بی شک، کشور دانمارک به دلیل استاندارد بالای زندگی، تعادل عالی بین کار و زندگی و سیستم رفاه اجتماعی قوی که دارد، یکی از مقاصد اصلی ایرانیان برای مهاجرت است. به همین دلیل در این مقاله هلی ویزا  قصد داریم تا مشاغل مورد نیاز دانمارک  و بازار کار این کشور را بررسی کنیم تا به شما کمک کند، مسیر شغلی خود را در این کشور اسکاندیناوی به‌خوبی طی کنید.

دانمارک با یک اقتصاد پایدار و طیف وسیعی از صنایع مختلف، فرصت‌های شغلی زیادی را برای مهاجران خارجی فراهم کرده است. این کشور هر ساله افراد زیادی را که به دنبال فرصت‌های شغلی بهتری در خارج از کشور خود هستند جذب می‌کند.

نگاهی به بازار کار دانمارک

دانمارک کشوری است که به‌خاطر کیفیت بالای زندگی در آن شناخته شده است. این کشور فرصت‌های شغلی زیادی را در بخش‌های مختلف به کارجویان ارائه می‌دهد و به همین دلیل مقصدی جذاب برای افرادی است که به دنبال کار در خارج از کشور هستند.

بازار کار دانمارک با اقتصاد قوی، نرخ پایین بیکاری و تمرکز بر ایجاد نوآوری شناخته می‌شود. این کشور دارای طیف زیادی از صنایعی رابطه باانرژی‌های تجدیدپذیر، فناوری اطلاعات، انواع رشته‌های مهندسی، پزشکی، دارویی، معماری و غیره است. بازار کار در دانمارک بسیار رقابتی است و تأکید زیادی بر داشتن مدارک، مهارت‌ها و تجربه دارد. کارفرمایان دانمارکی ترکیبی از تخصص فنی، توانایی های کار گروهی و ارتباط خوب با همکاران  را ارج می‌نهند.

در ادامه به مشاغل مورد نیاز در دانمارک می‌پردازیم.

بیشترین مشاغل مورد نیاز در دانمارک

در سال‌های اخیر، مشاغل خاصی در دانمارک تقاضای زیادی داشته است. در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

  • متخصصان فناوری اطلاعات

 با رشد عصر اقتصاد دیجیتال در دانمارک، نیاز به متخصصان فناوری اطلاعات ماهر از جمله توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، تحلیلگران داده، کارشناسان امنیت سایبری و طراحان UX/UI  بسیار زیاد شده است.

  • انواع رشته‌های مهندسی

 کشور دانمارک در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، ساخت‌وساز و تولید نیاز به مهندسان زیادی دارد. مهندسان متخصص در انرژی‌های تجدیدپذیر، مهندسی عمران در این کشور تقاضای زیادی دارند.

  • متخصصان مراقبت‌های بهداشتی

در چند سال اخیر دانمارک نیز مانند بسیاری از کشورها، با کمبود متخصصان مراقبت‌های بهداشتی از جمله پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و داروسازان مواجه شده است. همچنین فرصت‌های شغلی برای متخصصانی در زمینه‌هایی مانند روانپزشکی، سالمندان و رادیولوژی نیز جز مشاغل مورد نیاز در دانمارک است.

  • متخصصان امور مالی و حسابداری

اکثر شرکت‌هایی دانمارکی به افراد حرفه‌ای با تخصص بالا در امور مالی، حسابداری و حسابرسی نیاز دارند. تحلیلگران مالی، مشاوران مالیاتی و حسابداران رسمی جز مشاغل مورد نیاز در دانمارک هستند.

  • متخصصان بازاریابی و ارتباطات

در کشور دانمارک  با ظهور دیجیتال مارکتینگ، نیاز به افراد حرفه‌ای ماهر در مدیریت رسانه‌های اجتماعی، تولید محتوا، سئو و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها وجود دارد.

لیست مثبت مشاغل مورد نیاز برای دانمارک

فهرست مثبت فهرستی از مشاغلی است که در دانمارک با کمبود مواجه هستند. کارگران خارجی خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا/سوئیس در صورت داشتن پیشنهاد شغلی در یکی از این مشاغل از سوی یک کارفرمای دانمارکی، واجد شرایط دریافت مجوز کار و اقامت، تحت طرح فهرست مثبت هستند.

علاوه بر این، متقاضیان تحت طرح کارت سبز دانمارک در صورت داشتن تجربه در یک شغل در لیست مثبت، واجد شرایط دریافت امتیاز در آزمون امتیازدهی خود هستند.

مشاغلی که الزامات آنها با ستاره مشخص شده است تحت مقررات ویژه‌ای قرار دارند، به این معنی که ممکن است به تابعیت دانمارکی، مدارک خاص دانمارکی یا موافقت‌نامه‌های بین‌المللی بخشی نیاز داشته باشند.

مشاغل مهندسی مورد نیاز در دانمارک

مشاغلمدرک موردنیاز
مهندس مکانیک (Mechanical Engineer)مدرک کارشناسی
مهندس عمران (Building Engineer)مدرک کارشناسی
مهندس محیط‌زیست (Environmental Engineer)مدرک کارشناسی
مهندس انرژی (Energy Engineer)مدرک کارشناسی
مهندس برق (Electrical Engineer)مدرک کارشناسی
مهندس فناوری اطلاعات (IT Engineer)مدرک کارشناسی

مشاغل پزشکی مورد نیاز در دانمارک

مشاغلمدرک موردنیاز
مشاور پزشکی (Medical Consultant)مدرک کارشناسی ارشد*
پزشک عمومی (Medical Doctor)مدرک کارشناسی ارشد*
دکتر بیمارستان (Hospital Doctor)مدرک کارشناسی ارشد*
پزشک مشاور/سر پزشک (Consultant Doctor/Chief Physician)مدرک کارشناسی ارشد*
دندانپزشک (Dentist)مدرک کارشناسی ارشد*
پرستار جراحی (Surgical Nurse)مدرک کارشناسی*
پرستار بیهوشی (Anaesthetic Nurse)مدرک کارشناسی*
پرستار عمومی (General Nurse)مدرک کارشناسی*
رادیوگرافی (Radiographer)مدرک کارشناسی*
کارشناس آزمایشگاه پزشکی (Medical Laboratory Technologist)مدرک کارشناسی*

مشاغل فناوری اطلاعات (IT)

مشاغلمدرک موردنیاز
معمار فناوری اطلاعات  (IT Architect)حداقل سه سال تحصیل در زمینه فناوری اطلاعات
برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده سیستم (Programmer and System Developer)حداقل سه سال تحصیل در زمینه فناوری اطلاعات
مشاور فناوری اطلاعات (IT Consultant)حداقل سه سال تحصیل در زمینه فناوری اطلاعات

مشاغل آموزشی

مشاغلمدرک موردنیاز
معلم دبستان و متوسطه اول (Primary and lower Secondary school teacher)مدرک کارشناسی*
آموزگار (Pedagogue)مدرک کارشناسی
معلم اجتماعی (Social Pedagogue)مدرک کارشناسی

بقیه مشاغل مورد نیاز در دانمارک

مشاغلمدرک مورد نیاز
نقشه‌بردار زمین (Land Surveyor)مدرک کارشناسی ارشد*
داروساز (Pharmacist)مدرک کارشناسی ارشد*
فارماکولوژیست  (Pharmacologist)مدرک کارشناسی ارشد
ممیز، مأمور رسیدگی (Auditor)مدرک کارشناسی ارشد
کنترل‌کننده کسب‌وکار (Business Controller)حداقل سه سال تحصیل در سطح دانشگاه یا مدرسه بازرگانی
کنترل‌کننده مالی (Financial Controller)حداقل سه سال تحصیل در سطح دانشگاه یا مدرسه بازرگانی
تحلیلگر کسب‌وکار (Business Analyst)حداقل سه سال تحصیل در سطح دانشگاه یا مدرسه بازرگانی
وکیل (Attorney)مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس دانمارکی*
مشاور حقوقی (Legal Counsellor)مدرک کارشناسی ارشد
روان‌شناس (Psychologist)مدرک کارشناسی ارشد

برای اطلاعات بیشتر، کمک و مشاوره می‌توانید با تیم متخصص هلی ویزا تماس بگیرید و از خدمات مؤسسه ما برای مهاجرت  تحصیلی و کاری در کشورهای سراسر جهان کمک بگیرید.

پیدا کردن کار در دانمارک

یافتن شغل در دانمارک مستلزم دانستن مشاغل پر طرف‌دار و بازار کار محلی در این کشور است. در ادامه به ترفندهایی برای پیداکردن مشاغل مورد نیاز در دانمارک می‌پردازیم.

استفاده از سامانه جستجوی شغل در دانمارک

سایت‌های آنلاین شغلی یکی از راه‌های محبوب برای یافتن فرصت‌های شغلی در دانمارک است. برخی از پرکاربردترین پلتفرم‌های کاریابی عبارت‌اند از Work in Denmark، Jobindex و Jobnet.

علاوه بر این، ارتباط سازی نیز نقش مهمی در یافتن فرصت‌های شغلی در دانمارک دارد. شما می‌توانید از طریق لینکدین با افراد در حوزه کاری خود ارتباط برقرار کنید و از آنها برای پیداکردن شغل در دانمارک کمک بگیرید.

آژانس‌های کاریابی در دانمارک

آژانس‌های کاریابی نیز می‌توانند به شما در یافتن فرصت‌های شغلی متناسب بامهارت‌ها و صلاحیت‌هایتان و همچنین مشاغل مورد نیاز در دانمارک کمک کند. این مراکز، اطلاعات زیادی از بازار کار دارند و می‌توانند راهنمایی‌های زیادی را در طول فرایند استخدام به شما بدهند.

قبل از پیداکردن مشاغل مورد نیاز در دانمارک، اخذ مجوز کار یا ویزای کاری لازم و ضروری است. دراین‌خصوص کشور دانمارک  چندین راه برای افراد مهاجر فراهم کرده است.

  • Positive List Scheme

طرح لیست مثبت به افراد باصلاحیت‌ها و مهارت‌های خاص اجازه می‌دهد تا بر اساس لیستی از مشاغل مورد تقاضا برای مجوز کار درخواست دهند. اگر حرفه شما در لیست مثبت باشد، شانس بیشتری برای دریافت مجوز کار دارید.

  • Pay Limit Scheme

طرح محدودیت پرداخت برای کارگران بسیار ماهر طراحی شده است که یک پیشنهاد شغلی در دانمارک با حقوق بالاتر از حد مشخصی دارند. هدف این طرح جذب افرادی بامهارت‌ها تخصصی است که در بازار کار دانمارک مورد تقاضا هستند.

  • Pay Limit Scheme

طرح سریع یک فرایند ساده برای دریافت مجوز کار برای افرادی است که از یک کارفرمای دانمارکی پیشنهاد شغلی دارند. این طرح برای متخصصان بسیار ماهر که معیارهای خاص مربوط به حقوق، تحصیلات و سابقه کار را دارند، قابل‌اجرا است.

نتیجه‌ گیری

دانمارک فرصت‌های شغلی فراوانی را برای افراد ایرانی فراهم کرده است. همچنین لازم به ذکر است که حقوق در دانمارک برای افراد متخصص بسیار بالاست و از میانگین حقوق در بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر است.

علاوه براین، دانمارک برای کارمندانش تعادلی مناسب بین کار و زندگی فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد تا آنها کار و زندگی خود را به طور متعادل داشته باشند. این کشور به خانواده و فرزندآوری بسیار اهمیت می‌دهد و برای کارمندان خود امکاناتی مانند مرخصی بعد از زایمان فراهم می‌کند.

امیدواریم که این مطالب به شما در پیداکردن مشاغل موردنیاز در دانمارک، کمک زیادی کرده باشد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. چه مشاغلی در حوزه فناوری اطلاعات در دانمارک، موردنیاز است؟

مشاغلی مانند برنامه‌نویسی، تحلیل داده، طراحی وب، مهندسی نرم‌افزار، مدیریت پروژه، امنیت سایبری در دانمارک موردنیاز هستند.

2. چه مشاغلی در صنعت حمل‌ونقل و لجستیک دانمارک موردنیاز است؟

در صنعت حمل‌ونقل و لجستیک دانمارک، مشاغلی مانند مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت انبار، مدیریت حمل‌ونقل، مدیریت پروژه، کارشناسی ترافیک، مهندسی حمل‌ونقل و غیره موردنیاز است.
افراد متقاضی این  مشاغل  می‌توانند در شرکت‌های حمل‌ونقل و لجستیک، شرکت‌های حمل‌ونقل دریایی و هوایی، شرکت‌های تجارت الکترونیک و غیره مشغول به کار شوند.

3. در صنعت روباتیک دانمارک، چه مشاغلی موردنیاز است؟

مشاغلی مانند مهندسی رباتیک، برنامه‌نویسی رباتیک، طراحی سیستم‌های کنترل، تحلیل داده، مدیریت پروژه، مهندسی مکانیک و الکترونیک، جز شغل‌های حوزه رباتیک در دانمارک است.