همان‌طور که می‌دانید، دانمارک یکی از شادترین کشورهای جهان است. این کشور در فهرست شادترین کشورها بر اساس شاخص شادی جهانی 2023 در رتبه دوم قرار دارد. همچنین دانمارک مراکز آموزشی عالی و دانشگاهی دارد. به همین علت می تواند مقصد رویایی شما برای ادامه تحصیل باشد. علاوه بر این هزینه تحصیل در دانمارک نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین تر است که همین دلیل شاید برای مهاجرت تحصیلی به این کشور کافی باشد.

در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا به بررسی هزینه تحصیل در دانمارک بپردازیم و شما را با تحصیلات در این کشور رؤیایی بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با شرایط تحصیلی در دانمارک

دانمارک با ارائه دانشگاه‌های برجسته در حدود 40 دانشگاه معتبر جهانی، برای خود در کل دنیا، نامی دست‌وپا کرده است. هر ساله به علت تنوع در سیستم آموزشی و سبک زندگی در این کشور،  هزاران دانشجو از کشورهای مختلف جذب آن می‌شوند.

اگر به این موارد زیبایی مناظر و خدمات عمومی فوق‌العاده باکیفیت را اضافه کنید، دیگر جایی برای شک باقی نخواهد بود که دانمارک مقصدی باورنکردنی برای دانشجویان ایرانی خواهید بود.

در حین بررسی گزینه‌های تحصیل در اینجا، طبیعی است که تعجب کنید که آیا حداقل هزینه تحصیل در دانمارک قابل‌قبول است یا خیر. در ادامه به تفکیک هزینه‌های دانشگاه‌های دانمارک برای دانشجویان بین‌المللی می‌پردازیم.

هزینه‌های دانشگاه دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA و غیر اتحادیه اروپا / EEA

همه دانشجویانی که ساکن کشورهای اتحادیه اروپا/EEA و سوئیس هستند می‌توانند مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد را در دانمارک بدون پرداخت هیچ شهریه‌ای دنبال کنند. این مورد همچنین شامل دانشجویانی است که از طریق برنامه‌های بورسیه تحصیل می‌کنند.

طبق این قانون، دانشجویانی که شرایط زیر را نیز دارند، نیازی به پرداخت هزینه‌های دانشگاه دانمارک ندارند:

دانشجویانی که دارای مجوز اقامت دائم هستند یا دارای مجوز موقت هستند که به اقامت دائم ارتقا می‌یابد.

دانش‌آموزانی که والدین آنها از یک کشور اتحادیه اروپا / EEA هستند که در حال حاضر در دانمارک کار می‌کنند. هزینه‌هایی تحصیل بسته به دانشگاه و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید در صورت وابستگی به رده‌های غیر اتحادیه اروپا / EEA متفاوت است. هزینه تحصیل در دانمارک برای کشورهای غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا بین 45000 کرون دانمارک (DKK) و 106000 کرون دانمارک برای مقطع کارشناسی و 51000 کرون کرون (DKK) تا 108000 کرون در سال برای برنامه کارشناسی ارشد است.

علاوه بر این، هزینه اپلای برای دانشگاه‌های دانمارک 750 DKK است.

هزینه تحصیل در دانمارک برای دانشجویان ایرانی

در این جدول، میانگین شهریه برخی از بهترین دانشگاه‌های دانمارک بر اساس مقاطع کارشناسی/کارشناسی ارشد /دکتری آمده است:

اسم دانشگاههزینه
دانشگاه کپنهاگDKK 45,000
دانشگاه فنی دانمارکDKK 48,400
دانشگاه آرهوسDKK 93,117
دانشگاه آلبورگDKK 106,500             

منبع: سایت رسمی دانشگاه

بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان ایرانی

دانشجویان ایرانی می‌توانند از چندین گزینه بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند، به‌ویژه مواردی که دولت دانمارک تحت چندین موافقت‌نامه فرهنگی ارائه می‌دهد. برخی از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌ها به شرح زیر است:

– بورسیه‌های دولتی دانمارک در دانشگاه کپنهاگ

دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دولت دانمارک را دریافت می‌کنند، از هزینه تحصیل خود معافیت کامل یا جزئی دریافت می‌کنند. همچنین می‌توان این مبلغ را برای تأمین هزینه‌های اولیه زندگی در کشور به آنها داد. برای دریافت این بورسیه، شما باید یک شهروند غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا باشید و یک مجوز اقامت محدود برای تحصیل در یک برنامه آموزش عالی در دانمارک داشته باشید.

جزئیات دقیق در مورد بورس‌های دولتی دانمارک در دانشگاه کپنهاگ، شرایط و مدارک موردنیاز و روش‌های درخواست در دسترس دانشجویان علاقه‌مند قرار خواهد گرفت و می‌توانند از طریق وب‌سایت و دفتر معاونت بین‌المللی دانشگاه کپنهاگ در دسترس باشند.

– بورسیه‌ های دانشگاه کالج شمال دانمارک

این نوع بورسیه توسط دانشگاه کالج شمالی دانمارک (University College of Northern Denmark) برای سال 2023-2023 ارائه می‌شود. این بورسیه‌ها ممکن است به دانشجویان داخلی یا بین‌المللی اختصاص یابند و هدف ارائه آن‌ها حمایت مالی در تحصیل در دانشگاه باشد. بورسیه ها می‌توانند شامل تخفیف‌های تحصیلی، کارمزد تحصیلی، یا هزینه‌های زندگی باشند. جزئیات دقیق در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز و روش‌های درخواست را می‌توانید از طریق وب‌سایت یا دفتر معاونت بین‌المللی دانشگاه کالج شمالی دانمارک پیگیری کنید.

بورسیه تحصیلی نوآوری دانمارک

این نوع بورسیه برای تحصیل در دانمارک به بورسیه‌های نوآوری به افرادی اختصاص می‌دهند که در زمینه نوآوری و تحقیقات مرتبط با کشاورزی، کشت و صنعت آینده، و فناوری‌های پیشرفته در این زمینه‌ها علاقه‌مند هستند.

بورسیه‌ها توسط دانشگاه‌ها و سازمان‌های دانمارکی ارائه می‌شوند و هدف آن‌ها تشویق و حمایت از افرادی است که تحقیقات و طرح‌های نوآورانه در زمینه توسعه کشاورزی و صنعت آینده را دنبال می‌کنند.

تحت این بورس تحصیلی، دانشجویان معافیت کامل شهریه، از جمله کمک‌هزینه تحصیلی ماهانه 8300 کرون برای هزینه های زندگی دریافت خواهند کرد. دانشجویان کشورهایی مانند جمهوری کره، هند، ایالات متحده، برزیل، ژاپن و چین واجد شرایط درخواست هستند.

شرایط و مدارک موردنیاز برای تحصیل در دانمارک

توجه داشته باشید که هر دانشگاه مجموعه‌ای از معیارها و مدارک واجد شرایط را دارد. بااین‌حال، برخی از این شرایط عبارت‌اند از:

  • مدرک بین‌المللی شناخته شده قبلی یا دوره معادل
  • لیست ساعات در هر موضوع (ساعت‌های تکمیل شده برای یک موضوع معین از تحصیلات قبلی شما که مرتبط با رشته تحصیلی موردنظر است)
  • اثبات تسلط به زبان انگلیسی
  • دانشجویان برای تحصیل در دانمارک باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشند.

همه برنامه‌های تحصیلی در دانمارک از شما می‌خواهند که در آزمون زبان شرکت کنید و آن را با ‘انگلیسی B’ یا ‘English A’  معادل‌سازی کنید. بااین‌حال، شما همچنین باید صفحه دانشگاه یا رشته‌ای را که می‌خواهید در آن اپلای دهید بررسی کنید، زیرا دانشگاه‌های مختلف قوانین خاصی برای پذیرش دارند.

برخی از آزمون‌های تأیید شده توسط دانشگاه‌های مختلف را می‌توان آیلتس، تافل و کمبریج ESOL (CAE) دانست.

نتیجه‌ گیری

هر ساله، دانمارک به‌عنوان امن‌ترین و شادترین کشور در سراسر جهان شناخته می‌شود. این کشور در میان کشورهای برتر جهان بهترین ارائه‌دهنده آموزش عالی است؛ بنابراین اگر می‌خواهید تحصیلات عالی را در یک دانشگاه معتبر جهانی در اروپا دنبال کنید، دانمارک بهترین مکان است. علاوه بر این، هزینه تحصیل در دانمارک نسبتاً کمتر از بسیاری از مقاصد تحصیلی محبوب دیگر است. فراموش نکنید که گزینه‌های بورسیه تحصیلی را برای به‌حداقل‌رساندن هزینه دانشگاه دانمارک و بهبود مقرون‌به‌صرفه بودن خود بررسی کنید.

سؤالات متداول

1. هزینه مدرک لیسانس در دانمارک چقدر است؟

دریافت تحصیلات دانشگاهی در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA یا مقیم دائم رایگان است. برای سایر دانشجویان بین‌المللی، بسته به رشته، هزینه‌ها بین 6000 تا 18000 یورو در سال متغیر است.

2. آیا می‌توانم در دانمارک در مقطع کارشناسی تحصیل کنم؟

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک هستند، ملزم به پرداخت شهریه هستند که از موسسه‌ای به مؤسسه دیگر متفاوت است؛ اما می‌تواند از حدود 6000 تا 16000 یورو متغیر باشد. با این حال، بسیاری از برنامه ها و بورسیه ها برای کمک به هزینه تحصیل در دانمارک در دسترس هستند.

3. آیا می‌توانم در دانمارک در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

برای تحصیل در دانمارک نیازی به صحبت به زبان دانمارکی نیست. مؤسسات آموزش عالی دانمارک طیف وسیعی از برنامه‌های آموزش انگلیسی را ارائه می‌دهند.