در این مقاله قصد داریم تا شما را با شغل برای مهاجرت به دانمارک به صورت کامل آشنا کنیم. بازار کار دانمارک می‌تواند برای ایرانیان کمی سخت باشد. بیشتر دانمارکی‌ها به‌قدری با لهجه غلیظ انگلیسی صحبت می‌کنند که تسلط ساده به این زبان برای شما مزیتی نخواهد داشت. به همین دلیل، اگر با زبان انگلیسی مشکل دارید، در هنگام جستجوی کار می‌تواند به‌عنوان یک مانع برایتان عمل کند.

علاوه بر این، اگر می‌خواهید در دانمارک یک شغل خوب پیدا کنید، باید زبان دانمارکی را نیز به‌خوبی بلد باشید. در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا به شما یاد بدهیم که چگونه در دانمارک شغل پیدا کنید یا چگونه به‌عنوان یک فرد کارآفرین شروع به کار کنید.

پیدا کردن شغل در دانمارک

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه می‌توانید به‌عنوان یک ایرانی در دانمارک کار پیدا کنید، ما برخی از فرصت‌های بالقوه در این کشور را به شما نشان می‌دهیم.

شرایط لازم برای کار در دانمارک

برای کار در دانمارک به‌عنوان یک ایرانی، شما به ویزا و مجوز کار نیاز دارید. البته شهروندان اتحادیه اروپا به هیچ‌کدام از این موارد نیازی ندارند، در واقع آنها می‌توانند آزادانه وارد این کشور شوند و به‌راحتی کار کنند. بااین‌حال، اگر بیش از سه ماه در دانمارک اقامت داشته باشند، باید برای شماره CPR، کارت سلامت و غیره ثبت‌نام کنند. این مدارک برای شهروندان کشورهای شمالی اروپا تنها پس از شش ماه اقامت در دانمارک نیاز است.

شهروندان ایرانی و سایر کشورها به ویزا و مجوز کار در دانمارک نیاز دارند. اولین چیزی که برای واجد شرایط بودن برای ویزا نیاز دارید یک قرارداد کاری است.

فرصت‌های شغلی در دانمارک برای ایرانی‌ها

بهترین راه برای پیداکردن شغل در دانمارک، نگاهی به لیست مثبت (Positive List) برای شغل‌های موردنیاز در این کشور است. این لیست هر دو سال یک‌بار منتشر می‌شود و تمام مشاغل مورد تقاضا در کشور دانمارک را برای کسانی که مایل به درخواست ویزای کاری هستند را بیان می‌کند. حتی اگر برای کار در این کشور نیازی به ویزا ندارید، بهتر است این لیست را بررسی کنید تا بدانید که آیا تخصص شما ارزش خاصی دارد یا خیر.

در حال حاضر، این لیست شامل چندین پست مدیریتی در حوزه‌های فروش، بازاریابی، روابط‌عمومی، فناوری اطلاعات، مدیریت و غیره و همچنین بسیاری از مشاغل تخصصی دیگر از داروسازی تا متخصص تغذیه، معلمان، روزنامه‌نگاران، مهندسان عمران و بسیاری مشاغل دیگر است.

اگر به دنبال شغل برای مهاجرت به دانمارک هستید، باید به‌خاطر بسپارید که صحبت‌کردن به زبان انگلیسی برای یافتن شغل در این کشور کافی نیست، زیرا بعد از انگلیسی، همه افراد به زبان دانمارکی صحبت می‌کنند. اگر واقعاً قصد دارید که در این کشور شغلی برای طولانی‌مدت داشته باشید، یادگیری زبان دانمارکی بسیار مهم است.

نحوه پیداکردن کار در دانمارک

برای پیداکردن شغل برای مهاجرت به دانمارک، لازم است تا برخی نکات را رعایت کنید. در ادامه به برخی از این نکات می‌پردازیم.

ارائه رزومه به سبک دانمارکی

باتوجه‌به اینکه کارفرمایان چقدر سریع می‌توانند یک رزومه را مرور کنند، بهتر است که به قالبی پایبند باشید که این افراد بیشتر به آن عادت دارند.

 • با مشخصات شخصی خود مانند نام، سن و جنسیت شروع کنید. اگر یک عکس اضافه می‌کنید، مطمئن شوید که حرفه‌ای و درعین‌حال مدرن به نظر می‌رسد. عکس پاسپورت با ظاهری جدی را فراموش کنید و با یک تصویر دوستانه از خود با یک ساختمان یا پنجره در پس‌زمینه همراه شوید.
 • یک خلاصه شخصی از خودتان در بالا قرار دهید. این متن باید یک پاراگراف پنج یا شش خط باشد که در آن مهارت‌های حرفه‌ای و همچنین ویژگی‌های فردی و اجتماعی خود را ذکر کرده‌اید.
 • رزومه‌ها از ترتیب زمانی پیروی می‌کنند. آخرین تجربه و مدارک حرفه‌ای خود را از اول تا آخر فهرست کنید. به یاد داشته باشید که همه تجربیات حرفه‌ای مهم نیستند. ازآنجایی‌که شما فقط چند دقیقه فرصت دارید تا کارفرمای خود را تحت‌تأثیر قرار دهید، باید مهم‌ترین جنبه‌های شغلی خود را به او اعلام کنید و با اطلاعات زیاد، وقت او را نگیرید.
 • زبان‌ها و مهارت‌های سخت را فهرست‌بندی کنید. اگر در خارج از کشور تحصیل‌کرده‌اید، حتماً آن را نیز درج کنید.
 • سرگرمی‌ها و سایر فعالیت‌ها را به حداقل برسانید و فقط در صورتی آن‌ها را در بنویسید که مرتبط با موقعیت شغلی شما باشد.

ارسال یک نامه همراه با درخواست شغلی شما بسیار مهم است. در نامه‌تان، جنبه‌های دیگری را که دانمارکی‌ها برایشان ارزش زیادی قائل هستند را به نمایش می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال، کارگروهی و همچنین توانایی حل مشکلات بسیار ارزشمند است.

مدارک موردنیاز برای پیداکردن کار در  دانمارک

اطلاعات تماس شخصی خودتان را فهرست‌بندی کنید. همچنین می‌توانید به‌سادگی در پایین رزومه ذکر کنید که در صورت درخواست می‌توانید مرجع سابقه کار و اطلاعات شخصیتان را ارائه کنید. فراموش نکنید که اگر آن را به زبان دانمارکی بنویسید، امتیاز بیشتری دریافت کنید.

یک کپی از مدرک یا گواهینامه خود را به کارفرما ارائه دهید. یکی از مواردی که نباید شما را برای پیداکردن شغل در دانمارک، متعجب کند این است که از شما یک straffeattest بخواهند. این مدرک که توسط پلیس دانمارک ارائه می‌شود، ثابت می‌کند شما به جرمی در این کشور محکوم نشده‌اید. البته این مورد از دانمارکی‌ها و غیر دانمارکی‌ها درخواست می‌شود و به‌راحتی می‌توان آن را به‌صورت آنلاین دریافت کرد.

نکات مصاحبه شغلی در دانمارک

اگر به مرحله مصاحبه رسیده‌اید، باید با دانش کافی در آن شرکت کنید. رزومه خود را به طور کامل بدانید و دو یا سه تجربه در محل کار در ذهن داشته باشید که می‌توانید به‌عنوان نمونه‌هایی از نقاط قوت و توانایی خود برای غلبه بر موانع و مشکلات کاری به اشتراک بگذارید.

هنگام انجام مصاحبه در محل، دست‌دادن محکم و تماس چشمی ضروری است. این دو مورد به‌عنوان نشانه‌ای از اعتمادبه‌نفس در نظر گرفته می‌شوند. لباس پوشیدنتان باید هوشمندانه اما معمولی باشد. نیازی به استفاده از کت‌وشلوار رسمی نیست (مگر اینکه برای یک بانک یا شرکت حقوقی درخواست دهید). در واقع، ظاهر بیش از حد رسمی ممکن است به تصویری که دانمارکی‌ها از نیروی کار خارجی دارند کمک کند که آنها در راه خود بسیار خشک هستند.

ایجاد شبکه سازی برای شغل در دانمارک

ایجاد شبکه‌سازی به‌ویژه برای مهاجران ایرانی در دانمارک بسیار مهم است. ازآنجایی‌که دانمارکی‌ها تمایل دارند قبلاً در کشورشان ارتباطاتی داشته باشید، قطعاً می‌توانید از ایجاد رابطه با افرادی که می‌توانند برای شغل آینده‌تان ارزشمند باشد، بهره‌مند شوید.

بهترین راه برای انجام این کار این است که رویدادهای خاصی را در شهر خود پیدا کنید که مربوط به حوزه کاری‌تان باشد. به کنفرانس‌ها، جلسات، کارگاه‌ها و رویدادهایی بروید که ممکن است متخصصان دیگری که قصد مهاجرت به دانمارک را دارند و یا سابقه کار در آن کشور را دارند، در آنجا حضور داشته باشند.

حداقل دستمزد و متوسط حقوق در دانمارک

در حال حاضر، میانگین حقوق در دانمارک حدود 47000 کرون (7000 USD) است. بالاترین میانگین حقوق در این کشور در کپنهاگ با 53000 کرون (7850 دلار آمریکا) در ماه و کمترین آن 45800 کرون (6800 دلار آمریکا) در منطقه یوتلند شمالی است. البته برای دستمزد ناخالص با افزایش مالیات تا 50 درصد در برخی موارد، این مقدار می‌تواند به نصف کاهش یابد.

برخلاف اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، دانمارک حداقل دستمزد ثابتی ندارد. در عوض، حداقل حقوق اغلب توسط قراردادهای بازار کار تعیین می‌شود که بین اتحادیه‌ها و انجمن‌های کارفرمایی مذاکره می‌شود.

بااین‌حال، اکثر حداقل حقوق‌ها در این کشور حدود 110 کرون (16 USD) در ساعت است. کمترین حقوقی که باید در دانمارک انتظار داشته باشید معادل 17000 (2500 USD)کرون قبل از کسر مالیات است.

متوسط حقوق در دانمارک برای زندگی راحت در این کشور کافی است. به‌عنوان مرجع، جدول زیر میانگین حقوق سالانه برای مشاغل رایج را فهرست می‌کند که برخی از آنها در دانمارک تقاضای زیادی دارند.

حسابدار250,000 بین 37,300 کرون
معمار   400,000 بین 59,800 کرون
مدیر بازاریابی427,000  بین 63,800 کرون
پرستار330,000 بین  49,300  کرون
توسعه دهنده وب339,000 بین 50,600 کرون
مدیر فروش535,000  بین 79,300 کرون

کارآفرینی؛ ایجاد شغل برای مهاجرت به دانمارک

خوداشتغالی یا کارآفرینی در دانمارک می‌تواند مدل‌های مختلفی داشته باشد؛ اما معمولاً مستلزم ایجاد یک شرکت است. فریلنسرها از نظر قانونی کارآفرین نیستند. فریلنسرها می‌توانند با عنوان قراردادهای خارجی برای یک کارفرما کار کنند. در چنین مواردی، ممکن است آنها از نظر قانونی کارمند در نظر گرفته شوند.

کسانی که به‌عنوان فریلنسر در دانمارک کار می‌کنند، بیشتر شامل عکاسان، طراحان، مترجمان، روزنامه‌نگاران و غیره می‌شوند. نوازندگان و سایر هنرمندان نیز ممکن است به‌صورت فریلنسری کار کنند، اگرچه ممکن است وضعیت قانونی متفاوتی داشته باشند.

بنابراین، اگر صاحب شرکتی در ایران هستید، می‌توانید در دانمارک به‌عنوان خود اشتغال شناخته شوید. این ویژگی می‌تواند به‌عنوان یک کسب‌وکار یک‌نفره یا شرکتی باشد که شما مالک آن با حداقل یک کارمند هستید.

اگر می‌خواهید کسب‌وکار خود را به‌عنوان یک مالک انحصاری یا enkelmandsvirksomhed ثبت کنید، می‌توانید این کار را در Virk.dk تحت عنوان راه‌اندازی یک کسب‌وکار انجام دهید. شما باید با استفاده از NemID خود وارد شوید، گزینه مالک انحصاری را انتخاب کنید و اطلاعات درخواستی مانند نام، آدرس، کد صنعت، نوع مالیاتی که می‌پردازید و غیره را وارد کنید.

البته برای اطمینان بهتر است حتماً با مشاوران حقوقی مهاجرت و وکلای هلی ویزا مشورت کنید تا تمامی قوانین پیداکردن شغل برای مهاجرت به دانمارک را به شما شرح دهند.

نکاتی که باید در مورد کار در دانمارک بدانید!

پیداکردن شغل برای مهاجرت به دانمارک نیازمند اصول و آدابی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • رسمی بودن بیش از حد می‌تواند در فرهنگ کاری دانمارکی غیردوستانه تلقی شود.
 • در دانمارک انتظار سلسله‌مراتب را نداشته باشید. حتی دانش‌آموزان بر اساس نام کوچک با معلمان هستند. شما باید بدون توجه به موقعیت با همه با احترام برابر رفتار کنید.
 • مطمئن شوید که بدون توجه به موقعیت خود در شرکت، صحبت می‌کنید و نظر خود را بیان کنید. برخی از خارجی‌ها از صحبت‌کردن یا مخالفت با رئیس خود اجتناب می‌کنند، اما این امر در دانمارک قابل قدردانی و حتی انتظار است، البته تا زمانی که شما مؤدبانه این کار را انجام می‌دهید.
 • دانمارکی‌ها گاهی اوقات می‌توانند صریح و یا حتی سرسخت باشند. حس شوخ‌طبعی آنها می‌تواند از تمسخر خفیف خود تا اظهارنظرهای طعنه‌آمیز در مورد دیگران متغیر باشد. اگر دانمارکی‌ها مورد تمسخر همسالان یا دوستان خود قرار بگیرند، باعث می‌شود آنها سرد یا غیردوستانه به نظر برسند.
 • دانمارکی‌ها علاقه چندانی ندارند که بعد از کار با همکارانشان وقت بگذرانند. اوقات فراغت آنها معمولاً به خانواده نزدیک یا دوستان صمیمی اختصاص دارد.
 • یک هفته کاری معمولی در دانمارک از دوشنبه تا جمعه است. دانمارکی‌ها هم برای کارایی و هم تعادل بین کار و زندگی ارزش قائل هستند. به همین دلیل از 37 ساعت کاری رسمی در هفته نهایت استفاده را خواهند برد و هر روز حدود ساعت 16 محل کار خود را ترک خواهند کرد.

نتیجه گیری

اگر شما هم قصد مهاجرت به دانمارک را دارید و به دنبال یافتن شغل مناسبی در این کشور هستید، مطالعه لیست شغل‌های منتشر شده توسط SIRI می‌تواند برایتان مفید باشد. این لیست شامل شغل‌هایی است که در کشور دانمارک بیشترین نیاز به کارمند را دارد و برای ایجاد فرصت شغلی برای مهاجران، بسیار مناسب است.

اگر شما به یکی از شغل‌های موجود در این لیست توانایی داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی برای کار و اقامت در دانمارک ویزای لازم را دریافت کنید. همچنین، این لیست می‌تواند به شما در انتخاب شغل مناسب برای شروع زندگی در دانمارک کمک زیادی کند و به شما امکان می‌دهد تا با شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی که به دنبال استخدام کارمندانی مانند شما هستند، ارتباط برقرار کنید.

علاوه بر مطالعه انواع شغل برای مهاجرت به دانمارک در لیست SIRI می‌توانید از کارشناسان ما در هلی ویزا نیز کمک بگیرید. بی شک، هلی ویزا به شما در یافتن بهترین شغل برای مهاجرت به دانمارک کمک می‌کند و این امر می‌تواند برای شما در آینده، مزایای مختلفی از جمله فرصت‌های شغلی، اقامت و تجربه کاری خوبی در دانمارک به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

1. چه شغل‌هایی در دانمارک برای مهاجرت بهتر هستند؟

برای مهاجرت به دانمارک، شغل‌هایی که معمولاً درخواست زیادی دارند و از جانب مقامات مهاجرتی پذیرفته می‌شوند، عبارت‌اند از: مهندسی، فناوری اطلاعات، بهداشت و پزشکی، حمل‌ونقل و رانندگی (مثلاً راننده‌تاکسی)، خدمات رستوران و هتلداری، مراقبت از کودکان و افراد سالمند.

2. چگونه می‌توانم برای پیدا کردن شغل در دانمارک مهاجرت کنم؟

برای مهاجرت به دانمارک برای کار، معمولاً نیاز به داشتن یک پیمانکار و استخدام از یک کارفرما در دانمارک است. علاوه بر این، شما باید شرایط مهاجرتی مربوط به ویزا و اقامت را تحت پوشش بگیرید.

3. آیا دانمارک به پذیرش مهاجران تازه‌وارد برای شغل علاقه دارد؟

بله دانمارک به پذیرش مهاجران تازه‌وارد علاقه دارد و سیاست‌های فعالی را برای ارائه حمایت به آنها برای یافتن شغل، یادگیری زبان دانمارکی و زندگی در جامعه دانمارکی انجام داده است. علاوه بر این، دانمارک یک بازار کار پویایی دارد و برابری حقوق و ضمانت اجتماعی برای تمام کارگران، از جمله مهاجران، تضمین شده است.