اگر شما هم یکی از افرادی هستید که به دنبال مهاجرت به یک کشور اروپایی برای تحصیل می‌گردید، پیشنهاد هلی ویزا به شما کشور دانمارک است. فرقی نمی‌کند چه دانشجو باشید و یا به‌تازگی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده باشید، درهرصورت باید واجد شرایط مهاجرت تحصیلی به دانمارک برای دریافت ویزای دانشجویی باشید.

با پذیرش در یکی از دانشگاه‌های دانمارک، شما می‌توانید موفق به دریافت ویزای دانشجویی شوید و علاوه بر تحصیل، برای اقامت و کار (پاره‌وقت) اقدام کنید. اگر می‌خواهید صفر تا صد شرایط مهاجرت تحصیلی به دانمارک را بررسی کنید، این مقاله هلی ویزا جواب شماست. پس آن را از دست ندهید.

شرایط ویزای تحصیلی در دانمارک

همه مهاجران به جز شهروندان اتحادیه اروپا، برای تحصیل در دانمارک نیاز به ویزا دارند. فرایند دریافت ویزای تحصیلی در دانمارک باید تا شش ماه قبل از شروع دوره‌های خود در سفارت یا کنسولگری دانمارک انجام شود.

به‌طورکلی شرایطی که افراد برای دریافت ویزای دانشجویی دانمارک باید داشته باشند عبارتند از:

 • باید در یک برنامه آموزش عالی پذیرفته شوند
 • تسلط به زبان (انگلیسی یا دانمارکی)
 • مؤسسه آموزشی باید تأیید شود
 • باید بتواند از نظر مالی از خود حمایت کند (6397 کرون در ماه)

اگر شما نیز شرایط ذکر شده را دارا هستید، در مرحله بعد باید اقدام به اخذ ویزای دانشجویی در دانمارک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از خواندن مطالب بعدی کمک بگیرید.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی برای مهاجرت به دانمارک

برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک شما باید درخواست ویزای دانشجویی را به آژانس بین‌المللی استخدام دانمارک (SIRI) ارسال کنید. فرایند درخواست ویزای دانشجویی دانمارک شامل مراحل زیر است:

 • شناسه سفارش پرونده را در وب‌سایت SIRI ایجاد کنید
 • هزینه درخواست ویزا را پرداخت کنید
 • مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید
 • فرم درخواست را تکمیل کنید
 • درخواست ویزا را ارسال کنید
 • اطلاعات بیومتریک خود را در یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارک ثبت کنید.

در آخر منتظر دریافت ویزای تحصیلی خود باشید. در ادامه تمامی مراحل را با جزئیات برایتان شرح می‌دهیم.

مرحله 1. شناسه سفارش پرونده خود را در وب‌سایت SIRI ایجاد کنید

در وب‌سایت SIRI، باید یک شناسه سفارش پرونده برای درخواست ویزای خود ایجاد کنید. برای تحصیل در مقاطع بالاتر از حد متوسطه، گزینه «آموزش عالی» را انتخاب کنید و جاهای خالی را با اطلاعات شخصی خود پر کنید. پس از اتمام کار، شماره دستور پرونده را دریافت خواهید کرد.

مرحله 2. هزینه ویزا را پرداخت کنید

پس از ایجاد Case Order ID، باید هزینه‌ای معادل 1890 کرون معادل 253.95 یورو را بپردازید، در غیر این صورت ممکن است درخواست شما رد شود.

در موارد خاص نیازی به هزینه دادن نیست:

 • توافقنامه همکاری بین اتحادیه اروپا و ترکیه
 • تعهدات بین‌المللی دانمارک

حتی اگر از پرداخت هزینه معاف باشید، همچنان ملزم به ایجاد شناسه سفارش پرونده هستید.

مرحله 3. اسناد موردنیاز را جمع‌آوری کنید

شما باید برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک، مجموعه‌ای از شرایط اخذ ویزای این کشور را آماده کنید. این شرایط شامل نامه پذیرش از دانشگاه دانمارکی، مدرک توانایی مالی و غیره است. شما باید تمام مدارک موردنیاز را ارسال کنید، در غیر این صورت نباید منتظر ویزا باشید.

توجه: برای درخواست‌های آنلاین، تمام مدارک شما باید به‌صورت دیجیتال آماده باشد.

مرحله 4. فرم درخواست را به عنوان یکی از شرایط مهاجرت تحصیلی به دانمارک تکمیل کنید

فرم درخواست باید توسط خودتان و مؤسسه آموزشی که انتخاب کرده‌اید، تکمیل شود. شما می‌توانید بین فرم آنلاین یا درخواست فرم چاپی، یکی را انتخاب کنید.

برای فرم آنلاین، از ST1 به‌صورت آنلاین استفاده کنید. مؤسسه آموزشی شما باید دو بخش اول درخواست را تکمیل کند. سپس یک شماره مرجع و یک رمز عبور برای استفاده از سایر بخش‌های برنامه دریافت خواهید کرد.

برای درخواست فرم قابل چاپی به‌صورت فایل ورد یا پی‌دی‌اف، قسمت 1 درخواست را تکمیل کنید و مؤسسه آموزشی‌تان باید قسمت دیگر را تکمیل کند. پس از تکمیل هر دو بخش، آنها را با هم ارسال کنید.

مرحله 5. درخواست خود را ارسال کنید

اگر به‌صورت آنلاین درخواست داده‌اید، درخواست شما از قبل در SIRI ارسال شده است. در غیر این صورت می‌توانید درخواست خود را به یکی از نمایندگی‌های دیپلماتیک دانمارک یا یک مرکز درخواست در کشوری که در آن اقامت دارید ارسال کنید.

اگر اقامت قانونی دارید، می‌توانید درخواست خود را به دانمارک به یکی از شعبه‌های SIRI ارسال کنید.

مرحله 6. بیومتریک خود را ثبت کنید

گرفتن عکس و اطلاعات بیومتریک (مشخصه‌های فیزیکی یک فرد اطلاق می‌شود که متمایز است، مانند اثر انگشت، رنگ چشم و غیره) برای ویزای دانشجویی دانمارک الزامی است. ویژگی‌های بیومتریک را می‌توان در یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارکی در خارج از کشور یا در یکی از شعبه‌های SIRI ثبت کرد.

اگر به‌صورت آنلاین درخواست کنید، 14 روز فرصت دارید تا اطلاعات بیومتریک خود را به یک نمایندگی دیپلماتیک ارسال کنید، در غیر این صورت ویزای شما رد می‌شود.

مرحله 7. منتظر پاسخ باشید

آخرین مرحله، مرحله انتظار است. پس از طی‌کردن 6 مرحله ذکر شده برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک، شما باید در حدود دو ماه (۶۰ روز) صبر کنید تا یک ایمیل یا پیامک در مورد وضعیت درخواست خود دریافت خواهید کرد.

پس از تأیید ویزای شما، می‌توانید برای ثبت‌نام در دوره‌های تحصیلی به دانمارک سفر کنید.

بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به دانمارک

پس از دریافت ویزای دانشجویی و ورود به دانمارک، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که آدرس دانمارکی خود را در شهرداری محل اقامت خود ثبت کنید. پس از ثبت آدرس، یک شماره CPR دانمارکی (شماره ثبت شخصی) دریافت خواهید کرد.

برای دریافت شماره ثبت شخصی، معمولاً مدارک زیر از شما خواسته می‌شود:

 1. اثبات اینکه شما به SIRI هزینه‌ای پرداخت کرده‌اید. رسید پرداخت را باید پیوست مدارک خودکنید.
 2. کپی پاسپورت (همه صفحات)
 3. نامه پذیرش (شما باید نامه پذیرش را به‌عنوان مدرکی مبنی بر اینکه در یک مؤسسه آموزشی در کشور خود ثبت‌نام کرده‌اید را ارسال کنید)
 4. اثبات تمکن مالی شما باید بتوانید ثابت کنید که در طول مدت اقامت در دانمارک می‌توانید از نظر مالی از خودتان حمایت کنید

شما می‌توانید در طول مدت برنامه تحصیلی خود در دانمارک بمانید، مشروط بر اینکه در کلاس‌های خود شرکت کنید. اگر در این مدت برنامه تحصیلی‌تان را کامل نکنید، باید برای تمدید مجوز خود اقدام کنید. مجوز شما حداکثر برای یک سال قابل‌تمدید است. اگر به دلیل بارداری یا مرخصی تحصیلاتتان طولانی‌تر شود، مجوز شما حداکثر تا دو سال قابل‌تمدید است.

شرایط کارکردن با ویزای تحصیلی دانمارک

اگر به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در دانمارک تحصیل می‌کنید، باید بگوییم که شما می‌توانید در این کشور به‌راحتی کار هم کنید. ساعاتی که می‌توانید به‌عنوان یک دانشجوی در دانمارک کار کنید به کشوری که اهل آن هستید و زمان سال بستگی دارد. اگر اهل خارج از اتحادیه اروپا، مانند کشور ایران هستید، می‌توانید تا 20 ساعت در هفته بین سپتامبر و مه و 37 ساعت در هفته در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست کار کنید.

توجه داشته باشید که اگر ساعات کاری بیش از حد مجاز باشد، کار غیرقانونی محسوب می‌شود. در این صورت اخطار دریافت می‌کنید و جریمه می‌شوید و یا حتی اجازه اقامت دانشجویی شما ابطال می‌شود.

نکته دیگر در مورد همراهی خانواده با کمک ویزای تحصیلی در دانمارک است. شما می‌توانید در صورت دریافت مجوز دانشجویی برای ویزای خانوادگی دانمارک هم اقدام کنید. اگر به آنها مجوز داده شود، می‌توانند برای مدت مشابه با تحصیل شما در دانمارک بمانند.

شرایط تمدید ویزای دانشجویی دانمارک

شما می‌توانید برای تمدید ویزای دانشجویی دانمارک خود اقدام کنید؛ اما به شرطی که شرایط زیر را داشته باشید:

 • در تحصیل خود به عقب‌افتاده‌اید.
 • به دلیل انقضای پاسپورت، مجوز کوتاه‌تری به شما داده شه است.

اگر به‌موقع برای تمدید ویزای تحصیلی خود درخواست دهید، می‌توانید در دانمارک بمانید و درحالی‌که SIRI درخواست تمدید شما را پردازش می‌کند، به تحصیل و کار خود ادامه دهید. توجه داشته باشید که شما باید حداقل چهار ماه قبل از انقضای مجوز تحصیل برای تمدید آن درخواست دهید. شرایط تمدید عبارت‌اند از:

 • شما باید همچنان در برنامه آموزش عالی خود ثبت‌نام کنید.
 • شما باید یک دانشجوی فعال باشید.
 • شما باید بتوانید از نظر مالی از خود حمایت کنید.

همچنین اگر یک برنامه آموزش عالی را در دانمارک کامل کنید، می‌توانید اجازه اقامت شش‌ماهه برای جستجوی کار دریافت کنید. دوره جستجوی کار به شما این امکان را می‌دهد که پس از تحصیل در دانمارک کار پیدا کنید. اگر در این مدت کاری به شما پیشنهاد شد، باید برای اقامت و اجازه کار جدید درخواست دهید.

دریافت اقامت دائم از طریق ویزای تحصیلی در دانمارک

اقامت دائم در دانمارک را نمی‌توانید بلافاصله پس از گرفتن ویزای دانشجویی دریافت کنید. برای دریافت اجازه اقامت دائم در دانمارک، باید شرایط زیر را حتماً داشته باشید:

 • باید بالای 18 سال سن داشته باشید.
 • باید هشت سال اقامت قانونی در دانمارک داشته باشید.
 • باید حداقل سه سال و شش ماه کارکرده باشید.
 • باید شرایط لازم برای اجازه اقامت فعلی خود را داشته باشید
 • نباید سابقه کیفری داشته باشید
 • نباید بدهی معوقه داشته باشید.
 • نباید اشکال خاصی از مزایای اجتماعی را دریافت کرده باشید.
 • باید در حال حاضر شاغل باشید.
 • نباید غیرقانونی کارکرده باشید.
 • باید آزمون زبان دانمارکی را قبول شده باشید.

توجه داشته باشید که اگر تمام شرایط لازم برای اجازه اقامت دائم را ندارید، می‌توانید به‌جای آن برای تمدید مجوز اقامت فعلی خود اقدام کنید.

نتیجه‌گیری

مهاجرت تحصیلی به دانمارک شاید یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی باشد که می‌خواهند در کشوری با سیستم آموزشی برتر و فرصت‌های شغلی خوب در حوزه‌های پژوهشی و فناوری تحصیل کنند.

ازآنجایی‌که سیستم آموزشی دانمارک بسیار پیشرفته است و به‌عنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان شناخته می‌شود؛ هر ساله بسیاری دانشجویان خارجی را به خود جذب می‌کنند.

علاوه بر این، دانمارک یکی از کشورهای پیشرو در حوزه تحقیقات پزشکی، انرژی پایدار و فناوری‌های نوین است و فرصت‌های شغلی پس از تحصیل در این حوزه‌ها بسیار زیاد است.

بنابراین، دارا بودن شرایط مهاجرت تحصیلی به دانمارک برای کسانی که می‌خواهند سطح تحصیلات خود را بهبود داده و فرصت‌های شغلی خوبی داشته باشند، یک گزینه عالی است. البته بهتر است قبل از تصمیم‌گیری، مواردی مانند هزینه‌ها، زبان و شرایط اقامت را از کارشناسان و وکلای مهاجرتی هلی ویزا مشورت بگیرید.

سوالات متداول

1. چه مدارکی برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک نیاز است؟

برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک، نیاز است که مدارک تحصیلی شما تأیید شده و ترجمه شده به زبان دانمارکی باشد.

2. شرایط مهاجرت تحصیلی به دانمارک چیست؟

برای دریافت ویزای تحصیلی در دانمارک، باید ابتدا در دانشگاه پذیرفته شده باشید و یک نامه پذیرش از دانشگاه دریافت کرده باشید.

3. آیا مشاغل پس از فارغ‌التحصیلی در دانمارک برای دانشجویان وجود دارد؟

بله دانشجویان خارجی و ایرانی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های دانمارک قادر به یافتن کار در این کشور هستند. البته برای کار یا سرمایه‌گذاری در دانمارک، لازم است از یک ویزای کار یا ویزای کارآفرینی برخوردار باشید.