مهاجرت به کشورهای اروپایی به‌خصوص دانمارک، همیشه برای ایرانیان یکی از گزینه‌های اول بوده است. به همین دلیل مدارک موردنیاز مهاجرت به دانمارک برای به دست آوردن شرایطی مانند آسایش زیاد در زندگی، سیستم تحصیلی و درمانی مطلوب، حمایت از طرح‌های کارآفرینی و فرصت‌های شغلی مناسب، اهمیت خاصی برای مهاجران ایرانی دارد.

علاوه بر این، دانمارک کشوری با وضعیت اقتصادی خوب است و به دلیل سیاست‌های کارآمدش در حوزه‌های مختلف، مانند محیط‌زیست، اقتصاد و اجتماعی، به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در جهان شناخته می‌شود.

به همین دلیل اگر به دنبال فرصت‌های بهتری برای زندگی و تمایل به مهاجرت به یک کشور پیشرفته را دارید، پیشنهاد ما در هلی ویزا، مهاجرت به دانمارک است. بااین‌حال، برای مهاجرت به دانمارک، باید به مطالبات و الزامات مهاجرتی آن کشور آگاهی کامل داشته باشید و در پیشبرد این رؤیا، گام‌به‌گام و با مشورت با وکلای مهاجرتی نیز عمل کنید.

شرایط مهاجرت به دانمارک

اگر در حال حاضر در ذهن خود رؤیای مهاجرت به دانمارک را می‌پرورانید، وقت آن رسیده تا برنامه‌های خود را به مرحله اجرا در آورید. سختی یا آسان بودن مهاجرت به دانمارک به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت.

قبل از مهاجرت به دانمارک نکات زیادی وجود دارد که باید بدانید. به‌عنوان‌مثال، امکان دارد شما در پیدا کردن محل اقامت در شهرهای بزرگی مانند کپنهاگ و آرهوس مشکل پیدا کنید. همچنین باید بدانید که بانک‌های دانمارکی در ازای خدمات کارمزدهای بالایی دریافت می‌کنند. اما همه این مسائل نباید شما را از مهاجرت به این کشور زیبای اروپایی مأیوس کند، تنها کافی است که راه ورود به این کشور و مدارک موردنیاز برای مهاجرت به دانمارک را به‌خوبی بدانید.

در مطلب بعدی به مزایای مهاجرت به دانمارک، می‌پردازیم.

مزایای مهاجرت به دانمارک

اگر شما شهروند اتحادیه اروپا نیستید، باید برای ویزای دانمارک درخواست دهید. البته باید بدانید که

برای شهروندان اتحادیه اروپا، برای ورود به این کشور نیازی به ویزا نخواهید داشت.

دانمارک یک کشور نوردیک (Nordic countries) است، کشورهای نوردیک شامل پنج کشور دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند هستند. این کشورها در منطقه شمالی اروپا قرار گرفته‌اند و باتوجه‌به شرایط آب‌وهوایی و جغرافیایی منحصربه‌فرد خود، ثروتمندی و رفاه بالایی دارند.

کشور دانمارک در ژانویه 1973 به اتحادیه اروپا ملحق شد و در سال 2001 موافقت‌نامه شنگن را امضا کرد. از آن زمان به بعد، تمامی شهروندان جهان می‌توانند برای ویزای شنگن دانمارک از مراجع ذی‌صلاح دانمارکی در کشور خود درخواست کنند.

دانمارک با مساحت 42933 کیلومترمربع در اروپا، جاذبه‌های دیدنی مانند کاخ فردریکسبورگ، موزه ویکینگسکیب  و باغ‌های تیوولی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

مدارک موردنیاز برای انواع ویزای دانمارک

مدارک موردنیاز برای انواع ویزای دانمارک

به دلیل مناطق شنگن که کشورهای عضو آن مرزها را برای شهروندان خود لغو کرده‌اند، اتباع اتحادیه اروپا برای ورود به دانمارک فقط به یک مدرک شناسایی نیاز دارند. درحالی‌که مسافران غیر اتحادیه اروپا که مایل به بازدید از دانمارک هستند، هنگام حضور در دانمارک باید موارد زیر را ارائه دهند:

 • گذرنامه یا سند مسافرتی معتبر: این گذرنامه مسافرتی برای حداقل سه ماه پس از تاریخ ورود آنها، برای خروج از شنگن معتبر است و در 10 سال گذشته صادر شده است.
 • ویزا:  اگر مشمول ویزای دانمارک باشند.

جدای از این اسناد، افسر مرزی دانمارک ممکن است چند سؤال در مورد سفر به دانمارک از شما بپرسد:

 • هدف شما از سفر به دانمارک چیست؟
 • چه مدت قصد دارید در دانمارک بمانید؟
 • کجا می‌خواهید در دانمارک بمانید؟ و سؤالاتی ازاین‌قبیل.

به‌خاطر داشته باشید که پلیس مرزی تصمیم نهایی را در مورد اینکه آیا شما اجازه ورود به دانمارک را دارید یا خیر، می‌گیرد. اگر افسر مرزی دانمارکی به این نتیجه برسد که شما برای کشور دانمارک خطری ندارید، پس از بررسی مدارک، اجازه ورود به دانمارک و در نتیجه به قلمرو شنگن را خواهید داشت.

حتماً مطمئن شوید که افسر مرزی دانمارک هنگام ورود به دانمارک مهر پاسپورت شما را بزند. زیرا با پاسپورت بدون مهر، ممکن است در دانمارک جریمه یا بازداشت شوید.

معرفی ویزای شینگن

برای ورود به دانمارک و سایر کشورهای عضو منطقه شنگن، اگر به یکی از گروه‌های زیر تعلق دارید، ملزم به گرفتن ویزای کوتاه‌مدت هستید:

 • شما تبعه یک کشور جهان سوم هستید که با کشورهای شنگن به توافقنامه آزادسازی ویزا نرسیده‌اید.
 • شما تبعه یک کشور جهان سوم هستید که توافقنامه آزادسازی ویزا را با کشورهای شنگن امضا کرده‌اید، اما قبلاً از ورود به دانمارک یا هر کشور شنگن دیگری رد شده‌اید.

مهاجران ایرانی برای ورود به دانمارک به ویزا نیاز دارند. روند درخواست ویزای دانمارک برای ایرانیان بستگی به هدفی دارد که می‌خواهند به این کشور سفر کنند. به همین دلیل است که قبل از شروع فرایند درخواست باید بررسی کنید که چه نوع ویزای دانمارک برای اقامت نیاز دارید.

شما می‌توانید با توجه به هدف خود در دانمارک، برای یکی از انواع ویزای شینگن زیر درخواست دهید:

ویزای ترانزیت فرودگاهی

– ویزای ترانزیت فرودگاهی

ویزای ترانزیت فرودگاهی به شما اجازه می‌دهد در یکی از فرودگاه‌های دانمارک فرود بیایید تا پروازی را انجام دهید که شما را به کشوری غیر از شینگن می‌برد.

– ویزا توریستی دانمارک

ویزای ترانزیت بیشتر برای دریانوردانی که باید در یک بندر دانمارک سوار شوند تا کشتی دیگری را به کشور خود غیر شنگن یا کشور مقصد خود برگردانند.

این نوع ویزا به شما اجازه می‌دهد برای تعطیلات، گشت‌وگذار یا دیدار دوستان و خانواده از دانمارک دیدن کنید.

– ویزای بیزینسی دانمارک

Denmark Business  یا ویزای بیزینسی به شما این امکان را می‌دهد باهدف شرکت در یک جلسه تجاری یا سایر فعالیت‌های مرتبط با تجارت وارد دانمارک شوید.

– ویزا برای بازدید رسمی در دانمارک

 اگر عضو یک هیئت رسمی خارجی هستید که برای بازدید رسمی به دانمارک دعوت شده است، برای این ویزا اقدام کنید.

– ویزای پزشکی دانمارک

این نوع ویزا برای برای مقاصد پزشکی و درمانی در دانمارک است.

– ویزای تحصیلی در دانمارک

این نوع ویزا به شما این امکان را می‌دهد تا در یک دوره تحصیلی حداکثر تا سه‌ماهه در یک مؤسسه آموزشی در دانمارک شرکت کنید.

– ویزای دانمارک برای افراد فرهنگی، ورزشی

با این نوع ویزا می‌توانید از طریق ورود به منطقه شینگن برای شرکت در فعالیتی در دانمارک که مربوط به ورزش یا مراسم‌های فرهنگی است، درخواست دهید.

لطفاً توجه داشته باشید که این ویزاها به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر 90 روز در دانمارک بمانید. اگر برای اقامت طولانی‌تر در دانمارک به ویزا نیاز دارید باید برای ویزای ملی دانمارک اقدام کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت به دانمارک

مدارک لازم برای مهاجرت و دریافت ویزای دانمارک به شرح زیر است:

 1. فرم درخواست ویزای دانمارک: این فرم را با رایانه پر کنید، آن را چاپ کنید و در پایان آن را امضا کنید.
 2. عکس پاسپورتی: دو قطعه عکس پاسپورت که عکس‌ها باید یکسان بوده و با شرایط عکس برای درخواست ویزای شینگن دانمارک مطابقت داشته باشند.
 3. پاسپورت معتبر: پاسپورت شما باید دارای دو صفحه خالی به‌منظور الصاق ویزا، از 10 سال بیشتر نباشد و همچنین دارای اعتبار حداقل سه ماه دیگر پس از تاریخی که قصد خروج از دانمارک و کل قلمرو شنگن را دارید، باشد.
 4. کپی ویزای قبلی (در صورت وجود)
 5. بیمه سلامت مسافرتی دانمارک شواهدی که نشان می‌دهد شما دارای بیمه درمانی مسافرتی هستید که کل قلمرو شنگن از جمله دانمارک و هر نوع فوریت‌های پزشکی را با حداقل 30000 یورو پوشش می‌دهد.
 6. برنامه سفر رفت‌وبرگشت پرواز: سندی که نشان می‌دهد پرواز رزرو شده‌ای برای ورود و خروج از دانمارک دارید. این سند باید شماره‌پرواز، تاریخ و جزئیات شما را مشخص کند.
 7. .مدرک اقامت: شواهدی که نشان می‌دهد شما در طول مدت اقامت خود در دانمارک در کجا اقامت خواهید داشت.
 8. اثبات وضعیت مدنی: این مدرک می‌تواند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و غیره باشد.
 9. اثبات تمکن مالی کافی برای مدت اقامت در دانمارک: شما باید بتوانید تأیید کنید که در هر روزی که قصد دارید در دانمارک خرج کنید، در صورت اقامت در هتل، حدود 67.24 یورو دارید، درحالی‌که اگر در هاستل یا وسایل اقامتی ارزان‌تری اقامت دارید، میزان سرمایه موردنیاز در حدود است. 47.07 €.
 10. پاکت‌نامه: نامه‌ای شخصی که در آن توضیح می‌دهید که چرا برای سفر به دانمارک درخواست می‌دهید، چه مدت قصد اقامت دارید، چه زمانی این کشور را ترک می‌کنید و جزئیات دیگر.

مدارک لازم برای شاغلین

مدارک لازم  برای مهاجرت به دانمارک بسته به وضعیت شغلی شما نیز به شرح زیر است:

در صورت شاغل بودن:

 • قرارداد استخدام
 • صورت‌حساب جاری بانکی 6 ماه اخیر
 • اجازه از کارفرما را ترک کنید
 • فرم اظهارنامه مالیات‌بردرآمد (ITR)

در صورت خوداشتغالی:

 • یک کپی از مجوز کسب‌وکار شما
 • صورت‌حساب بانکی شرکت در 6 ماه اخیر
 • اظهارنامه مالیات‌بردرآمد (ITR)

اگر دانشجو هستید:

 • مدرک ثبت‌نام
 • گواهی عدم انصراف از مدرسه یا دانشگاه

در صورت بازنشستگی:

 • صورت‌حساب بازنشستگی 6 ماه اخیر
مدارک لازم برای افراد زیر سن قانونی

مدارک لازم برای افراد زیر سن قانونی

افراد زیر سن قانونی که برای دریافت ویزای کوتاه‌مدت و مهاجرت به دانمارک اقدام می‌کنند، یا والدینی که برای فرزند خردسال خود برای دریافت ویزا درخواست می‌کنند، باید شرایط دیگری برای دریافت ویزای دانمارک در پرونده خود تکمیل کنند:

 • گواهی تولد کودک خردسال در حال سفر به دانمارک
 • فرم درخواست دانمارک که توسط هر دو والدین امضا شده است
 • حکم دادگاه خانواده در مواردی که فقط یکی از والدین حضانت کامل فرزند را بر عهده دارد
 • کپی تأیید شده شناسنامه / پاسپورت هر دو والدین
 • یک مجوز محضری والدین برای سفر به دانمارک، امضا شده توسط هر دو والدین / قیم درصورتی‌که کودک به‌تنهایی سفر کند

*توجه: هنگام درخواست در سفارت/کنسولگری دانمارک در کشور خود، سرپرست یا والدین باید فرزندان زیر سن قانونی خود را همراهی کنند.

کلام آخر از مدارک مورد نیاز مهاجرت به اتریش

کلام آخر

اولین قدم برای مهاجرت به دانمارک، آماده‌کردن تمامی مدارک با استفاده از منابع قابل‌اعتماد، جهت ورود به کشور دانمارک است. پس تلاش کنید تا هر یک از این مدارک را به‌صورت کامل و صحیح تهیه کنید. به طور خلاصه 4 مدارکی که برای ورود به دانمارک لازم است عبارت‌اند از:

 • گذرنامه: یک گذرنامه معتبر و با حداقل 6 ماه اعتبار باقیمانده لازم است.
 • شناسنامه: نسخه‌ای از شناسنامه شما که تایید کند شما تاریخ تولد، نام و جنسیت خود را دارید.
 • مدارک تحصیلی: اگر قصد تحصیل در دانمارک را دارید، باید مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید.
 • مدارک تمکین مالی: پول کافی جهت تأمین هزینه‌های زندگی در دانمارک

همچنین، بسته به شرایط شخصی و خانوادگی‌تان، ممکن است نیاز به مدارکی دیگری نیز باشد. به‌هرحال، بهترین راه برای مهاجرت به دانمارک، ارائه تمامی مدارک لازم است که با این کار می‌توانید به‌راحتی و بدون دردسر به این کشور زیبا مهاجرت شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارک لازم برای مهاجرت به دانمارک با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1.مدارک موردنیاز برای مهاجرت به دانمارک چیست؟

برای مهاجرت به دانمارک، شما نیاز به پاسپورت معتبر،   ویزای مهاجرتی (اگر لازم باشد)، مدارک تحصیلی و حرفه‌ای (مانند دیپلم، مدرک تحصیلی، رزومه کاری و…)، مدارک درآمدی، مانند سابقه کاری، حساب بانکی نیاز دارید.

2. آیا برای مهاجرت به دانمارک نیاز به دانستن زبان دانمارکی است؟

زبان دانمارکی برای مهاجران بسیار مهم است، اما برای مهاجرت به دانمارک نیاز به مهارت کامل زبان دانمارکی نیست. اگر شما قصد دارید در دانمارک کار کنید، بهتر است زبان دانمارکی را بلد باشید.

3. مهاجرت به دانمارک چقدر طول می‌کشد؟


مدت‌زمان لازم برای مهاجرت به دانمارک، وابسته به موارد مختلفی، از جمله وضعیت مهاجر، نوع ویزا و مدارک موردنیاز. برخی از مهاجرت‌های دانمارک ممکن است تا چند ماه طول بکشد، درحالی‌که دیگران ممکن است برای آنها چند سال طول بکشد. به‌عنوان‌مثال، برای دریافت ویزای مهاجرتی به دانمارک، معمولاً بین ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد.