صخره های مون کلینت در حدود 70 میلیون سال در دانمارک درست شده‌اند؛ صخره‌های دیدنی با 128 متر بالای دریای فیروزه‌ای و ساحل فسیلی در زیر آن. در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا با این جاذبه گردشگری دانمارک آشنا شویم. پس با ما همراه شوید.

تاریخچه پیدایش صخره های مون کلینت دانمارک

کلمه Møns Klint یا Moens Klint برگرفته از کلمه قدیمی دانمارکی «mo» به معنای گچ است که در گوشه جنوب شرقی دانمارک در دریای بالتیک واقع شده است. فاصله دریا از کپنهاگ تا صخره های مون کلینت کمتر از 2 ساعت با ماشین فاصله دارد. در این ساحل، مسیرهای زیادی برای پیاده روی نیز خواهید یافت که به شما این امکان را می دهد تا زمین های شگفت انگیز و صخره های سفید منحصر به فردی را ببینید.

این پدیده گچی چشم‌نواز 6 کیلومتر طول دارد که پایه و اساس آن میلیون ها سال پیش توسط جلبک ها و حیوانات آبزی در دریای گرمسیری گذاشته شد. با گذشت زمان، این بقایا باعث شدند صفحات آهکی در بستر دریا ظاهر شوند که همان آغاز پیدایش صخره های گچی بودند. در حدود 11000 سال قبل، یخچال‌های عظیم عصر یخبندان، تکه‌های گچ را هل دادند و لایه‌های به وجود آمده را تا کردند. در نهایت این تغییرات، صخره‌های سفید بکری به وجود آمد که امروزه آنها را به نام صخره های مون کلینت می‌شناسیم.

مونت کلینت مدام دستخوش دگرگونی می‌شود. فرسایش طبیعی هر ساله صخره‌ها را می‌خورد. رانش سنگ نیز در این میان رخ می‌دهد و آخرین حادثه بزرگ در سال 2007 بود که در آن بخش عظیمی از یک صخره به نام Store Taler به سمت دریای بالتیک رفت. این بزرگترین اتفاق در تغییرات صخره های مونت کلینت در 50 سال اخیر بود.

جاذبه های طبیعی صخره های مون کلینت دانمارک

زیبایی Møns Klint به‌ویژه در یک روز آفتابی که صخره‌های گچی سفید برجسته و به شکل زمردی سبز یا فیروزه‌ای بر روی دریای بالتیک می‌افتند، فوق‌العاده است.

شما می‌توانید با استفاده از مسیرهای پیاده‌روی چوبی عالی و تابلوهای علامت‌دار در صخره‌ها پیاده‌روی کنید، از مسیرهای دوچرخه‌سواری کوهستانی استفاده کنید، زیپ‌لاین‌ها را امتحان کنید، غواصی کنید، یا از بودن کنار آب بازدید کنید. 

اگر مایل به کاوش در صخره‌ های مونت کلینت در کناردریا هستید، می‌توانید یک تور قایقی 2 ساعته در همان نزدیکی داشته باشید. این تور در کنار روستای ساحلی کوچکی قرار دارد که در سال 1878 توسط Scavenius تأسیس شد و برای صادرات کالا از املاک کلینتولم در نظر گرفته شده است.

بعدها از این ساحل برای صنعت ماهیگیری مورداستفاده قرار گرفت و هنوز هم ساختمان‌های مربوط به این صنعت باقی‌مانده است. یکی از آنها خانه مارماهی قدیمی است که اکنون به رستوران تبدیل شده است.

شما می‌توانید فسیل‌هایی با قدمت 70 میلیون سال در کنار صخره های مون کلینت پیدا کنید که در داخل آن مواد آهکی که از موجودات میکروسکوپی که در بستر دریا زندگی می کردند، باقی مانده اند.

اگر به پرندگان علاقه‌مند هستید، در صخره های مون کلینت می‌توانید به دنبال شاهین‌های شگفت‌انگیزی باشید که زندگی می‌کنند. این پرنده سریع‌ترین حیوان جهان است که می‌تواند بیش از 300 کیلومتر در ساعت پرواز کند.

در بالای Møns Klint می‌توانید از موزه زمین‌شناسی که در سال 2007 افتتاح شد نیز بازدید کنید؛ جایی که شما می توانید پیش از تاریخ زمین شناسی را ردیابی کنید، همچنین شکل گیری صخره های گچی و مناظر اطراف را از طریق کارگاه های مختلف کشف کنید.

جاذبه های گردشگری صخره های مون کلینت دانمارک

از دیگر مکان‌های دیدنی صخره های مون کلینت می‌توان به Stege، شهر اصلی مون اشاره کرد. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای بازاری دانمارک است که جشن هفتصد و پنجاهمین سالگرد خود را در سال 2018 جشن گرفت. در قرون‌وسطی، Stege نقش مهمی در صید شاه‌ماهی Øresund داشت. شاه‌ماهی‌های اینجا به‌قدری فراوان بودند که یک‌سوم بازار ماهی دانمارکی را به خود اختصاص می‌دادند.

با قدم‌زدن در اطراف شهر Stege بقایای زیادی از قرون‌وسطی را مشاهده کنید، به‌عنوان‌مثال باروهای شهر که نمونه خوبی از دروازه شهر دانمارکی قرون‌وسطایی است، یک قلعه قرون‌وسطایی از قرن سیزدهم و همچنین تعدادی از انبارهای قدیمی.

جزیره نورد نیز در کنار صخره‌ های مون کلینت، قبلاً ملک پادشاه بود، اما در سال 1769 توسط 20 کشاورز محلی خریداری شد. امروزه این جزیره، پر از پرندگان مختلف است و بهشتی است که پرندگان مهاجر در آن زندگی می‌کنند و در مسیر مهاجرت خود استراحت می‌کنند. علفزارهای جزیره نیورد نیز محل زندگی تعداد زیادی اردک هستند که هر ساله با زاد و ولد در آنجا بیشتر می‌شوند.

معدن فکس کلکبرود نیز بیش از 900 سال است که محل تولید سنگ آهک بوده است. شما می‌توانید با بازدید از این معدن، مرجان‌های فسیل شده، دندان‌های کوسه، حلزون‌ها، خرچنگ‌ها و موارد دیگر را پیدا کنید.

استیون کلینت، صخره ای به طول 20 کیلومتر است که تا ارتفاع 41 متری از سطح دریا بالا می‌رود، یکی دیگر از مکان‌های شگفت انگیز در کنار صخره های مون کلینت است که جز میراث جهانی یونسکو است. این صخره از برخورد تکه‌ای از سیاره با کره زمین در حدود66 میلیون سال پیش به وجود آمده است.

نتیجه گیری

بازدید از صخره های مون کلینت در دانمارک می‌تواند تجربه‌ای بسیار دلپذیر و فراموش‌نشدنی باشد. این صخره‌ها در ساحل دریای شمالی واقع شده و به دلیل شکل‌ها و طرح‌های طبیعی خاص خود، جذابیت بسیاری برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت دارند.

بازدید از صخره های مون کلینت به شما اجازه می‌دهد تا با طبیعت دانمارک بیشتر آشنا شوید و به تماشای مناظر زیبای ساحل، دریا و صخره‌های گچی بپردازید. بازدید از صخره‌های مون کلینت همچنین به شما فرصت می‌دهد تا از فضای آرام و طبیعی اطراف لذت ببرید.

شما می‌توانید در اطراف صخره‌ها قدم بزنید، تماشای موج‌های دریا را تجربه کنید و از صدای طبیعت لذت ببرید. همچنین، موقعیت جغرافیایی صخره‌های مون کلینت به شما اجازه می‌دهد تا از غروب و طلوع آفتاب در این منطقه بهره مند شوید و لحظات زیبا و عکس‌نشدنی را ثبت کنید.

سؤالات متداول

1. کدام جزیره در دریای بالتیک دارای صخره‌های مون کلینت است؟

مون کلینت یک مسیر۶ کیلومتری از صخره‌های آهکی و گچی در امتداد ساحل شرقی جزیره دانمارکی Møn در دریای بالتیک است.

2. صخره های مون کلینت تا کپنهاگ چقدر فاصله دارد ؟

تنها کمتر از دو ساعت در جنوب کپنهاگ، یکی از بزرگ‌ترین و شگفت‌انگیزترین شگفتی‌های دانمارک، مونس کلینت (Møns Klint) قرار دارد.

3. چرا به مون کلینت، صخره‌های سفید می‌گویند؟

مون کلینت از ماسه سنگی سفید تشکیل شده است که به همین علت صخره‌های سفید نام دارد.