دانستن هزینه‌های مهاجرت به یک کشور دیگر یکی از مهم‌ترین اطلاعات قبل از بستن چمدان‌های سفر است. زمانی که شما تصمیم می‌گیرید تا به یک کشور جدید مانند دانمارک مهاجرت کنید، باید به‌دقت اطلاعات مربوط به هزینه‌های سفر یا بهتر است بگوییم، هزینه مهاجرت به دانمارک را جمع‌آوری کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

اهمیت دانستن هزینه‌های مهاجرت به شما کمک می‌کند تا بتوانید برنامه مالی مناسبی را برای خود در نظر بگیرید. همچنین شما باید بتوانید هزینه‌های مربوط به پروسه مهاجرت که شامل هزینه ویزا، هزینه‌های مسکن، زندگی روزمره، سلامتی، آموزش و تحصیلات، و همچنین هزینه‌های بازگشت به کشور مبدأ را بدانید.

به همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم تا در این مقاله هلی ویزا به هزینه مهاجرت به دانمارک بپردازیم تا بتوانید با برنامه‌ریزی مالی درست به این کشور جذاب اروپایی مهاجرت کنید. پس با ما تا انتهای این نوشتار همراه باشید.

هزینه مهاجرت به دانمارک (قبل از مهاجرت)

وقتی شما در نظر دارید به یک کشور توسعه‌یافته اروپایی مانند دانمارک مهاجرت کنید، دانستن هزینه‌های مرتبط با آن بسیار مهم است. در سال‌های اخیر مهاجرت به دانمارک به دلیل شرایط اقتصادی خوب آن برای کار و جذابیت‌های فرهنگی و گردشگری فراوان و همچنین سیستم تحصیلی قوی، به یکی از مقاصد پرطرف‌دار برای ایرانیان تبدیل شده است.

برای ورود به دانمارک، شما نیاز به یک ویزای مهاجرت یا یک پاسپورت اروپایی دارید. هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا می‌تواند بسته به نوع ویزای درخواستی‌تان مانند ویزای کاری، ویزای تحصیلی و یا ویزای توریستی متفاوت باشد.

هزینه مهاجرت به دانمارک شامل هزینه‌های قبل از مهاجرت و پس از مهاجرت است. بسته به نوع مهاجرتی که انتخاب می‌کنید، هزینه‌ها متفاوت خواهند بود. اما به‌طورکلی، در زمان ارائه درخواست مهاجرت، باید هزینه‌های زیر را پرداخت کنید:

هزینه مهاجرت به دانمارک را می‌توان مربوط به موارد زیر دانست:

۱. هزینه دریافت اقامت کاری: ۵۹۰ یورو

۲. هزینه دریافت مجوز تحصیلی: ۲۵۳ یورو

۳. هزینه صدور گواهینامه شرکت: ۵۹۰ یورو

۴. هزینه صدور ویزا: ۲۳۵ یورو

۵. هزینه سرمایه‌گذاری برای خرید ملک: ۳۵۰۰ یورو برای هر مترمربع

۶. هزینه ثبت شرکت خصوصی: ۵۰۰،۰۰۰ یورو

علاوه بر این، برای تأمین هزینه‌های زندگی، یک زوج هر ماه مبلغی در حدود حداقل ۱۲۰۰ یورو تخمین زده شده است. اگر به‌تنهایی و مجرد مهاجرت می‌کنید، می‌توانید با پرداخت ۱۰۰۰ یورو در ماه هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنید. لازم به ذکر است که این هزینه‌ها بدون درنظرگرفتن هزینه مسکن است.

در مجموع، بهتر است برای دقیق‌تر و کامل‌تر شدن اطلاعات، با کارشناسان مهاجرتی یا مشاوران حقوقی و مالی متخصص در این زمینه صحبت کنید.

هزینه مهاجرت در دانمارک (بعد از مهاجرت)

استاندارد زندگی در دانمارک بسیار بالاتر از بیشتر کشورهای اروپا است. به همین دلیل هزینه‌های زندگی در آن نیز کمی متفاوت از برخی از کشورهای اروپایی است. کپنهاگ، پایتخت دانمارک، در رتبه‌بندی جهانی هزینه‌های زندگی در بین ۲۲۷ شهر در رتبه یازدهم قرار دارد.

آرهوس نیز در میان 15 شهر گران‌قیمت جهان قرار دارد. زندگی در خارج از کپنهاگ یا آرهوس آن‌قدر گران نیست، اما زیاد ارزان هم نیست.زیرا هزینه بالای زندگی در دانمارک با حقوق بالا و همچنین سیستم درمانی و آموزشی رایگان آن جبران می‌شود.

واحد پول رسمی در این کشور کرون دانمارک است، اما برای مقایسه راحت‌تر، قیمت‌ها در این مقاله را به یورو نشان داده‌ایم:

بودجه یک زوج متأهل که در کپنهاگ ساکن می‌شوند تقریباً از 2800 یورو در ماه شروع می‌شود. در آرهوس یا اودنسه، باید مبلغی در حدود 2500-2700 یورو در ماه را انتظار داشته باشید.

هزینه مسکن و آب و برق

اگر در دانمارک، اجاره‌نشین باشید، متأسفانه باید درصد زیادی از بودجه ماهانه خود را صرف اجاره مسکن کنید. پس بهتر است، قبل از اینکه به دنبال آپارتمان بگردید، مکان آن را به‌دقت در نظر بگیرید.

دانمارک کشور کوچکی است، زندگی در خارج از شهرهای بزرگ آن بسیار ارزان‌تر است و راه رسیدن به بخش مرکزی کپنهاگ زمان زیادی نمی‌برد. در مقابل، مسکن در کپنهاگ باتوجه‌به اندازه کوچک شهر، کمی گران‌تر است. قیمت یک آپارتمان یک اتاقه در حومه این شهر 1300 یورو در ماه و در قسمت مرکزی حدود 2000 یورو خواهد بود. در آلبورگ یا اودنسه، می‌توانید خانه‌ای با همان شرایط را با قیمت 1000 یورو در ماه اجاره کنید.

اجاره آپارتمان در دانمارک همراه با ودیعه است. مبلغ آن تقریباً معادل اجاره سه ماه است. همچنین، برخی از صاحبخانه‌ها ممکن است اجاره سه ماه قبل را از پیش از سکونتتان درخواست کنند.

خدمات آب و برق معمولاً در هزینه اجاره‌خانه در دانمارک لحاظ نمی‌شود. هزینه آب، سیستم گرمایشی و برق تقریباً 120-150 یورو در ماه است.

هزینه غذا

محصولات غذایی در دانمارک معمولاً گران هستند. اما باتوجه‌به برنامه‌ریزی دقیق بودجه می‌توانید هزینه‌ها را به حداقل برسانید. بهتر است سعی کنید، مایحتاج غذایی خود را از محصولات فصلی محلی بخرید و از محصولات وارداتی که قیمت گران‌تری دارند، بپرهیزید. همچنین می‌توانید با خرید از سوپرمارکت‌های ارزان‌قیمت مانند Bilka، Lidl، Netto، Fakta یا Aldi در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

در دانمارک بازارهای مواد غذایی وجود دارد که می‌توانید محصولات کشاورزی ارگانیک را از آنجا خریداری کنید. همچنین بازارهایی برای کفش، لباس نیز با قیمت مناسب‌تری نسبت به پاساژهای لوکس وجود دارد.

بسته به هزینه‌های شما پس از مهاجرت به دانمارک، یک زوج متأهل برای خرید مواد غذایی بین 400 تا 500 یورو در ماه نیاز دارد.

هزینه رستوران رفتن در دانمارک

غذا در یک رستوران ارزان‌قیمت دانمارکی در حدود 15 یورو قیمت دارد و هزینه آن برای دو نفر در یک رستوران طبقه متوسط 80 یورو هزینه دارد.

هزینه حمل‌ونقل

یک بلیت برای یک سفر یک‌نفره در حمل‌ونقل عمومی 3 یورو است. تماس با تاکسی‌تلفنی در حدود 6 یورو و برای هر کیلومتر 3.5 یورو تخمین زده شده است. بنزین در دانمارک بسیار گران است، یعنی به‌ازای هر 1 لیتر سوخت، شما موظفید 2 یورو پرداخت کنید.

به همین دلیل اغلب مردم ترجیح می‌دهند تا از دوچرخه برای رفت‌وآمدهای خود استفاده کنند. شاید دلیل نامیدن دانمارک به کشور دوچرخه، از همین مسئله نشئت می‌گیرد. در کشور دانمارک در حدود 4.5 میلیون دوچرخه وجود دارد، به‌عبارت‌دیگر یعنی تقریباً یک دوچرخه برای هر دانمارکی!

هزینه سرگرمی و ورزش

یک ساعت تمرین تنیس در دانمارک در حدود 25 یورو هزینه دارد. اشتراک ماهیانه یک باشگاه بدنسازی نیز 35 یورو است. بلیت سینما در دانمارک 15 یورو است و می‌توان نتیجه گرفت تفریح و ورزش‌کردن در دانمارک هزینه پایینی دارد.

هزینه خدمات درمانی

دانمارک دارای یک سیستم مراقبت بهداشتی جامع است که شامل کلینیک‌های دولتی و خصوصی است. اگر در دانمارک کار می‌کنید، حق بیمه سلامت عمومی خواهید داشت که به معنای مراجعه رایگان به پزشکان و درمان در بیمارستان است.

بااین‌حال، برای مراقبت از دندان باید هزینه پرداخت کنید. همچنین 25 تا 50 درصد هزینه داروهای تجویزی پزشکان را باید پرداخت کنید. به‌طورکلی، بدون بیمه درمانی، هزینه خدمات پزشکی در دانمارک بسیار گران است، ویزیت یک دکتر در حدود 250 یورو است. به همین دلیل است قبل از سفر به دانمارک به شما توصیه می‌کنیم که بیمه مسافرتی داشته باشید؛ زیرا تضمین‌کننده امنیت و اقامتی آرام در آن کشور است.

نتیجه گیری

هزینه‌های مهاجرت به دانمارک را می‌توان به دودسته تقسیم کرد، هزینه قبل از مهاجرت به دانمارک و هزینه بعد از مهاجرت. در مورد هزینه قبل از مهاجرت باید هزینه‌هایی مانند ویزا، ترجمه رسمی مدارک، هزینه بلیت هواپیما و غیره را در نظر بگیرید.

برای هزینه بعد از مهاجرت به دانمارک نیز باید هزینه‌های مانند هزینه‌ مسکن، هزینه‌ آموزش و سلامتی و هزینه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را در نظر داشته باشید. در نتیجه، دانستن این هزینه‌های مهاجرت به دانمارک، می‌توانید تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تری درباره مهاجرت به این کشور داشته باشید.

اولین هزینه‌ای که پس از مهاجرت باید در نظر گرفته شود، هزینه‌های زندگی است. این هزینه‌ها شامل قیمت مواد غذایی، مسکن، حمل‌ونقل عمومی، پوشاک و سایر اقلام ضروری زندگی می‌شود. با داشتن اطلاعات در این زمینه، شما می‌توانید برآوردی از هزینه‌های خود در دانمارک داشته باشید و در نتیجه، بودجه خود را مدیریت کنید.

هزینه‌های مسکن نیز مهم هستند. باتوجه‌به بازار مسکن در دانمارک، اجاره یا خرید یک محل اقامت ممکن است هزینه‌بر باشد. با داشتن اطلاعات در این زمینه، می‌توانید گزینه‌های مناسب‌تری را برای خود پیدا کنید و در نهایت، هزینه مسکن را بهینه کنید.

علاوه بر این، هزینه‌های آموزش و سلامت نیز باید موردتوجه قرار گیرند. درصورتی‌که شما یا افراد تحت تکفل شما نیاز به آموزش یا خدمات بهداشتی داشته باشید، باید در نظر داشته باشید که هزینه‌های مربوطه در دانمارک ممکن است متفاوت باشد. با اطلاعات مربوطه، شما می‌توانید برنامه‌ریزی مناسبی را در این زمینه داشته باشید.

در نهایت، هزینه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز مهم هستند. زندگی در یک کشور خارجی شامل هزینه‌هایی مانند تفریحات، سفرها و فعالیت‌های اجتماعی است. با داشتن اطلاعات در این زمینه، می‌توانید برنامه‌ریزی مناسبی را انجام داده و بهترین روش استفاده را از زمان و پول خود را برای مهاجرت به دانمارک داشته باشید.

در آخر، توصیه ما به شما این است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه مهاجرت به دانمارک، از کارشناسان ما در هلی ویزا کمک بگیرید.

سؤالات متداول

1. هزینه مهاجرت به دانمارک چقدر است؟

برای مهاجرت به دانمارک و اخذ ویزای اقامت دائم، باید به مدت 8 سال در دانمارک زندگی کرده باشد یا برای 4 سال در سطح درآمد مشخصی کارکرده باشد. هزینه دریافت ویزای دانمارک حدود 3000 کرون (480 USD) است.

2. آیا مهاجرت به دانمارک ارزان است؟

تقریباً همه چیز در دانمارک گران است، از محل اقامت و آب و برق‌گرفته تا سوخت و هزینه غذا. کپنهاگ، پایتخت دانمارک، یکی از گران‌ترین شهرهای جهان است.

3. هزینه اجاره در دانمارک چقدر است؟

در سال 2022، متوسط اجاره‌بها در دانمارک تقریباً 874 کرون دانمارک در هر مترمربع بود.