباً در هر رشته‌ای که تصور کنید، از روان‌شناسی گرفته تا علوم رایانه، می‌توانید برای مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا درخواست دهید.

کالج‌های دانشگاهی: این دانشگاه‌ها برنامه‌های کارشناسی حرفه‌ای را در زمینه‌هایی مانند تربیت‌معلم، مهندسی، تجارت، پرستاری یا مددکاری اجتماعی ارائه می‌دهند. برنامه‌های تحصیلی شامل کارگاه‌های مختلف و موقعیت‌های کاری، از جمله در خارج از کشور است.

مؤسسات آموزش عالی هنری: مدارس تخصصی که در آنها می‌توانید در رشته‌های هنر، موسیقی، معماری یا طراحی لیسانس بگیرید.

مدارس آموزش دریانوردی: مراکز آموزشی که به‌شدت بر مهارت‌های تحقیق و فنون عملی تمرکز دارند و به دانشجویان علاقه‌مند به مهندسی فنی و دریایی اختصاص‌داده‌شده است.

به طور متوسط، تقریباً ۸ دانشگاه بزرگ و معتبر در سطح جهانی در دانمارک وجود دارد که می‌توانید در آنها مقطع کارشناسی را بگذرانید.

 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه آرهوس
 • مدرسه اقتصاد کپنهاگ
 • دانشگاه جنوبی دانمارک 
 • دانشگاه روسکیلد
 • دانشگاه فنی دانمارک
 • دانشگاه آلبورگ

در ادامه به مزایای تحصیل در دانشگاه‌های دانمارک می‌پردازیم.

مزایای تحصیل در دانمارک

سیستم آموزشی دانمارک، تحصیلات آکادمیک را با روش‌های نوین ترکیب می‌کند و به شما این فرصت را می‌دهد تا فکر کنید، آزمایش کنید و در راه رسیدن به ایده‌های جدید و دانش بیشتر تلاش کنید.

با کمک سخنرانی‌ها و روش‌های آموزشی مبتنی بر پروژه، تحصیلات شما در دانمارک باعث می‌شود تا به صورت خلاقانه و مشارکتی از دانش جدید کمک بگیرید و بتوانید چالش‌های پیچیده زندگی واقعی را نیز حل کنید.

دانمارک تنها چند شهر دانشجویی دارد، اما همه آنها محیطی پر جنب‌وجوش را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید در خارج از کلاس‌ها،  از اوقات فراغت خوبی لذت ببرید، فرقی نمی‌کند چه در پایتخت باشید و یا در شهرهای اطراف، به‌هرحال به‌راحتی می‌توانید با دوچرخه رفت‌وآمد کنید.

شرایط مقطع کارشناسی در دانمارک

در دانمارک، مقطع کارشناسی شامل چهار سال تحصیلی است و هر سال تحصیلی به دونیم سال تقسیم می‌شود. دانمارک نیز همانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دیگر، برخی شرایط و مشخصات خاصی برای ورود به مقطع کارشناسی دارد.

یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک، معمولاً نیاز است که زبان‌آموزش در دانشگاه را بلد باشید که در این مورد زبان دانمارکی است. این موضوع می‌تواند برای ایرانیانی که به دنبال تحصیل در دانمارک هستند، موجب تردید شود.

همچنین، برای ورود به دانشگاه‌های دانمارک، شما باید شرایط و معیارهایی را که توسط هر دانشگاه به طور مستقل تعیین می‌شود، برآورده کنید. این شرایط ممکن است شامل نمرات دروس دبیرستانی، آزمون‌های ورودی، مصاحبه و یا سایر الزاماتی باشد که بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است؛ بنابراین، برای ورود به مقطع کارشناسی در دانمارک، شما باید بادقت شرایط موردنیاز هر دانشگاه را بررسی کنید و به آن‌ها عمل کنید.

در دانمارک، رشته‌های محبوب تحصیلی در مقطع کارشناسی شامل مدیریت امور مالی، اقتصاد، طراحی داخلی، علوم زیست‌محیطی و مهندسی عمران و مکانیک هستند. اما دانشگاه‌ها در دانمارک بسیاری از رشته‌های دیگر را نیز ارائه می‌دهند، بنابراین می‌توانید بر اساس علاقه و توانایی خود رشته تحصیلی را انتخاب کنید.

در نهایت، توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری نهایی در مورد تحصیل در دانمارک، بادقت اطلاعات مربوط به شرایط و معیارهای ورودی به دانشگاه‌ها را جمع‌آوری کرده و با کمک مشاوران هلی ویزا از تمام جزئیات مربوط به این فرایند آگاه شوید.

معرفی رشته‌ های تحصیلی در دانمارک 

هر رشته‌ای را که برای تحصیل کارشناسی در دانمارک انتخاب کنید، می‌توانید منتظر کیفیت بالا و استانداردهای آکادمیک آن در سراسر جهان باشید. شما می‌توانید از میان طیف وسیعی از برنامه‌های تدریس شده به زبان انگلیسی، از علوم طبیعی و مهندسی گرفته تا معماری و طراحی، یکی را برای تحصیل کارشناسی در دانمارک انتخاب کنید.

در ادامه برخی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در دانمارک آورده شده است:

 • کارشناسی مدیریت بازرگانی
 • کارشناسی اقتصاد
 • کارشناسی محیط زیست
 • کارشناسی فناوری اطلاعات
 • کارشناسی مهندسی عمران

در ادامه به شرایط دریافت ویزای تحصیلی دانشجویان در دانمارک می‌پردازیم.

دریافت ویزای تحصیلی دانشجویان در دانمارک

برای ادامه تحصیل در دانمارک، تمام درخواست‌کنندگان نیازمند دریافت ویزای اقامت تحصیلی در این کشور هستند. برای اخذ ویزای تحصیلی در دانمارک، شما باید مجموعه‌ای از مدارک موردنیاز را ارائه دهید. در زیر به طور خلاصه توضیح داده شده است:

 • گذرنامه: شما باید گذرنامه اعتباردار با حداقل 3 ماه اعتبار باقی‌مانده از زمان خروج از دانمارک داشته باشید.
 • فرم ثبت‌نام و درخواست ویزای تحصیلی: شما باید فرم ثبت‌نام و درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل و تحویل دهید.
 • بیمه مسافرتی: شما باید بیمه مسافرتی با پوشش 30000 یورو برای زمان اقامت در دانمارک ارائه دهید.
 • اطلاعات شخصی و خانوادگی: شما باید اطلاعات شخصی و خانوادگی کامل خود را ارائه کنید و در مرحله ثبت بیومتریک نیز شرکت کنید.
 • نامه پذیرش: شما باید نامه پذیرش مورد تا از یک دانشگاه در دانمارک را ارائه دهید.
 • اثبات توانایی مالی: شما باید توانایی مالی خود را برای تحصیل در دانمارک اثبات کنید و هزینه ویزا را به سفارت دانمارک پرداخت کنید.

در نظر داشته باشید که این فقط مدارک اصلی هستند و در برخی موارد، سفارت ممکن است از شما درخواست مدارک دیگری نیز داشته باشد؛ بنابراین، بهتر است آخرین شرایط سفارت دانمارک را مطالعه کرده و مدارک موردنیاز را فراهم کنید.

چگونه برای تحصیل کارشناسی در دانمارک اپلای کنیم؟

صرف‌نظر از دانشگاه انتخابی شما، دانمارک برای دانشجویان بین‌المللی وب‌سایت ویژه‌ای برای اپلای ارائه می‌دهد که در آن می‌توانید حداکثر برای هشت برنامه درخواست دهید؛ بنابراین قبل از هر اقدامی، تمام مدارک درخواستی موردنیاز را به‌دقت بررسی کنید و پس از آن همه را به انگلیسی ترجمه کنید.

به‌عنوان‌مثال، مدرک دیپلم بین‌المللی یا معادل آن، شرط اصلی برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی در دانمارک است.

قبل از ثبت‌نام، مطمئن شوید که الزامات زبانی در رشته شما چیست و آیا نیاز به اثبات مهارت‌های زبان انگلیسی دارید یا خیر.  در آخر باید بگوییم برای بالابردن شانس خود برای تحصیل کارشناسی در دانمارک، حتماً برای بیش از یک دانشگاه درخواست دهید!

هزینه تحصیل در دانمارک

دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا از وضعیت رایگان شهریه برای کلیه مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی دانمارک برخوردار هستند. همچنین به‌عنوان یک ایرانی، اگر یکی از شرایط زیر را داشته باشید، می‌توانید از تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در دانمارک بهره‌مند شوید.

 • اجازه اقامت دائم یا موقت داشته باشید
 • یکی از والدین شما اهل یک کشور غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا است و در حال حاضر در دانمارک کار می‌کند

در غیر این صورت، شما برای تحصیل کارشناسی در دانمارک باید بین 6000 تا 16000 یورو در سال در دانشگاه‌های دولتی شهریه بپردازید.

دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌های تحصیلی بالاتری دارند که معمولاً برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا اعمال می‌شود.

– هزینه‌های اسکان دانشجویی

میانگین قیمت مسکن دانشجویی در دانمارک بین 450 تا 670 یورو در ماه است و معمولاً در کپنهاگ (800 تا 900 یورو در ماه) بالاتر می‌رود. بااین‌حال، اگر به دنبال گزینه اقامتی اقتصادی باشید، می‌توانید مکان‌هایی را با قیمت 250 یورو در ماه در خارج از مرکز شهر پیدا کنید.

تعداد مکان‌های موجود در سالن‌های اقامت دانشجویی (kollegier) معمولاً محدود است، اما اگر بتوانید یک اتاق را پیدا دهید، اجاره حدود 250 یورو در ماه خواهد بود.

– هزینه مراقبت‌های بهداشتی دانشجویی

به جز مراقبت‌های دندانپزشکی و فیزیوتراپی، همه دانشجویان خارجی در دانمارک در صورت بروز حوادث، بیماری حاد یا بیماری مزمن، دسترسی برابر و رایگان به خدمات مراقبت‌های بهداشتی دارند. برای سایر خدمات مراقبت‌های بهداشتی، بسته به نوع بیمه مراقبت‌های پزشکی باید هزینه پرداخت کنید.

– هزینه‌های غذا برای دانشجویان

میانگین قبض‌های غذای شما در دانمارک بسته به عادات خرج‌کردنتان در حدود 200 تا 270 یورو در ماه می‌شود. اگر خرید هفتگی خود را از سوپرمارکت‌های تخفیف‌دار انجام دهید، می‌توانید مقداری پول پس‌انداز کنید.

صرف ناهار یا شام در رستوران در حدود 16 یورو برای هر نفر هزینه دارد. به‌طورکلی، شما باید حداقل 800 تا 1200 یورو در ماه برای هزینه‌های زندگی دانشجویی خود آماده کنید.

نتیجه‌ گیری

تحصیل کارشناسی در دانمارک یک فرصت جذاب برای ایرانیان است. این کشور با دانشگاه‌های برتر و سیستم آموزشی باکیفیت، به‌عنوان یک مقصد محبوب برای تحصیل در سطح بین‌المللی شناخته شده است.

دانمارک با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع در اکثر رشته‌ها، امکان دستیابی به دانش و مهارت‌های عالی را فراهم می‌کند. همچنین، دانشگاه‌های دانمارک به دانشجویان ایرانی فرصت‌های تجربه کاری و پروژه‌های تحقیقاتی متنوعی را ارائه می‌دهند که به تقویت مهارت‌های عملی آنها کمک می‌کند.

علاوه بر این، دانمارک یک کشور زیبا است که بافرهنگ متنوع، زندگی شهری پویا و طبیعت ناب خود، دانشجویان را شگفت‌زده می‌کند. همچنین، سیستم حمایتی و پشتیبانی قوی از همه دانشجویان بین‌المللی، احساس راحتی و امنیت را برای آنها فراهم می‌کند.

به‌طورکلی،  تحصیل کارشناسی در دانمارک فرصتی است که علاوه بر ارتقای دانش و مهارت‌های تخصصی، به دانشجویان ایرانی امکان تجربه فرهنگی و اجتماعی منحصربه‌فرد را می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه‌های برتر دانمارک و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور با کارشناسان و وکلای مهاجرتی ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک چقدر است؟

مقطع کارشناسی در دانمارک معمولاً چهار سال طول می‌کشد.

2. آیا برای ورود به دانمارک باید زبان دانمارکی را بلد باشم؟

بله برای تحصیل در دانمارک، معمولاً نیاز به آشنایی با زبان دانمارکی است. اما در برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها، دروس به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود.

3. آیا دانشگاه‌های دانمارک شهریه دارند؟

بله برای تحصیل در دانشگاه‌های دانمارک باید شهریه بپردازید. هزینه‌های تحصیلی به دانشگاه و رشته تحصیلی  بستگی دارد.