اگر پزشک هستید و قصد مهاجرت و طبابت در یک کشور اروپایی امن را دارید، پیشنهاد ما به شما دانمارک است. این یک کشور اروپایی برای زندگی، کار و داشتن یک زندگی آرام یکی از بهترین گزینه‌هاست. اما چگونه باید مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی را شروع کنید و چه مراحلی را باید در این مسیر طی کنید؟ ما در هلی ویزا قصد داریم تا از طریق این مقاله نحوه مهاجرت و کار به دانمارک را برای پزشکان به‌صورت کامل توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت به دانمارک برای پزشکان

اگر در خارج از کشور دانمارک تحصیل‌کرده‌اید و می‌خواهید به‌عنوان پزشک به این کشور مهاجرت کنید، به این شرایط نیاز دارید. به‌خاطر داشته باشید که انجام همه این مراحل، یک امر ضروری است و هیچ راه جایگزین دیگری وجود ندارد. یک نکته ضروری را نیز به‌خاطر بسپارید. روند درخواست برای اتباع اتحادیه اروپا و ایرانیان کمی متفاوت است.

داشتن مدرک پزشکی

داشتن مدرک پزشکی برای مهاجرت و کار در دانمارک به‌عنوان پزشک الزامی است. دو نکته در مورد مدرک شما وجود دارد. 1 مدرک خود را از یک کشور اتحادیه اروپا گرفته‌اید، 2 مدرک خود را از یک کشور غیر اتحادیه اروپا گرفته‌اید.

این روند برای کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا متفاوت است. اما به‌هرحال فرقی نمی‌کند؛ زیرا مدرک شما باید از یک مرکز تأیید شده باشد. به یاد داشته باشید که مدرکتان باید توسط دانشگاه یا مرکز پزشکی که تحصیل‌کرده‌اید، تأیید شده باشد.

دانستن زبان دانمارکی

تسلط بر زبان دانمارکی برای افرادی که می‌خواهند به‌عنوان پزشک در این کشور کار کنند ضروری است. در طول فرایند اپلای برای مهاجرت، شما موظف هستید که در یک آزمون زبان دانمارکی که وجود دارد، قبول شوید.

علاوه براین، دوره‌ای نیز وجود دارد که حتماً باید بگذرانید و همان مدرک معادل‌سازی شما تلقی می‌شود که البته آن هم به زبان دانمارکی است.

ثبت‌نام در دانمارک

اگر مدرک پزشکی خود را از یک کشور غیر اتحادیه اروپا مانند ایران دریافت کرده‌اید، باید برای ثبت‌نام اقدام کنید. در این فرایند، مقامات دانمارکی مدرک و تحصیلات شما را ارزیابی می‌کنند. تا اطمینان حاصل کنند که از نظر کیفیت و کمیت معادل مدرک پزشکی دانمارکی است.

همچنین آزمون‌هایی وجود دارد که برای کسب صلاحیت برای مهاجرت و کار در دانمارک به‌عنوان پزشک باید آنها را بگذرانید. در نظر داشته باشید که این فرایند ممکن است چند سال طول بکشد.

همچنین شما می‌توانید در طول مدت این فرایند در دانمارک بمانید. معمولاً مقامات دانمارکی به شما اقامتگاه خاصی برای گذراندن این دوران می‌دهند.

آزمون علوم پزشکی برای مهاجرت به دانمارک

بخشی از پروسه مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، شامل ثبت‌نام در آزمون علوم پزشکی دانمارک است. همه پزشکان ایرانی و غیر اتحادیه اروپا باید این آزمون را بگذرانند و نمره لازم را برای کار در دانمارک به‌عنوان پزشک کسب کنند.

به‌خاطر داشته باشید که آزمون به زبان دانمارکی است و برای شرکت در آزمون و قبولی در آن به مهارت زبان دانمارکی نیاز دارید.

پیشنهاد کار یا جاب آفر

پس از تکمیل ثبت‌نام و دریافت مجوز کار به‌عنوان پزشک در دانمارک، باید یک دوره آموزشی را بگذرانید. این دوره برای آشنایی با روش کار پزشکی در دانمارک است. برای تکمیل دوره آموزشی شما موظف هستید که با یک پزشک، بیمارستان یا کلینیک دارای مجوز کار کنید.

پس برای انجام این کار، به یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما یا بیمارستان دانمارکی نیاز دارید. کارفرما از طرف شما برای مجوز کار درخواست می‌دهد و پس از صدور مجوز کار می‌توانید آموزش خود را آغاز کنید.

مجوز اقامت و کار برای پزشکان در دانمارک

اگر به‌عنوان یک پزشک از ایران قصد دارید به دانمارک مهاجرت کنید، باید مراحلی را برای مهاجرت و کار در دانمارک به‌عنوان پزشک طی کنید.

این فرایند شاید برای خیلی از افراد طولانی و خسته‌کننده باشد و ممکن است چند سال طول بکشد. برای تکمیل این پروسه باید زمان زیادی را در دانمارک بگذرانید. نگران نباشید؛ زیرا مقامات دانمارکی فکر اینجا را هم کرده‌اند و یک مجوز اقامت ویژه برای تکمیل مراحل و شرکت در امتحانات پزشکی  به شما می‌دهند.

البته این اجازه اقامت فقط برای یادگیری زبان دانمارکی، قبولی در آزمون‌ها و تکمیل مراحل است و به شما اجازه کار به‌عنوان پزشک را نمی‌دهند. پس از تکمیل ثبت‌نام، باید برای مجوز کار اقدام کنید.

نکته دیگری هم هست که باید بدانید، اگر قبلاً با ویزای معتبر به دانمارک وارد شده‌اید، نیازی به درخواست مجوز اقامت ندارید. به‌عنوان‌مثال، اگر ویزای الحاق خانواده یا ویزای تحصیلی دانمارک را دارید، می‌توانید از آن برای تکمیل این دوره استفاده کنید.

مجوز مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی

برای دریافت مجوز اقامت دانمارک باید این مراحل را دنبال کنید.

1. تأیید مدرک پزشکی

در اولین قدم، باید مدرک پزشکی خود را به اداره ایمنی و سلامت دانمارک ارسال کنید. این مرکز، مدرک شما را ارزیابی می‌کند و سپس تصمیم می‌گیرد که آن را تایید کند یا نه؟

پس تأیید مدارک پزشکی‌تان، شما می‌توانید یک کپی از تأییدیه مدرکتان بگیرید و برای مجوز اقامت به آژانس بین‌المللی استخدام دانمارک (SIRI) ارائه دهید.

2. اثبات تمکن مالی

دریافت تأییدیه مدرک از اداره ایمنی و سلامت دانمارک به‌تنهایی کافی نیست. زیرا شما باید بودجه کافی برای دوران اقامت خود در دانمارک را نیز داشته باشید. به یاد داشته باشید که شما هیچ مجوزی برای کار در دانمارک ندارید، بنابراین برای گذراندن دوران سکونتتان در دانمارک به بودجه کافی نیاز دارید.

دارایی شما باید به‌اندازه‌ای باشد که هزینه‌های زندگی خودتان و افرادی که با شما هستند (همسر و فرزندان) را کفایت کند.

بر اساس نظر مقامات دانمارکی تمکن مالی موردنیاز بر اساس زیر است:

 • متقاضی اصلی،  38.100 کرون
 • متقاضی اصلی و همسر، 76.200 کرون
 • متقاضی اصلی، همسر و فرزندان، 91.416 کرون
 • متقاضی اصلی با همسر و بدون فرزند، 76.194 کرون

راه‌های مختلفی برای اثبات تمکن مالی شما وجود دارد. یکی از این راه‌ها ارسال صورت‌حساب بانکی شما است که ثابت کند پول کافی برای خرج‌کردن در دانمارک را دارید. همچنین می‌توانید مبلغ موردنیاز را به یک حساب بانکی در دانمارک انتقال دهید و مدرک را برای مقامات دانمارکی ارسال کنید.

3. درست‌کردنcase order ID

در این مرحلة مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، شما موظف هستید که یک Case Order ID در وب‌سایت SIRI ایجاد کنید. برای ایجاد آن باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

 • اطلاعات شخصی
 • شماره پاسپورت
 • آدرس ایمیل

توجه داشته باشید که این اطلاعات طبق مدارک شما باشد. همچنین باید هزینه‌ای بپردازید که در حدود 1890 کرون است. پس از دریافت case order ID ، باید هزینه بررسی آن را نیز بپردازید.

به‌خاطر بسپارید که پس از پرداخت هزینه‌ها، باید رسید یا اسکرین‌شات پرداخت را نگه دارید؛ زیرا باید آن را به همراه بقیه مدارک ارسال کنید.

4. جمع‌آوری‌کردن اسناد پشتیبان

در این قسمت مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، شما باید مدارک پشتیبان را جمع‌آوری کنید تا ثابت کنید که واجد شرایط دریافت مجوز هستید. شما باید این لیست از اسناد را جمع‌آوری کنید:

 • رسید پرداخت هزینه اپلای
 • یک کپی از تمام صفحات پاسپورت
 • یک کپی از تأییدیه اداره ایمنی بیماری دانمارک برای مدرک پزشکی شما
 • اثبات تمکن مالی

همچنین اگر مدارک شما به زبان انگلیسی یا دانمارکی نیست، باید آنها را به یک دفتر ترجمه  رسمی بدهید تا به انگلیسی یا دانمارکی ترجمه کنند.

5. تکمیل‌ کردن فرم اپلای

در این مرحله باید فرم اپلای را تکمیل کنید. دو گزینه وجود دارد؛ فرم‌های اپلای آنلاین و کاغذی.

اگر عجله دارید، بهتر است که فرم اپلای آنلاین را انتخاب کنید؛ زیرا سریع‌تر است و به‌سرعت بررسی می‌شود.

در ادامه به مراحل ارسال اپلای می‌پردازیم.

مراحل ارسال فرم اپلای برای مهاجرت پزشکان

در ادامه به مراحل ارسال فرم اپلای برای مهاجرت پزشکان می‌پردازیم.

مرحله 1. ارسال‌کردن فرم اپلای

اگر فرم اپلای آنلاین را تکمیل کنید، به‌صورت خودکار به مقامات SIRI ارسال می‌شود.اما اگر فرم درخواست کاغذی را انتخاب کرده‌اید، باید آن را همراه با بقیه مدارک به کنسولگری یا سفارت دانمارک در ایران، ارسال کنید.

مرحله 2. فرستادن اطلاعات بیومتریک

برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، باید اطلاعات بیومتریک، عکس دیجیتال و اثر انگشت خود را ارسال کنید. شما باید در مدت 14 روز پس از تکمیل فرم درخواست آنلاین این کار را انجام دهید. اگر نمی‌توانید اطلاعات بیومتریک خود را در بازه زمانی ارسال کنید، باید دلیل را به SIRI اطلاع دهید و بیومتریک خود را در اولین فرصت ارسال کنید

اگر از کشور خود یا یک کشور خارجی به‌غیراز دانمارک درخواست می‌دهید، می‌توانید مشخصات بیومتریک خود را به سفارت یا کنسولگری دانمارک ارسال کنید.

مرحله 3. انتظار برای بررسی و پاسخ

زمان پردازش اپلای شما تقریباً در حدود یک ماه است، اما گاهی ممکن است بیشتر از این مدت هم طول بکشد. پس از دریافت تأییدیه سازمان ایمنی بیماری دانمارک، احتمالاً مجوز را دریافت خواهید کرد، مگر اینکه مشکل جدی در درخواست شما وجود داشته باشد.

پس از گذراندن این مراحل، اجازه اقامت دانمارک به شما داده می‌شود و می‌توانید تا چند سال در دانمارک بمانید تا مراحل معادل‌سازی مدرک پزشکی‌تان تکمیل شود. همچنین شما می‌توانید به مدت 90 روز در شش ماه از منطقه شینگن بازدید کنی.

به‌خاطر داشته باشید که شما نمی‌توانید بیش از شش ماه کشور دانمارک را ترک کنید. زیرا در این صورت، اجازه اقامت خود را از دست خواهید داد.

مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی برای ایرانیان

برای مهاجرت به‌عنوان یک پزشک به دانمارک، تنها داشتن مدرک پزشکی کافی نیست و شما باید شرایط دیگری را نیز داشته باشید. این شرایط عبارت‌اند از:

 • داشتن حداقل یک سال تجربه کاری

برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، شما باید حداقل یک سال تجربه کاری در حوزه پزشکی داشته باشید. این تجربه کاری می‌تواند شامل کار در بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، یا دیگر مراکز درمانی باشد.

 • دریافت مجوز پزشکی دانمارک

برای مهاجرت به دانمارک به‌عنوان یک پزشک، شما موظف هستید که مجوز پزشکی دانمارک را دریافت کنید. این مجوز شامل ارائه مدارک و اطلاعات مربوط به تحصیلات، تجربه کاری و آزمون‌های لازم است. همچنین باید زبان دانمارکی را به‌خوبی بلد باشید و آزمون‌های زبان مرتبط را پاس کنید.

 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه

 شما باید برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، گواهی عدم سوءپیشینه را از مراکزی که در آنجا تاکنون فعالیت پزشکی داشته‌اید، ارائه کنید. این گواهی نشان می‌دهد که در حین فعالیت پزشکی خود قوانین و اخلاق حرفه‌ای را رعایت کرده‌اید و هیچ تخلفی نداشته‌اید.

همچنین مهاجرت به‌عنوان پزشک به دانمارک بدون محدودیت سنی امکان‌پذیر است. بااین‌حال، توجه داشته باشید که پس از رسیدن به سن ۷۵ سالگی، مجوز پزشکی شما منقضی و لغو خواهد شد.

مدارک لازم برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی

برای مهاجرت به‌عنوان یک پزشک ایرانی به دانمارک، لازم است تا شما مراحلی را بگذرانید تا بتوانید برای مهاجرت به این کشور اقدام کنید. در ادامه به بررسی این مراحل می‌پردازیم:

1. دریافت تأییدیه مدرک پزشکی در دانمارک

برای شروع به مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، شما به مدرک پزشکی نیاز دارید تا آن را در دانمارک تأیید کنند. تأیید مدرک پزشکی شما منوط به ارائه مدارک و اطلاعات مربوط به تحصیلات پزشکی‌تان است. این مدارک به‌وسیله سازمان مربوطه در دانمارک بررسی و تأیید می‌شوند.

2. شرکت در آزمون زبان دانمارکی برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی

برای دریافت مجوز، شما باید آزمون زبان دانمارکی را با موفقیت قبل از دریافت مجوز پزشکی بگذرانید. این آزمون شامل آزمون‌های شفاهی و یا کتبی می‌شود.

3. شرکت در آزمون‌ برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی

 برای دریافت مجوز کار طبابت و پزشکی در دانمارک، شما موظف هستید که در آزمون‌های پزشکی مربوطه در این کشور شرکت کنید. این آزمون‌ها معمولاً شامل قسمت‌های عملی و نظری می‌باشد.

4. شرکت‌کردن در دوره قوانین بهداشت در دانمارک

یکی دیگر از مراحل که پزشکان ایرانی برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی نیاز دارند که طی کنند؛ شرکت در یک دوره آموزشی مرتبط با قوانین و مقررات بهداشت دانمارک است. این دوره ممکن است شامل مباحثی مانند قوانین حرفه‌ای، اخلاق پزشکی، و غیره باشد.

5. شرکت در دوره کارآموزی پزشکی در دانمارک

برای شروع فعالیت به کار پزشکی در دانمارک، شما باید پس از قبولی در آزمون‌ها و تأیید مدارک، یک دوره کارآموزی در دانمارک را نیز بگذرانید و تجربه کاری عملی در این کشور را کسب کنید. معمولاً این دوره در بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی مختلف برگزار می‌شود.

6. دریافت مجوز کار به‌عنوان پزشک در دانمارک

 پس از طی مراحل فوق، شما می‌توانید درخواست مجوز کار به‌عنوان پزشک در دانمارک را ارائه دهید. این مجوز نشان‌دهنده این است که می‌توانید به‌صورت قانونی در دانمارک به‌عنوان پزشک فعالیت کنید.

دریافت ویزا برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی

برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، لازم است که ابتدا ویزای توریستی دریافت کنید و سپس به کارهای مربوط به دریافت مجوز بپردازید. معمولاً فرایند دریافت مجوز ممکن است بیشتر از ۱ سال زمان ببرد.

معمولاً پس از دریافت مجوز کار در دانمارک به‌عنوان پزشک، باید به ایران برگردید و برای اقامت موقت با داشتن مجوز دوباره درخواست دهید. در ادامه به مراحل دریافت مجوز کار در دانمارک می‌پردازیم. توجه داشته باشید که تمامی این فرایندها را باید از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت دانمارک یا آژانس بین‌المللی استخدام و ادغام دانمارک (SIRI) دنبال کنید.

 1. شما باید در اولین قدم در وب‌سایت SIRI، یک پرونده ایجاد کنید و سپس نوع اجازه اقامتی که می‌خواهید را انتخاب کنید. پس از آن بخش‌های مختلف را با اطلاعات شخصی خود تکمیل کنید و شماره شناسه پرونده‌تان را دریافت کنید.
 2. در دومین قدم برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی، هزینه اپلای را که معادل  ۱٬۷۰۰ کرون دانمارک (۲۴۳ دلار) است را پرداخت کنید و رسید آن را چاپ کنید. زیرا باید آن را به درخواست خود ضمیمه کنید.
 3. برای مهاجرت به دانمارک به‌عنوان یک پزشک ایران، شما باید تمام اسناد و اطلاعات بیومتریک خود که شامل عکس، اثر انگشت و موارد دیگر است را به همراه درخواست خود ارسال کنید.
 4. پس از تکمیل مراحل فوق، منتظر نتیجه درخواست خود بمانید. معمولاً نتیجه درخواست شما به‌صورت ایمیل برایتان ارسال خواهد شد و در نهایت پس از موافقت با درخواستتان، می‌توانید به راحتی دانمارک مهاجرت کنید.

کلام آخر

بعد از دریافت اجازه اقامت موقت یا ویزای توریستی، شما می‌توانید برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی برای کارهای مربوط به اخذ مجوز پزشکی، شرکت در آزمون زبان  دانمارکی و برخی موارد دیگر اقدام کنید.

 بعد از اتمام این مراحل و دریافت مجوزهای لازم، شما می‌توانید شغلی در دانمارک پیدا کنید. زمانی که کار پیدا کردید، می‌توانید برای دریافت اقامت پزشکان در دانمارک درخواست خود را ارسال کنید.

اقامت پزشکان به شما اجازه اقامت ۳ساله را می‌دهد. البته مدت اقامت شما به قرارداد کاری‌تان نیز بستگی داردو پس از ۵ سال اقامت قانونی بدون وقفه در دانمارک، شما می‌توانید برای اقامت دائم در این کشور درخواست کنید.

در آخر باید بگوییم که قوانین مهاجرتی با تغییرات رویه سیاست‌هایی بین دو کشور مبنا و مقصد همواره در حال تغییر است، پس بهتر است قبل از هر اقدامی با کارشناسان و وکلای مهاجرتی باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

شما می‌توانید برای مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی از کارشناسان ما در هلی ویزا کمک بگیرید و آخرین اخبار و اطلاعات لازم در این زمینه را دریافت کنید.

سؤالات متداول

1. آیا پزشکان ایرانی می توانند در دانمارک کار کنند؟

بله، اما آنها باید مراحل معادلسازی مدرک را بگذرانند.

2. آیا مهاجرت و کار در دانمارک به عنوان پزشک سخت است؟

شاید به نظر برخی از افراد سخت باشد زیرا گذراندن این فرآیند کمی طولانی و خسته کننده است.

3. مدت زمان مهاجرت به دانمارک با مدرک پزشکی چقدر است؟

برای اتباع اتحادیه اروپا، سه ماه طول می کشد، اما برای پزشکان ایرانی ممکن است چند سال طول بکشد.