این روزها که اغلب ایرانیان به فکر مهاجرت هستند، مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های آن است.  در این میان کشور دانمارک برای بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی به علت سیستم آموزش عالی که دارد، بسیار جذاب است.

ازآنجایی‌که دانشگاه‌های این کشور با از استانداردهای بالایی برخوردار است؛ از مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به دانمارک، محسوب می‌شود. محیط آموزشی دوستانه به همراه آموزش مهارت‌های فردی و گروهی باعث شده است تا دانشجویان زیادی هرساله از کشورهای مختلف دنیا برای تحصیل، روانه دانمارک شوند.

در این مقاله هلی ویزا، قصد داریم تا تمامی اطلاعات لازم در مورد مهاجرت تحصیلی به دانمارک را برای دانشجویان ایرانی و غیرایرانی شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به دانمارک

دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های دانمارک، باید به مرکزی که قصد دارند در آنجا تحصیل کنند، مراجعه کنند و فرایند اعتبارسنجی و پذیرش را در آنجا طی کنند. برای این منظور، در ابتدا باید شرایط پذیرش هر دانشگاه را بررسی کنند و مدارک موردنیاز آن را ارائه کنند.

لازم به ذکر است که همه دانشجویان در سراسر دنیا که قصد تحصیل در دانمارک را دارند، باید برای درخواست ویزای تحصیلی به سفارت دانمارک در کشور خود مراجعه کنند و پس از ارائه مدارک موردنیاز، تا دریافت ویزای خود صبر کنند.

همچنین ازآنجایی‌که اکثریت مردم در دانمارک در سطح بالایی از زبان انگلیسی صحبت می‌کنند؛ به همین دلیل تدریس در دانشگاه‌ها و کالج‌های مختلف، هم به زبان انگلیسی انجام می‌شود. سیستم آموزشی دانمارک ارزش بالایی برای برنامه‌های کاربردی و ارائه راهکارهای خلاقانه در غالب استارتاپ قائل می‌شود. علاوه بر این، برای اکثر دانشجویانی که از کشورهای دیگر به دانمارک می‌آیند، شرایط تحصیل رایگان وجود دارد.

شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی در دانمارک

تمام برنامه‌های آموزش عالی در دانمارک به زبان انگلیسی در سطح بالایی تدریس می‌شوند؛ بنابراین متقاضیان مقطع‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد باید بتوانند مهارت زبان انگلیسی خود را ارتقا دهند.

همچنین چندین آزمون مختلف برای اثبات مهارت دانشجویان در دانش انگلیسی طراحی شده است. این آزمون‌های زبانی شامل آیلتس، تافل، کمبریج ESOL یا CAE هستند. ارزیابی آزمون‌های انگلیسی معمولاً توسط مؤسسات مختلف سازماندهی می‌شود تا از سطح دانش فرد در زبان انگلیسی مطمئن شوند.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک معمولاً شامل مدرکی مبنی بر مهارت در زبان انگلیسی و وضعیت تحصیلی فرد باید ارائه می‌شود. به‌عنوان‌مثال، برخی از دانشگاه‌ها، شرط پذیرش دانشجو را ملزم به داشتن مدرک تحصیلی معتبر بین‌المللی، مدرک مبنی بر تسلط زبان دانمارکی، گرفتن NemID و داشتن شماره ثبت می‌کنند.

علی‌رغم این واقعیت که هر مؤسسه می‌تواند لیست الزامات خاصی برای خود تهیه کند، همه دانشجویان دانمارکی باید شماره ثبت‌نام و اجازه اقامت داشته باشند. این مدارک برای دانشجویان بین‌المللی که NemID ندارند نیز صدق می‌کند.

(NemID یک شناسه دیجیتالی است که در دانمارک به‌منظور شناسایی و احراز هویت در خدمات آنلاین استفاده می‌شود. این شناسه با استفاده از یک رمز عبور، کد پرسنلی و یا اثر انگشت فعال می‌شود. NemID توسط شرکت «Danish Agency for Digitisation» ایجاد شده است و در حال حاضر در بیشتر سرویس‌های دولتی و خصوصی در دانمارک مورداستفاده قرار می‌گیرد.)

لیست دانشگاه ‌های دانمارک برای مهاجرت تحصیلی

به‌طورکلی، اکثر دانشگاه‌های کشورهای اسکاندیناوی، از جمله دانمارک، ارتباط خوبی باهم دارند. این ارتباط اغلب به ایجاد سطح بالای آموزش عالی دانشگاه‌های دانمارک ختم می‌شود.

بهترین دانشگاه‌های دانمارک بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی Times Higher Education به شرح زیر است:

 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه آرهوس (Aarhus)
 • دانشگاه فنی دانمارک (Lyngby)
 • دانشگاه آلبورگ
 • مدرسه بازرگانی کپنهاگ
 • دانشگاه جنوب دانمارک (اودنسه)
 • دانشگاه روسکیلد (Roskilde)

در ادامه شرایط ثبت نام در دانشگاه‌های دانمارک را برای مهاجرت تحصیلی به این کشور بررسی می‌کنیم.

شرایط ثبت نام در دانشگاه های دانمارک

به‌طورکلی، همه شهروندان غیر دانمارکی که آزمون ورودی دانشگاه در کشور خود را نداده باشند، تنها در صورتی واجد شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دانمارک هستند که شرایط لازم این دانشگاه‌ها را داشته باشند.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دانمارک اغلب برای این است که مدارک تحصیلی دانشجویان کشورهای دیگر با سطح سیستم آموزشی دانمارک مطابقت داشته باشد. این ارزیابی اغلب به‌عنوان یک تأییدیه برای تحصیل در دانشگاه‌ها عمل می‌کند و نیاز به کپی‌های تصدیق شده از مدارک تحصیلی فرد دارد.

به‌عنوان‌مثال، شخص باید نسخه‌هایی با امضای اصلی و مهرهایی که روی آنها قرار داده شده است را ارائه دهد. بااین‌حال، برخی از مؤسسات ملزم به دریافت کلیه مدارک به طور مستقیم از مؤسسه صادرکننده هستند. مهاجرت تحصیلی به دانمارک ممکن است چندین ماه طول بکشد، بنابراین اگر قصد مهاجرت به این کشور را برای ادامه تحصیلی دارد، باید از قبل برنامه‌ریزی کرد.

هزینه تحصیل در دانمارک

در مورد مهاجرت تحصیلی به دانمارک، نکته‌ای که برای اکثر افراد مهم است، هزینه‌های تحصیل و شهریه است، البته استثناهایی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. به‌عنوان‌مثال، تحصیلات عالی در دانمارک برای دانشجویان لیسانس/کارشناسی ارشد که از منطقه اروپایی می‌آیند، رایگان است.

همچنین، در صورت داشتن مجوز اقامت دائم و همچنین موقت دائم نیازی به پرداخت شهریه برای تحصیل در دانمارک نیست. این شرایط برای کسانی که والدینشان از کشور دیگری (کشورهای غیراروپایی) آمده‌اند، اما در دانمارک کار می‌کنند نیز صدق می‌کند.

متوسط شهریه در دانشگاه‌های دانمارک نیز قابل‌بررسی است. به‌عنوان‌مثال، هزینه تحصیل برای دانشجویان ایرانی که مایل به دریافت ارزان‌ترین مدرک هستند، حدود 6000 یورو در هر سال تحصیلی خواهد بود.

همچنین آن دسته از دانشجویانی که می‌خواهند با استفاده از امکان شهریه متوسط سالانه اقدام کنند، باید 12000 تا 15000 یورو در هر سال تحصیلی بپردازند. هزینه دوره‌های بسیار تخصصی نیز از 35000 یورو در هر سال تحصیلی شروع می‌شود. بااین‌حال، ممکن است نوساناتی در هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه های دانمارک وجود داشته باشد.

هزینه های دانشگاه های دانمارک

در انتها چند دانشگاه با رتبه‌های برتر در دانمارک که برای ایرانیان وجود دارد را بررسی می‌کنیم:

 • دانشگاه کپنهاگ، هزینه آن 9000 تا 15000 یورو در هر سال تحصیلی است.
 • دانشگاه آرهوس، هزینه آن ممکن است به 10000 یورو در هر سال تحصیلی برسد.
 • دانشگاه فنی دانمارک، هزینه آن به 13500 یورو در هر سال تحصیلی می‌رسد.
 • هزینه‌های مدرسه بازرگانی کپنهاگ نیز به 12500 یورو در هر سال تحصیلی می‌رسد .

علاوه بر این، دانشگاه‌های رایگان برای دانشجویان اروپایی نیز در دانمارک وجود دارد. این مؤسسات شامل: دانشگاه کالج نیوزلند، دانشگاه روسکیلد، دانشگاه آلبورگ، دانشگاه جنوب دانمارک می‌شوند.

نتیجه‌گیری

مهاجرت به دانمارک برای همه افرادی که قصد دارند تا به یک جامعه بین‌المللی پویا و فعال وارد شوند می‌شوید. همچنین، شغل‌های پردرآمد و فرصت‌های کاری عالی برای دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در دانمارک وجود دارد.

بنابراین، اگر به دنبال یک تحصیل عالی در یک کشور پیشرو و فرصت‌های شغلی عالی هستید، مهاجرت تحصیلی به دانمارک یک گزینه بسیار خوب است. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه های مهاجرت به دانمارک می‌توانید از کارشناسان و وکلای مهاجرتی هلی ویزا تماس بگیرید.

سوالات متداول

1. چگونه  به‌عنوان یک دانشجوی ایرانی می‌توانم  در دانشگاه‌های دانمارکی پذیرفته شوم؟

اول‌ازهمه شما باید به زبان انگلیسی مسلط باشید و مدارک تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ترجمه کنید. همچنین، برخی  از دانشگاه‌ها از شما مدارک TOEFL یا IELTS می‌خواهند. در آخر، باید فرم درخواست خود را به هر دانشگاهی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید ارسال کنید

2. چه مدارکی برای ثبت‌نام در دانشگاه‌ برای مهاجرت تحصیلی به دانمارک لازم است؟

برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های دانمارک، باید مدارک تحصیلی خود را به همراه ترجمه آن به زبان انگلیسی و مدارک دیگری که شامل رزومه و نامه تأییدیه به دانشگاه است را ارائه دهید. همچنین، برخی دانشگاه‌ها مدارک TOEFL یا IELTS را از دانشجویان می‌خواهند.

3. هزینه‌هایی تحصیل در دانمارک چقدر است؟

هزینه‌های تحصیل در دانمارک به سطحی که می‌خواهید تحصیل ‌کنید بستگی دارد. به طور مثال، شهریه یک دوره کارشناسی در دانشگاه‌های دانمارک معمولاً بین 6،000 تا 16،000 یورو در سال است. علاوه بر شهریه، شما باید هزینه‌های مانند مسکن، غذا و سایر هزینه‌های زندگی را نیز در این کشور نظر بگیرید.

سؤالات متداول