شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه مهاجرت، تطبیق‌پذیری با کشور جدید از نظر قوانین و هزینه‌های آن است. این امر در مورد کشوری مانند دانمارک که جز کشورهای عالی برای مهاجرت است نیز صدق می‌کند. به عقیده خیلی از افراد، به غیر از هزینه‌ها، احترام گذاشتن به قوانین زندگی در دانمارک اهمیت زیادی دارد. بااین‌حال، نگران نباشید؛ زیرا به‌عنوان سطح درآمد و حقوق در این کشور نیز به‌موازات هزینه‌ها زیاد است.

در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا در مورد قوانین زندگی در دانمارک، آداب و فرهنگ اجتماعی دانمارکی‌ها توضیحات لازم را بدهیم تا دررابطه‌با تطبیق‌پذیری با محیط جدید برایتان مشکلی پیش نیاید.

قوانین زندگی در دانمارک چیست؟

دانمارک یکی از کشورهای پیشرفته و مدرن است که از لحاظ قوانین و مقررات اجتماعی، جایگاه بسیار خوبی در جهان دارد. این کشور بهترین شرایط زندگی را برای شهروندان خود با وضع قوانینی فراهم کرده است.

رعایت حقوق شهروندان در دانمارک، یکی از اولویت‌های اصلی دولت است. به‌عنوان‌مثال، در این کشور، حقوق کارگران شامل اجازه مرخصی سالیانه، ساعات کاری نرمال و اضافه‌کاری، حقوق بیمه و مزایای دیگر است. همچنین، باتوجه‌به قوانین سخت‌گیرانه در زمینه تبعیض نژادی و جنسیتی، تلاش می‌شود تا همه شهروندان و اقلیت‌های اجتماعی در دانمارک از برابری نسبی برخوردار باشند.

قوانین زندگی در دانمارک شامل حقوق مالی، شغلی، سلامت، تحصیلی، خانوادگی و مسائل مربوط به زندگی روزمره می‌شود. همه شهروندان و مهاجران با رعایت کردن قوانین زندگی در دانمارک احترام زیادی به دست می‌آورند و کیفیت زندگی آنها ارتقا می‌یابد.

در ادامه برخی از قوانین مربوط به زندگی در دانمارک را بررسی می‌کنیم.

آسنایی با فرهنگ و قوانین مهم زندگی در دانمارک

دست دادن محکم به همراه لبخند در هنگام احوالپرسی در دانمارک مرسوم است. القاب افراد معمولاً بر اساس نام کوچک آنها است. هنگام ورود و خروج به مکانی باید با هر فرد به صورت جداگانه سلام کنید و معمولاً باید ابتدا با زنان دست بدهید.

در دانمارک مؤدب بودن با همه امری ضروری است. فرهنگ دانمارکی یکی از فرهنگ‌های برتر در جهان است که به تمام جنسیت‌ها و قومیت‌ها نگاهی برابر دارد. همچنین لحن صدای شما باید در جمع ملایم باشد؛ زیرا جلب‌توجه به هر طریقی معمولاً مورد بدبینی قرار می‌گیرد (به طور مثال، پخش موسیقی با صدای بلند در وسایل نقلیه عمومی).

دانمارکی‌ها دوست دارند که مهاجران به قوانین زندگی در دانمارک احترام گذاشته شود. عدم رعایت این موارد ممکن است با مردم محلی دانمارک درگیری‌هایی ایجاد کند.

اگر از شما برای صرف ناهار در یک‌خانه دانمارکی دعوت شد، فراموش نکنید که باید هدیه‌ای ببرید. این هدیه می‌تواند یک بطری نوشیدنی آبمیوه باشد یا یک جعبه شکلات. گل‌ها نیز هدیه عالی برای دانمارکی‌ها هستند که می‌توانید به آنها بدهید. اگر قصد دارید به یک مهمانی، گردهمایی و یا جلسه کاری بروید، سعی کنید حتماً به‌موقع برسید.

انعام دادن در رستوران‌های دانمارکی، مرسوم نیست. این کار در مورد سایر خدمات مانند تاکسی نیز صدق می‌کند. البته در صورت تمایل می‌توانید این کار را انجام دهید؛ اما به‌طورکلی مورد انتظار پرسنل این خدمات نیست.

آداب اجتماعی برای زندگی در دانمارک

دانمارکی‌ها ساختار اجتماعی بسیار برابری دارند. این فرهنگ در مورد خانواده، تجارت، جنسیت و گروه‌های اجتماعی صادق است. حتی زبان دانمارکی نیز تمایل به استفاده از کلمات بی‌طرف از جنسیت دارد. در کشور دانمارک متوجه خواهید شد که هم زنان و هم مردان به یک اندازه مورداحترام هستند و حقوق مساوی دریافت می‌کنند.

دانمارکی‌ها از وقت‌گذرانی با دوستان و خانواده خود لذت می‌برند. در دانمارک بچه‌ها از سنین پایین طوری تربیت می‌شوند که مستقل و متکی‌به‌خود باشند. پس از پایان مرخصی والدین و بازگشت آنها به سرکار باید اکثر کودکان یک‌ساله به مهدکودک بروند.

در مورد مذهب نیز باید بگوییم، دانمارکی‌ها بیشتر پروتستان و لوتری است. بیش از 75 درصد از مردم، اعضای کلیسای دانمارک هستند که به کلیسای رسمی شناخته شده است. بااین‌حال، علی‌رغم ریشه‌های مذهبی این کشور، این موضوع چندان بر زندگی روزمره دانمارکی‌ها منعکس نمی‌شود. اکثر مردم اغلب در کلیسا شرکت نمی‌کنند و زوج‌ها نیازی به ازدواج برای زندگی مشترک یا تشکیل خانواده احساس نمی‌کنند.

سیستم حمل‌ و نقل در دانمارک

رانندگی در دانمارک مستلزم داشتن گواهینامه رانندگی دانمارکی یا گواهینامه اروپایی است. اگر هیچ‌کدام از اینها را ندارید، ممکن است بتوانید مجوز خارجی خود را با یک گواهینامه معتبر تعویض کنید.

در دانمارک اکثر مردم برای رفت‌وآمد به وسایل نقلیه عمومی یا دوچرخه متکی هستند. استفاده از کمربند ایمنی برای تمامی افراد داخل خودرو الزامی است.

سرعت رانندگی در شهرها 50 کیلومتر در ساعت، در خارج از شهر 80 کیلومتر در ساعت و در بزرگراه‌ها بین 110 تا 130 کیلومتر در ساعت است. تعویض لاستیک دو بار در سال در دانمارک معمول است. مجموعه‌ای از لاستیک‌ها برای زمستان و دیگری برای تابستان.

رانندگی ایمن یکی از قوانین زندگی در دانمارک

یکی از قوانین زندگی در دانمارک به فرهنگ رانندگی در این کشور بر می‌گردد. برای رانندگی در دانمارک به گواهینامه رانندگی معتبر، مدرک ثبت‌نام و بیمه وسیله نقلیه خود نیاز دارید. حداقل سن برای رانندگی در دانمارک 18 سال (یا 17 سال در صورت نظارت راننده دیگری که حداقل 30 سال سن دارد و حداقل ده سال گواهینامه رانندگی داشته باشد) است.

اکثر شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی در دانمارک گسترده و قابل‌اعتماد هستند. اتوبوس و قطار در شهرهای بزرگ، مترو در کپنهاگ و تعدادی کشتی که جزایر اصلی کشور را به هم متصل می‌کنند، خواهید دید. چند فرودگاه وجود دارد که شهرهای بزرگ‌تر را به هم متصل می‌کند، اگرچه معمولاً از آنها برای سفرهای داخلی استفاده نمی‌شود.

در شهرهای بزرگ‌تر، یک بلیت برای حمل‌ونقل عمومی اغلب برای چندین نوع حمل‌ونقل مانند اتوبوس، قطار یا مترو کار می‌کند. به‌خاطر داشته باشید که اکثر مردم دانمارک دوچرخه دارند و برای سفرهای روزمره از آن استفاده می‌کنند.

شبکه اتوبوس‌رانی در شهرهای اصلی رایج است. اما ممکن است به چندین منطقه تقسیم شوند که اغلب قیمت حمل‌ونقل را تعیین می‌کنند. شما می‌توانید بلیت را در اتوبوس خریداری کنید. فقط مطمئن شوید که مبلغ صحیحی داشته باشید، زیرا ممکن است رانندگان به‌عنوان یک اقدام امنیتی، پول تعویض نداشته باشند یا از گرفتن صورت‌حساب خودداری کنند.

هزینه تاکسی در دانمارک گران است. شما باید انتظار داشته باشید که یک تعرفه معمولی از حدود 48 کرون (7 دلار آمریکا) شروع شود و هر کیلومتر 15 کرون (2.20 دلار آمریکا) هزینه داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، یک سواری از فرودگاه تا مرکز شهر در کپنهاگ حدود 200 DKK (30 USD) هزینه دارد.

هزینه‌ های زندگی در دانمارک

استاندارد زندگی در دانمارک یکی از بالاترین استانداردهای جهان است و این به خاطر احترام گذاشتن به قوانین زندگی در دانمارک است. خرج و مخارج در دانمارک در مقایسه با  برخی از کشورهای اروپایی بسیار بالا است. کپنهاگ، پایتخت دانمارک، در رتبه‌بندی جهانی هزینه‌های زندگی در بین ۲۲۷ شهر در رتبه یازدهم قرار گرفته است.

 پرهوس نیز یکی دیگر از شهرهای دانمارک در میان 15 شهر گران‌قیمت جهان قرار دارد. زندگی در خارج از کپنهاگ یا آرهوس آنقدر گران نیست، اما ارزان هم نیست. البته لازم به ذکر است که هزینه بالای زندگی در کشور دانمارک با حقوق بالا و همچنین سیستم بهداشتی و آموزش‌وپرورش رایگان جبران می‌شود.

واحد پول رسمی در این کشور کرون دانمارک است، اما برای مقایسه راحت‌تر، قیمت‌ها در این مقاله هلی ویزا ما به یورو نشان داده‌ایم:

هزینه زندگی یک زوج متأهلی که در کپنهاگ مهاجرت می‌کنند تقریباً 2800 یورو در ماه است. در آرهوس یا اودنسه، باید مبلغی 2500-2700 یورو در ماه انتظار داشته باشید.

اجاره مسکن، آب و برق در دانمارک

بعد از مهاجرت به دانمارک باید انتظار داشته باشید که درصد زیادی از بودجه ماهانه خود را صرف اجاره مسکن بکنید. البته بهتر ای=ست قبل از اینکه به دنبال آپارتمان بگردید، مکان آن را به‌دقت در نظر بگیرید. دانمارک کشور کوچکی است، زندگی در خارج از شهرهای بزرگ بسیار ارزان‌تر است و راه رسیدن به بخش مرکزی کپنهاگ زمان زیادی نخواهد برد.

 در مقابل، مسکن در کپنهاگ باتوجه‌به اندازه و محبوبیت کوچک شهر، گران و کمیاب است. قیمت یک آپارتمان یک اتاق در حومه شهر از 1300 یورو در ماه و در قسمت مرکزی حدود 2000 یورو خواهد بود. در آلبورگ یا اودنسه، می‌توانید مسکن با قیمت 1000 یورو در ماه پیدا کنید.

هزینه زندگی در دانمارک بر اساس منطقه زندگی تغییر می‌کند. در موقع زندگی در دانمارک باید بدانید که محبوب‌ترین شهرها مانند کپنهاگ، آرهوس، اودنسه و آلبورگ، گران‌ترین شهرها هم هستند. شهرهای دیگر مانند Esbjerg، Horsens، Randers یا Vejle مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

ارزان‌ترین مناطق دانمارک نیوزیلند جنوبی، لانگلند و جزایر جنوبی، لولند و فالستر هستند. به‌خاطر داشته باشید که اشتغال، فعالیت‌های فرهنگی، حمل‌ونقل عمومی و مواردی ازاین‌دست در این مناطق کمیاب است.

هزینه مسکن در دانمارک

در اینجا هزینه‌های ماهانه شما به‌عنوان مهاجر در دانمارک به‌استثنای اجاره یا آب و برق آورده شده است:

مجرد: 5300 DKK (790 USD)

زوج: 9800 DKK (1450 USD)

زوج با دو فرزند: 14100 DKK (2000 DKK)

لازم به ذکر است DKK  واحد پول دانمارکی یا کرون دانمارکی است.

در زیر میانگین اجاره ماهانه یک آپارتمان 85 مترمربعی در شهرهای اصلی دانمارک را مشاهده خواهید کرد.

اجاره شهر بر اساس (دلار آمریکا)

 • کپنهاگ 16,600 2,220
 • آرهوس 11,800 1,580
 • اودنسه 10,000 1,340
 • آلبورگ 8,500 1,140

خدمات شهری در دانمارک شامل آب، گرمایش و برق حدود 880 DKK (120 USD) است که به آن باید هزینه اتصال اینترنتی هم اضافه کنید که در حدود 186 DKK (25 USD) در ماه است.

هنگام اجاره آپارتمان، باید انتظار داشته باشید که ودیعه اولیه را پرداخت کنید. مبلغ آن معادل اجاره سه ماه است. همچنین، برخی از صاحبخانه‌ها ممکن است از سه ماه قبل از پرداخت اجاره اضافی درخواست کنند.

خدمات آب و برق معمولاً در قیمت اجاره لحاظ نمی‌شود. هزینه آب، سیستم گرمایشی و برق تقریباً 120-150 یورو در ماه است.

هزینه تحصیل در دانمارک

اگر سیستم مدارس دولتی را انتخاب کنید، تحصیل در دانمارک رایگان است. اما اگر مدارس خصوصی را انتخاب می‌کنید، باید بدانید که ثبت‌نام فرزندانتان در مهدکودک حدود 3000 کرون (400 دلار آمریکا) در ماه هزینه دارد.

اگر فرزندتان در مدرسه بین‌المللی شرکت می‌کند، باید سالانه حدود 56,500 DKK (8,400 USD) بپردازید.

هزینه‌های بهداشت و درمان در دانمارک

سیستم مراقبت‌های بهداشتی دولتی برای همه ساکنان دانمارک رایگان است، بنابراین شما نیازی به هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی ندارید. اما باید هزینه دارو را پرداخت کنید. این می‌تواند حدود 56 DKK (8 USD) برای مسکن‌های معمولی یا 78 DKK (11 USD) برای آنتی‌بیوتیک‌ها باشد. اگر می‌خواهید به یک پزشک خصوصی مراجعه کنید، حدود 1700 DKK (250 UD) برای شما هزینه خواهد داشت.

هزینه غذا در دانمارک

محصولات غذایی در دانمارک معمولاً گران هستند. اما باتوجه‌به برنامه‌ریزی دقیق بودجه می‌توانید هزینه‌ها را به حداقل رساند. به طور مثال، سعی کنید محصولات محلی بخرید و از خوراکی‌های وارداتی پرهیز کنید. همچنین می‌توانید با خرید از سوپرمارکت‌های ارزان‌قیمت مانند Bilka، Lidl، Netto، Fakta یا Aldi در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. در دانمارک بازارهای مواد غذایی وجود دارد که می‌توانید محصولات کشاورزی طبیعی را از آنجا خریداری کنید. همچنین بازارهایی برای کفش، لباس، بازارهای کوچکی وجود دارد. به طور متوسط و بسته به هزینه‌های شما، یک زوج متأهل برای خرید مواد غذایی به بین 400 تا 500 یورو در ماه نیاز دارند.

هزینه رستوران در دانمارک

به طور تقریبی اگر شما هرازگاهی بیرون از خانه غذا می‌خورید؛ اما بیشتر مواد خوراکی را از سوپرمارکت می‌خرید و وعده‌های غذایی خود را در خانه آماده می‌کنید، برای یک فرد مجرد حدود 475 یورو در ماه درمی‌آید.

قیمت مواد غذایی (در فروشگاه‌ها) در سال‌های 2022 و 2023 تاکنون بسیار افزایش‌یافته است، زیرا تورمی که تمام دنیا را درگیر کرده است، متأسفانه گریبان‌گیر دانمارک هم شده است.

هزینه‌های غذا در دانمارک مانند بسیاری از کشورها، بسیار متفاوت است، به‌خصوص بین رستوران‌های ارزان و سطح بالا.

اما می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود 12 یورو برای یک ساندویچ در یک رستوران ارزان‌قیمت و حدود 150 یورو برای یک وعده‌غذایی در یک رستوران باید بپردازید، درحالی‌که یک وعده‌غذایی در یک رستوران غذاهای محلی می‌تواند تقریباً 80 یورو هزینه داشته باشد.

باز هم این قیمت‌ها بسته به نوع رستورانی که انتخاب می‌کنید، تعداد وعده‌های غذایی و نوع غذاهایی که سفارش می‌دهید، بسیار متفاوت است.

و البته، به‌شدت به این بستگی دارد که آیا ترجیح می‌دهید بیرون غذا بخورید، در رستوران‌ها، غذای آماده سفارش دهید، یا غذاها و مواد اولیه خود را از سوپرمارکت بخرید و در خانه بپزید.

هزینه مواد غذایی در دانمارک

در ادامه به میانگین قیمت‌ها نه‌تنها برای انواع رستوران‌ها در دانمارک، بلکه برای برخی از غذاهای روزمره که ممکن است برای پخت‌وپز و خوردن در خانه خریداری کنید، نگاهی می‌اندازیم.

 • 1.80 یورو برای یک قرص نان
 • 1.20 یورو برای یک بطری شیر 1 لیتری
 • 3.70 یورو برای یک کیلوگرم سبزی‌ها
 • 9.80 یورو برای یک کیلوگرم مرغ
 • 5.5 یورو برای یک قهوه (کافه لاته یا کاپوچینو)
 • 18.00 یورو برای یک پیتزا که از طریق غذای آماده سفارش داده شده است
 • 3.80 یورو برای یک چیزبرگر
 • 12.00 یورو برای یک غذای فست‌فود مانند برگر کینگ یا مک‌دونالد
 • 20 یورو برای یک وعده‌غذایی در یک رستوران ارزان
 • 80 یورو برای یک وعده‌غذایی در یک رستوران سطح بالاتر

همان‌طور که قیمت‌های بالا نشان می‌دهد، هزینه‌های غذا و غذاخوردن در بیرون بسته به موادی که انتخاب می‌کنید، رژیم غذایی، ترجیحات شما برای رستوران‌های ارزان‌تر یا گران‌تر، میزان غذاخوردن، محل خرید (بازارهای محلی یا سوپرمارکت‌ها) و غیره بسیار متفاوت است.

اما به طور متوسط، برای یک رژیم غذایی مناسب، می‌توانید انتظار داشته باشید که ماهانه حدود 475 یورو برای غذا هزینه کنید.

هزینه حمل‌ونقل در دانمارک

یک بلیت برای یک سفر یک‌نفره در حمل‌ونقل عمومی در دانمارک در حدود 3 یورو است. تماس با تاکسی 6 یورو و برای هر کیلومتر 3.5 یورو است. بنزین در دانمارک گران است، هر 1 لیتر سوخت 2 یورو قیمت دارد.

دانمارک کشور دوچرخه‌هاست. در واقع، 4.5 میلیون دوچرخه در این کشور وجود دارد، یعنی تقریباً یک دوچرخه برای هر شهروند دانمارکی. در ادامه به لیستی از محبوب‌ترین وسایل حمل‌ونقل و هزینه‌های متوسط آنها نگاهی می‌اندازیم.

 • 4.00 یورو برای یک سواری در حمل‌ونقل عمومی
 • 70.00 یورو برای یک بلیت حمل‌ونقل عمومی ماهانه
 • 2.70 یورو در هر کیلومتر با تاکسی یا سایر وسایل حمل‌ونقل مشابه
 • 2.00 یورو برای یک لیتر بنزین

با جمع‌کردن هزینه‌های سیستم حمل‌ونقل در دانمارک در سال 2023، نمی‌توانیم واقعاً بگوییم که این هزینه‌ها ارزان است. در واقع، اگر قیمت بلیت ماهانه برای حمل‌ونقل عمومی را با هزینه ماهانه آب و برق مقایسه کنیم، در واقع کمی گران هم است.

بنابراین، اگر حقوق خوبی دارید، احتمالاً مشکلی نخواهد داشت. اما برای دانشجویان مسئله فرق می‌کند و این یکی از دلایل اصلی استفاده از دوچرخه به‌عنوان ارزان‌ترین وسیله حمل‌ونقل در دانمارک است.

به هرحال هر کشوری قوانینی در مورد هزینه‌ها دارد و دانمارک نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع با دانستن قوانین زندگی در دانمارک می‌توان بین درآمدها و مخارج تعادل برقرار کرد.

سایر هزینه‌های جانبی در دانمارک

اگر قصد مهاجرت به دانمارک را دارید باید بدانید که هزینه‌های دیگری هم برای زندگی در این کشور باید در نظر بگیرید. فعالیت‌های کوچکی هستند که شاید کم‌اهمیت باشد؛ اما زندگی شما را زیباتر می‌کنند. در واقع سلامت عاطفی روانی شما را بالاتر می‌برند.

این فعالیت‌ها شامل رفتن به سینما یا اشتراک در باشگاه ورزشی است. برخی از این هزینه‌ها در یک ماه را در ادامه ذکر کرده‌ایم:

 • 15.50 یورو برای یک بلیت سینما برای هر بزرگسال
 • 40.00 یورو برای اشتراک ماهیانه باشگاه بدنسازی
 • 34.00 یورو برای اشتراک ماهانه اینترنت پرسرعت

نتیجه‌گیری

با چند حساب سرانگشتی می‌توان نتیجه گرفت که میانگین هزینه زندگی در دانمارک چیزی در حدود 2300 یورو برای یک فرد مجرد در ماه است. در مجموع می‌توان گفت که هزینه زندگی در دانمارک تقریباً مشابه هزینه زندگی مهاجرت به سوئد است، البته شاید کمی بالاتر.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت و قوانین زندگی در دانمارک با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. هزینه زندگی در دانمارک چقدر است؟

هزینه تخمینی یک خانواده چهارنفره ماهانه 3940.8 دلار (27251.5 کرون) بدون اجاره است. تقریباً هزینه‌های ماهانه یک نفر بدون اجاره در حدود 1105.4 دلار (7644.3 کرون) است. هزینه زندگی در دانمارک به طور متوسط 6.3 درصد بیشتر از ایالات متحده است. اجاره در دانمارک به طور متوسط 35.0٪ کمتر از ایالات متحده است.

2. هزینه اجاره در دانمارک چقدر است؟

در سال 2022، متوسط اجاره‌بها در دانمارک تقریباً 874 کرون دانمارک در هر مترمربع بود.

3. آیا مراقبت‌های بهداشتی در دانمارک رایگان است؟

بله دانمارک خدمات بهداشتی عمومی رایگان برای شهروندان و ساکنان خود دارد. سیستم مراقبت‌های بهداشتی که توسط دولت مرکزی تنظیم می‌شود از مزایای قوانین زندگی در دانمارک است.