در منطقه اسکاندیناوی کشور دانمارک قرار دارد که اطراف آن جزایر زیبای متعددی واقع شده است. به همین دلیل از نظر فرهنگ و معماری، جاذبه‌ فراوانی برای گردشگران از سراسر جهان دارد. با این حال، همه افراد نمی توانند آزادانه وارد دانمارک شوند. برخی از افراد برای ورود به این کشور زیبا باید برای ویزای دانمارک درخواست دهند.

شما می‌توانید به دلایل مختلفی مانند کاری، ملاقات خانوادگی یا مسافرت، تحصیل و یا حتی به دلیل شرایط پزشکی درخواست ویزای این کشور را بدهید.

چه کسانی به ویزا دانمارک نیاز دارد؟

شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می‌توانند بدون ویزا در دانمارک برای، کار، تحصیل، تفریح یا زندگی‌کردن بروند.

همچنین افرادی که درکشورهایی هستید که با شینگن توافقنامه بدون ویزا دارند، مانند ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، نیوزلند، ژاپن می‌توانند تا 90 روز بدون ویزا در دانمارک اقامت داشته باشند. البته لازم به ذکر است که در این مدت اجازه کار ندارند.

ایرانیان نیز برای سفر به این کشور نیاز به ویزا دارند. این قانون شامل اکثر افرادی است که سکونت اصلی آن‌ها در ایران است. برای دریافت ویزا، باید به کنسولگری یا سفارت دانمارک در ایران مراجعه کنید و مراحل لازم را طی کنید.

همچنین برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره فرایند درخواست، می‌توانید با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید و از آنها در مورد نحوه اقدامات لازم و هرگونه الزامات خاصی که برای مهاجرت وجود دارد، راهنمایی بگیرید.

انواع ویزای دانمارک

ویزای دانمارک به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 • ویزای شینگن
 • ویزای بلندمدت
 • ویزای ترانزیتی

در ادامه به بررسی هرکدام از انواع آن می‌پردازیم.

ویزای شینگن دانمارک

ویزای شینگن برای اقامت کوتاه‌مدت و موقت در منطقه شینگن یا عبور از طریق منطقه شینگن به مدت حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه است. این نوع ویزا، توسط یک کشور شینگن صادر می‌شود و برای سفر در کشوری که ویزای شینگن در آن معتبر است، نیز صادر می‌شود.

ویزای شینگن به شرطی به شما اعطا می‌شود که قصد ترک‌کردن منطقه شینگن را قبل از پایان اعتبار ویزا دارید. علاوه بر این، شما باید برای مدت اقامت، وسایل زندگی کافی داشته باشید و مدارک مربوطه را ارائه دهید. ویزای شینگن به طور خودکار به دارنده آن اجازه ورود به منطقه شینگن را نمی‌دهد.

کشورهای عضو شنگن عبارت‌اند از: اتریش، بلژیک، کرواسی، جمهوری چک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و البته دانمارک.

ویزای شینگن دانمارک همان نوع توریستی است که برای مقاصد گردشگری یا تجاری صادر می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا حداکثر به مدت 90 روز از این کشور و سایر کشورهای منطقه شینگن بازدید کنید.

 شما نمی‌توانید با ویزای شینگن در دانمارک کار کنید و همچنین نمی‌توانید اقامت خود را بیش از سه ماه تمدید کنید، مگر اینکه دلایلی مانند بیماری، آشفتگی سیاسی در کشور خود و غیره داشته باشید.

ویزای بلند مدت دانمارک

ویزای بلند مدت یا ویزای نوع D، مجوز اقامت یک‌ساله در این کشور است و می‌توان آن را تمدید کرد. صاحبان این نوع ویزا همچنین قادر خواهند بود درخواست اقامت در این کشور را نیز داشته باشند.

برای افرادی که به تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، استارتاپ و راه اندازی یک کسب‌وکار علاقه دارند و یا قصد دارند که به اعضای خانواده خود در دانمارک بپیوندند، می‌توانندویزای بلندمدت یا ویزای نوع D را دریافت کنند. در ادامه به انواع ویزای بلندمدت می‌پردازیم.

– ویزای کاری دانمارک

همه شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید قبل از شروع کار در دانمارک برای ویزای کار و مجوز آن اقدام کنند. این ویزا به اطلاعاتی از شما و کارفرمایتان نیاز دارد. قبل از ارسال درخواست خود باید قرارداد کار حتماً داشته باشید.

اولین قدم برای دریافت ویزای کاری، داشتن یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای دانمارکی است. برای دریافت این نوع ویزا باید نامه‌ای از سمت کارفرما دریافت کنید و با او یک قرارداد کاری ببندید.

– ویزای کار و تعطیلات دانمارک

ویزای کاری یکی از بهترین روش‌های دریافت مجوز اقامت در این کشور است. این روش برای ما ایرانیان، فرصتی مناسب برای کسب تجربه کاری در دانمارک و بهبود شرایط مالی است. زیرا می‌توانیم با دریافت ویزای کاری وارد بازار کار دانمارک شویم و همچنین فعالیت‌های حرفه‌ای مشخص شده در قرارداد کاری خود را انجام دهیم.

ویزای کار و تعطیلات دانمارک تقریباً تا 12 ماه اعتبار دارد. این نوع ویزای دانمارک به شما این امکان را می‌دهد در حین کار برای حمایت از خود، بافرهنگ و سبک زندگی دانمارکی آشنا شوید. این ویزا برای شهروندان استرالیا، کانادا، نیوزلند، کره جنوبی، ژاپن و شیلی که بین سنین 18 سال و اوایل تا اواسط 30 سالگی هستند در دسترس است.

– ویزای تحصیلی دانمارک

ویزای دانشجویی نوع دیگری است که به دانشجویان این امکان را می‌دهد که در تمام مدت دوره تحصیلی خود در دانمارک بمانند.

این نوع ویز به دانشجویان این امکان را می‌دهد که به مدت 30 روز (1 ماه) قبل از شروع برنامه آموزشی خود وارد دانمارک شوند و پس از پایان تحصیل خود نیز به مدت 6 ماه بمانند. پس از پایان تحصیلات، آنها باید دانمارک را ترک کنند، مگر اینکه شغلی پیدا کرده باشند و بتوانند برای اجازه کار و اقامت درخواست دهند.

– ویزای استارتاپ دانمارک

ویزای استارت‌آپ یا راه‌اندازی کسب‌وکار به شهروندان غیرعضو اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا این امکان را می‌دهد تا با ارائه یک بیزینس پلن و طرح تجاری خلاقانه و سودآور کسب‌وکار خود را در دانمارک راه‌اندازی کنند.

 این طرح می‌تواند با مشارکت شهروندان عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا ارائه شود، اما شهروندان غیرعضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا باید پس از تأیید کسب‌وکار، مجوز اقامت در دانمارک را دریافت کنند.

– ویزای الحاق خانواده دانمارک

ویزای الحاق خانواده به فردی که اعضای نزدیک خانواده او (همسر، فرزندان) در دانمارک زندگی می‌کنند، داده می‌شود. اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده‌تان در دانمارک زندگی می‌کند، پس از تأیید درخواست شما برای الحاق خانواده، اجازه اقامت موقت با اعتبار دو سال به شما داده می‌شود. اجازه اقامت به شما اجازه می‌دهد تا زمانی که مجوز شما معتبر است کار کنید. شما همچنین مجاز به راه‌اندازی کسب‌وکار خود نیز هستید.

– ویزای ازدواج دانمارک

ویزای ازدواج دانمارک نوع دیگری است که برای افرادی که می‌خواهند با یک شهروند دانمارکی یا ساکن دائم این کشور ازدواج کنند، صادر می‌شود. این نوع ویزا می‌تواند به همسر غیر دانمارکی اجازه دهد تا به این کشور وارد شود و در طول مدت اعتبار آن در آنجا اقامت کند.

البته صدور این نوع ویزا ملزم به قوانین و مقرراتی است که حتماً باید رعایت شود. به  طور مثال، اگر قصد مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج را دارید باید وجود رابطه معتبر و پایدار خود را با شریکتان اثبات کنید.

در ادامه با ویزای ترانزیت یکی دیگر از انواع دیگر برای ورود به این کشور است، آشنا می‌شوید.

– ویزای ترانزیت فرودگاهی در دانمارک

ویزای ترانزیت فرودگاه دانمارک، این امکان را می‌دهد تا با قصد رفتن به کشور ثالث دیگری وارد فرودگاه دانمارک شوید. در واقع ، دارنده ویزای ترانزیت فرودگاهی می‌تواند از کشور مبدأ خود وارد فرودگاه دانمارک شود و سپس با تعویض پرواز، وارد کشور سوم که مقصد او است، خواهد شد.

اگر از یکی از کشورهای زیر هستید به ویزای ترانزیت دانمارک نیاز دارید: افغانستان، بنگلادش، جمهوری دموکراتیک کنگو، اریتره، اتیوپی، غنا، ایران، عراق، نیجریه، پاکستان، سریلانکا، سوریه و سومالی.

اتباع سایر کشورها تا زمانی که منطقه ترانزیت فرودگاه را ترک نکرده باشند برای ترانزیت در دانمارک نیازی به ویزا ندارند. همچنین، افرادی که از ویزای شینگن دانمارک معاف باشد، از الزام ویزای ترانزیت نیز معاف هستند.

فرآیند درخواست ویزای دانمارک

برای درخواست ویزای دانمارک باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. قرار ملاقات تعیین کنید. یک قرار ملاقات در نمایندگی دانمارک (سفارت/کنسولگری) در کشور خود رزرو کنید.

2. فرم درخواست ویزا را پر کنید. فرم درخواست دارای 37 سؤال است که باید صادقانه به آنها پاسخ دهید. هرگونه اطلاعات نادرست منجر به ریجکت‌شدن ویزای شما خواهد شد. حتماً دستورالعمل‌های نحوه پر کردن فرم درخواست را دنبال کنید

3. هزینه ویزا را پرداخت کنید. پس از پر کردن درخواست باید هزینه ویزا را پرداخت کنید. هزینه پرداخت استاندارد برای بزرگسالان 80 یورو و برای کودکان 40 یورو است.

4. نامه دلیل سفر خود را بنویسید. نامه‌ای بنویسید و دلیل سفر خود را ذکر کنید و جزئیات سفر خود را ارائه دهید. آن را از یک تا دو صفحه طولانی‌تر نکنید و مطمئن شوید که تمام اطلاعات موردنیاز را درج کرده‌اید.

5. اطلاعات بیومتریک و اسناد را پیوست کنید. جمع‌آوری کلیه مدارک موردنیاز (گذرنامه، عکس، نامه و غیره)

6. درخواست را شخصاً ارسال کنید. شما باید درخواست خود را به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری دانمارک ارسال کنید و منتظر تصمیم باشید.

7. باید برای نتیجه نظر سفارت منتظر باشید. پروسه تا ممکن است حدود دو هفته طول می‌کشد و از طریق ایمیل یا پیامک، نتیجه تصمیم سفارت را اطلاع می‌دهند.

در ادامه به مدارک مورد نیاز می‌پردازیم.

مدارک مورد نیاز برای ویزا

هنگام درخواست ویزای دانمارک، شما به مدارکی نیاز دارید که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • پاسپورت معتبر شما باید پاسپورتی داشته باشید که بیش از ده سال عمر نداشته باشد و حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد. گذرنامه باید دارای دو صفحه خالی برای مهر باشد.
 • دو قطعه عکس رنگی در اندازه پاسپورت (نه بیشتر از شش ماه، با زمینه سفید ساده). باتوجه‌به شرایط عکس ویزای شینگن عکس بگیرید.
 • نامه‌ای که هدف از بازدید شما را بیان می‌کند. نامه‌ای بنویسید که دلیل اینکه چرا فکر می‌کنید هیئت باید درخواست شما را تا کند و دلیل بازدید از دانمارک را بیان کنید. شما باید نامه خود را به سفارت یا کنسولگری دانمارک ارسال کنید. نمونه‌ها و نکاتی را در مورد نحوه نوشتن نامه پوششی آنلاین بیابید.
 • اثبات درآمد مالی لازم است تا نشان دهد متقاضی می‌تواند هزینه سفر و اقامت در دانمارک را داشته باشد.
 • شما می‌توانید هزینه ویزا، به‌صورت آنلاین پرداخت کنید. رسید را پرینت کرده و همراه با سایر مدارک خود ارسال کنید.
 • اثبات وضعیت مدنی. وضعیت مدنی شما نشان می‌دهد که آیا متأهل هستید، طلاق‌گرفته‌اید، بیوه هستید یا غیره.
 • شما باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد مکانی برای اقامت در دانمارک دارید. محل اقامت می‌تواند هتل، دوست خانوادگی، خویشاوند و غیره باشد.

زمان لازم برای دریافت ویزای کشور دانمارک

زمان رسیدگی به درخواست ویزای دانمارک، ممکن است تا 15 روز طول بکشد. در شرایط خاص، از جمله در طول همه‌گیری COVID-19، آن را حداکثر تا 60 روز نیز تمدید می کرند. اما بهتر است شما درخواست ویزای خود را حداکثر شش ماه قبل از سفر ارسال کنید.

هزینه دریافت ویزا

بسته به جایی که درخواست خود را ارسال می‌کنید، می‌توانید هزینه خود را پرداخت کنید:

 • به‌صورت نقدی
 • از طریق حواله بانکی
 • آنلاین (از طریق وب‌سایت اپلیکیشن)

اگر از طریق آژانس مسافرتی درخواست دهید، باید هزینه خدمات اضافی نیز بپردازید.

گروه‌های زیر نیز از پرداخت هزینه ویزا دانمارک معاف هستند:

 • کودکان بین 0-6 سال
 • محققین و دانشمندان
 • اعضای خانواده اتباع اتحادیه اروپا

لازم به ذکر است گاهی ممکن است، سفارت دانمارک درخواست ویزای شما را رد کند. به طور مثال درصورتی‌که مدارک مفقودی وجود داشته باشد یا درخواست شما به روش صحیح پر نشده باشد، این امکان وجود دارد که ویزا دانمارک شما ریجکت شود.

اگر درخواست ویزای شما رد شد، می‌توانید نامه تجدیدنظر بنویسید. اگر مطمئن هستید که مقامات سفارت در فرایند تأیید با ارائه دلایل محکم برای حمایت از ادعاهای شما اشتباه کرده‌اند، می‌توانید برای رد ویزا درخواست تجدیدنظر کنید.

نامه تجدیدنظر شما باید حاوی اطلاعات شخصی شما مانند نام/نام خانوادگی، شماره پاسپورت، آدرس، تاریخ تولد و غیره باشد. به‌غیراز اطلاعات شخصی خود، باید موارد زیر را نیز لحاظ کنید:

 • تاریخ ریجکت
 • دلیل ریجکت
 • دلیل ریجکت تصمیم درستی نبود
 • امضا

توجه داشته باشید، زمانی که نامه تجدیدنظر هم رد شد، می‌توانید دوباره برای ویزای جدید دانمارک درخواست دهید.

مدت‌ اقامت با ویزای دانمارک

ویزای شینگن دانمارک به شما این امکان را می‌دهد که حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه بمانید. با ویزا توریستی، می‌توانید تا 90 روز در این کشور اروپایی بمانید. برچسب ویزا روی پاسپورت شما مدت این اعتبار را نشان می‌دهد که شامل روز ورود به کشور و روز خروج است. این مسئولیت شماست که به مدت اعتبار احترام بگذارید.

اگر قصد دارید بیش از سه ماه در دانمارک بمانید، باید اجازه اقامت دریافت کنید. تنها در صورتی می‌توانید اجازه اقامت دریافت کنید که در ابتدا برای یکی از ویزای اقامت طولانی این کشور اقدام کنید که به شما امکان اقامت، کار یا تحصیل را برای بیش از 90 روز می‌دهد.

ویزای نوع D

همچنین اگر می‌خواهید برای مدت طولانی در دانمارک بمانید، باید برای ویزای اقامت طولانی مدت اقدام کنید. ویزای D نوعی دیگری است و به طور مشترک با سایر کشورهای شینگن صادر نمی‌شود. اگر می‌خواهید کار کنید، تحصیل کنید، یا به طور دیگری به این کشور مهاجرت کنید، باید برای ویزای طولانی‌مدت درخواست می‌دهید.

اگر ویزای طولانی‌مدت برای شما صادر شود، نمی‌توانید در جای دیگری در شنگن یا اتحادیه اروپا زندگی کنید. برخلاف شینگن، ویزای طولانی‌مدت D فقط برای دانمارک معتبر است.

نتیجه‌گیری

ویزای دانمارک مزایای متعددی برای ما ایرانیان دارد. به طور مثال، می‌تواند فرصت‌های شغلی خوب،ویزای کار و نوع D، به ما ایرانیان می‌تواند به‌صورت قانونی فرصت کار کردن در این کشور را بدهد. این ویزا، فرصتی بی‌نظیر برای دستیابی به فرصت‌های شغلی در یکی از کشورهای مدرن در حوزه‌هایی مانند فناوری، علوم، طراحی و غیره برای شما به ارمغان می‌آورد.

همچنین ازآنجایی‌که، دانمارک یکی از کشورهایی با سطح زندگی بالا در جهان است؛ با دریافت ویزای آن می‌توانید به لحاظ توسعه اقتصادی، خدمات بهداشتی و درمانی، آموزش عالی و امنیت، به این کشور به‌عنوان مقصدی مطمئن و آرام برای زندگی وارد شوید.

مزایای مهاجرت به دانمارک آن‌قدر زیاد است که هر ساله بسیاری از ایرانیان به سفارت این کشور در ایران برای این دو هدف مراجعه می‌کنند. شما عزیزان نیز می‌توانید برای سهولت در فرایند مهاجرت با کارشناسان و وکلای ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. آیا اخذ ویزای دانمارک آسان است؟

درخواست ویزا این کشور در مقایسه با برخی از کشورها فرایندی نسبتاً سریع و آسان است. البته گاهی مستلزم داشتن لیست طولانی از شرایط است و دانمارک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

2. آیا دانمارک از ویزای شینگن استفاده می‌کند؟

دانمارک بخشی از منطقه شینگن است. این بدان معناست که شما باید برای ورود به این کشور نیز برای ویزای شینگن اقدام کنید

3. آیا می‌ توانم بدون مصاحبه ویزای دانمارک را بگیرم؟

تقریباً همه متقاضیان، حتی آنهایی که به‌صورت آنلاین درخواست می‌دهند، باید در زمان درخواست خود برای مصاحبه شرکت کنند. همچنین زمان‌بندی مصاحبه ممکن است روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد.