اگر یک پزشک هستید و می‌خواهید در دانمارک به کار طبابت خود ادامه دهید، باید بدانید که این کشور اروپایی یکی از بهترین مکان‌های کار و زندگی است. اما چگونه باید این کار را انجام دهید و چه مراحلی را باید طی کنید؟ ما در هلی ویزا قصد داریم تا جواب سؤال شما یعنی مهاجرت پزشکان به دانمارک را به طور کامل و مفصل توضیح دهیم.

شرایط مهاجرت پزشکان به دانمارک

اگر خارج از دانمارک تحصیل‌کرده‌اید و می‌خواهید به‌عنوان یک پزشک به این کشور مهاجرت کنید، برای واجد شرایط بودن به این شرایط نیاز دارید. البته در نظر داشته باشید که روند درخواست برای اتباع اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا کمی متفاوت است

دارا بودن مدرک پزشکی

داشتن مدرک پزشکی مرتبط برای مهاجرت و کار در دانمارک به‌عنوان پزشک الزامی است. دو مورد در مورد مدرک شما وجود دارد. 1) مدرک خود را از یک کشور اتحادیه اروپا گرفته‌اید، و 2) مدرک خود را از یک کشور غیر اتحادیه اروپا گرفته‌اید.

این روند برای کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا متفاوت است. اما مدرک شما باید از یک مرکز تأیید شده باشد. به یاد داشته باشید که این مدرک باید توسط دانشگاه یا مرکز پزشکی که آن را دریافت کرده‌اید تأیید شود.

تسلط بر زبان دانمارکی

تسلط بر زبان دانمارکی برای افرادی که می‌خواهند به‌عنوان پزشک در این کشور کار کنند ضروری است. این فاکتور برای پزشکانی که دارای مدرک تحصیلی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ایران هستند ضروری است. در طول فرایند درخواست، یک آزمون زبان دانمارکی وجود دارد که باید حتماً در آن قبول شوید.همچنین دوره‌ای نیز وجود دارد که باید آن را هم به زبان دانمارکی بگذرانید.

ثبت‌نام در سفارت دانمارک

اگر مدرک پزشکی خود را از ایران دریافت کرده‌اید، باید برای ثبت‌نام در سفارت دانمارک اقدام کنید. این فرایندی است که مقامات دانمارکی باید مدرک و تحصیلات شما را ارزیابی می‌کنند. آنها گواهی شما را ارزیابی می‌کنند تا مطمئن شوند که از نظر کیفیت و کمیت معادل مدارک دانمارکی است.

همچنین در دانمارک آزمون‌هایی وجود دارد که برای کسب صلاحیت، مهاجرت و کار در دانمارک به‌عنوان پزشک باید در آنها قبول شوید. این فرایند ممکن است چند سال طول بکشد.

اگر به دنبال مهاجرت پزشکان به دانمارک می‌توانید کل فرایند را در دانمارک بگذرانید و در این کشور بمانید. این مقامات اقامتگاه خاصی را برای پزشکان، پرستاران و افرادی که در مشاغل مراقبت‌های بهداشتی مشغول به کار هستند اختصاص داده‌اند.

شرکت در آزمون علوم پزشکی دانمارک

بخشی از فرایند مهاجرت پزشکان به دانمارک، شامل ثبت‌نام در آزمون علوم پزشکی است که همه پزشکان غیر اتحادیه اروپا باید آن را بگذرانند. همچنین تمامی پزشکان باید نمره لازم را برای کار در دانمارک به‌عنوان پزشک کسب کنند.

به یاد داشته باشید که آزمون به زبان دانمارکی است. برای شرکت در آزمون و قبولی در آن به مهارت در این زبان نیاز دارید.

جاب آفر برای مهاجرت پزشکان به دانمارک

پس از تکمیل ثبت‌نام و دریافت مجوز کار به‌عنوان پزشک در دانمارک، باید یک دوره آموزشی را بگذرانید. این دوره برای آشنایی با روش‌های کاری در دانمارک است. برای تکمیل دوره آموزشی باید با یک پزشک، بیمارستان یا کلینیک دارای مجوز کار کنید.

برای انجام این کار، شما به یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما یا بیمارستان دانمارکی نیاز دارید. کارفرما از طرف شما برای مجوز کار درخواست می‌دهد و پس از صدور مجوز کار، شما می‌توانید آموزش خود را آغاز کنید.

ویزای اقامت دانمارک برای پزشکان

به‌عنوان یک ایرانی شما موظف هستید که مراحل ثبت‌نام را برای مهاجرت و کار در دانمارک برای حرفة پزشکی طی کنید.

این فرایند ممکن است گاهی طولانی و خسته‌کننده باشد و شاید سال‌ها طول بکشد. برای تکمیل فرایند باید زمان زیادی را در دانمارک بگذرانید. مقامات دانمارکی در مورد آن فکر کرده‌اند و یک مجوز اقامت ویژه برای تکمیل مراحل و شرکت در امتحانات ایجاد کرده‌اند.

البته در نظر داشته باشید که این اجازه اقامت فقط برای یادگیری زبان دانمارکی، قبولی در آزمون‌ها و تکمیل مراحل است و به شما به‌عنوان پزشک اجازه کار را نمی‌دهند.

پس از تکمیل ثبت‌نام، باید برای مجوز کار اقدام کنید. نحوه انجام آن را در بخش‌های زیر توضیح خواهیم داد.

نکته دیگری هم هست که باید بدانید. اگر قبلاً با مجوز اقامت معتبر در دانمارک هستید، نیازی به درخواست ویزای اقامت ندارید. به‌عنوان‌مثال، اگر ویزای الحاق خانواده یا ویزای تحصیلی دارید، می‌توانید از آن برای تکمیل مراحل با اداره ایمنی بیمار در دانمارکی (Danish Patient Safety Authority) استفاده کنید.

اخذ ویزا برای مهاجرت پزشکان به دانمارک

برای دریافت مجوز اقامت باید مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1. تأیید مدارک شما

برای اولین قدم، باید مدرک پزشکی خود را به اداره ایمنی بیمار در دانمارک ارسال کنید. آنها مدرک شما را ارزیابی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که آیا آن را تایید کنند یا خیر.

پس تأییده مدارک، شما می‌توانید از یک کپی از آن استفاده کنید و برای مجوز اقامت مجوز به آژانس بین‌المللی استخدام و ادغام دانمارک (SIRI) ارائه دهید.

مرحله 2. تمکن مالی

دریافت تأییدیه مدرک خود از اداره ایمنی بیمار در دانمارک تنها موردنیاز نیست. شما باید بودجه کافی برای مدت اقامت خود در دانمارک را نیز داشته باشید. به یاد داشته باشید که شما هیچ مجوزی برای کار در دانمارک ندارید، بنابراین برای پوشش اقامت خود به بودجه یا درآمد کافی نیاز دارید.

مبلغ موردنظر باید به‌اندازه‌ای باشد که هزینه‌های شما و افرادی که با شما هستند را تأمین کند.

مقامات دانمارکی بودجه موردنیاز را به‌صورت زیر اعلام کرده‌اند:

 • DKK 38.100، متقاضی اصلی
 • DKK 76.200، متقاضی اصلی و همسر
 • DKK 91.416، متقاضی اصلی، همسر و فرزندان
 • DKK 76.194، متقاضی اصلی با همسر و بدون فرزند

راه‌های مختلفی برای اثبات توانایی مالی شما وجود دارد. یکی از این راه‌ها ارسال صورت‌حساب بانکی است که ثابت کند پول کافی برای خرج‌کردن در دانمارک دارید.

همچنین می‌توانید مبلغ موردنیاز را به یک حساب بانکی در دانمارک انتقال دهید و مدرکی را دال بر تمکن مالی خود ارسال کنید.

مرحله 3. ایجاد Case Order ID

در این مرحله شما باید یک Case Order ID در وب‌سایت SIRI ایجاد کنید. توجه داشته باشید که شما باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

 • اطلاعات شخصی
 • شماره پاسپورت
 • آدرس ایمیل

هنگام تکمیل اطلاعات مراقب باشید، زیرا باید طبق مدارک اصلی شما باشد. به‌عبارت‌دیگر اگر اسم مستعاری دارید، آن را ننویسید. همچنین در فرایند مهاجرت پزشکان به دانمارک باید هزینه‌ای معادل 1890 کرون نیز بپردازید.

پس از دریافت شناسه سفارش پرونده، باید هزینه پردازش آن را نیز بپردازید. پس از پرداخت هزینه‌ها، باید رسید یا اسکرین‌شات پرداخت را نزد خود نگه دارید.

مرحله 4. جمع آوری supporting documents

در این مرحله، شما باید supporting documents را جمع‌آوری کنید تا ثابت کنید که واجد شرایط دریافت مجوز هستید. مدارکی مانند رسید پرداخت هزینه اپلای، یک کپی از تمام صفحات پاسپورت، یک کپی از تأییدیه اداره ایمنی بیمار در دانمارک برای مدرک پزشکی شما و اثبات تمکن مالی لازم است.

اگر مدارک شما به زبان انگلیسی یا دانمارکی نیست، باید آن را توسط یک دفتر ترجمه تأیید شده به انگلیسی یا دانمارکی ترجمه کنید.

مرحله 5. تکمیل کردن فرم اپلای

اکنون باید فرم اپلای را تکمیل کنید. دو گزینه برای آن وجود دارد؛ فرم‌های اپلای آنلاین و کاغذی

فرم درخواست آنلاین بهتر است و به‌سرعت پردازش می‌شود. برای تکمیل فرم درخواست به شماره شناسه سفارش پرونده و رسید پرداخت هزینه اپلای نیاز دارید.

مرحله 6. ارسال فرم اپلای مهاجرت پزشکان به دانمارک

اگر فرم اپلای آنلاین را تکمیل کنید، به‌صورت خودکار به مقامات SIRI ارسال می‌شود.اما اگر فرم درخواست کاغذی را انتخاب کرده‌اید، باید آن را همراه با بقیه مدارک به سفارت، کنسولگری یا سفارت دانمارک که مسئول رسیدگی به ویزا در کشورتان است، ارسال کنید.

مرحله 7. ارسال اطلاعات بیومتریک

شما باید اطلاعات بیومتریک، عکس دیجیتال و اثر انگشت خود را در این مرحله ارسال کنید. معمولاً این پروسه باید در 14 روز پس از تکمیل فرم درخواست آنلاین باید انجام شود.

اگر نمی‌توانید biometric خود را در بازه زمانی ارسال کنید، باید دلیل آن را به SIRI اطلاع دهید. این اطلاعات را باید در اولین زمان موجود ارسال کنید.

اگر در زمان اپلای در کشور دانمارک هستید، می‌توانید بیومتریک خود را به دفاتر SIRI در شهر محل زندگی خود ارسال کنید.

اگر هم از ایران یا یک کشور خارجی دیگر درخواست می‌دهید، شما موظف هستید که مشخصات بیومتریک خود را به سفارت، کنسولگری دانمارک ارسال کنید.

مرحله 8. منتظر ماندن برای جواب ویزا

زمان پردازش درخواست شما حدود یک ماه است، اما ممکن است بیشتر طول بکشد. زیرا باید منتظر تصمیم SIRI باشید. پس از دریافت تأییدیه سازمان ایمنی بیمار در دانمارک، احتمالاً ویزا را دریافت خواهید کرد، مگر اینکه مشکل جدی در درخواست شما وجود داشته باشد. اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، درخواست شمارد می‌شود و مسئول دانمارکی دلیل آن را به شما می‌گوید. شما می‌توانید در چنین شرایطی موانع را بردارید و دوباره آن را ارسال کنید.

پس از تأیید ویزا، دستورالعمل‌هایی برای دریافت ویزا و مهاجرت به دانمارک دریافت خواهید کرد.

اجازه اقامت به شما اجازه می‌دهد تا چند سال در دانمارک بمانید تا مراحل دکتر شدن خود را تکمیل کنید. همچنین می‌توانید به مدت 90 روز در شش ماه از منطقه شینگن بازدید کنید اما نه بیشتر.

همچنین، شما نمی‌توانید دانمارک را برای بیش از شش ماه ترک کنید. در این صورت، ویزای اقامت خود را از دست خواهید داد. پس از گرفتن ویزا شما ملزم به شرکت در آزمون زبان دانمارکی و پزشکی در کشور دانمارک هستید.

آزمون زبان برای مهاجرت پزشکان به دانمارک

برای کار به‌عنوان یک پزشک در دانمارک باید به زبان دانمارکی مسلط باشید. این آزمون برای بهبود مهارت زبان شما، امتحان دانمارکی 3 یا “Prøve i dansk 3” در دانمارکی نام دارد. آزمون زبان از دو بخش کتبی و شفاهی تشکیل شده است. بخش شفاهی شامل سه بخش است:

 • ریدینگ
 • رایتینگ
 • اسپیکینگ

کمترین نمره موردنیاز در ریدینگ و رایتینگ 7 و کمترین نمره لازم برای قسمت شفاهی 10 است و باید حتماً برای هدفی به‌عنوان مهاجرت پزشکان به دانمارک، این نمره را کسب کنید.

شما می‌توانید در چندین مرکز زبان در دانمارک در این آزمون شرکت کنید. اما باید حتماً در کشور دانمارک باشد. این آزمون دوباره در سال یعنی می / ژوئن و نوامبر/دسامبر برگزار می‌شود.

آزمون پزشکی برای مهاجرت پزشکان به دانمارک

این امتحان از دو بخش تشکیل شده است که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

– آزمون کتبی پزشکی در دانمارک

این آزمون معمولاً چهار ساعت طول می‌کشد و از سؤالات عمومی و تخصصی تشکیل شده است. این آزمون دانش پزشکی شما را ارزیابی می‌کند که مانند فارغ‌التحصیلان پزشکی دانمارکی هستید یا خیر. مقیاس‌های این آزمون با نمره نهایی 7 ارزیابی می‌شود و شما باید نمره قبولی را حتماً در آن بگیرید.

– آزمون شفاهی پزشکی در دانمارک

این آزمون نیز چهار ساعت طول می‌کشد. ممتحنین در این بخش مهارت‌ها، توانایی‌ها و دانش شما را در زمینه‌های مختلف علائم، تشخیص، رفتار و غیره ارزیابی می‌کنند.

این قسمت هیچ امتیازی ندارد و تنها باید از آن عبور کنید. این یک امتحان دوگزینه‌ای با نتایج مردودی و یا قبولی است. پس از گذراندن آزمون پزشکی، باید دوره قوانین بهداشت دانمارک را نیز بگذرانید. برای شرکت در این دوره به مدرک زبان نیاز دارید و مقامات دانمارکی مدرک شما را بررسی خواهند کرد.

دوره به زبان دانمارکی است و هزینه‌ای برای آن دریافت نمی‌شود. در حین گذراندن دوره، وعده‌های غذایی دریافت خواهید کرد، اما باید سایر هزینه‌های مربوط به آن را بپردازید.

این دوره دارای سه بخش است که اغلب ماژول نامیده می‌شود و به‌صورت زیر است:

ماژول 1. ساختار سیستم بهداشت و درمان دانمارک.

ماژول 2 – حقوق بیمار چیست؟

ماژول 3 – تعهدات پزشکی

شما با تعهدات خود که توسط مقامات و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به شما داده می‌شود آشنا خواهید شد.

پس از شرکت در آزمون زبان و دوره قوانین پزشکی، شما باید یک دوره آموزشی دیگر هم در دانمارک بگذرانید. برای انجام این کار، باید یک پیشنهاد شغلی در دانمارک پیدا کنید و با کارفرما یا بیمارستانی، قرارداد کاری امضا کنید.

گذراندن دوره انطباق و آموزش در صورت نداشتن مدرک تخصصی یا داشتن مدرکی که توسط سازمان ایمنی بیمار در دانمارک تأیید نشده است، ضروری است. در این مرحله شما باید کارفرمایی پیدا کنید که بخواهد شما را استخدام کند تا دوره آموزشی را با او به پایان برسانید. مدت استخدام 12 ماه است که شامل دو شش ماه در دو تخصص مختلف است.

کارفرمای شما در این مدت، کیفیت کار پزشکی را ارزیابی می‌کند و به مقامات دانمارکی اطلاع می‌دهد. همچنین فرم‌های سنجش را باید بعد از ماه‌های اول، سوم و دوازدهم استخدامی برای مسئولان ارسال کند.

حقوق پزشکان در دانمارک

مهاجرت پزشکان به دانمارک می‌توانید برای کارکردن به‌صورت مستقل نیز باشد. لازم به ذکر است که باید هزینه 1206 DKK را بپردازید و مراحل اپلای را نیز تکمیل کنید.

طبق گزارش Salary Explorer، میانگین حقوق یک پزشک در دانمارک حدود 95500 DKK (13861 دلار) در ماه است. حقوق شما از 35100 DKK شروع می‌شود و تا 161000 DKK می‌رسد.

دستمزد شما نیز به چند عامل بستگی دارد. اما درآمد شما کمتر از میانگین این حقوق نخواهد بود و دولت دانمارک تضمین می‌کند که حقوق مکفی از کار طبابتان دریافت کنید.

مشاغل پزشکی موردنیاز در دانمارک

در رشته پزشکی، شاخه‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها شرایط ساده‌تری برای ورود به بازار کار در دانمارک دارند. در این کشور، برخی از مشاغل پزشکی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که عبارت‌اند از:

 • جراح چشم
 • درمانگر شغلی
 • تکنسین آزمایشگاه پزشکی
 • متخصص بالینی
 • متخصص اپتومتری
 • دندان‌پزشک
 • دستیار اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی
 • داروساز
 • ارتودنتیست
 • تکنسین بالینی دندان‌پزشکی
 • رادیوگرافی
 • پرستاری
 • بهداشت دهان و دندان

به‌طورکلی، درمانگران و تکنسین‌های پزشکی با تخصص‌های مختلف در دانمارک به دلیل نیاز به آن‌ها در سیستم بهداشتی، از اولویت بالاتری برخوردار هستند.

نتیجه‌ گیری

مهاجرت پزشکان به دانمارک برای افرادی که به دنبال کار در یک سیستم بهداشتی پیشرفته و باکیفیت هستند، یک گزینه جذاب محسوب می‌شود. دانمارک یکی از کشورهای اول دنیا در حوزه بهداشت و درمان است و سیستم بهداشتی آن برای مردم به دلیل کیفیت بالا، دسترسی آسان و هزینه‌های پایین، بسیار محبوب است.

 برای مهاجرت به‌عنوان یک پزشک در دانمارک، باید دارای مدرک پزشکی معتبر و شناخت کافی از زبان دانمارکی باشید. همچنین باید در آزمون‌هایی که توسط سازمان بهداشت دانمارک برگزار می‌شود، به‌خوبی عمل کنید.

 بااین‌حال، پس از ورود به بازار کار دانمارک، می‌توانید از حقوق بالا، شرایط کاری بهتر و فرصت‌های حرفه‌ای بیشتر بهره‌مند شوید. به‌طورکلی، مهاجرت پزشکان به دانمارک به دلیل سیستم بهداشتی پیشرفته و فرصت‌های شغلی خوب، یک گزینه جذاب برای ایرانیان محسوب می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرایند مهاجرت پزشکان به دانمارک با کارشناسان و وکلای مهاجرتی ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. آیا پزشکان ایرانی می‌توانند در دانمارک کار کنند؟

بله اما آنها باید مراحل مختلفی را بگذرانند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

2. آیا مهاجرت و کار در دانمارک به‌عنوان پزشک سخت است؟

بله کمی سخت است؛ زیرا گذراندن فرایند اپلای کمی طولانی و زمان بر است.

3. مدت‌زمان مهاجرت و کار در دانمارک به‌عنوان پزشک چقدر است؟

برای اتباع اتحادیه اروپا، سه ماه طول می‌کشد، اما برای اتباع غیر اتحادیه اروپا ممکن است چند سال طول بکشد.