کتابخانه سلطنتی دانمارک یک ساختمان مدرن در کنار آب است که در منطقه  Slotsholmen در مرکز کپنهاگ قرار دارد. نام مستعار این مکان به کتابخانه الماس سیاه مشهور است و دلیل آن روکش گرانیتی سیاه صیقلی و زوایای نامنظم آن است. اولین بار کتابخانه الماس سیاه توسط معمار دانمارکی اشمیت هامر لاسن طراحی شد و در سال 1999 به‌عنوان اولین مجموعه از ساختمان‌های فرهنگی در مقیاس بزرگ در امتداد آب‌نما کپنهاگ ساخته شد.

در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا سری به کتابخانه سلطنتی دانمارک بزنیم و با این مکان دیدنی آشنا شوید. پس با ما همراه باشید!

تاریخچه کتابخانه سلطنتی دانمارک

در اوایل دهه 1990، وزارت امور فرهنگی دانمارک یک مسابقه معماری بین‌المللی را برای طراحی کتابخانه سلطنتی در Slotsholmen راه‌اندازی کرد. در این مسابقه 178 شرکت معماری دانمارکی و بین‌المللی شرکت کردند و در نهایت اشمیت همر لاسن به‌عنوان برنده در سال 1993 انتخاب شد.

ساخت‌وساز کتابخانه سلطنتی دانمارک در سال 1995 آغاز شد. هزینه ساختمان 465,000,000 کرون بود. این کتابخانه در 7 سپتامبر 1999 افتتاح شد و در 15 سپتامبر 1999 به روی عموم باز شد. وزیر امور فرهنگی در آن زمان، جیت هیلدن، آن را الماس سیاه نامید.

شکل اصلی الماس سیاه جعبه‌ای است که از بندر و همچنین به سمت آب به سمت چپ متمایل می‌شود. در همان زمان کمی از پایین و بالا و از شمال به جنوب منبسط شد و شکلی منشوری به خود گرفت.

ساختمان کتابخانه با گرانیت سیاه از نوع معروف به مشکی مطلق پوشیده شده است که از کشور زیمبابوه استخراج و سپس در ایتالیا صیقل داده شده است. روکش سیاه 2500 مترمربع و وزن هر سنگ 75 کیلوگرم است.

آشنایی با کتابخانه سلطنتی دانمارک

الماس سیاه نام یک ساختمان است که با استفاده از سنگ گرانیت سیاه و شیشه‌های تیره در حاشیه ساحل شهر کپنهاگ در دانمارک ساخته شده است. این بنا در سال ۱۹۹۹ به ساختمان قدیمی کتابخانه سلطنتی دانمارک الحاق شد و امروزه به‌عنوان یکی از جاذبه‌های شهری پایتخت شناخته می‌شود.

معماری بنای جدید با ساختمان قدیمی که در سال ۱۹۰۶ طراحی شده، بسیار متفاوت است و درعین‌حال تأثیرگذار به نظر می‌رسد. ساختمانی سنگین و سیاه‌رنگ با دیواره‌هایی که در تمامی جداره‌ها کج هستند و کنج‌های تیز و نماهای صیقلی آن باعث شده که به الماس سیاه شهرت یابد. در مرکز این بنا، آتریومی عظیم به ارتفاع ۲۴ مترمربع قرار دارد که شاخصه اصلی طرح است. جداره‌های این آتریوم از شیشه با فرم موجی و کف‌پوش‌های طبقات از جنس چوب ساخته شده‌اند و درخشش آتریوم بسیار تأثیرگذار است.

دیوار شیشه‌ای عظیمی در مقابل آتریوم به سمت آب‌های دریا وجود دارد که در روز منظری مناسب به بیرون بنا دارد و در شب‌هنگام نیز موجب درخشندگی بنا در ساحل و بندرگاه می‌شود. در جداره‌های این آتریوم، فضاهای جانبی کتابخانه که بسیار متنوع مانند فضاهای تجاری، گالری‌های نمایش، رستوران و کافه‌ها قرار گرفته‌اند.

 در طبقات بالاتر بنا، سالن‌های مطالعه عمومی با ارتفاع سقفی حدود شش طبقه و چندین نیم‌طبقه داخلی قرار گرفته‌اند که روشنایی آنها هم از بازشوهای کوچک رو به دریا و هم از جداره‌های رو به دریا آتریوم است. بخشی از قسمت اداری، اتاق‌های جلسات و سالن‌های مطالعه کوچک در بنایی به اسم ماهی با فرم ارگانیک و متناسب با خطوط بندرگاه قرار دارد. اینساختمان نیمه‌مستقل با ارتفاع دوطبقه و رنگی روشن در مجاورت ساختمان اصلی و در امتداد ساحل گسترده شده است.

امکانات کتابخانه سلطنتی دانمارک

به‌غیراز ساختمان اصلی کتابخانه سلطنتی، این ساختمان تعدادی امکانات دیگر  را در خود جای‌داده است که بیشتر آنها در اطراف ورودی مرکزی قرار گرفته‌اند. این امکانات شامل سالنی با 600 صندلی که تالار ملکه است و برای کنسرت‌ها  عمدتاً موسیقی مجلسی و جاز، رویدادهای ادبی، نمایش‌های تئاتر و کنفرانس‌ها استفاده می‌شود. همچنین فضاهای نمایشگاهی، فروشگاه هدیه، کافه و باغ نیز در کتابخانه سلطنتی دانمارک وجود دارد. معمولاً نمایشگاه‌ها از فضای کتابخانه الهام می‌گیرند و موضوعات مختلفی مانند تاریخ و عکاسی معاصر دارند.

نتیجه‌ گیری

کتابخانه سلطنتی دانمارک با معماری خیره‌کننده و زیبا، یکی از جاذبه‌های شهری پایتخت کپنهاگ است. بازدید از این کتابخانه در برخی از روزها رایگان است و شما می‌توانید در فضاهای مطالعه آرام و دلنشین آن، کتاب‌های مفید و جذابی را مطالعه کنید.

همچنین امکانات دیگری مانند سالن کنسرت، فضاهای نمایشگاهی، فروشگاه هدیه و کافه نیز در این مکان وجود دارد. پس حتماً برای یک تجربه فراموش‌نشدنی، به کتابخانه سلطنتی دانمارک سر بزنید.

جهت اخذ انواع ویزای مهاجرت به دانمارک با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس یگیرید.

سؤالات متداول

1. زیباترین کتابخانه کپنهاگ کدام است؟

کتابخانه سلطنتی دانمارک، معماری عظیم و خیره‌کننده‌ای دارد که مطابق با استانداردهای دانمارکی است که در قلب کپنهاگ واقع شده است.

2. آیا کتابخانه الماس سیاه رایگان است؟

بازدید از کتابخانه الماس سیاه  از دوشنبه تا شنبه رایگان است.

3. در کجای کتابخانه سلطنتی دانمارک می‌توانم مطالعه کنم؟

هنگام بالارفتن از راهروی متحرک در دهلیز کتابخانه، اتاق مطالعه دانشجویان در دست راست شما قرار دارد. سالن مطالعه برای همه کسانی که به مکانی برای مطالعه نیاز دارند باز است.