دانمارک، یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در اتحادیه اروپا است. این کشور با داشتن هزینه‌های پایین تحصیل، مدارک دانشگاهی معتبر و روش‌های آموزشی نوین در سراسر دنیا معروف شده است و جذابیت بالایی برای دانشجویان ایرانی دارد. در این میان دانستن لیست بهترین دانشگاههای دانمارک سؤالی است که اغلب افرادی که به دنبال مهاجرت تحصیلی به این کشور دارند در پی آن هستند.

کیفیت بالای زندگی در دانمارک، تنوع فراوان در رشته‌های تحصیلی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی از دلایلی مهمی هستند که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی را مجذوب خود می‌کند؛ بنابراین اگر به دنبال تحصیل در دانمارک هستید، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر این کشور می‌تواند به شما در ادامه مسیر مهاجرت کمک کند. درصورتی‌که از یکی از دانشگاه‌های برتر دانمارک فارغ‌التحصیل شوید، فرصت‌های شغلی بهتر و درآمد بالاتری در انتظار شما خواهد بود.

در این مقاله، به بررسی بهترین دانشگاههای دانمارک می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با دانمارک

دانمارک، کشوری در منطقه اسکاندیناوی و در شمال اروپا قرار دارد. این کشور شبه‌جزیره یوتلند و جزایر متعددی را در بر می‌گیرد و همسایه‌های نروژ و آلمان است. فرهنگ و سبک زندگی مردم دانمارک شباهت‌های زیادی به سوئد دارد. در دانمارک، دانشگاه‌هایی زیبا، قدیمی و مدرن وجود دارد و کشور به دلیل صنعت انرژی‌های نو در زمینه فناوری پیشرو است.

در پایتخت دانمارک، کپنهاگ، بیش از ۴۴ دانشگاه برجسته و مؤسسات آموزش عالی دارد که در سراسر شمال اروپا شناخته شده‌اند. این کشور هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را به سرزمین خود می‌کشاند.

لیست بهترین دانشگاههای دانمارک

تعداد دانشگاه‌ها در دانمارک زیاد است. حداقل ۸ دانشگاه بزرگ و معتبر در سطح جهانی در این کشور وجود دارد. همه این دانشگاه‌ها به‌صورت دولتی اداره می‌شوند. علاوه بر این، مؤسسات آموزش عالی دیگری نیز در دانمارک وجود دارند، شامل کالج‌های دانشگاهی، مؤسسات معماری و هنر، مؤسسات تجارت بین‌الملل و مؤسسات آموزشی دریایی.

لیست کامل دانشگاه‌های دانمارک به پنج دستة آکادمی بازرگانی، کالج‌های دانشگاهی، مؤسسات معماری و هنر، مؤسسات آموزشی دریایی و دانشگاه‌ها تقسیم می‌شود. در ادامه به لیست بهترین دانشگاههای دانمارک می‌پردازیم.

دانشگاه کپنهاگ

دانشگاه کپنهاگ، دانشگاهی است که در زمینه‌های مختلف علوم بهداشتی، علوم‌انسانی، حقوق، علوم زیستی، علوم دارویی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و الهیات دارای دانشکده‌های مجزا و پیشرفته است. با بیش از ۱۸۰۰ فارغ‌التحصیل و دانشجو در هر سال، این دانشگاه به‌عنوان یکی از مراکز آموزشی برجسته شناخته می‌شود.

دانشگاه آرهوس

دانشگاه آرهوس، یکی دیگر از دانشگاه‌های برجسته است که در سال ۱۹۲۸ تأسیس شده است. با ثبت‌نام ۳۸ هزار دانشجو در سال ۲۰۱۸، این دانشگاه به‌عنوان یکی از مراکز آموزشی بزرگ شناخته می‌شود. دانشکده کشاورزی آرهوس به‌خاطر شهرت و اعتبار بالای خود شناخته شده است و ارتباط نزدیک با دانشگاه‌های بریتانیا باعث شده تا برای بازسازی و ارتقای کیفیت، وام‌هایی از انگلیس دریافت شود.

دانشگاه فنی دانمارک

دانشگاه فنی دانمارک، با بیش از ۱۸۲ سال سابقه، یکی از دانشگاه‌های معتبر در دانمارک محسوب می‌شود. این دانشگاه در رشته‌های تخصصی علوم‌انسانی، مهندسی، مطالعات بازرگانی و علوم اجتماعی شهرت دارد. با ثبت‌نام بیش از ۸۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در سال ۲۰۱۹، این دانشگاه رکورد بالاترین تعداد دانشجو را در دانمارک ثبت کرده است.

تمامی این دانشگاه‌ها با برنامه‌های آموزشی و تخصصی خود به‌عنوان مراکز آموزشی برجسته و باکیفیت شناخته می‌شوند.

دانشگاه آلبورگ

دانشگاه آلبورگ، یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۶۹ در دانمارک تأسیس شد. این دانشگاه به‌خاطر برنامه‌های وام دانشجویی خود شهرت دارد و تسهیلات فراوانی را برای دانشجویان فعال و خلاق فراهم می‌کند. دانشکده پزشکی آلبورگ نیز در منطقه اسکاندیناوی شهرت و اعتبار بالایی دارد.

مدرسه اقتصاد دانمارک

مدرسه اقتصاد کپنهاگ، یک مدرسه جدید و نوپا است که اخیراً تأسیس شده است. این مدرسه به‌اندازه دانشگاه‌های بزرگ و دولتی دانمارک شهرت و اعتبار کسب کرده است. در چند سال اخیر، مدرسه اقتصاد کپنهاگ دانشجوها را در رشته‌های تحصیلی و تلفیقی فلسفه و بازرگانی، فلسفه و ریاضیات محض نیز پذیرش کرده است.

دانشگاه جنوبی دانمارک

دانشگاه جنوبی دانمارک در سال ۱۹۶۶ تأسیس شد و شامل پنج دانشکده بزرگ است. تاکنون بیش از ۲۷ هزار دانشجو در مقطع ارشد از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. این دانشگاه حدود ۱۱۵ برنامه تحصیلی متنوع و جذاب را ارائه می‌دهد که تنوع زیادی دارند.

دانشگاه روسکیلد دانمارک

دانشگاه روسکیلد در سال ۱۹۸۸ تأسیس شده است و در زمینه علوم آزمایشگاهی بسیار شهرت دارد. تمرکز اصلی این دانشگاه روی کاربردی و عملیاتی بودن رشته‌های تحصیلی است. محیط‌زیست نیز یک موضوع بسیار مهم است که مقامات این دانشگاه چندین بار همایش‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی در این زمینه برگزار کرده‌اند.

بهترین دانشگاه‌های دانمارک برای ایرانیان

در کشور دانمارک، ۸ دانشگاه دولتی معتبر وجود دارند. ایرانیان در تمام این دانشگاه‌ها حق تحصیل دارند. تعداد ایرانیان در حال تحصیل در دانشگاه فنی کپنهاگ به طور معمول بیشتر از سایر دانشگاه‌ها است. به‌طورکلی، ایرانیان برای تحصیل در رشته مهندسی بیشتر به سمت دانشگاه‌های دانمارک می‌آیند.

برترین دانشگاههای دانمارک (بر اساس رشته‌های تحصیلی)

بهترین دانشگاههای دانمارک بر اساس رشته تحصیلی را می‌توان به‌صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

 • بیوتکنولوژی: دانشگاه فنی دانمارک
 • علوم زیستی: دانشگاه فناوری اطلاعات کپنهاگ
 • مطالعات ارتباطات و رسانه: دانشگاه کپنهاگ
 • علوم کشاورزی: دانشگاه کپنهاگ

دانشگاه‌های علوم‌انسانی و هنر دانمارک

 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه دانمارک جنوبی
 • دانشگاه آلبورگ

دانشگاههای فنی و مهندسی دانمارک

 • دانشگاه آلبورگ
 • دانشگاه صنعتی دانمارک
 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه آرهوس

دانشگاه‌های علوم پزشکی دانمارک

 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه دانمارک جنوبی
 • دانشگاه صنعتی دانمارک
 • دانشگاه آلبورگ

بهترین دانشگاه‌های علوم طبیعی دانمارک

 • دانشگاه کپنهاگدانشگاه صنعتی دانمارک
 • دانشگاه آرهوس

بهترین دانشگاه‌های علوم اجتماعی و مدیریت دانمارک

 • دانشگاه بیزینس کپنهاگ دانمارک
 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه دانمارک جنوبی
 • دانشگاه آلبورگ

در ادامه به هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دانمارکی می‌پردازیم.

هزینه‌های تحصیل در بهترین دانشگاههای دانمارک

هزینه‌های تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دانمارک متناسب با رشته‌ها، مقاطع تحصیلی و دانشگاه‌های موردنظر متفاوت است. در زیر، برخی از شهریه‌های سالانه در دانشگاه‌های برتر دانمارک آورده شده است:

 • دانشگاه کپنهاگ (مقطع کارشناسی ارشد): 7000 تا 13000 یورو
 • دانشگاه صنعتی دانمارک (مقطع کارشناسی ارشد): 6500 تا 17000 یورو
 • دانشگاه آرهوس (متغیر): 8000 تا 15000 یورودانشگاه آلبورگ (مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد): 14000 یورو
 • دانشگاه دانمارک جنوبی (مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد): 15000 یورو
 • دانشگاه روسکیلد (متغیر): 9000 تا 18000 یورو

لازم به ذکر است این اطلاعات ممکن است در طی زمان تغییر کند، به همین دلیل برای کسب آخرین اطلاعات در مورد هزینه‌های تحصیلی در بهترین دانشگاههای دانمارک، با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

نتیجه‌ گیری

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دانمارک می‌تواند یک فرصت بسیار ارزشمند باشد. زیرا این دانشگاه‌ها از نظر کیفیت آموزش، پژوهش‌ها و محیط یادگیری در سراسر جهان عالی شناخته می‌شوند. همچنین، با حضور در این دانشگاه‌ها، فرصت‌های شغلی بهتری برای فارغ‌التحصیلان وجود دارد.

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دانمارک به دانشجویان واقعاً علاقه‌مند به پیشرفت تحصیلی و آیندة حرفه‌ای خود توصیه می‌شود. با درنظرگرفتن مزایا و هزینه‌های مربوطه، فرایند تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند به یک تجربه بسیار پر فایده در طول زندگی‌تان تبدیل شود.

سؤالات متداول

1. بهترین دانشگاه‌ در دانمارک کدام است؟

بهترین دانشگاه‌ دانمارک، دانشگاه کپنهاگ (University of Copenhagen)است.

2. آیا دانشگاه‌های دانمارک در رده‌بندی جهانی بالا هستند؟

بله دانشگاه‌های دانمارک در رده‌بندی جهانی دارای موقعیت بسیار خوبی هستند. دانشگاه کپنهاگ به طور مداوم در بین رده‌های برتر در جداول رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد.

3. آیا فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌های دانمارک جایگاه خوبی دارند؟

بله دانشگاه‌های دانمارک در زمینه فعالیت‌های پژوهشی جایگاه بسیار خوبی دارند. در این دانشگاه‌ها آزمایشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و فضاهای همکاری با صنایع مختلف برای ایجاد نوآوری وجود دارد.