چند سالی است که تب و تاب مهاجرت به کشورهای اروپایی حسابی داغ شده، در این میان دانمارک همیشه یکی از کشورهای جذاب برای مهاجران ایرانی بوده است. شاید یکی از سوالاتی که برای مهاجران ایرانی پیش بیاید، این باشد که آیا مهاجرت به دانمارک بدون سرمایه اولیه امکان‌پذیر است؟

در جواب این سؤال باید بگوییم بله، امکان‌پذیر است. در واقع شما می‌توانید به دانمارک بدون هزینه زیادی هم مهاجرت کنید. البته به‌شرط آنکه راهش را بدانید.

 به‌طورکلی، اخذ اقامت در دانمارک از طریق 7 روش اصلی کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تولد، افراد موفق و پناهندگی میسر است. در این میان، مهاجرت از طریق تحصیل بهترین و کم‌ریسک‌ترین روش مهاجرتی به دانمارک است. این کشور فرصت‌های مطالعاتی فراوانی را برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف ارائه می‌دهد و باتوجه‌به نرخ بیکاری پایین، فرد می‌تواند بلافاصله ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند.

همچنین، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در دانمارک به‌عنوان یکی از پرسودترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی شناخته می‌شود. برنامه سرمایه‌گذاری مستقیماً به اخذ تابعیت نمی‌انجامد و جهت اقامت دائم در دانمارک و اخذ تابعیت، فرد باید پس از حضور برای ۹ سال و پرداخت مالیات، اقدام به دریافت پاسپورت کند.

در ادامه به انواع روش‌های مهاجرتی بدون هزینه اولیه می‌پردازیم.

مهاجرت به دانمارک از طریق کار یکی از راه های اسان بدون سرمایه اولیه

یکی از راه‌های مهاجرتی از طریق اخذ ویزای کاری است. کشور دانمارک به‌عنوان یکی از کشورهای با کمترین میزان فساد اقتصادی شناخته می‌شود و شاخص رضایت از زندگی، درآمد و توازن کار و زندگی در دانمارک در بالاترین سطح نسبت به سایر کشورهاست. همچنین، نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است که به معنای کیفیت بالای زندگی شغلی در دانمارک است.

باتوجه‌به رشد اقتصادی دانمارک می‌توان پیش‌بینی کرد که این کشور در سال‌های آینده با کمبود شدید نیروی کار مواجه خواهد شد. به همین دلیل، کشور دانمارک برای رفع نیاز به نیروی کارجوان، دروازه‌های ورود به این کشور را برای مهاجران بازکرده است.

بر اساس برنامه‌های توسعه اقتصادی، این کشور نیازمند حداقل 150 هزار نیروی کار برای رشد اقتصادی خود است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این فرصت، گزینه خوبی برای مهاجرت بدون سرمایه است.

برای مهاجرت به دانمارک بدون سرمایه، باید ویزای کاری برای افراد صادر شود و متقاضیان کار در این کشور باید  حتماً ویزای کار دانمارک را اخذ کنند. برخی از این ویزاها در صورت داشتن یک پیشنهاد شغلی صادر می‌شوند و بعضی دیگر بدون پیشنهاد شغلی در دسترس هستند.

یکی دیگر از راه های مهاجرت بدون سرمایه : مهاجرت به دانمارک از طریق تولد می باشد!

در سیستم اعطای تابعیت کشورها، دو سیستم خاک و خون وجود دارد. در کشورهایی که سیستم خاک را پیروی می‌کنند، کودکانی که در خاک آن کشور متولد می‌شوند، تابعیت آن کشور را به دست می‌آورند. درحالی‌که در سیستم خون، تابعیت بر اساس تابعیت والدین اعطا می‌شود، در واقع، کودک متولد شده، بدون توجه به محل تولد، تابعیت والدین خود را به ارث خواهد برد.

 در بسیاری از کشورها، تفاوتی بین مادر و پدر وجود ندارد و درصورتی‌که هر دوی والدین تابعیت آن کشور را داشته باشند، کودک نیز تابعیت آن کشور را خواهد داشت.

در سیستم اعطای تابعیت دانمارک، این کشور از سیستم خون را پیروی می‌کند. به این معنا که تنها درصورتی‌که کودکی از پدر یا مادر دانمارکی متولد شود، می‌تواند تابعیت دانمارک را از طریق تولد کسب کند؛ بنابراین، در دانمارک برای اعطای تابعیت از طریق تولد، حتماً باید یکی از والدین کودک دارای تابعیت دانمارک باشد.

اقامت در دانمارک و یا بهتر است بگوییم زندگی در این کشور از طریق تولد می‌تواند گزینه دیگری از مهاجرت برای کودکان ایرانی باشد. این روش را می‌توان یکی از روش‌های مهاجرتی به این کشور بدون سرمایه اولیه دانست.

مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند دانمارکی یا شخص مقیم کشور دانمارک، یکی از راه‌های آسان برای اخذ تابعیت و مهاجرت به دانمارک است. اما باید توجه داشته باشید که به دلیل سوءاستفاده‌هایی که از این روش انجام شده است، قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای در این زمینه صورت گرفته است. در حال حاضر، برای اخذ ویزای ازدواج، فرد باید قصد واقعی خود را برای این امر ثابت نماید.

یکی از قوانین این بخش، اعطای پاسپورت به همسر خارجی پس از گذراندن چند سال زندگی مشترک در آن کشور است. در کشور دانمارک نیز، قوانین سخت‌گیرانه وجود دارد و برای ازدواج با یک فرد دانمارکی، باید اثبات کنید که ازدواج شما از روی علاقه و تفاهم است. در واقع اگر شما باهدف اخذ اقامت، یک ازدواج صوری کنید، این امکان وجود دارد که ویزای شما ابطال شود.

از طرفی اگر صحت ازدواج ثابت شود، زوج خارجی می‌تواند موفق به دریافت اقامت موقت در دانمارک شود و پس از گذشت ۲ سال از ازدواج و زندگی، می‌تواند برای اخذ تابعیت دانمارک درخواست دهد.

مهاجرت به دانمارک برای هنرمندان، ورزشکاران و سایر مشاغل خاص

یکی دیگر از زوش‌های مهاجرت به دانمارک بدون سرمایه، داشتن استعداد در برخی زمینه‌های علمی و فرهنگی است. دانمارک برنامه ویزای خاصی برای افرادی دارد که استعدادهای ویژه‌ای در زمینه‌های مربوطه خود دارند، از جمله هنرمندان، ورزشکاران و سایر حرفه‌های خاص. این برنامه طرح «positive list» نامیده می‌شود.

بر اساس این طرح، افرادی که در یکی از مشاغل تعیین شده در لیست مثبت هستند، ممکن است واجد شرایط مجوز کار و اقامت باشند. لیست مثبت شامل طیف گسترده‌ای از حرفه‌ها، از جمله نوازندگان، بازیگران و ورزشکاران و همچنین پزشکان، مهندسان و متخصصان فناوری اطلاعات است.

برای واجد شرایط بودن برای طرح لیست مثبت، افراد باید یک پیشنهاد شغلی در دانمارک داشته باشند و صلاحیت‌ها و شرایط تجربه مربوط به حرفه خاص خود را داشته باشند. آنها همچنین باید نشان دهند که می‌توانند در زمان اقامت در دانمارک از نظر مالی از خود حمایت کنند.

توجه به این نکته مهم است که فرایند درخواست برای طرح لیست مثبت می‌تواند پیچیده باشد و بهتر است که از وکیل یا متخصص مهاجرت هلی ویزا کمک بگیرید.

در ادامه نگاهی به تاریخچه در دانمارک نگاهی می‌اندازیم.

تاریخچه کشور دانمارک

دانمارکی‌ها از عصر حجر تا کنون در کشور دانمارک سکونت گزیده بودند و در واقع آنها به همین خاطر، به قدیمی‌ترین پادشاهی جهان می‌بالند. در طول قرن‌ها، یکی از مزایای زندگی در دانمارک موقعیت مرکزی آن بوده است، زیرا درست در شمال آلمان و جنوب غربی سوئد قرار دارد. این نقطه ایدئال به مهاجمان و تاجران امکان دسترسی به قاره اروپا، منطقه بالتیک، انگلستان و حتی ترکیه و آمریکای شمالی را می‌داد.

علی‌رغم شباهت‌های فرهنگی و زبانی دانمارک با نروژ و سوئد، در چند سال اخیر پیوستگی که بین این سه کشور وجود داشته، از بین رفته است. لازم به ذکر است تا سال‌ها دانمارک بین این سه کشور قدرتمندترین بوده و قبل از اینکه در سال 1814 از ادعای خود برای تاج‌وتخت نروژ چشم‌پوشی کند، همسایه بسیار بزرگ‌تر خود یعنی نروژ را به‌عنوان یک کشور تحت سلطه، کنترل می‌کرد.

همچنین قابل‌توجه است که در طول جنگ جهانی دوم، مقاومت زیرزمینی دانمارک در مقابل نازی‌ها باعث شد که اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق شهروندان یهودی، دانمارک را نجات دهند و مخفیانه آنها را با قایق‌های ماهیگیری و سایر کشتی‌های کوچک به سوئد منتقل کند.

حقایق جالب در مورد زندگی در دانمارک:

  • کل جمعیت دانمارک: 5.8 میلیون نفر
  • پایتخت و بزرگ‌ترین شهر: کپنهاگ (سایر شهرهای بزرگ: آرهوس، اودنسه و آلبورگ).
  • واحد پول: کرون دانمارک (DKK)
  • مساحت کشور: دانمارک 42933 کیلومترمربع است
  • زبان رسمی: دانمارکی، اما انگلیسی به طور گسترده صحبت می‌شود، و همچنین اندکی از مردم فرانسوی و آلمانی صحبت می‌کنند.
  • آب‌وهوا: میانگین دمای جولای 63 درجه فارنهایت (17 درجه سانتیگراد) است درحالی‌که در ماه فوریه میانگین آن 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) است.
  • مجموع مهاجران: آمارهای دولتی در سال 2018 می‌گوید که 770397 نفر از مهاجران خارجی در دانمارک زندگی می‌کنند.

خلاصه کلام

مهاجرت به هر کشوری، به‌خصوص کشور پیشرفته‌ای مانند دانمارک، نیاز به بررسی دقیق و اهداف، شرایط و ریسک‌های مربوطه دارد. درصورتی‌که شما به دنبال فرصت‌های شغلی و زندگی بهتر هستید و توانایی پیداکردن شغل و حمایت مالی خود را دارید، مهاجرت به دانمارک بدون سرمایه می‌تواند به شما کمک کند تا به اهداف خود برسید.

اما بدون داشتن سرمایه اولیه، سفر به دانمارک می‌تواند چالش‌هایی داشته باشد. در دانمارک، هزینه‌های زندگی بالاست و بدون توانایی پشتیبانی مالی، زندگی در این کشور برای شما سخت و دشوار خواهد بود.

بنابراین، پیشنهاد می‌شود که قبل از تصمیم‌گیری در مورد مهاجرت به دانمارک، به‌دقت موانع و چالش‌های مربوط به این موضوع را بررسی کنید و همچنین به دنبال راهکارهای مالی برای پشتیبانی از خودتان در زمان ابتدایی و تلاش برای پیداکردن شغل مناسب در دانمارک باشید.

به خاطر داشته باشید که روش مهاجرت بدون سرمایه اولیه می‌تواند یک چالش بزرگ باشد، اما باتوجه‌به فرصت‌های شغلی و زندگی باکیفیت در این کشور، ممکن است ارزشمند باشد. در نهایت، تصمیم‌گیری درباره مهاجرت به این کشور بستگی به شرایط شخصی شما دارد و باید باتوجه‌به مسائل مالی، شغلی، خانوادگی و فرهنگی خود، تصمیم بگیرید.

اگر شما یک هنرمند، ورزشکار یا فردی با حرفه‌ای خاص هستید، می‌توانید با اقدام به درخواست ویزای کار و اقامت تحت برنامه لیست مثبت، فرصتی را برای کار و زندگی در دانمارک داشته باشید. در این راستا، اقدام به جستجوی فرصت‌های شغلی و بررسی الزامات ویزای کار و اقامت می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم درستی را بگیرید.

در مجموع، اگر شما به دنبال فرصت‌های شغلی و زندگی باکیفیت در کشورهای اروپایی هستید، دانمارک می‌تواند یک گزینه جذاب باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های مهاجرت به دانمارک بدون سرمایه با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. آیا مهاجرت به دانمارک بدون پول امکان‌پذیر است؟

بله مهاجرت به دانمارک بدون هزینه اولیه امکان‌پذیر است، اما ممکن است چالش‌هایی را برای شما به همراه داشته باشد.

2. آیا گرفتن ویزای کار یک روش مهاجرت به دانمارک بدون پول زیاد است؟

بله ویزای کار و اقامت تحت برنامه لیست مثبت می‌تواند یک راهکار برای مهاجرت به دانمارک بدون سرمایه باشد. این برنامه برای افرادی که در حرفه‌های خاصی مانند هنرمندان، ورزشکاران و فردی با حرفه‌های خاص دیگر فعالیت می‌کنند، طراحی شده است.

3. آیا تحصیل در دانمارک روشی برای مهاجرت بدون پول زیاد است؟

بله تحصیل در این کشور می‌تواند یک راهکار برای مهاجرت بدون سرمایه اولیه باشد. با تحصیل در دانمارک، شما فرصتی را برای ورود به بازار کار این کشور پیدا می‌کنید. همچنین ممکن است بعد از پایان تحصیلات خود، بتوانید در این کشور کاری نیز پیدا کنید. بااین‌حال، تحصیل در دانمارک نیازمند داشتن توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی در این کشور است.