فرایند مهاجرت، همیشه به‌عنوان یکی از تصمیمات بزرگ در زندگی محسوب می‌شود. در این میان مهاجرت به برخی از کشورها مانند مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی می‌تواند بنا به دلایل مختلفی مانند دست‌یافتن به فرصت‌های شغلی و تحصیلی بهتر، پیداکردن زندگی بهتر و رفاه بیشتر، فرار از جنگ و تعقیب و گریز از خطرات امنیتی در وطن باشد.

معمولاً مهاجرت به کشور دیگر به‌سادگی انجام نمی‌شود. برای رسیدن به این هدف باید از روش‌های مهاجرتی استفاده کنید که مطابق با قوانین و مقررات آن کشور باشد. در این میان یکی از روش‌های مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی است.

در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا با فرایند مهاجرت به کشور دانمارک از طریق پناهندگی بپردازیم و تمامی جوانب این روش مهاجرت را بررسی کنیم.

مراحل پناهندگی دانمارک

در سال‌های اخیر، کشور دانمارک به‌عنوان یکی از مقاصد پناهندگان در قاره اروپا شناخته شده است. این کشور با گذشتة درخشانی که در زمینة حقوق بشر و برابری انسان‌ها داشته، به‌عنوان یکی از مقاصد اصلی برای پناهندگان و مهاجران محسوب می‌شود.

ازآنجایی‌که پناهندگی، برای افرادی که در وضعیت خطرات جانی در کشور خودشان قرار دارند و یا مورد تعقیب و گریز قرار گرفته‌اند؛ می‌تواند یک راه‌حل مناسب و اساسی باشد. اما لازم به ذکر است که پروسة پناهندگی، به‌عنوان یکی از سخت‌ترین و دشوارترین روش‌های مهاجرت در هر  کشوری از جمله دانمارک محسوب می‌شود.

 به همین دلیل، برای موفقیت در فرایند پناهندگی در دانمارک، لازم است تا آگاهی کافی در مورد این روش مهاجرت را به دست آورید. در ادامه مراحلی که برای درخواست پناهندگی نیاز است را سپری کنید، بررسی می‌کنیم.

مرحله 1: ثبت‌ نام

پس از ارائه درخواست پناهندگی (asylum)، یک افسر اداره مهاجرت دانمارک آن را ثبت می‌کند وبر طبق مقررات خاصی، رسیدگی به درخواست پناهندگی شما ارزیابی می‌شود. پس از ثبت درخواست، یک کارت شناسایی دریافت خواهید کرد که تأیید می‌کند درخواست پناهندگی داده‌اید. این اسناد را باید در مکانی امن نگهداری کنید و حداقل یک کپی از آن برای  خود داشته باشید.

پس از ثبت درخواست اولیه، شما در وضعیت پناهجو باقی خواهید ماند تا زمانی که تصمیم نهایی در مورد پناهندگیتان گرفته شود. بعد از گذشت مدتی کوتاه، اداره مهاجرت دانمارک با شما تماس خواهد گرفت تا یک جلسه برای پر کردن فرمی که دلیل درخواست پناهندگی‌تان را باید در  توضیح دهید، پر کنید.

بعد از طی این مرحله، اداره مهاجرت دانمارک شما را برای یک مصاحبه اطلاعاتی دعوت می‌کند (توجه داشته باشید که این با مصاحبه پناهندگی که بعداً انجام خواهد شد متفاوت است). این مصاحبة کوتاه، باهدف این که سرویس مهاجرت دریابد تا دلایل اصلی درخواست پناهندگی شما در دانمارک چیست و بتواند تصمیم بگیرد که آیا پرونده شما باید در دانمارک یا در یک کشور اروپایی دیگر بررسی شود، انجام می‌گردد.

این روش معمولاً به‌عنوان روش دوبلین شناخته می‌شود. روش دوبلین در مهاجرت یک سیاست اتحادیه اروپایی است که در جهت مدیریت و کنترل ورود پناه‌جویان به کار می‌رود. بر اساس این روش، اگر یک پناه‌جو در یک کشور عضو اتحادیه اروپا برای پناهندگی مورد تأیید قرار گرفته باشد، نمی‌تواند به کشور دیگری غیر از اتحادیه اروپا برود و درخواست پناهندگی دهد. به‌عبارت‌دیگر، نخستین کشوری که پناه‌جو به آن رسیده است، مسئول بررسی درخواست پناهندگی او است.

مرحله 2: مصاحبه

اگر کشور دانمارک مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی شما باشد، اداره مهاجرت آن شما را به مصاحبه دعوت می‌کند که در آن فرصتی برای توضیح دلایل درخواست پناهندگی در دانمارک بدهید.

مصاحبه پناهندگی مرحله بسیار مهمی از روند این روش مهاجرت به دانمارک است. در طول مصاحبه، به شما این فرصت داده می‌شود که تاحدامکان اطلاعات بیشتری را برای درخواست پناهندگی خود ارائه دهید و تمام اسناد موجود برای اثبات  پناهندگی خود ارائه دهید. به‌خاطر داشته باشید که بسیار مهم است که گزارش کاملی از آنچه برای شما اتفاق افتاده است را ارائه دهید که در صورت بازگرداندن به کشور مبدأ از چه چیزی هراس دارید.

شما می‌توانید توصیه‌های کاربردی برای موفقیت در مصاحبه پناهندگی از کارشناسان و وکلای مهاجرتی ما در هلی ویزا دریافت کنید.

اگر در هر زمانی در طول فرایند درخواست پناهندگی خود به مترجم نیاز دارید، مقامات دانمارکی باید به شما مترجم می‌دهند. البته این مترجم ممکن است حضور فیزیکی نداشته باشد و برای ارائه ترجمه از طریق تلفن با او تماس گرفته شود.

همچنین تمام اطلاعاتی که در طول درخواست پناهندگی خود ارائه می‌دهید (اسناد، سوابق در طول مصاحبه پناهندگی با شما) توسط مقامات دانمارکی در اختیار کشور خود یا شخص دیگری قرار نخواهد گرفت.

مرحله 3: پذیرش پناهندگی

هنگامی که مرحله دوم تکمیل شد و درخواست شما در دانمارک بررسی شد، شما ملزم به گذراندن دوره‌هایی به زبان دانمارکی، انگلیسی یا زبان مادری خود خواهید بود. این دوره‌ها شامل موضوعاتی هستند که مهارت‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که در صورت دریافت اجازه اقامت، زندگی شما را  در دانمارک را بهبود می‌بخشد. درصورتی‌که درخواست شما برای اجازه اقامت رد شود، نگران نباشید؛ زیرا این دوره‌ها می‌توانند به شما برای زندگی بهتر در کشور خودتان کمک کند.

مدت‌زمان سپری‌کردن دوره‌ها، سه ماه پس از درخواست پناهندگی شروع می‌شود. تقریباً به طور متوسط 10 ساعت در هفته، زمان گذراندن این دوره‌ها است..

هنگامی که بیش از پنج ماه در کمپ مهاجران برای پناهندگی بودید، دو فیلم در طول 9 یا 10 دوره  به شما نشان داده می‌شود. این فیلم‌ها توسط صلیب سرخ دانمارک تهیه  می‌شوند و اطلاعاتی درباره فرصت‌های شغلی، تحصیل، شرکت در برنامه‌های آموزشی یا شرکت در دوره کارآموزی برای پناهجویان‌ در اختیار شما قرار می‌دهند.

شرایط مهاجرت پناهندگی برای افراد زیر 18 سال

اگر فردی زیر 18 سال داشته باشد و درخواست پناهندگی  به دانمارک بدهد، به این فرد کودک پناهجوی زیر سن قانونی و بدون همراه گفته می‌شود. پناهجوی زیر سن قانونی بدون همراه دارای حقوق ویژه‌ای است:

  • درخواست پناهندگی کودک باید دراسرع‌وقت توسط اداره مهاجرت دانمارک بررسی شود.
  • به کودک یک قیم قانونی منصوب می‌شود که مسئول حفظ منافع کودک است.
  • کودک به کمک حقوقی رایگان دسترسی خواهد داشت.
  • به کودک در یک مرکز پناهندگی که مخصوص کودکان بدون همراه طراحی شده است، جا داده می‌شود.

به‌عنوان یک پناهجو در دانمارک، هزینه‌های زندگی شما معمولاً توسط اداره مهاجرت پوشش داده می‌شود.

کمک‌هزینه‌ های پناهندگی در دانمارک (2023)

سازمان امور مهاجران در دانمارک شرایط ویژه‌ای را برای پناهجویان فراهم می‌کند. در ادامه به برخی از این امکانات نگاهی می‌اندازیم:

کمک‌هزینه های نقدی معمولاً شامل لباس، وسایل بهداشت شخصی، مراقبت‌های بهداشتی و خدمات اجتماعی لازم، آموزش برای کودکان و بزرگسالان، اسکان در یک مرکز پناهندگی و غذای رایگان می‌شود. برنامه «کمک‌هزینه غذا» یا «vederlagsfri bespisning»، یکی از امکاناتی است که در اختیار افراد پناهنده به دانمارک قرار داده می‌شود.

همچنین کمک‌هزینه‌های نقدی که می‌توانید به‌عنوان یک پناهجو در دانمارک دریافت کنید عبارت‌اند از کمک‌ هزینه پایه، کمک‌هزینه اضافی (در صورت وجود)، کمک‌هزینه سرپرستی تا دو فرزند و مبالغ سالانه.

لطفاً توجه داشته باشید، این مبالغ بدون مالیات بر ارزش‌افزوده است و مبالغ ذکر شده مربوط به سال 2023 می‌شود.

کمک‌ هزینه مالی مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی

کمک‌هزینه اولیه که شامل مخارج غذا، وسایل بهداشت شخصی و غیره است، به پناهجویان بالای 18 سال که غذای رایگان در مرکز پناهندگی خود دریافت نمی‌کنند، پرداخت می‌شود.

کمک‌هزینه اولیه 56.59 کرون دانمارکی برای هر بزرگسال، در روز است. اگر با همسر یا شریک زندگی خود در یک مرکز پناهندگی زندگی می‌کنید، مبلغ 44.81 کرون برای هر بزرگسال، در روز پرداخت می‌شود. کمک‌هزینه پایه هر پنجشنبه در میان پرداخت می‌شود.

کمک‌ هزینه تکمیلی مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی

اگر سنتان بیشتر از 18 سال است، لازم است که با مرکز پناهندگی خود یک قرارداد ببندید. با امضای قرارداد، شما می‌توانید در فعالیت‌های خاصی در مرکز پناهندگی شرکت کنید یا در کلاس‌هایی حضور پیدا کنید.

اگر به قرارداد با مرکز پناهندگی پایبند باشید، واجد شرایط دریافت کمک‌هزینه اضافی هم می‌شوید. اما اگر به قرارداد با مرکز پناهندگی پایبند نباشید، کمک‌هزینه تکمیلی شما کاهش یا لغو خواهد شد.

درحالی‌که درخواست شما در مراحل اولیه باشد و مشخص نشود که آیا در دانمارک به آن رسیدگی می‌شود یا خیر، کمک‌هزینه تکمیلی شامل 9.44 کرون در روز می‌شود. همچنین  اگر درخواست شما در دانمارک بررسی شود، کمک‌هزینه تکمیلی به 33.02 کرون در روز افزایش می‌یابد.

کمک‌هزینه تکمیلی هر پنج‌شنبه در میان در پایان هر دوره چهارده‌روزه پرداخت می‌شود.

کمک‌ هزینه سرپرستی مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی

اگر فرزندانی زیر سن قانونی دارید که با شما زندگی می‌کنند، در مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی، برای حمایت از آنها نیز کمک‌هزینه مراقبت دریافت خواهید کرد. هر فرزند شامل  فقط یک کمک‌هزینه می‌شود.

کمک‌هزینه مراقبت کامل حداکثر برای دو فرزند پرداخت می‌شود. اگر بیش از دو فرزند دارید، می‌توانید برای دو فرزند دیگر کمک‌هزینه مراقبت کمتری دریافت کنید. زیرا شما نمی‌توانید بیش از چهار کمک‌هزینه دریافت کنید.

کمک‌هزینه مراقبت برای دو فرزند اول 66.04 کرون برای هر کودک، در روز است. اگر تصمیم به بررسی درخواست شما در دانمارک شود، کمک‌هزینه مراقبت کامل به 89.61 کرون برای هر کودک در روز افزایش می‌یابد.

کمک هزینه مراقبت‌ های بهداشتی مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی

پناهجویان و اتباع خارجی بدون اقامت قانونی در دانمارک تحت پوشش سیستم بیمه سلامت ملی نیستند. خدمات مهاجرت دانمارک اغلب هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را پوشش می‌دهد.

اداره خدمات مهاجرت، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را می‌پردازد، البته مشروط بر اینکه پناهجویان نیاز به درمان فوری داشته باشند. همچنین اگر به تعویق‌انداختن درمان منجر به آسیب‌های تهدیدکننده زندگی یا بدتر شدن وضعیت سلامتی شود، در این صورت نیز درمان فوری در نظر گرفته می‌شود.

کمک هزینه تحصیلی مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی

اگر در سن تحصیلات اجباری قرار دارید، به شما پیشنهاد می‌شود که در مرکز پناهندگی تحصیل کنید. این آموزش برای دانش‌آموزان دوزبانه‌ای است که در مدارس ابتدایی و متوسطه دانمارکی (folkeskole) شرکت می‌کنند. به برخی از کودکان این فرصت ارائه می‌شود که در کلاس‌های شرکت کنند.

Folkeskole  اصطلاحی است که در دانمارک برای اشاره به سیستم آموزش ابتدایی و متوسطه برای کودکان 6 تا ۱۶ساله استفاده می‌شود. شرکت در folkeskole برای همه کودکان اجباری است که آموزش جامعی را در موضوعاتی مانند دانمارکی، ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، تربیت‌بدنی، هنرها و زبان‌ها دریافت کنند.

اگر بیش از 18 سال سن دارید، باید در کلاس‌های مرکز پناهندگی ی شرکت کنید. این دوره‌ها برای حفظ و افزایش مهارت‌های عمومی و تجاری یا حرفه‌ای شما طراحی شده‌اند.

همچنین اگر شما یک پناهجوی تازه‌وارد هستید، باید یک دوره مقدماتی را در مرکز پذیرش بگذرانید. این دوره، آموزش‌هایی در مورد زبان، فرهنگ و جامعه دانمارکی ارائه می‌دهد. همچنین این دوره، بازار کار دانمارک و سیستم آموزشی را به‌عنوان راهی برای اطلاع شما در مورد برنامه‌هایی که به بازار کار نیاز دارید، فراهم می‌کند.

معرفی شورای پناهندگان

شورای پناهندگان دانمارک DRC یک سازمان غیرانتفاعی است. هدف اصلی این سازمان، کمک به پناهندگان و افرادی که به دنبال پناهندگی هستند در دانمارک و سراسر جهان هستند.

شورای پناهندگان دانمارک (DRC) در فعالیت‌های خود برای کمک به پناهندگان، از مدارک و اطلاعات جامعی استفاده می‌کند تا از مردم بتواند حمایت کافی را ارائه کند. این سازمان همچنین با دولت دانمارک و سازمان‌های بین‌المللی همکاری می‌کند تا قوانین و مقررات مربوط به پناهندگان و مهاجران را بهبود ببخشد.

شورای پناهندگان دانمارک همچنین از طریق برگزاری برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی، از جمله دوره‌های زبان، آموزش‌های شغلی و تأمین خدمات بهداشتی، به پناهندگان کمک می‌کند تا به‌راحتی در جامعه دانمارکی زندگی کنند.

کلام آخر

مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی به عنوان یکی از کشورهای پذیرنده مهاجران مزیت های زیادی دارد. دولت دانمارک به پناهندگان احترام زیادی می‌گذارد و از آن‌ها به از نظر قانونی محافظت می‌کند.

همچنین با توجه به سطح زندگی بالا و امکانات عالی که در دانمارک وجود دارد، مهاجرت به این کشور از طریق پناهندگی می‌تواند یک فرصت عالی برای شروع یک زندگی جدید و بدون دغدغه  باشد. با این حال، برای مهاجرت به عنوان پناهنده به دانمارک باید شرایط خاصی را داشته باشید و طبق قوانین این کشور عمل کنید. لازم به ذکر است که فرایند پناهندگی در هر کشوری ممکن است متفاوت باشد و باید به دقت قوانین و مقررات کشور مقصد توجه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

۱. چگونه می‌توانم به‌عنوان یک پناهنده به دانمارک مهاجرت کنم؟

برای مهاجرت به‌عنوان یک پناهنده به دانمارک، شما باید ابتدا از طریق سفارت یا کنسولگری دانمارک در کشور خودتان درخواست پناهندگی را تقدیم کنید. اگر دولت دانمارک، درخواست شما را پذیرفت، آنگاه می‌توانید فرایند پناهندگی را آغاز کنید.

۲. چه اقداماتی در صورت رد پناهندگی باید انجام داد؟

درصورتی‌که درخواست پناهندگی توسط دانمارک رد شود، شما می‌توانید از طریق مراجع قانونی و اعتراض به دادگاه‌های مربوطه رجوع کنید تا حق خود را به دست آورید.

۳. چه مزایایی در مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی وجود دارد؟

پناهندگان در دانمارک، به‌صورت قانونی محافظت می‌شوند و حق برابری با سایر شهروندان دارند.