یکی از راه‌های محبوب برای مهاجرت به دانمارک از طریق گرین کارت یا کارت سبز است. این روش با استفاده از طرح ویزای کاری، ورود به اروپا را برای شما آسان می‌کند. مؤسسه مهاجرتی هلی ویزا با تجربه‌ای فراوان در زمینه مهاجرت، به‌عنوان یکی از مراکز معتبر مهاجرتی در کشور، می‌تواند تا راه ورود شما به دانمارک را فراهم و آسان کند. شما می‌توانید با مشاوران ما در این مؤسسه تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی آن‌ها در زمینه حقوقی و روش‌های اخذ گرین کارت دانمارک بهره‌مند شوید.

در کنار ویزای کار دانمارک، روش‌های دیگری برای مهاجرت به کشور دانمارک وجود دارند. برای مثال، تحصیل در دانمارک یا سرمایه‌گذاری در دانمارک از جمله راه‌هایی هستند که با مشورت با یک وکیل مهاجرتی، می‌توان به آن‌ها دست پیدا کرد.

اهمیت در مهاجرت به‌دست‌آوردن اقامت دانمارک و در نتیجه به‌دست‌آوردن تابعیت کشور موردنظر است؛ بنابراین، متقاضیان نیاز دارند تا روش‌هایی را انتخاب کنند که به اقامت در دانمارک برسند و در نهایت توانایی به‌دست‌آوردن تابعیت دانمارک را داشته باشند.

لازم به ذکر است که برنامه تحصیل تابعیت در دانمارک از طریق سیستم خون انجام می‌شود. البته، سیستم ارث به‌عنوان یک سیستم فرعی در قوانین این کشور وجود دارد و تنها زمانی به کار می‌رود که نام پدر یا مادر کودک نامعلوم باشد.

در این مطلب، به بررسی جامع و کامل مهاجرت به دانمارک از طریق گرین کارت می‌پردازیم و شرح می‌دهیم که چگونه برنامه گرین کارت دانمارک از جمله برنامه‌های ویزای کاری یا تخصصی دانمارک محسوب می‌شود.

گرین کارت دانمارک چیست؟

برنامه‌ای که در آن، امکان اعطای اجازه اقامت در جهت کار و جستجوی کار به متقاضی داده می‌شود. این اجازه که تحت عنوان طرح کارت سبز یا گرین کارت دانمارک شناخته می‌شود، بر اساس ارزیابی مبتنی بر سیستم امتیازبندی انجام می‌شود.

براین‌اساس، اگر اجازه اقامت تحت طرح گرین کارت دانمارک به شما داده شود، دیگر نیازی به اخذ مجوز کار به‌صورت جداگانه نمی‌باشد. اقامت از طریق این نوع ویزا، امکان انجام هرگونه کار با دستمزد یا بدون دستمزد را برای شما فراهم می‌آورد؛ اما اجازه کار به‌صورت خویش‌فرما که متقاضی در آن اداره کسب‌وکار خود را به عهده بگیرد، را ندارد.

شرایط اخذ گرین کارت دانمارک

شرایط اخذ گرین کارت در دانمارک عبارت‌اند از:

 • داشتن حداقل مدرک فوق‌لیسانس
 • سن کمتر از ۴۰ سال
 • داشتن مدرک زبان
 • داشتن سابقه کار

درصورتی‌که تمامی شرایط بالا را داشته باشید، می‌توانید درخواست ویزای ۳ساله دانمارک را ارائه کنید و در صورت برآورده‌شدن شرایط، گرین کارت دانمارک را به دست آورید. دانمارک کشوری با رشد اقتصادی قوی است و این شرایط مطرح شده توسط کشور به‌منظور جذب نیروی کار جوان‌تر تعیین شده است.

امتیازات لازم برای اخذ گرین کارت دانمارک

برای دریافت اجازه اقامت یا مهاجرت به دانمارک از طریق گرین کارت، باید حداقل ۱۰۰ امتیاز کسب کنید. این امتیازها بر اساس سطح تحصیلات، مهارت زبانی و انطباق قابلیت ارزیابی می‌شوند.

همچنین لازم است مدارکی که توانایی  تأمین مالی خود را از سال اول اقامت در دانمارک را نشان می‌دهند، داشته باشید.

درصورتی‌که اجازه اقامت به شما داده شود، باید خودتان و اعضای خانواده‌تان را تحت بیمه سلامت جامعه پوشش بگیرید و تا زمانی که بیمه سلامت عمومی کشور دانمارک را به دست بیاورید.

همچنین یکی از تعهدات این است که در طول سال اول اقامت، حداقل درآمد 50,000 کرون دانمارکی داشته باشید. سازمان بین‌‌المللی استخدام و ادغام دانمارک میزان درآمدها را بررسی می‌کند، پس حتماً مطمئن شوید که توانسته‌اید این موارد را انجام دهید. در غیر این صورت، اجازه اقامتت ممکن است لغو شود.

علاوه بر این، هنگام اقامت در دانمارک، برای فارغ‌التحصیلان تازه ورود دریافت هر گونه مزایای بیکاری یا کمک عمومی اجتماعی ممنوع است. همچنین اگر در ۵ سال گذشته از طریق کارت سبز یا گرین کارت در دانمارک اقامت داشته‌اید، اجازه اقامت جدید تحت برنامه کارت سبز به شما داده نخواهد شد.

امتیازات سطح تحصیلات

برای دریافت امتیاز در سطح تحصیلات، فقط مدارک تحصیلی معتبر بررسی می‌شود که معادل سطح تحصیلات  معادل در دانمارک باشد. توضیحات دقیق درباره این که چطوری این ارزیابی انجام می‌شود، به آژانس بین‌المللی استخدام و ادغام دانمارک وابسته است.

اگر مدرک تحصیلی شما تأیید شود و توانایی در زمینه‌ای که دانمارک به آن نیاز دارد را اثبات کنید، ۳۰ امتیاز دریافت خواهید کرد. همچنین، امتیازات بر اساس سطح تحصیلات به شرح زیر تعیین می‌شود:

 • کارشناسی / فارغ‌التحصیلی: ۳۰ امتیاز
 • کارشناسی و مقطع کارشناسی ارشد ۱ساله: ۵۰ امتیاز
 • کارشناسی ارشد: ۶۰ امتیاز
 • دکترا (PhD): ۸۰ امتیاز

اگر دانشگاه شما در رده‌بندی بین‌المللی برتری دارد، می‌توانید امتیازات بیشتری کسب کنید. محدوده امتیازات در این زمینه در توضیحات قبلی ذکر شده است.

امتیازات مهارت‌ های زبان

برای دادن امتیاز به مهارت‌های زبان، باید مدرکی که نشان‌دهنده قبولی شما در یک آزمون زبان شناخته شده است را ارائه دهید. تنها آزمون‌های زبانی که در کمتر از دو سال قبل از درخواست خود آن‌ها را قبول کرده‌اید، معتبر هستند. امتیاز شما تنها بر اساس قبولی در آزمون زبان است و اینکه آیا یک‌زبان را صحبت می‌کنید یا آیا زبان موردنظر زبان مادری شماست، تأثیری ندارد؛ بنابراین، برای احراز دانش زبان، باید مدرک قبولی در آزمون زبان داشته باشید.

برای زبان‌های دانمارکی، سوئدی و نروژی، شما باید آزمون زبان دانمارکی سطوح ۱، ۲ یا ۳ (Prøve i Dansk 1, 2 eller 3) یا آزمون دانمارکی به‌عنوان زبان دوم (Studieprøven) یا معادل آزمون‌های سوئدی و نروژی را قبول شوید.

 • سطح ۱ (معادل سوئدی یا دانمارکی): ۵ امتیاز
 • سطح ۲ (معادل سوئدی یا دانمارکی): ۱۰ امتیاز
 • سطح ۳ (معادل سوئدی یا دانمارکی): ۲۰ امتیاز
 • Studieprøven (معادل سوئدی یا دانمارکی): ۴۰ امتیاز

برای زبان‌های انگلیسی یا آلمانی، شما باید آزمون زبان انگلیسی یا آلمانی با معادل سطح ۳ زبان دانمارکی یا مطالعه دانمارکی به‌عنوان زبان دوم را با موفقیت گذرانده باشید.

 • آزمون زبان انگلیسی/آلمانی با معادل سطح ۳ زبان دانمارکی: ۲۰ امتیاز
 • آزمون انگلیسی/آلمانی با معادل مطالعه دانمارکی به‌عنوان زبان دوم: ۴۰ امتیاز

شما تنها می‌توانید امتیاز برای یکی از زبان‌های اسکاندیناوی (دانمارکی، سوئدی، نروژی) و یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی کسب کنید؛ بنابراین، می‌توانید امتیاز برای سوئدی و انگلیسی یا دانمارکی و آلمانی کسب کنید، اما نمی‌توانید امتیاز برای دانمارکی و نروژی یا انگلیسی و آلمانی کسب کنید.

همچنین شما می‌توانید حداکثر ۴۰ امتیاز برای مهارت‌های زبانی خود به دست آورید. در ادامه شاخص‌های آزمون‌های زبان خارجی را همراه با معادل سطح دانمارکی آنها نشان می‌دهیم:

 • سطح ۱: ۵ امتیاز
 • سطح ۲: ۱۰ امتیاز
 • سطح ۳: ۲۰ امتیاز
 • Studieprøven۴۰ امتیاز

توجه داشته باشید که تنها برای آزمون‌های تأیید شده امتیاز دریافت خواهید کرد و سایر آزمون‌ها اعتباری ندارند.

امتیازات تطبیق‌ پذیری

شما می‌توانید به‌عنوان یکی از وابستگان به EU/EEA یا سوئیس،  بر اساس وابستگی کاری یا تحصیلی خود به شما امتیازاتی داده شود، زیرا این وابستگی می‌تواند در تطبیق سریع شما با بازار کار دانمارک کمک کند. این امتیازات مربوط به تجربه کاری یا تحصیلی شما است. امتیازات به شکل زیر اعطا می‌شوند:

 1. اتمام حداقل ۱ سال تحصیل در تحصیلات تکمیلی در یک کشور EU/EEA یا سوئیس: ۵ امتیاز
 2.  اتمام حداقل ۳ سال تحصیل در تحصیلات تکمیلی در یک کشور EU/EEA یا سوئیس: ۱۰ امتیاز

و یا

3. حداقل ۱ سال کامل (۱۲ ماه متوالی) اقامت قانونی یا کار در یک کشور EU/EEA یا سوئیس: ۵ امتیاز

4. حداقل ۲ سال متوالی اقامت قانونی و کار در یک کشور EU/EEA یا سوئیس: ۱۰ امتیاز

همچنین به شما ۵ امتیاز برای مهارت زبانی دانمارکی (بر اساس قبولی در آزمون زبان دانمارکی در سطح ۲) اعطا خواهد شد. شما می‌توانید حداکثر ۱۵ امتیاز تطبیق‌پذیری را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که امتیازات تنها برای تجربه کاری یا تحصیلی در کشورهای EU/EEA یا سوئیس و تطبیق بازار کار دانمارک اعطا می‌شوند.

مدت‌ زمان طرح گرین کارت دانمارک

شما  می‌توانید اجازه اقامت تحت گرین کارت دانمارک را برای مدت تا دو سال دریافت کنید. پس از پایان این دوره، می‌توانید برای یک تمدید سه‌ساله درخواست دهید. به دنبال آن، اجازه اقامت تا سه سال در هر دوره قابل‌تمدید است.

برای تمدید اقامت، باید درآمد حداقل موردنیاز را به دست آورید: در طول ۱۲ ماه قبل از درخواست تمدید، درآمد شما بایستی معادل میانگین درآمد یک فارغ‌التحصیل کارشناسی در هر دو بخش دولتی و خصوصی باشد. در سال ۲۰۱۵، این میزان معادل ۳۱۹، ۷۲۵ کرون دانمارکی (DKK) بود.

شما می‌توانید این درآمد را از یک یا چند شغل کسب کنید. درآمد شما باید به‌صورت منظم کسب شود و باید به اداره مالیات دانمارک گزارش شود. همچنین صاحب‌کار شما باید در دانمارک فعالیت داشته باشد. اعانه‌ها و کمک‌ها، تعویض دستمزد بدون کار، مزایای مربوط به تولد و وراثت و موارد مشابه در محاسبه درآمد شما محاسبه نخواهند شد.

همچنین شما نمی‌توانید درخواست تمدید خود را در ۳ ماه قبل از انقضای اجازه اقامت فعلی تقدیم کنید. این بسیار مهم است که درخواست خود را قبل از پایان مهلت اجازه اقامت فعلی تقدیم نمایید.

اگر درخواست تمدید را پس از پایان مهلت اجازه اقامت خود تقدیم کنید، شما باید انتظار رد درخواست خود را داشته باشید. این به معنی این است که درخواست شما پردازش نخواهد شد مگر اینکه شرایط ویژه‌ای در مورد آن وجود داشته باشد، مانند شما مقصر تأخیر نباشید یا اگر الزامات بین‌المللی دانمارک اجازه قانونی آن را بدهد.

اگر درخواست شما برای تمدید رد شد، شما باید دانمارک را ترک کنید و از کشور مبدأ خودتان برای یک اجازه اقامت جدید درخواست دهید. چنین درخواستی به‌عنوان درخواستی کاملاً جدید برای اجازه اقامت پردازش خواهد شد، به‌عبارت‌دیگر، با قوانینی حاکم بر درخواست‌های بار اول پردازش خواهد شد و شما حق تمدید اجازه اقامت قبلی را از دست خواهید داد.

اگر اجازه اقامت دانمارک شما منقضی شد و شما درخواست تمدید را ارائه کرده باشید، شما با همان حقوق سابق در دانمارک خواهید ماند تا درخواست شما پردازش شود.

جمع‌ بندی

طول فرایند دریافت ویزای کاری و گرین کارت در دانمارک ممکن است بین ۴ تا ۶ ماه طول بکشد. به‌طورکلی، زمان درخواست ویزا تا صدور گرین کارت، ممکن است تا یک سال باشد.

بعد از دریافت ویزای کاری، شما باید به دانمارک سفرکرده و آدرس اقامت خود را به پلیس محلی اعلام کنید. این عمل به‌عنوان «Address Register » شناخته می‌شود. بعد از ثبت آدرس، شما می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به دانمارک بیاورید. زمان موردنیاز برای انجام این فرایند ممکن است بین ۱ تا ۳ ماه باشد.

لازم به ذکر است که بدانید هنگام ورود به دانمارک، کلاس‌های زبان دانمارکی برای شما رایگان استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با یادگیری زبان دانمارکی، موقعیت‎‌های شغلی خوبی پیدا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به دانمارک با گرین کارت با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. آیا دریافت ویزای کاری دانمارک به دریافت گرین کارت منجر می شود؟

بله یکی از راه‌های مهاجرت پرطرف‌دار به اروپا، از طریق دریافت گرین کارت است. با استفاده از ویزای کاری می‌توانید راه ورود خود به اروپا را هموار کنید.

2. برنامه دریافت گرین کارت چیست؟

دریافت گرین کارت یا ویزای کار دانمارک، به شما اجازه اقامت و جستجوی کار در این کشور را می‌دهد. این اجازه، با استفاده از سیستم امتیازدهی و ارزیابی، به متقاضیان اختصاص داده می‌شود.

3. آیا افرادی که با موفقیت گرین کارت دریافت می‌کنند، نیاز به مجوز کار در دانمارک دارند؟

خیر اگر اقامت شما تحت گرین کارت یا ویزای کار دریافت شود، نیازی به دریافت جداگانه مجوز کار ندارید. این نوع اقامت به شما اجازه می‌دهد هر نوع کار با دستمزد یا بدون دستمزد را انجام دهید، اما شما اجازه خود اشتغال (self-employed) را ندارید.