در قلب شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک، مکانی زیبا و تاریخی به نام کاخ کریستینسبورگ (Christiansborg Palace) قرار دارد. این کاخ، طراحی برجسته ای دارد و از نمادهای فرهنگی و تاریخی این کشور به حساب می‌آید. کاخ کریستینسبورگ در بین مقاصد توریستی برتر جهان به شمار می‌رود.

کاخ کریستینسبورگ به عنوان محل قدرت سه قوه مهم در دانمارک، یعنی قدرت اجرایی، قضایی و تشریعی، برجسته است. در واقع، اینجا جایی است که مقامات دولتی و پارلمان کشور به کار خود می‌پردازند و تصمیمات مهمی برای این مملکت گرفته می‌شود.

در کاخ کریستینسبورگ، شما می‌توانید در معماری باشکوه و زیبایی کاخ غرق شوید. اتاق‌های پادشاهی، سالن‌های مجلل و نمایشگاه‌های هنری، همگی شاهکارهایی از هنر و طراحی دانمارکی هستند. اینجا مکانی است که شاهان و ملکه‌های دانمارک در گذشته زندگی می‌کردند و از جشن‌ها و مراسم مهم خود بهره می‌بردند.

تاریخچه کاخ کریستینسبورگ

کاخ کریستینسبورگ امروزی از مجموعه‌ای متشکل از پنج ساختمان است که بیش از 800 سال جزیره اسلاتهولمن در کپنهاگ قرار دارد. این کاخ از آغاز دهه 1400 مرکز قدرت ایالت بوده است. امروزه کاخ کریستینسبورگ شامل چندین مؤسسه بااهمیت مرکزی است و نخست‌وزیر، دادگاه عالی و اتاق‌های پذیرایی سلطنتی نیز در اینجا قرار دارند.

در مورد تاریخچه کاخ کریستینسبورگ باید بگوییم زمانی که کریستین ششم بلافاصله پس از به سلطنت رسیدن قلعه قرون‌وسطایی کپنهاگ را ویران کرد، بین سال‌های 1734 تا 1745، اولین کاخ کریستینسبرگ را ساخت که البته در سال 1794 در آتش سوخت.

 دومین کاخ کریستینسبورگ در سال 1828 در زمان سلطنت فردریک تکمیل شد. اما در سال 1884 نیز دوباره سوخت. سومین کاخ بین سال‌های 1907 و 1928 ساخته شد. فردریک هشتم سنگ بنای آن را گذاشت و کریستین دهم کاخ را افتتاح کرد.

مکان های دیدنی در کاخ کریستینسبورگ

کاخ کریستینسبورگ در کپنهاگ دانمارک واقع شده است که دارای تاریخی ۸۰۰ساله است و به‌عنوان مرکز قدرت دانمارک به شمار می‌رود. هرچند که این کاخ در سال 1928 تکمیل شد، اما از این مکان پادشاهان و ملکه‌ها برای قرن‌ها حکومت کرده‌اند. امروزه این کاخ توسط HM The Queen برای رویدادهای رسمی مانند ضیافت‌های جشن و تماشاگران عمومی استفاده می‌شود.

کاخ کریستینسبرگ زمانی محل زندگی پادشاهان و ملکه‌ها بود، اکنون پارلمان دانمارک، دادگاه عالی و وزارت کشور را در خود جای‌داده است. شما به‌عنوان یک بازدیدکننده می‌توانید از اتاق‌های دولتی دیدن کنید و در ردپای سلطنتی قدم بزنید.

شما می‌توانید در کاخ کریستینسبورگ در اتاق‌های طلاکاری شده و سالن‌های تزیین‌شده قدم بزنید، برخی از آنها هنوز توسط خانواده سلطنتی برای فعالیت‌ها و رویدادهای مختلف استفاده می‌شوند. اتاق‌های پذیرایی سلطنتی شامل اتاق برج و اتاق تخت بیضی است که در آن سفیران خارجی در دانمارک توسط ملکه پذیرایی می‌شوند. اتاق مجلل تاج‌وتخت به بالکنی ختم می‌شود که پادشاهان دانمارکی در آن برای دیدار مردم حاضر می‌شدند.

بازدید از کاخ کریستینسبورگ

اگر بلیت اتاق‌های پذیرش سلطنتی را در اختیار دارید، می‌توانید از یک تور رایگان با راهنما در محل استفاده کنید. تجربیات دیگر در کاخ کریستینسبورگ شامل گشت‌وگذار در خرابه‌های کشف شده در زیر کاخ است که شامل دیواری مربوط به قرون‌وسطی است و سفر به اطراف آشپزخانه‌های سابق قلعه نیز از این مکان میسر است.

برج کاخ کریستینسبورگ با ۱۰۶ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین برج کپنهاگ است و منظره‌ای باشکوه از پشت‌بام‌های شهر را ارائه می‌کند. دسترسی به برج رایگان است و اگر می‌خواهید لذت بیشتری از این مکان ببرید، می‌توانید در رستوران برج شام بخورید.

برج کاخ که در سال‌های 1907-1928 ساخته شده است؛ مانند بقیه کاخ توسط معمار توالد یورگنسن طراحی شده است.

کاخ کریستینسبورگ زمانی خانه پادشاهان و ملکه‌ها بود، اما پس از یکی از چندین آتش‌سوزی بزرگ، خانواده سلطنتی در اواخر دهه 1800 به کاخ آملینبورگ نقل مکان کردند و دیگر به آنجا برنگشتند.

امروزه کاخ کریستینسبورگ که با نام بورگن نیز شناخته می‌شود، محل پارلمان دانمارک است و در ژوئن 2014، برج به روی عموم باز شد، به این معنی که همه می‌توانند به‌صورت رایگان به برج دسترسی داشته باشند و مناظر باشکوه کپنهاگ را تجربه کنند.

امکانات برج کاخ کریستینسبورگ

اگر قصد دارید زمان بیشتری را در کاخ بگذرانید، می‌توانید سری به رستوران برج بزنید که توسط شرکت Meyers اداره می‌شود. این تیم با بهترین محصولات از سراسر دانمارک غذا درست می‌کند. هدف اصلی آنها این است که غذاهای سنتی دانمارکی را در کانون توجه همگان قرار دهند.

رستوران هم برای ناهار، شام و حتی نوشیدن یک فنجان قهوه نیز باز است. شما می‌توانید برای ناهار ساندویچ‌های سنتی دانمارکی روباز را با ظاهری مدرن میل کنید. شام در فضایی دنج سرو می‌شود و مواد تشکیل‌دهنده کلاسیک دانمارکی به‌روز شده منعکس‌کننده فصول در حال تغییر این کشور است.

اتاق‌ های پذیرایی در کاخ کریستینسبورگ

اتاق‌های پذیرایی سلطنتی در کاخ کریستینسبورگ در طبقه اول در بخش شمالی بال اصلی و در بال در امتداد گارد Prins Jorgen واقع شده‌اند. اتاق‌ها توسط HM The Queen برای جشن سال نو، مهمانی‌های عصرانه، ضیافت‌های جشن و مخاطبان سفیر استفاده می‌شود. اتاق‌های پذیرایی سلطنتی با یک مهمانی باشکوه در 12 ژانویه 1928 افتتاح شد و آن تاریخ به‌عنوان افتتاح رسمی کاخ در نظر گرفته می‌شود.

اتاق‌های پذیرایی سلطنتی با آثار هنری به‌دست‌آمده از دو کاخ قبلی و تزیینات ساخته‌شده توسط برخی از بهترین هنرمندان آن روز و همچنین با وسایل زیبای معاصر که برای ملکه ساخته شده‌اند، تزیین شده‌اند.

بازدیدکنندگان به اتاق‌های پذیرش سلطنتی در امتداد پلکان پادشاه می‌آیند و در انتهای آن، سمت راست، به اتاق برج می‌رسند. در اینجا می‌توان مجموعه‌ای از ملیله‌ها را با نقوشی از تصنیف‌های فولکلور دانمارکی، طراحی شده توسط Joakim Skovgaard مشاهده کرد. در آن طرف اتاق بیضی‌شکل با دو تخت قرار دارد. اتاق بیضی با یک نقاشی سقف بزرگ توسط کریستن ایورسن تزیین شده است که دانبروگ را به تصویر می‌کشد که طبق افسانه‌ها در سال 1219 از آسمان در استونی سقوط کرد.

تالار بزرگ بزرگ‌ترین تالار پذیرایی کاخ است و 40 متر طول و 10 متر ارتفاع دارد و یک گالری در کناره‌های آن قرار دارد. سه تابلوی بزرگ کریستن ایورسن که نماد قوای مقننه، مجریه و قضائیه متحد شده در کاخ هستند، در سقف آن طراحی شده‌اند. تالار ابتدا با عکس‌های کریستین پنجم از کاخ روزنبورگ تزیین شده بود، اما این عکس‌ها با هدیه جامعه تجاری دانمارکی برای پنجاهمین سالگرد تولد ملکه در سال 1990، 17 مجسمه‌ساز دانمارکی با نقوشی که از 10 سال تاریخ انتخاب شده بود، به روزنبورگ بازگردانده شد.

نتیجه گیری

کاخ کریستینسبورگ در دانمارک، یک مقصد بسیار جذاب و تاریخی برای بازدیدکنندگان است. این کاخ به عنوان مرکز قدرت سه قوه اجرایی، قضایی و تشریعی در دانمارک، تاریخچه‌ای فراوان و فرهنگی غنی دارد. اینجا به شما فرصتی عالی می‌دهد تا با ساختمانی بزرگ و زیبا که نشان‌دهنده تاریخ و فرهنگ دانمارک است، آشنا شوید.

هنگام بازدید از کاخ کریستینسبورگ، شما قادر خواهید بود زیبایی معماری آن را تجربه کنید و به محیطی اشرافی و بزرگوارانه فرو می‌برید. از طریق دیدن اتاق‌های پادشاهی، سالن‌های مجلل و نمایشگاه‌های هنری، می‌توانید به تاریخ و فرهنگ دانمارک نزدیک‌تر شوید.

بازدید از کاخ کریستینسبورگ فرصتی برای غوطه‌ور شدن در فرهنگ دانمارک، دیدن بخش‌های مختلف دولتی و شاهانه، و تجربه کردن زیبایی‌های معماری تاریخی است. اگر به تاریخ، فرهنگ و هنر علاقه‌مند هستید، حتماً نباید این مقصد را از دست بدهید.

سؤالات متداول

1. آیا می‌توانید به داخل قلعه کریستینسبورگ بروید؟

کاخ Christiansborg دارای پنج جاذبه برای بازدید است: اتاق‌های پذیرایی سلطنتی، آشپزخانه سلطنتی، خرابه‌ها و اصطبل‌های سلطنتی و کلیسای قصر.

2. کاخ کریستینسبورگ به چه چیزی معروف است؟

این کاخ تنها ساختمان در جهان است که هر سه‌شاخه دولتی یک کشور را در خود جای‌داده است؛ بنابراین، نام کریستینسبورگ نیز اغلب به‌عنوان معنایی برای سیستم سیاسی دانمارک استفاده می‌شود، و در زبان محاوره‌ای اغلب به‌عنوان Rigsborgen («قلعه قلمرو») یا به‌سادگی Borgen («قلعه») شناخته می‌شود.

3. چقدر طول می‌کشد تا کاخ Christiansborg را ببینید؟

برای بازدید از کاخ، از جمله خرابه‌های زیرزمین، اگر می‌خواهید همه چیز را عمیق ببینید، می‌تواند دو یا سه ساعت طول بکشد، نیم ساعت برای اسطبل و یک ساعت بین برج و ساختمان.