مهاجرت به دانمارک با برنامه نویسی می‌تواند یک گزینه خوب از روش‌های مهاجرتی باشد. دانمارک یکی از کشورهای پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات و نرم‌افزار است و برنامه‌نویسان ماهری را جذب می‌کند.

یکی از راه‌های اصلی برای ورود به دانمارک به‌عنوان برنامه‌نویس، درخواست یک ویزای کار (Work Visa) است. در این صورت، شما باید دارای تحصیلات و تجربه کافی در زمینه برنامه‌نویسی باشید تا بتوانید این ویزا را دریافت کنید. همچنین، لازم است یک پیشنهاد کار از یک شرکت دانمارکی دریافت کنید.

برای جذب کارفرمایان دانمارکی و دریافت پیشنهاد کار، می‌توانید از منابع آنلاین مربوط به جستجوی کار (job search) استفاده کنید. همچنین، شرکت در رویدادها و کنفرانس‌های صنعتی مرتبط با برنامه‌نویسی نیز می‌تواند به شما در یافتن فرصت‌های شغلی در دانمارک کمک کند.

اتوجه‌به پیچیدگی فرایند مهاجرت، بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرت متخصص در این زمینه مشورت کنید. کارشناسان ما در هلی ویزا همه‌روزه در خدمت شما هستند.

راهنمای استخدام برنامه‌ نویس در دانمارک

قبل از هر چیزی باید بگوییم هر برنامه ‌نویسی نمی‌تواند به دانمارک نقل‌مکان کند. البته نگران نباشید؛ زیرا می‌توانید روی توانمندی‌های خود کار کنید و آنها را تغییر دهید تا واجد شرایط مهاجرت به دانمارک با برنامه‌نویسی شوید.

برای کار به‌عنوان مدیر فناوری اطلاعات اغلب به مدرک دانشگاهی نیاز دارید. دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. اولین مورد این است که شما به تحصیلات آکادمیک نیاز دارید؛ زیرا برخی از دانش‌های اولیه موردنیاز در دنیای فناوری اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد. ممکن است باتجربه کاری نتوانید این دانش یا اطلاعات را به دست آورید.

همچنین انواع مختلفی از مجوزهای کار در دانمارک وجود دارد. در ادامه با آنها آشنا خواهید شد. فراموش نکنید که برای درخواست ویزای مهاجرت کاری از طریق برنامه ‌نویسی، داشتن مدرک دانشگاهی از اولویت‌هاست.

البته شاید دلیل داشتن مدرک دانشگاهی بیشتر به‌خاطر پرکردن شکاف گذشته شماست. زیرا مقامات دانمارکی با مدرک دانشگاهی شما می‌توانند تا حدودی متوجه شوند که شما قبل از اینکه ورود به کشور، چه کرده‌اید.

مدرک دانشگاهی توجیه خوبی برای سوابق و رزومه شما است؛ اما اگر رزومه خوبی داشته باشید، ممکن است بتوانید بدون مدرک دانشگاهی نیز درخواست ویزای دانمارک را داشته باشید. همچنین، اگر بتوانید کارفرما را متقاعد کنید و پیشنهاد شغلی را دریافت کنید، بخش بزرگی از فرایند انجام شده است.

در ادامه به عواملی که می‌تواند به شما در مهاجرت به دانمارک با برنامه ‌نویسی کمک کند، می‌پردازیم.

داشتن تجربه کاری در زمینه برنامه نویسی

این مورد یکی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به دانمارک به‌عنوان مهندس IT و برنامه‌نویس است. زیرا دلایل مختلفی وجود دارد که نشان‌دهنده این است که شما به تجربه کاری نیاز دارید.

اولین مورد، اثبات اینکه می‌توانید به‌عنوان یک برنامه نویس کار کنید. زیرا دلایل مختلفی وجود دارد که فقط از طریق تجربه کاری می‌توانید یاد بگیرید. همچنین می‌توان مهارت‌های زیادی را از طریق کار با افراد بیاموزید و تمرین کنید.

همچنین، برای متقاعدکردن کارفرمای دانمارکی برای استخدام شما به تجربه کاری نیاز دارید. همان‌طور که در بخش زیر خواهید دید، اولین قدم برای مهاجرت به دانمارک به‌عنوان یک متخصص برنامه‌نویس، دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت یا کارفرما در این کشور است.

درحالی‌که به دنبال شغلی به‌عنوان برنامه ‌نویس و یا مهندس فناوری اطلاعات هستید، باید حتماً چندین مصاحبه با شرکت‌های دانمارکی انجام دهید. شما باید یک یا دو مصاحبه فنی و سپس مصاحبه‌های تیم منابع انسانی را پشت سر بگذارید

به یاد داشته باشید که شما نیاز به مدرکی دال بر تجربه کاری خود دارید و نمی‌توانید بدون هیچ مدرکی ادعا کنید که چند سال در شرکتی مشغول به کار هستید. قرارداد کاری که با شرکت دارید، فیش حقوقی یا سایر مدارک دریافتی از آنها، می‌تواند تجربه کاری شما را در زمینه برنامه‌نویسی اثبات کند.

دانستن زبان دانمارکی

دانستن زبان دانمارکی برای استخدام‌شدن در دانمارک یک نیاز انعطاف‌پذیر است؛ زیرا به پیشنهاد کاری که دریافت می‌کنید بستگی دارد. اگر به دنبال شغل برنامه‌نویسی در دانمارک هستید، سعی کنید که آیا کارفرما می‌خواهد که شما دانمارکی صحبت کنید یا نه همان زبان انگلیسی کافی است؟

نکته مهم این است که اگر به زبان دانمارکی مسلط باشید شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد شغل برنامه‌نویسی دارید. پس بهتر است بلافاصله پس از اینکه تصمیم به مهاجرت به دانمارک گرفتید، روی مهارت زبان خود کار کنید. هرچه دانمارکی شما بهتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد شغلی بهتری دارید.

پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما

اولین مانعی که برای مهاجرت به دانمارک به‌عنوان برنامه‌نویس باید پشت سر بگذارید، دریافت پیشنهاد شغلی از یک شرکت دانمارکی است. دریافت یک پیشنهاد شغلی برای فرایند مهاجرت شما ضروری است و چاره دیگری ندارید.

پس برای مهاجرت به دانمارک با برنامه‌نویسی باید به دنبال یک کارفرمای دانمارکی باشید که بخواهد شما را استخدام کند تا بتوانید به‌راحتی مهاجرت کنید.

بازار کار برنامه ‌نویسی در دانمارک

بازار کار برنامه‌نویسی در دانمارک به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات، بسیار پر رونق است. دانمارک یکی از کشورهای پیش‌گام در حوزه استفاده از فناوری‌های نوین و توسعه نرم‌افزارهای پیشرفته است، بنابراین تقاضا بازار کار برنامه‌نویسان حرفه‌ای در این کشور بسیار داغ است.

مهاجرت به دانمارک برای برنامه ‌نویسی می‌تواند با استخدام در شرکت‌های بزرگی مانند Microsoft، Oracle، IBM و SAP صورت بگیرد. همچنین، استارتاپ‌های فناوری نیز در دانمارک رشد قابل‌توجهی داشته‌اند و بازار استخدام در این شرکت‌ها نیز بسیار فعال است.

برنامه‌نویسی در زمینه‌های مختلفی مانند توسعه وب، تحلیل داده، هوش مصنوعی، امنیت اطلاعات و اپلیکیشن‌های موبایل در دانمارک موردنیاز هستند. زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در این کشور نیز شامل Java، C#، Python و JavaScript است.

باتوجه‌به رونق صنعت فناوری اطلاعات و نیاز به برنامه‌نویسان حرفه‌ای در دانمارک، فرصت‌های شغلی مناسبی در این زمینه وجود دارد. البته برای موفقیت در بازار کار دانمارک و همچنین مهاجرت به این کشور دانستن مهارت‌های فنی قوی، آشنایی با تکنولوژی‌های جدید و تسلط بر زبان انگلیسی بسیار مهم هستند.

شرایط مهاجرت برنامه نویسان به دانمارک

برای مهاجرت به دانمارک به‌عنوان یک برنامه نویس باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مشخص کنید که واجد شرایط هستید یا نه؟

در این که دانش قدرت است، هیچ شکی نیست و این جمله دقیقاً در مورد مهاجرت به دانمارک با برنامه نویسی صدق می‌کند. پس لازم است قبل از هر اقدامی، مشخص کنید که آیا واجد شرایط مهاجرت به دانمارک به‌عنوان یک برنامه نویس موفق هستید یا خیر.

 • به دنبال یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای دانمارکی باشید.

گام دوم پس از مهارت در برنامه نویسی، یافتن یک پیشنهاد شغلی به‌عنوان مهندس It نزدیک کارفرمای دانمارکی است. زیرا این نقطه عطف مهاجرت شماست. یافتن شغل یا کارفرمایی که مایل به استخدام شما باشد، ضروری است. مقامات دانمارکی باید بدانند که شغل شما در این کشور موردنیاز است تا تصمیم بگیرند تا مجوز کار را صادر کنند و ویزای ورود شما این کشور را صادر کنند.

همچنین می‌توانید با ویزای توریستی به دانمارک به‌عنوان فرصتی برای جستجوی کار استفاده کنید. البته بهتر است، زمانی که برای ویزای توریستی درخواست می‌کنید، به این موضوع اشاره نکنید که می‌خواهید شغلی در این کشور پیدا کنید.

شما می‌توانید برای استخدام‌شدن در دانمارک، رزومه خود را از ایران ارسال کنید و برای موقعیت‌های شغلی موردنظرتان درخواست دهید و مصاحبه حضوری را در مدت‌زمان ویزای توریستی دانمارک انجام دهید.

دقت داشته باشید که تا زمانی که تحت ویزای توریستی در دانمارک هستید، اجازه کار ندارید و  ممکن است عواقب سنگینی به همراه داشته باشد. پس از دریافت پیشنهاد شغلی، ممکن است مجبور شوید کشور دانمارک را ترک کرده و باید برای ویزای کاری در دانمارک درخواست دهید.

شرایط و دستمزد کاری برای برنامه‌ نویسان

شرایط و دستمزد کاری برای برنامه‌نویسانی که قصد مهاجرت به دانمارک را دارند، می‌تواند به‌صورت زیر باشد:

 • حقوق و دستمزد برنامه نویسی در دانمارک

در دانمارک، سیستم حقوق و دستمزد بر اساس قوانین کاری و توافقنامه‌های صنفی که میان کارفرمایان و اتحادیه‌های کارگری صورت می‌گیرد، است. برنامه‌نویسان علاوه بر دریافت حقوق پایه، می‌توانند از مزایا و تسهیلاتی مانند بیمه‌های اجتماعی، بهبود حقوق در برخی شرایط خاص، پاداش‌ها و سهم‌های کارفرما بهره‌مند شوند.

 • ساعات کاری شغل برنامه ‌نویسی در دانمارک

 معمولاً ساعات کاری در دانمارک برای برنامه‌نویسان 37 تا 40 ساعت در هفته است. همچنین، برنامه نویسان ممکن است در برخی شرکت‌ها و استارتاپ‌ها به‌صورت انعطاف‌پذیر کار کنند که به آن «ساعت کاری شناور» گفته می‌شود.

 • مزایای بیمه تأمین اجتماعی

 سیستم تأمین اجتماعی در کشور دانمارک، بسیار پیشرفته و بی‌نقص است. برنامه‌نویسان مهاجر می‌توانند از مزایایی مانند بیمه درمانی شامل خدمات پزشکی و داروها، بیمه بیکاری، مراقبت از کودکان و تأمین مالی در بیماری و ناتوانی استفاده کنند.

 • محیط کاری برنامه نویسی

 محیط کاری در دانمارک معمولاً راحت و دوستانه است. اغلب شرکت‌ها بر ارتقای تعامل و همکاری تیمی تأکید می‌کنند. البته، محیط‌های شرکت‌های استارتاپی معمولاً فضایی پویا دارند و چالش‌های منحصربه‌فرد خود را دارند.

توجه داشته باشید که شرایط و دستمزد کاری در دانمارک ممکن است بر اساس سابقه کار، تخصص فنی، شرکت موردنظر و برخی فاکتورهای دیگر تخمین زده شود.

پیداکردن کار برای مهاجرت به دانمارک با برنامه نویسی

یکی از مهم‌ترین راه‌های پیداکردن کار در دانمارک، آگاهی و تسلط به زبان انگلیسی است. زیرا بیشتر فرصتهای شغلی خوب و بین المللی در دانمارک به زبان انگلیسی عرضه می‌شوند و این زبان به عنوان زبان کاری و مذاکره در شرکت‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، یادگیری زبان دانمارکی نیز می‌تواند به شما کمک کند تا با جامعه محلی ارتباط برقرار کنید و فرصت‌های شغلی بیشتری را دریافت کنید.

در ادامه به روشهایی که می توانید از آنها برای پیداکردن کار در دانمارک استفاده کنید، اشاره می کنیم:

 1. وب سایت‌های آنلاین

برخی از وب سایت ها موقعیت های شغلی در کشور دانمارک را معرفی می کنند. شما می توانید از طریق آنها به دنبال کار بگردید. رزومه ارسال کنید و برای مهاجرت به دانمارک اقدام کنید.

در ادامه لیستی از این وب سایت ها آمده است.

 • WorkwithUS.dk
 • Jobnet. dk
 • job.jobnet.dk
 • IT-Jobbank. Dk
 • CareerJet.dk
 • jobsincopenhagen.com/
 • OFiR.dk
 • Sydjob.dk
 • لینکدین

برای موفقیت در پیداکردن کار برنامه نویسی در دانمارک، یک رزومه خوب تهیه کنید و تمام دستاوردها و تجربه کاری خود را در آن بگنجانید. سپس در این وب سایت ها جستجو کنید و موقعیتی به عنوان برنامه نویس پیدا کنید.

2. از آژانس‌های کاریابی کمک بگیرید.

برخی از آژانس ها برای کمک به افراد خارجی برای یافتن شغل در دانمارک و اروپا ساخته شده اند. شما می توانید از آنها کمک بگیرید. البته اگر نمی دانید که آژانس‌های کاریابی را کجا پیدا کنید، از فهرست زیر می توانید استفاده کنید:

 • Agelix Consulting LLC
 • Lordstone Corporation
 • Huxley Associates
 • Chronos Consulting
 • Approach People Recruitment
 • MAS Recruiting
 • European Recruitment
 • Hoffman and Associates
 • Hasselhoff Recruiter
 • Tiger Recruitment
 • Alderwick Consulting Limited
 • CareersinEurope
 • EMEA Recruitment
 • Antal International
 • Computer People

شاید این لیست به نظرتان طولانی به نظر بیاید اما می توانید با کمک کارشناسان هلی ویزا به صورت مستقیم با آنها ارتباط برقرار کنید.

3. از دوستان و همکاران در دانمارک کمک بخواهید.

اگر دوستان یا همکاران سابقتان در دانمارک هستند، از آنها بخواهید که شما را به کارفرمایان معرفی کنند. این روش کاریابی برای مهاجرت به دانمارک با برنامه نویسی بسیار رایج است و هیچ مشکلی در آن وجود ندارد.

کلام آخر

در انتها ، پس از اینکه پیشنهاد شغل برنامه نویسی را پیدا کردید و با کارفرمای دانمارکی به توافق رسیدید، باید با محل کار جدیدتان حتما قرارداد کاری امضا کنید. این یکی از مدارک پشتیبانی برای درخواست مجوز کار است.

همچنین باید تمام جنبه های شغل شما را که شامل عنوان شغلی، وظایف، حقوق یا نرخ ساعتی

افزایش، پاداش، فرصت های تشویقی، محل کار، تاریخ شروع و پایان قرارداد و بسیاری موارد مهم دیگر می شود را در قرارداد درج کنید.

اگر قرارداد شغل برنامه نویسی شما به زبان دانمارکی یا انگلیسی است ، از یک دفتر ترجمه تایید شده در کشور خود بخواهید آن را ترجمه کند. همچنین می توانید از وکلای هلی ویزا برای درک شرایط و ضوابط آن کمک بگیرید.

سؤالات متداول

1. چرا دانمارک یک مقصد محبوب برای برنامه‌نویسان است؟

دانمارک به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه فناوری و نرم‌افزار شناخته می‌شود و سطح زندگی بالا، حقوق مناسب برای برنامه‌نویسان دارد.

2. چه زبان‌های برنامه‌نویسی در دانمارک محبوب هستند؟

در دانمارک، زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب شامل JavaScript، Python و C# هستند. علاوه بر این، مهارت‌هایی مانند توسعه وب، بانک اطلاعاتی، تجربه کار با فریم‌ورک‌های مرتبط با وب و DevOps نیز بسیار ارزشمند هستند.

۳. چگونه می‌توان مهاجرت به دانمارک را برای برنامه‌نویسان آسان کرد؟

برای تسهیل فرایند مهاجرت به دانمارک با برنامه نویسی، مهم‌ترین قدم آشنایی با فرصت‌های شغلی در دانمارک است.