بهترین بانک های دانمارک شامل نوردیا، دانسک بانک و بانک نیکردیت هستند. ازآنجایی‌که دانمارک یک بخش بانکداری بزرگ دارد؛ مردم آن ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را در بانک‌های داخلی سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین، بخش بانکداری داخلی در دانمارک 87.52 درصد از کل دارایی‌های این صنعت را در اختیار دارد در حالی که بانک‌های خارجی تنها 12.48 درصد را در اختیار دارند. واحد پول رسمی دانمارک کرون دانمارک (DKK) است که معادل 1.46 دلار آمریکا یا 1.34 یورو است. همچنین کرون، معادل 120.97 روپیه هند یا تقریباً 10.57 یوان چینی است.

در این مقاله هلی ویزا ما قصد داریم تا به بررسی سیستم بانکداری دانمارک و در نهایت معرفی بهترین بانک‌های آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با سیستم بانکی دانمارک

صنعت مالی در دانمارک بسیار مهم است و تعداد نهادهای بین‌المللی و محلی زیادی این صنعت را تشکیل می‌دهند. در دانمارک، بانک‌های SIFI و غیر SIFI، بانک‌های وام مسکن و بانک مرکزی (بانک ملی) وجود دارند.

 بانک مرکزی دانمارک نظارتی بر سیستم پولی، مالی و قیمت‌گذاری پایه‌گذاری شده‌اند. بانک‌های تجاری، بانک‌های خرده‌فروشی، تعاونی‌های اعتباری و بانک‌های پس‌انداز در دانمارک دارای بالاترین سرمایه در اروپا هستند و در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند. تقریباً تعداد 108 بانک در دانمارک فعال هستند.

صنعت بانکداری در دانمارک نقش مهمی در اقتصاد ایفا می‌کند. بانک‌های داخلی بیشتر دارایی‌های صنعت را در اختیار دارند. بانک‌ها، بانک‌های وام مسکن، شرکت‌های بیمه و سایر نهادها تحت نظارت نهاد نظارت مالی دانمارک قرار دارند و نهاد مالی FSA (نهاد نظارت بر بازار مالی دانمارک) نظارت بر امنیت صنعت مالی را به عهده دارد.

ساختار بانکی دانمارک

ساختار بانک‌ها در دانمارک به شکل زیر است:

 1. بیش از 50 درصد از کل دارایی‌های بانکی توسط سه بانک برتر، یعنی Danske Bank، Nykredit Realkredit و Realkredit Danmark، جمع آوری می‌شود.
 2. بانکداری در دانمارک به‌عنوان «بانک‌های سیستماتیک» سازماندهی شده است. هر سال، مؤسسات مالی مهم با استفاده از معیارهای زیر شناسایی می‌شوند:
 3. درصد وام‌های کل بخشی که بانک اعطا می‌کند، باید بیش از 5 درصد باشد.
 4. دارایی‌های بانک باید بیش از 6.5 درصد تولید ناخالص داخلی را نشان دهد.
 5. به‌عنوان درصدی از کل سپرده‌های بخش، سپرده‌های بانکی باید حداقل 5 درصد باشد.
 6. هر مؤسسه باید حداقل برای دو سال یکی از شرایط سیستماتیک مذکور را برآورده کند. در حال حاضر، چهار بانک سیستماتیک وجود دارند:
 7. بانک Nykredit
 8. جیسکه بانک
 9. سیدبانک
 10. Danske Bank

در ادامه با نحوه انتخاب بانک در دانمارک آشنا می‌شویم.

روش انتخاب بانک در دانمارک

هنگام انتخاب بانک در دانمارک، باید به چندین موردتوجه کنید. این موارد شامل شهرت و ثبات، محصولات و خدمات، اندازه بانک، هزینه‌های مالی و خدمات مشتری می‌شوند. در واقع، شما باید به‌عنوان مهاجر که از ایران به دانمارک رفته‌اید باید یک بانک با اعتبار و ثبات بالا را انتخاب کنید تا بتوانید امور مالیتان را به آنها بسپارید. همچنین، سعی کنید بانک را بر اساس نیازهایتان انتخاب کنید، مانند نیاز به‌حساب پس‌انداز، کارت‌های اعتباری، وام‌ها و سرمایه‌گذاری.

 اندازه بانک نیز مهم است و هزینه‌های مختلف بین بانک‌ها متفاوت است، بنابراین باید آنها را با دقت بررسی کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که نرخ بهره برای حساب پس‌انداز نیز مهم است. در آخر، توجه به خدمات مشتری و نیازهای شما ضروری است تا بانکی را انتخاب کنید که ابزارها و ویژگی‌های مورد نیازتان را داشته باشد. با درنظرگرفتن این عوامل، می‌توانید انتخاب خود را محدود کرده و یکی از بهترین بانک های دانمارک را پیدا کنید که نیازهای مالی شما را به‌خوبی برآورده کند.

انواع حساب‌های بانکی در دانمارک

بسیاری از افراد ایرانی که به دانمارک مهاجرت می‌کنند، یکی از دو نوع حساب زیر را ایجاد می‌کنند:

1. حساب جاری (NemKonto): این حساب بانکی برای انجام تمامی خدمات بانکی داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طریق این حساب، شما می‌توانید حقوق، واریز مستقیم، پرداخت مالیات و تراکنش‌های کارت بدهی و اعتباری را انجام دهید.

2. حساب پس‌انداز: در صورتی که می‌خواهید از پول نقد اضافی خود سود بیشتری به دست آورید، می‌توانید آن را در یک حساب پس‌انداز قرار دهید. این حساب‌ها دارای محدودیتی در برداشت ماهانه هستند. اما به دلیل نرخ بهره بسیار پایین در اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، تمایز بین حساب پس‌انداز و حساب جاری، اغلب به لحاظ تحصیلی مطرح است.

قوانین حساب بانکی دانمارک

برای ایجاد حساب در بانک‌های دانمارک، احتمالاً نیاز به ارائه مدارک زیر دارید:

1. تأیید سن: برای ایجاد حساب، باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.

2. گذرنامه معتبر

3. شماره CRP دانمارک (شماره مشخصه شهروند دانمارکی)

4. تأییدیه آدرس در دانمارک (مانند قبض آب و برق، قرارداد اجاره، فرم دولتی و غیره)

5. تأیید استخدام یا ثبت نام الزامی است.

واحد پول رسمی در دانمارک کرون دانمارک است و با نماد DKK نشان داده می‌شود. این واحد پول در جزایر فارو و گرینلند نیز استفاده می‌شود. کرون دانمارکی به شکلی از اوایل دهه 1600 معرفی شد و تاریخچه طولانی‌ای دارد.

هزینه های بانکی در دانمارک

شما باید قبل از ثبت‌نام در یک بانک دانمارکی با دقت شرایط و قوانین آن را مطالعه کنید. استفاده از دستگاه خودپرداز در خارج از شبکه، انتقالات بین‌المللی، استفاده از کارت‌های بدهی و اعتباری و سایر خدمات ممکن است برای شما هزینه نگهداری حساب ایجاد کند.

مشتریان بین‌المللی در اکثر بانک‌ها هیچ کارمزدی را پرداخت نمی‌کنند. اما برای اشخاص خارجی با قراردادهای کاری دو‌ساله، بانک Danske یک هزینه 1,000 کرون (حدود 150 دلار آمریکا) دریافت می‌کند.

در بانک ‌های دانمارک، سپرده‌های حداقلی متفاوتی وجود دارد. یافتن حساب‌های بانکی دانمارکی بدون کارمزد ممکن است دشوار باشد. بانک‌های دانمارکی برای بسیاری از خدمات، از جمله برداشت از خودپرداز، هزینه دریافت می‌کنند.

بانک‌ های دارای حساب‌های رایگان در دانمارک عبارت‌اند از:

 • بانک نیکردیت
  • بانک زمین Arbejdernes
  • سیدبانک
  • بانک Spar Nord
  • Realkredit Danmark

تنها بانک‌های نیکردیت و سیدبانک کارت‌های اعتباری رایگان با حساب برای شما ارائه می‌دهند.

لیست بهترین بانک های دانمارک

در ادامه لیست بهترین بانک‌های دانمارک را برایتان فهرست‌بندی کرده‌ایم:

1. بانک ملی دانمارک

2. بانک مرکزی دانمارک

3. بانک نوردیا (NORDEA)

4. بانک Danske

5. بانک نیکردیت

6. بانک زمین Arbejdernes

7. جیسکه بانک

8. سیدبانک

9. بانک  Saxo

بانک‌های بین‌المللی دانمارک نیز عبارت‌اند از:

1. BNP Paribas

2. سیتی بانک (Citi Bank)

3. دویچه بانک (Deutsche Bank)

4. سانتاندر (Santander)

5. بانک مورگان (JP Morgan)

در مطلب بعدی به روش افتتاح حساب بانکی می‌پردازیم.

مزایای افتتاح حساب بانکی در دانمارک

افتتاح یک حساب بانکی در دانمارک برای هر فردی که قصد زندگی یا کار در دانمارک را دارد، بسیار لازم و ضروری است. شما می‌توانید با بانک‌های Nordea و Danske Bank اقدام به ایجاد حساب بانکی کنید.

داشتن یک حساب بانکی باعث می‌شود تا دریافت و پیگیری پول به‌سادگی امکان‌پذیر شود. همچنین برای امور روزمره مانند پرداخت اجاره، دریافت درآمد و خرید نیازمندی‌ها، حساب بانکی ضروری است.

یک حساب بانکی هزینه‌های خودپرداز را کاهش داده و مدیریت مالی را آسان‌تر می‌کند. با یک حساب بانکی می‌توانید حقوق خود را به‌راحتی دریافت کنید و پرداخت بدهی‌های خود را به‌صورت مستقیم و آسان برای پرداخت قبوض ساده کنید.

روش افتتاح حساب بانکی در دانمارک

درصورتی‌که شما به‌عنوان یک غیرمقیم در نظر دارید یک حساب بانکی در دانمارک ایجاد کنید، این امکان وجود ندارد. تنها شهروندان دانمارکی یا اقامت دائم در دانمارک مجاز به باز کردن حساب بانکی در این کشور هستند.

دانمارک عضو منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است، اما عضویت کامل در اتحادیه اروپا ندارد. به همین دلیل، دانمارک هنوز از یورو (EUR) به‌عنوان واحد پول رسمی خود استفاده نمی‌کند. پذیرش یورو توسط دانمارک توسط نتیجه‌گیری یک رأی مردمی تأیید نشده است.

برای افتتاح حساب بانکی در دانمارک به‌طورکلی، باید با مراحل زیر پیش بروید:

۱. انتخاب بانک: بررسی و جستجوی بانک‌های مختلف را به صورت حضوری یا آنلاین انجام دهید تا بانکی را که به نیاز شما ‌پاسخ می دهد، پیدا کنید.

۲. جمع آوری مدارک مورد نیاز: ممکن است برای افتتاح حساب بانکی، نیاز به ارائه پاسپورت یا شناسنامه معتبر، مدرک اقامت (مانند قرارداد اجاره یا قبض آب و برق) و مدارک مربوط به استخدام یا ثبت نام در مدرسه داشته باشید.

۳. قرار ملاقات: با بانک تماس بگیرید و وقت ملاقات برای افتتاح حساب بانکی درخواست دهید.

۴. مراجعه حضوری به بانک: مدارک مورد نیاز را به همراه بیاورید و فرم‌های مربوطه را پر کنید، یا امکان درخواست آنلاین را نیز بررسی کنید.

۵. انتظار برای فعال شدن حساب: پس از تایید بانک، حساب بانکی شما فعال خواهد شد.

روش پیداکردن نزدیک‌ ترین شعبه بانکی

بانک‌ها در دانمارک شبکه گسترده‌ای از شعب و دستگاه‌های خودپرداز دارند که به مشتریان کمک می‌کند تا به وجوه خود دسترسی پیدا کنند و امور مالی خود را مدیریت کنند. شما می‌توانید در Google Maps یا برنامه‌های نقشه دیگری عبارت «بانک‌های نزدیک به شهر موردنظرتان» را جستجو کنید و لیست شعب مربوطه را بیابید و با آنها تماس بگیرید.

کلام آخر

دانستن اطلاعات مربوط به بانک‌های دانمارک می‌تواند به مهاجران و توریست‌ها کمک کند تا از خدمات مالی و بانکی در این کشور بهره‌برداری مناسبی داشته باشند.

این اطلاعات شامل نحوه باز کردن حساب بانکی، استفاده از کارت‌های بانکی، روش‌های انتقال وجه و حفاظت از اطلاعات شخصی است. با داشتن اطلاعاتی صحیح و کامل، مهاجران و توریست‌ها می‌توانند از خدمات بانکی بهره‌وری بالاتری داشته باشند و از مزایای سیستم بانکی پیشرفته و امن دانمارک بهره‌برداری کنند.

اطلاع از بهترین بانک های دانمارک می‌تواند به‌راحتی در مدیریت مالی و هزینه‌ها، انعطاف‌پذیری مالی، ایجاد اعتبار و همچنین ارتباط با شبکه‌های تجاری محلی کمک کند. امیدواریم این مقاله به شما کمک زیادی کرده باشد. چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتر در این مورد این موضوع دارید با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. بانک های دانمارک چه تعداد شعب دارند؟

بانک های دانمارک دارای شبکه وسیعی از شعب و دستگاه‌های خودپرداز هستند، اما تعداد دقیق شعب در دانمارک بسته به هر بانک و منطقه متفاوت است و در تحول و تغییر است.

2. چطور می‌توان شعب بانکی نزدیک در دانمارک را پیدا کرد؟

برای پیداکردن شعب بانکی نزدیک در دانمارک، می‌توانید عبارت u0022بانک‌های نزدیک به منu0022 را در جستجوگرها یا برنامه‌های نقشه تایپ کنید. این جستجو به شما لیستی از شعب مربوطه را نمایش می‌دهد که می‌توانید با آنها تماس بگیرید.

3. آیا بانک‌های دانمارک خدمات بانکی آنلاین ارائه می‌دهند؟

بله بانک‌های دانمارک خدمات بانکی آنلاین جامعی را فراهم می‌کنند. این خدمات شامل مدیریت حساب بانکی، انتقال وجه، پرداخت قبوض، دریافت گزارش‌های مالی و انجام تراکنش‌های مختلف است. مشتریان می‌توانند از طریق وب‌سایت یا برنامه موبایل بانک خود به این خدمات دسترسی پیدا کنند.

4. آیا می‌توانم یک حساب بانکی آنلاین در دانمارک باز کنم؟

بدون داشتن NemID، امکان ایجاد حساب بانکی آنلاین وجود ندارد. NemID یک شماره شناسه دیجیتالی است که شما می‌توانید از آن برای استفاده در بانک‌ها و دفاتر خدمات عمومی در دانمارک استفاده کنید. برای دریافت NemID، شما می‌توانید با مراجعه به مرکز خدمات شهروندی و ارائه نام خود به‌عنوان یک بازدیدکننده، یک NemID دریافت کنید.