در سال‌های اخیر، مهاجرت به دیگر کشورها با اهدافی مانند شرایط کاری، تحصیلی و غیره روند افزایشی داشته است. اما متأسفانه در این میان برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال، موانعی وجود دارد. البته لازم به ذکر است که به طور مثال، مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک، اگر از کارنامه علمی و تحصیلی درخشانی برخوردار باشند، به‌راحتی می‌توانند به این کشور پیشرفته اروپایی مهاجرت کنند.

ما در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا به قوانین مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک به طور کامل بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

قوانین مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک

یکی از روش‌های مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک این است که باید یک سرپرست قانونی در این کشور داشته باشند تا بتوانند به دانمارک مهاجرت کنند. هر چند که اغلب  این افراد به‌قصد تحصیل و استفاده از شرایط بهتر برای زندگی آینده خود از ایران اقدام به مهاجرت به دانمارک می‌کنند.

مهاجرت تحصیلی برای افراد زیر ۱۸ سال باید با ارائه رضایت‌نامه والدین  باشد. ازآنجایی‌که آنها باید دارای یک سرپرست قانونی در کشور مقصد داشته باشند تا بتوانند به دانمارک مهاجرت کنند؛ به همین دلیل باید قبل از هرگونه اقدامی، از مدارس بین‌المللی در کشور مقصد یک نامه پذیرش تحصیلی دریافت کنند. دریافت این نامه با مراجعه به وب‌سایت مدارس امکان‌پذیر خواهد بود.

با طی مراحلی مانند دریافت مدارک لازم و مصاحبه، افراد زیر 18 سال موفق به پذیرش در این مدارس خواهند شد. داشتن شرایط و مدارک لازم، از جمله تمکن مالی، گواهی اشتغال به تحصیل، وثیقه مالی برای پسران، ترجمه مدارک تحصیلی و هویتی و غیره برای متقاضیان مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به دانمارک بسیار مهم است.

دانمارک به دلیل کیفیت بالای زندگی، سیستم مراقبت‌های بهداشتی عالی و فرصت‌های آموزشی در سراسر دنیا  معروف شده است. بسیاری از خانواده‌ها در سراسر جهان، مهاجرت به دانمارک را برای ایجاد آینده بهتر برای فرزندان خود در نظر می‌گیرند. بااین‌حال، روند مهاجرت برای افراد زیر سن قانونی در دانمارک می‌تواند پیچیده باشد و نیاز به بررسی دقیق دارد؛ بنابراین، بررسی جنبه‌های مختلف مهاجرت به دانمارک از جمله معیارهای واجد شرایط بودن، فرایند درخواست و مقررات مربوطه بسیار مهم است.

شرایط مهاجرت افراد زیر سن قانونی

قبل از مهاجرت به دانمارک به‌عنوان یک فرد زیر 18 سال، مهم است که معیارهای واجد شرایط بودن آن را بدانید. دراین‌رابطه مقامات مهاجرت دانمارکی شرایط خاصی دارند که حتماً باید رعایت شوند تا واجد شرایط مهاجرت در نظر گرفته شوند. این معیارها عبارت‌اند از:

  1. سن

 افرادی که مایل به مهاجرت به دانمارک هستند باید زیر 18 سال سن داشته باشند. افراد بالای این سن مشمول روش‌های مهاجرتی متفاوتی خواهند بود.

2. حمایت مالی

جوانان و نوجوانان باید حامی مالی داشته باشند که یکی از والدین، قیم یا یکی از بستگان نزدیکشان است که به طور قانونی در دانمارک اقامت دارد. اسپانسر رفاه و حمایت مالی افراد زیر 18 سال در طول اقامت آنها در دانمارک باید بماند.

3. تحصیلات

 به‌عنوان بخشی از فرایند مهاجرت، افراد زیر سن قانونی باید مدرکی مبنی بر پیشینه تحصیلی و مدارک مربوطه را ارائه کنند. این مدارک برای اطمینان از اینکه آنها می‌توانند تحصیلات خود را در دانمارک ادامه دهند بسیار مهم است.

4. سلامت

برای مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک، آنها باید تحت معاینه پزشکی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که در سلامت کامل و عاری از هرگونه بیماری مسری هستند.

5. تمکن مالی

 حامیان مالی افراد زیر 18 سال باید توانایی خود را در حمایت مالی از آنها در طول اقامت خود در دانمارک نشان دهند. این توانایی شامل ارائه مدرکی مبنی بر درآمد، اشتغال یا سایر مدارک ثبات مالی است.

فرایند درخواست برای افراد زیر سن قانونی که به دانمارک مهاجرت می‌کنند، شامل مواردی می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

فرایند مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک

هنگامی که معیارهای واجد شرایط بودن که در مطالب بالا در مورد مهاجرت افراد زیر سن قانونی به دانمارک برآورده شد، گام بعدی این است که پروسه درخواست مهاجرت به دانمارک را در طی کنید. این فرآیند شامل چندین مرحله است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

قدم 1: جمع‌آوری مدارک موردنیاز برای مهاجرت

برای شروع پروسه درخواست، جمع‌آوری تمام مدارک لازم بسیار مهم است. این مدارک ممکن شامل موارد زیر است:

  • پاسپورت معتبر: افراد زیر سن قانونی باید دارای گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه اعتبار باقی‌مانده باشند.
  • گواهی تولد: یک کپی از شناسنامه فرد که در صورت لزوم به انگلیسی یا دانمارکی ترجمه شده باشد.
  • مدارک تحصیلی: ریزنمرات و گواهینامه‌های مؤسسات آموزشی قبلی.
  • معاینه پزشکی: مستندات معاینه پزشکی اخیر، شامل هرگونه واکسیناسیون موردنیاز (واکسن کووید 19).

قدم 2: ارسال مدارک به سفارت دانمارک

مرحله بعدی ارسال درخواست به مقامات مهاجرتی دانمارک است. این کار را می‌توان به‌صورت آنلاین یا حضوری در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری دانمارک انجام داد. درخواست شما باید شامل تمام مدارک موردنیاز به همراه هزینه‌های لازم باشد.

قدم 3: انتظار برای جواب ویزای دانمارک

پس از ارسال درخواست، مقامات مهاجرت دانمارک، مدارک را بررسی کرده و در مورد وضعیت مهاجرت شما تصمیم‌گیری خواهند کرد. این روند ممکن است چندین هفته یا حتی ماه‌ها طول بکشد، بنابراین مهم است که در این مدت صبور باشید.

قدم 4: اخذ مجوز اقامت

در صورت تأیید درخواست، اجازه اقامت در دانمارک برای شما صادر می‌شود. این مجوز اجازه می‌دهد تا برای مدت‌زمان مشخصی به طور قانونی در دانمارک اقامت داشته باشید. توجه به این نکته لازم است که مجوز اقامت ممکن است دارای شرایط خاصی باشد، مانند حضور در مدرسه یا حفظ سطح معینی از عملکرد تحصیلی.

مزایای مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک

پس از دریافت مجوز اقامت و ورود به دانمارک، قوانین و حقوق خاصی وجود دارد که افراد زیر 18 سال حتماً باید از آنها آگاه باشد. در ادامه به این مقررات می‌پردازیم.

  • تحصیلات

 افراد زیر سن قانونی در دانمارک حق دریافت آموزش دارند. به‌عبارت‌دیگر آنها باتوجه‌به شرایط فردی خود می‌توانند در مدارس دولتی، مدارس خصوصی یا مدارس بین‌المللی شرکت کنند.

  • مراقبت‌های بهداشتی

پس از مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک، حق دسترسی به سیستم مراقبت‌های بهداشتی در این کشور و دریافت درمان‌های پزشکی لازم مقدور می‌شود. داشتن بیمه درمانی برای پوشش هر گونه هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در این کشور بسیار مهم است.

  • وضعیت اقامت

 افراد زیر سن قانونی دارای مجوز اقامت یا بهتر است بگوییم حق اقامت در دانمارک را برای مدت مشخص شده در مجوز خود دارند. رعایت تمامی شرایط ذکر شده در مجوز برای جلوگیری از هرگونه مشکل قانونی بسیار حائز اهمیت است.

  • الحاق خانواده

 اگر والدین یا بستگان نزدیک فرد زیر 18 سال به طور قانونی در دانمارک اقامت داشته باشند، ممکن است فرصتی برای الحاق خانواده وجود داشته باشد. این فرایند شامل درخواست اجازه اقامت برای اعضای خانواده برای پیوستن به فرد زیر سن قانونی در دانمارک است.

نتیجه‌ گیری

مهاجرت به دانمارک در سنین نوجوانی و یا بهتر است بگوییم زیر سن 18 سال، می‌تواند فرصتی برای تغییر زندگی فرد از نظر کاری و تحصیلی باشد. اما برای اطمینان از مهاجرت قانونی، جمع‌آوری تمام مدارک موردنیاز و پیروی از مقررات مهاجرتی برای این افراد بسیار مهم است.

مقامات دانمارکی تلاش می‌کنند تا محیطی امن و دلپذیر برای جوانان غیر دانمارکی فراهم کنند و به آنها اجازه می‌دهد تا پیشرفت کنند و به جامعه دانمارک در آینده کمک کنند.

ذکر این نکته ضروری است که اطلاعات ارائه شده در این مقاله مروری کلی بر روند مهاجرت افراد زیر سن 18 سال به دانمارک است؛ بنابراین، ممکن است شرایط و قوانین خاص باتوجه‌به شرایط فردی و تغییرات در قوانین مقررات مهاجرتی متفاوت باشد.

به همین دلیل توصیه می‌شود برای دریافت به‌روزترین و دقیق‌ترین اطلاعات، حتماً با یک وکیل مهاجرتی واجد شرایط مشورت کنید. کارشناسان و وکلای برجسته مهاجرتی هلی ویزا برای انواع روش‌های مهاجرتی در خدمت شما هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو مشاوره با ما در تماس باشید.

سؤالات متداول

1. چه شرایطی برای مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک وجود دارد؟

برای مهاجرت افراد زیر 18 سال به دانمارک، باید یکی از والدین یا خواهر یا برادر بزرگسال در دانمارک به‌عنوان پناهنده، مهاجر یا شاغل باشد. همچنین، اگر والدین یا نزدیکان دیگری در دانمارک زندگی می‌کنند و توانایی مراقبت از فرزند زیر 18 سال را دارند، می‌توانند برای فرزندانشان پناهندگی درخواست کنند. درصورتی‌که فرزند زیر 15 سال باشد، نیازی به موافقت آنها نیست.

2. آیا افراد مهاجر زیر 18 سال می‌توانند به مدارس دانمارکی بروند؟

بله افراد زیر 18 سالی که به دانمارک مهاجرت می‌کنند، می‌توانند به مدارس دانمارکی مراجعه کنند.

3. آیا افراد زیر 18 سالی که به دانمارک مهاجرت می‌کنند، می‌توانند کار کنند؟

بله افراد زیر 18 سالی که به دانمارک مهاجرت می‌کنند، می‌توانند کار کنند.به‌طورکلی، تحصیلات برای افراد زیر 18 سال در دانمارک بسیار مهم است و کارکردن نباید به تحصیلات آنها ضرری وارد کند.