دانمارک به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و پرطرفدار در اروپا، برای زندگی، کار و تحصیل شرایط بسیار ایده‌آلی ارائه می‌دهد. در این مقاله هلی ویزا، با شرایط و قوانین مهاجرت به دانمارک آشنا می‌شویم و آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت به این کشور چه شرایطی دارد؟

شرایط و قوانین مهاجرت برای هرکدام از روش‌های مهاجرتی متفاوت است. مهاجرت تحصیلی، کاری، پناهندگی، سرمایه‌گذاری و غیره هرکدام شرایط و قوانین خاص خود را دارند. شرایط مهاجرت به دانمارک عموماً به دودسته شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم‌بندی می‌شوند. شرایط عمومی مانند:

1. نداشتن سو پیشینه: برای مهاجرت به دانمارک، شما نباید سوابق کیفری جدی داشته باشید.

2. نداشتن ممنوعیت برای ورود به دانمارک: شما نباید از قبل از ورود به دانمارک توسط مقامات دانمارکی ممنوعیت ورود دریافت کرده باشید.

3. تکمیل و ارائه مدارک عمومی: شما باید مدارک شخصی و اطلاعات فردی درخواست‌کننده را تکمیل و ارائه کنید، مانند مدرک تحصیلی، گذرنامه، تصاویر شناسنامه و . .

4. پرداخت هزینه‌های انگشت‌نگاری، مراحل اداری و صدور ویزای دانمارک: برای مهاجرت به دانمارک، هزینه‌هایی مانند انگشت‌نگاری، هزینه‌های مربوط به مراحل اداری و هزینه‌های مربوط به صدور ویزا ممکن است موردنیاز باشد.

همچنین، شرایط اختصاصی وجود دارد که با هر روش مهاجرتی متفاوت است. برای مثال، برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک باید مدارک تحصیلی، ریزنمرات، نامه پذیرش دانشگاه، مدرک زبان و نامه تمکن مالی را ارائه کنید که به شرایط اختصاصی مهاجرت تحصیلی است.

در هر کدام از راه‌های مهاجرت به دانمارک زیر، شرایط عمومی و اختصاصی آن‌ها را توضیح داده‌ایم. برای اطلاعات بیشتر درباره شرایط اقامت در دانمارک و شرایط هرکدام از این روش‌ها، می‌توانید مطالب مرتبط با هر کدام را مطالعه کنید و یا با مشاوران مهاجرتی مجرب ما در هلی ویزا مشورت کنید.

راه‌ های مهاجرت به دانمارک

روش‌های مهاجرت به دانمارک بسیار متنوع و گاهی وابسته به هدف و اهداف شخصی شما هستند. دولت دانمارک برای ورود افراد خارجی، ویزاهای کوتاه‌مدت (Short-stay Visa) و برای اقامت با اهداف مختلف مانند تحصیل و کار، ویزاهای مختلفی را صادر می‌کند.

شرایط و قوانین مهاجرت به دانمارک از طریق کار

یکی از راه‌های مهاجرت به دانمارک، مهاجرت کاری است. دانمارک به‌عنوان یکی از کشورهای کمترین فساد اقتصادی شناخته شده است و شاخص‌های زندگی در آن بالاترین رتبه را نسبت به سایر کشورها دارد. باتوجه‌به رشد اقتصادی این کشور، پیش‌بینی می‌شود در آینده با کمبود شدید نیروی کار مواجه شود.

به همین دلیل، دولت دانمارک به مهاجران اروپایی و از سایر کشورها روی آورده است. برای ورود نیروی کار، دانمارک ویزاهای مختلفی را صادر می‌کند و افراد علاقه‌مند برای کار در این کشور باید ویزای کار دانمارک را دریافت کنند.

مهاجرت به‌عنوان پرستار، پزشک یا دندانپزشک به دانمارک، به دلیل شرایط خاص کادر درمانی در کشورهای دیگر و شیوع ویروس کرونا، می‌تواند فرصت خوبی باشد. دانمارک کشوری است که به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در بیمه و خدمات درمانی شناخته شده و استانداردهای بالایی در این حوزه دارد.

به همین دلیل، دانمارک به نیروهای پزشکی و ماهر در بخش خدمات درمانی نیازمند است. برای پذیرش پرستاران، پزشکان و دندانپزشکان، دانمارک یک برنامه مهاجرتی را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

برنامه مهاجرتی Danish Authorisation را پرستاران، پزشکان و دندانپزشکان می‌توانند استفاده کنند و ویزای کار دانمارک را دریافت کنند. این برنامه نیازمند داشتن مدرک تحصیلی معتبر و سابقة کار است و نیازی به دانش زبان ندارد.

16 رشته شغلی در حوزه پزشکی و درمانی می‌توانند با این برنامه مهاجرت کنند. ویزای کار دانمارک که در این برنامه صادر می‌شود، سه سال اعتبار دارد و در این مدت فرد باید زبان دانمارکی را فراگرفته و آزمون‌های زبان، تئوری و عملی پزشکی را با موفقیت پشت سر بگذارد تا اجازة کار در دانمارک به او داده شود.

شرایط و قوانین مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل

تحصیل در دانمارک برای دانشجویان جذاب است. این کشور دارای دانشگاه‌ها و کالج‌های متعددی است که در رشته‌های مختلف دانشجویان خارجی را پذیرش می‌دهند.

دانشگاه کپنهاگ، دانشگاه پرهوس، دانشگاه فنی دانمارک و دانشگاه آلبورگ از جمله معروف‌ترین دانشگاه‌های دانمارک هستند که هر ساله تعداد زیادی دانشجوی خارجی را به خود جذب می‌کنند

برای تحصیل در دانمارک، باید ویزای تحصیلی دانمارک را اخذ کنید. دولت این کشور برای مقاطع مختلف ویزای تحصیلی صادر می‌کند. اما تحصیل رایگان در دانمارک شرایط خاص خود را دارد و نیاز به پرداخت هزینه‌های تحصیلی دارید.

هزینه زندگی در دانمارک نیز بالا است و به طور میانگین ماهانه نیازمند 6000 کرون دانمارک هستید (باتوجه‌به هزینه‌های سال 2021).

بعضی مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌های دانمارک بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان اعطا می‌کنند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها هزینه تحصیل در دانمارک را کاهش دهید.

همچنین، در حین تحصیل در دانمارک اجازه کار دارید. می‌توانید 20 ساعت در هفته کار کنید و در برخی ماه‌ها اجازه کار تمام‌وقت را نیز داشته باشید. همچنین، می‌توانید اقامت تحصیلی خود را تا 2 سال تمدید کنید.

پس از اتمام تحصیل در دانمارک، 6 ماه فرصت برای یافتن کار در این کشور دارید. در این مدت می‌توانید کار کنید و پس از پیداکردن کار، می‌توانید با تغییر ویزای خود به ویزای کاری، اقامت جدید اخذ کنید.

شرایط و قوانین مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از روش‌های دیگر مهاجرت به دانمارک، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است. با خرید ملک، خرید اوراق، خرید بیزینس و ثبت شرکت می‌توانید در دانمارک سرمایه‌گذاری کرده و اقامت این کشور را اخذ کنید. دانمارک به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود، به دلیل ثبات بازار اقتصادی و مزایای زیاد سرمایه‌گذاری در این کشور.

اما هر یک از این روش‌ها شرایط و قوانین خاص خود را دارند. حوزه‌های فناوری پاک، تکنولوژی، پزشکی، صنایع غذایی، صنایع دریایی و نوآوری صنعتی به‌عنوان بخش‌های فعال‌تر در این بخش در دانمارک شناخته شده‌اند.

ویزای استارتاپ دانمارک (Start-Up Visa) هم یکی از برنامه‌های مهاجرتی در این زمینه است. افرادی که می‌خواهند کسب‌وکار خود را در دانمارک راه‌اندازی کنند یا ایده‌های تجاری خوبی دارند، می‌توانند با اخذ این ویزا به دانمارک مهاجرت کنند. این ویزا نهایتاً به 3 نفر برای یک طرح تجاری صادر می‌شود و برنامه کسب‌وکار شما باید تا دولت دانمارک را دریافت کند. همچنین برای اخذ این ویزا، باید تمکن مالی داشته باشید.

شرایط و قوانین مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی

پناهندگی در دانمارک یکی از روش‌های مهاجرت پرخطر است. بااین‌حال، دولت دانمارک گزینه پناهندگی را برای متقاضیان این روش فراهم کرده است، با وجود همه شرایط و خطرات این روش.

اولین قانون پناهندگی در دانمارک مقرر می‌کند که فرد متقاضی حتماً باید درخواست پناهندگی را در خود کشور دانمارک پر کند. با ارائه درخواست، شرایط و مدارک فرد مورد بررسی قرار می‌گیرند و بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد.

مدت اقامت در دانمارک نیز به توجه به همین شرایط مشخص می‌شود.

درصورتی‌که شرایط لازم را داشته باشید، دولت دانمارک هزینه اقامت شما در مکان‌های معین و مخارج روزانه شما را تا زمان تعیین شده پرداخت خواهد کرد.

هزینه مهاجرت به دانمارک

هزینه‌های مهاجرت و اقامت در دانمارک، بستگی به شرایط و روش‌های مختلف مهاجرتی دارد. نهاد مهاجرت دانمارک عادتاً هزینه‌ای برای بررسی مدارک، تصدیق مدارک، بررسی پرونده، انگشت‌نگاری و صدور ویزا از متقاضیان دریافت می‌کند. علاوه بر این، دانمارک هزینه‌ای جداگانه برای صدور ویزای شنگن نیز دریافت می‌کند.

هزینه‌های اقامت و زندگی در دانمارک نیز به عوامل مختلف بستگی دارد. برخی از روش‌های اقامت در دانمارک نیازمند اثبات توانایی مالی و توانایی تأمین هزینه‌ها است. برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد هزینه‌های مهاجرت و اقامت در دانمارک، بهتر است با مشاوران مهاجرتی متخصص این حوزه مشورت کنید.

هزینه زندگی مهاجرین در دانمارک

هزینه تخمینی خانواده چهارنفره ماهانه بدون اجاره معادل 3,838 دلار است. همچنین، هزینه تخمینی ماهانه یک نفر بدون اجاره معادل 1,068 دلار است.

در دانمارک، هزینه‌های زندگی عبارت‌اند از:

1. غذا، رستوران ارزان قیمت: 20. 6 دلار

2. غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده: 101. 9 دلار

3. کاپوچینو: 5. 3 دلار

4. شیر معمولی 1 لیتر: 1. 9 دلار

5. نان تازه: 2. 3 دلار

6. 1 کیلو گرم برنج: 2. 7 دلار

7. تخم مرغ 12 عدد: 4. 6 دلار

8. 1 کیلو گرم پنیر: 11. 8 دلار

9. 1 کیلوگرم گوشت گاو: 15. 4 دلار

10. 1 کیلوگرم سیب: 2. 1 دلار

11. 1 کیلو گرم پرتقال: 3. 1 دلار

12. بطری 1.  لیتری آب: 1.29 دلار

13. بلیط حمل و نقل محلی: 3. 7 دلار

14. یک لیتر بنزین: 2. 4 دلار

15. هزینه برق، آب و غیره: 202. 4 دلار

16. 1 دقیقه تعرفه تلفن همراه پیش پرداخت محلی: 0. 3 دلار

17. ورزش و اوقات فراغت: 36. 0 دلار

18. لباس و کفش: 102. 2 دلار

19. اجاره آپارتمان: 1,104 دلار

20. قیمت هر مترمربع برای خرید: 5,413 دلار

21. حقوق ماهانه در دانمارک: 3,486 دلار

این میزان هزینه‌ها بر اساس تخمین‌ها و به دلار آمریکا است.

هزینه تحصیل در دانمارک

دانمارک، همواره یکی از مقاصد تحصیلی برتر برای دانشجویان بین‌المللی بوده است. انتخاب دانمارک برای تحصیل، با مزایایی همچون برنامه‌های تحصیلی پیشرفته، مزایای شهریه و تمرکز بالای دانشگاه‌ها بر تحقیق، برای بیش از 18،000 دانشجوی بین‌المللی در سراسر جهان جذابیت داشته است. درحالی‌که تصمیم به تحصیل در دانمارک یک انتخاب درست است، اما یکی از موارد مهمی که دانشجویان باید در نظر بگیرند، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور است.

هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک بسته به مقطع تحصیلی و رشته در نظر گرفته شده است. برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس که به تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌پردازند، امکان تحصیل رایگان وجود دارد، مگر این‌که شرایط مشخصی را داشته باشند. برای مثال دانشجویانی که والدینشان شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند و به تحصیل در دانمارک مهاجرت کرده‌اند یا دارای مجوز اقامت هستند، معافیت از پرداخت شهریه را دارند.

اما برای دانشجویانی که از کشورهای غیرعضو اتحادیة اروپا هستند، مبلغ 6000 تا 16000 یورو در سال باید به‌عنوان شهریه پرداخت کنند. برای برنامه‌های تخصصی‌تر، مبلغ 35000 یورو در سال در نظر گرفته شده است. علاوه بر این مبلغ، دانشجویان بین‌المللی تحت پوشش سیستم بیمة سلامت و تحصیلی (CPR) هستند که هزینة آن نیز به شما تحمیل خواهد شد.

دانشگاه‌های خصوصی در دانمارک شهریه پرداخت می‌کنند، معمولاً این مبالغ بالاتر از دانشگاه‌های عمومی هستند. در دانمارک، شما می‌توانید در هر رشته و مقطعی مانند مهندسی، کشاورزی، طراحی، زبان و غیره به تحصیل بپردازید. رشته‌هایی همچون مدیریت، اقتصاد و تجارت نیز از دستة رشته‌های تحصیلی محبوب در این کشور هستند.

هزینه سرمایه‌گذاری در دانمارک

در دانمارک، کسب‌وکارهای نوپا به‌شدت تشویق می‌شوند؛ زیرا تاجران ارتباط با مقامات محلی را بسیار آسان می‌بینند. دانمارک یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌های راه‌اندازی کسب‌وکار را در جهان ارائه می‌دهد. راه‌اندازی کسب‌وکار در دانمارک فرایندی آسان است که در کمتر از یک روز انجام می‌شود. در مورد هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار در دانمارک، جنبه‌های خاصی مانند حداقل سرمایه سهام و هزینه ثبت باید در نظر گرفته شود. تعدادی روش مختلف برای سرمایه‌گذاری در دانمارک وجود دارد. برخی از این روش‌ها شامل سرمایه‌گذاری به روش کارآفرینی در دانمارک، سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت، خرید ملک و غیره هستند که هر کدام به روش خاص خود و با هزینه‌های متفاوت انجام می‌شوند. هزینه‌های راه‌اندازی شرکت بستگی به نوع شرکتی که تصمیم به راه‌اندازی آن دارید، دارد و این هزینه‌ها شامل دو نوع مختلف است: هزینه ثبت‌نام و حداقل سرمایه.

در صورت راه‌اندازی یک شرکت نامحدود یا یک IVS (شرکت با مالکیت انحصاری) در دانمارک، نیاز به هیچ پولی برای سرمایه و پرداخت هزینه‌های ثبت ندارید. در زیر مهم‌ترین هزینه‌ها باتوجه‌به نوع شرکت لیست شده‌اند:

– 1 کرون: حداقل سرمایه موردنیاز برای شرکت محدود کارآفرین یا سرمایه سهام در IVS

– 40,000 کرون: حداقل سرمایه سهام برای ApS (شرکت سهامی خاص)

– 400,000 کرون: حداقل سرمایه سهام برای A/S (شرکت سهامی عام)

– 670 کرون: هزینه ثبت شرکت که در تقریباً همه موارد قابل‌اعمال است.

همچنین برای خرید ملک در دانمارک و سرمایه‌گذاری از این طریق، مبلغ موردنیاز برای خرید هر مترمربع بین 16,500 کرون تا 50,000 کرون است. متقاضی باتوجه‌به سرمایه خود می‌تواند به خرید ملک در این کشور بپردازد.

مزایای مهاجرت به دانمارک

دانمارک یک کشور متنوع است و از جنوب با آلمان همسایه و از شمال با دریاهای بالتیک و امواج نوسان شمال احاطه شده است. کپنهاگ، پایتخت دانمارک، با نسیم تند دریا طبیعی و زیبایی است که گردشگران و ساکنان را جذب می‌کند.در ادامه بخشی از مزایای زندگی در دانمارک پس از مهاجرت آورده شده است.

  • در دانمارک حمل‌ونقل عمومی مناسبی وجود دارد. تمام مناطق اصلی به‌وسیله سیستم قطار به هم متصل هستند و شما می‌توانید به طور آسان از مرز آلمان تا کپنهاگ سفر کنید. همچنین دانمارک دارای تعداد زیادی خط مترو است و متروی کپنهاگ هر روز به بیش از 450,000 مسافر خدمات‌رسانی می‌کند.
  • زندگی در دانمارک تعادل بین کار و زندگی را به شما می دهد. مردم دانمارک معمولاً 37.5 ساعت در هفته کار می کنند، که کمتر از شاخص کاری آمریکا است. همچنین دولت دانمارک مرخصی مادران و پدران را تامین می کند و کارفرمایان موظف هستند پنج هفته مرخصی با حقوق به کارکنان خود بدهند.
  • دانمارک، به‌عنوان یکی از کشورهای شادتر و امن‌تر جهان، ارائه خدمات مراقبت از کودکان مقرون‌به‌صرفه است. در این کشور، دولت یارانه‌هایی برای مراقبت از کودکان پرداخت می‌کند، به‌طوری‌که والدین نیازی به انتخاب بین پرداخت حقوق و مراقبت خوب از فرزندان خود ندارند.
  • یکی از مزیت‌های دیگر زندگی در دانمارک عضویت در اتحادیه اروپا است. این عضویت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بهره‌های بسیاری مجهز می‌کند. طبق معاهده شنگن، اتحادیه اروپا امکان سفر آسان را به شهروندان کشورهای عضو فراهم می‌کند و عضویت در اتحادیه اروپا به کشورها امنیت بیشتری می‌بخشد.

در آخر، به دلیل ترکیبی از امنیت بالا، فرهنگ و جامعه برابری، مردم دانمارک بسیار دوستانه‌اند و بسیاری از آن‌ها حتی به غریبه‌ها کمک کنند. سطح شادی و خوشبختی در وجود چنین مردمی، حتماً می‌تواند سطح شادی شما را نیز بالا ببرد.

معایب مهاجرت به دانمارک

هزینه‌های زندگی در دانمارک بالا است، باقیمت‌های بالای مسکن، غذا، تفریحات و خدمات بهداشتی. همچنین، مالیات‌ها و عوارض بر درآمد نیز بسیار بالا است. به‌طورکلی، هزینه‌های زندگی در دانمارک می‌تواند برای مهاجران سخت باشد.

  • فصل تابستان کوتاه و هوای همیشه بارانی

اگرچه فصل تابستان در دانمارک زیبا است و در آن روزهای طولانی و آفتابی وجود دارد، اما معمولاً سریعاً تمام می‌شود و هوا بهاری مجدداً برمی گردد. باران نیز در طول فصل تابستان متداول است؛ بنابراین، اگر شما از آب‌وهوای گرم و آفتابی لذت می‌برید، ممکن است فصل تابستان دانمارک برای شما مناسب نباشد..

  • محدودیت‌هایی برای مهاجران

هر چند دانمارک یکی از کشورهای پذیرنده بسیار دموکراتیک و پاسخگو در برابر مهاجران است، اما هنوز هم برخی محدودیت‌های مهاجرتی وجود دارد. برای مثال، برخی از اقدامات و شغل‌ها به‌تمامی مهاجران در دسترس نیست و برای کسب اقامت دائم نیاز به موارد خاصی از جمله تحصیلات و تجربه کاری دارید.

جمع بندی

پذیرفتن شرایط و قوانین مهاجرت به دانمارک می‌تواند برای ایرانیان به امید داشتن زندگی خوبی بسیار مفید و موثر باشد. دانمارک یکی از کشورهای پیشرفته در اروپا است و با داشتن امکاناتی مدرن، سیستم بهداشتی عالی، آموزش با کیفیت، حقوق بالا و جامعه پذیرا و دوستانه جذابیت‌های فراوانی را برای مهاجرین فراهم کرده است.

پذیرفتن شرایط و قوانین مهاجرت به دانمارک مستلزم توجه به فرهنگ و زبان این کشور است. همچنین برخی از مهارت‌ها و تخصص‌های مورد نیاز در بازار کار دانمارک را نیز باید داشته باشند. با تمرکز فرد بر این نکات و تهیه مدارک و مستندات لازم، می‌توانند بهترین فرصت را برای موفقیت در دانمارک داشته باشند.

به طور کلی، با پذیرش شرایط و قوانین مهاجرت به دانمارک، ایرانیان می‌توانند زندگی بهتر و استقلال بیشتری را در این کشور تجربه کنند. امکانات و فرصت‌های عالی در زمینه آموزش، اشتغال و سلامت، ایجاد انگیزه و امید به دستاوردهای بزرگ در آینده را برای ایرانیان مهاجر به دانمارک فراهم می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه‌های مهاجرت به دانمارک با کارشناسانن ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. قوانین مهاجرت به دانمارک چیست؟

برای اجازه اقامت دائم، باید در دانمارک به طور منظم و تمام وقت شغل داشته باشید یا حداقل به مدت 3 سال و 6 ماه در طول 4 سال قبل از تاریخی که اداره مهاجرت تصمیمی در مورد آن می گیرد، در دانمارک خوداشتغال بوده باشید.

2. آیا مهاجرت به دانمارک سخت است؟

برای مهاجرت به دانمارک و اخذ ویزای اقامت دائم، فرد باید قبل از دریافت کارت اقامت دائم، به مدت 8 سال در دانمارک زندگی کرده باشد یا برای 4 سال در سطح درآمد مشخصی کار کرده باشد. دریافت ویزای دانمارک حدود 3000 DKK (480 USD) هزینه دارد.

3. آیا اخذ اقامت دانمارک آسان است؟

برای دریافت اقامت دائم باید هشت سال در کشور دانمارک زندگی کنید. برای دریافت مجوز اقامت دائم، باید در وبسایت SIRI یک دستور موردی ایجاد کنید. سپس باید فرم درخواست Start TU1-4 را پر کنید. رسیدگی به اقامت دائم شما در دانمارک ده ماه طول می‌کشد.