آیا می‌دانستید که اولین بار در دانمارک لگو، اسباب‌بازی موردعلاقه در سراسر جهان ساخته شد در حدود سال 1930، یک نجار دانمارکی برای کسب‌وکار خود و برای ساختن خانه‌ها مشکل داشت، بنابراین او اسباب‌بازی‌های چوبی ساخت اما نمی‌دانست که لگو (LEGO) که در زبان دانمارکی به معنی «بازی‌کردن» و «خوب» است، به یک پدیده جهانی تبدیل می‌شود! در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا سری به خانه لوگوی دانمارک بزنیم.

تاریخچه خانه لگوی دانمارک

خانه لگو دانمارک برای اولین‌بار در سال 1968 در بیلوند تأسیس شد. جالب اینجاست که در مجاورت کارخانه اصلی لگو قرار دارد. در مجموع 50 سواری (شامل چهار ترن هوایی و دو سواری آبی) برای شما و خانواده‌تان وجود دارد که می‌توانید از آن لذت ببرید. این مکان بزرگ‌ترین جاذبه دانمارک خارج از پایتخت آن، کپنهاگ است. امروزه در سراسر جهان، صدها خانه بازی با لگو تأسیس شده است که از خانه لگو بیلوند، الگوبرداری شده‌اند.

لگو هاوس یک ساختمان 12000 مترمربعی است که از 25 میلیون آجر لگو در بیلوند، دانمارک واقع در نزدیکی لگولاند و دفتر مرکزی گروه لگو است. همچنین این مکان به‌عنوان خانه آجر بیلوند نیز شناخته می‌شود، جایی که لگو از آنجا سرچشمه گرفته است. بازدیدکنندگان می‌توانند در طول بازدید خود فعالیت‌های مختلفی را تجربه کنند، از جمله ساخت وسایل مختلف با آجر لگو. تجربه بازدیدکننده این مرکز شامل چهار منطقه تجربه، دو نمایشگاه و موزه لگو است که تاریخچه شرکت LEGO را به نمایش می‌گذارد.

خانه لگو دانمارک به دلیل طراحی نوآورانه خود که هدف آن منعکس‌کردن برند LEGO است ، شناخته شده است. این ساختمان شامل 21 بلوک مبهم است که شبیه آجر لگو است و مناطق بازی کودکان است. این خانه توسط گروه Bjarke Ingels طراحی شده و در 28 سپتامبر 2017 افتتاح شد.

ایده اصلی موزه لگو بیلوند

الهام‌بخش خانه لگو دانمارک از خانه Lego Idea که در خیابان اصلی در بیلوند واقع شده است، سرچشمه گرفته است. ایده ساخت خانه LEGO از تمایل به اشتراک گذاشتن تاریخ و ارزش‌هایی این شرکت تصور می‌شود، درحالی‌که همچنین بازدیدکنندگان را به بازی و تعامل با آجر لگو الهام می‌داد.

علاوه بر این، خانه LEGO همچنین به دلیل موقعیت اصلی آن در بیلوند، با داشتن بسیاری از مناطق این مجتمع، مانند تراس‌های سقف، طراحی شده است تا یک فضای شهری مشترک را به بازدیدکنندگان ارائه دهد. تمام امکانات عمومی مانند فروشگاه و رستوران در این مکان در طبقه همکف ساختمان در دسترس است.

خانه لگو دانمارک به‌گونه‌ای طراحی شده است که شبیه شمع 21 آجر سفید لگو باشد که در بالای یکدیگر ساخته شده‌اند. این ساختمان شامل مجموعه‌ای از فضاهای ماژولار به‌هم‌پیوسته است که نمایشگاه و مناطقی را برای بازدیدکنندگان تجربه می‌کند. کل ساخت‌وساز شامل 8،500 مترمربع بالاتر از زمین و 3400 مترمربع از فضای زیرزمین است. با استفاده از یک سری راه‌پله‌ها، رمپ‌ها و پل‌ها می‌توان از فضاهای مدولار بازدید کرد، بااین‌حال، هر کدام به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور مستقل مورداستفاده قرار گیرند.

در سال 2017، معمار دانمارکی، Bjarke Ingels چشم‌انداز خود را برای طراحی منحصربه‌فرد ساختمان این گونه توضیح داد:

این ساختمان به‌خودی‌خود نشان می‌دهد که در مورد بازی لگو و همه چیز در مورد آن است. لگوها به روشی ساده اما مبتکرانه در معماری این ساختمان گنجانیده شده است و خلاقیتی را که در مفهوم اصلی همه بازی‌های لگو قرار دارد، نشان می‌دهد.

اگرچه به نظر می‌رسد که این ساختمان شبیه شمع آجرهای درهم‌تنیده است، اما طراحی آن کاملاً منظم بود. طراحی اصلی ساختمان مستقیماً از خود لگو آجر الهام گرفت. این گل توضیح داد كه چگونه نسبت‌های آجر لگو نسبت طلایی فیبوناچی در معماری را ارائه می‌دهد و بنابراین در کل ساختمان مورداستفاده قرار گرفته است.

طراحی داخلی خانه لگوی دانمارک

هر دو فضای داخلی و نمای خارجی ساختمان در مرحله ساخت بادقت در نظر گرفته شدند. از کاشی‌های سرامیکی سفید در نمای بیرونی برای بازتاب نور و ایجاد یک فرم فرومایه استفاده شده است. از پالت رنگ لگو بادقت استفاده شده است و عمدتاً در فضاهای داخلی، به‌ویژه کف، محدود می‌شود تا حرکت سیال بین فضاها ایجاد شود و به بازدیدکنندگان مستقیم در اطراف ساختمان کمک کند. برخلاف ظاهر ظریف آن از زمین، بازدیدکنندگان که از طریق بالا می‌بینند قادر به مشاهده رنگ‌های اصلی در بالای ساختمان هستند.

طراحی ساختمان، عدم وجود ستون‌های موجود در فضای داخلی و همچنین در نمای بیرونی ساختمان را نشان می‌دهد. پایه ساختمان توسط یک پلازا احاطه شده است که برای عموم آزاد است. فضای Plaza به‌گونه‌ای طراحی شده است که باز باشد و دارای دیوار و ستون نیست.

خانه لوگو دانمارک به‌عنوان یک تجربه تعاملی برای بازدیدکنندگان در داخل و خارجی طراحی شده است. ساختار خارجی آن دارای تراس‌های پیکسل شده گسترده است که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد تا از قسمت بیرونی ساختمان برای رفتن به تراس‌های بالایی استفاده کنند.

خانه لگو در چهار سال با بودجه ناشناخته ساخته شد. این ساختمان در محل سابق تالار شهر بلوند، تنها چند متر از محل کارگاه آموزشی که این شرکت در سال 1932 آغاز شد، ساخته شده است. خانه لوگو دانمارک نه‌تنها به دلایل تاریخی، بلکه برای احیای مرکز شهر و تغییر شکل انتخاب شده است. بیلوند به پایتخت خلاقیت کودکان معروف است.

ساخت‌وساز ساختمان در اوایل سال 2014 با نصب شش آجر بنیادی لگو شکل آغاز شد. ساخت خانه لگو عمدتاً از بتن و فولاد تشکیل شده است. ساخت‌وساز روی عرشه پایین بتونی زیرزمین از اکتبر 2014 آغاز شد و در ماه دسامبر به پایان رسید. دو پرتوهای فولادی اول در فوریه 2015 نصب شد. ساخت طبقه همکف در مارس 2015 آغاز شد و پوشش زیرزمین در ماه مه 2015 به پایان رسید.

تجربیات بازدیدکنندگان از موزه لگو

 خانه لگو دانمارک برای ارائه انواع تجربیات به بازدیدکنندگان خود طراحی شده است که شامل ساخت و بازی با آجر LEGO ، تعامل با فناوری و خلاق بودن است. برای دستیابی به این هدف، چهار منطقه تجربه با کد رنگی ایجاد شده است که هر یک به بازدیدکننده تجربه منحصربه‌فردی می‌دهند. هر منطقه رنگی جنبه متفاوتی از تعامل را نشان می‌دهد، با رنگ قرمز نشان‌دهنده تمرین خلاقیت، سبز نشان‌دهنده تمرین اجتماعی، آبی است که نشان‌دهنده تمرین شناختی و زرد نشان‌دهنده تمرین عاطفی است.

منطقه آبی یک تجربه 60 دقیقه‌ای به کودکان می‌آموزد که چگونه اضافه‌کردن وزن می‌تواند یک وسیله نقلیه لگو را تندتر کند. آزمایشگاه Robo همچنین فرصتی برای هدایت یک ربات با استفاده از دستورات کدگذاری برای ساخت چندین مرحله دارد. این تجربه برای تقویت تمرین شناختی طراحی شده است.

منطقه سبز شامل آزمایشگاه داستان، یک فعالیت 60 دقیقه‌ای است که شامل نوشتن و کارگردانی یک فیلم است. این قسمت برای کودکان 4 تا 6 سال ایجاد شده است و برای تقویت تمرین اجتماعی طراحی شده است.

منطقه قرمز تحت سلطه یک آبشار بزرگ آجری است و فرصت‌های ساخت‌وساز رایگان را با آجر لگو ارائه می‌دهد. این آبشار به‌گونه‌ای طراحی شده است که نمادی از جریان بی‌پایان آجرهای لگو، از 2 میلیون آجر برای ساخت استفاده شود و حدود 29 هفته طول کشید.

 منطقه قرمز شامل چندین گلدان بزرگ آجر لگو است و دارای باغ‌وحش است و یک فعالیت 60 دقیقه‌ای است که در آن زبان‌آموزان درجه یک تا 3 می‌توانند حیوانات را از آجر لگو بسازند. این منطقه همچنین شامل یک فعالیت 60 دقیقه‌ای آزمایشی باهدف زبان‌آموزان کلاس 4 تا 6 است که شامل استفاده از آجر لگو و قلم و آزمایشگاه خلاقیت است. این تجربیات برای تقویت خلاقیت طراحی شده است.

منطقه زرد دارای طرح ماهی است، یک فعالیت 60 دقیقه‌ای که باهدف کودکان مقاطع تحصیلی یک تا 3 طراحی شده است و شامل ساختن ماهی از آجر لگو و آزادکردن آنها در مخزن ماهی دیجیتال است. این فعالیت باهدف تقویت عواطف است. این مفهوم مبتنی بر LEGO Life of George Concept است که به کاربران امکان می‌دهد مدل‌های فیزیکی را از آجر ایجاد کنند و آنها را به نمونه‌های دیجیتالی تبدیل کنند، طراحی شده است.

آشنایی با قسمت های خانه لگو

درخت خلاقیت با بیش از 15 متر ارتفاع، یک مدل بزرگ لگو است که در مرکز خانه لگو واقع شده است. این جسم به‌گونه‌ای ساخته شده است که مانند یک درخت واقع‌گرایانه به نظر می‌رسد و از 6،316،611 آجر لگو ساخته شده است و آن را به یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های LEGO که تاکنون ساخته شده است، تبدیل کرده است. سازندگان برای جمع‌آوری ساختار تمام شده 24،350 ساعت زمان گذاشتند. درخت خلاقیت دارای چندین طبقه است و با استفاده از پله مارپیچی که در اطراف آن ساخته شده است، می‌توان آن را از زاویه‌های مختلفی مشاهده کرد.

گالری شاهکار در بالای مجتمع واقع شده است و نمایشگاهی از ساخت‌وسازهای لگو است که برای طرف‌داران بزرگسالان لگو ایجاد شده است. این قسمت قرار است ادای احترام به خلاقیت بزرگسالان باشد. گالری شاهکار مکانی برای سه مدل بزرگ دایناسور است که هر یک از سیستم متفاوتی از آجر LEGO ، DUPLO ، سیستم و تکنیک ساخته شده‌اند. دایناسورها سه متر ارتفاع دارند و هر کدام بین 50،000 تا چند صدهزار قطعه ساخته شده‌اند.

سقف خانه لوگو دانمارک نیز به‌گونه‌ای طراحی شده است که به‌عنوان یک تجربه بی‌نظیر برای بازدیدکننده مورداستفاده قرار می‌گیرد. Treace Terrace دارای 9 زمین‌بازی خلاقانه برای کودکان است که هرکدام تجربه بازی منحصربه‌فرد خود را ارائه می‌دهند و همچنین نمای پانوراما 360 درجه از شهر را ارائه می‌دهند. 9 زمین‌بازی توسط Monstrum ایجاد شده و از تصاویر در قسمت جلوی LEGO Set Packaging الهام گرفته شده است. هر زمین‌بازی برای ارائه یک سناریوی ماجراجویی متفاوت، مانند یک زیر دریایی که یک هیولا دریایی یا یک کوسه به آن حمله می‌کند طراحی شده است.

خانه لیگ دانمارک، امکانات زیادی را برای بازدیدکنندگان از جمله سه رستوران، یک منطقه پیک‌نیک داخلی، سالن کنفرانس و فروشگاه لگو فراهم می‌کند. رستوران Mini Chef تجربه‌ای منحصربه‌فرد را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد که موارد منو را برای مطابقت با آجر لگو ارائه می‌دهد که برای ساخت وعده‌غذایی استفاده می‌شوند و برای ارسال سفارش به آشپزخانه اسکن می‌شوند. وعده‌های غذایی سپس توسط روبات‌ها روی ریل تحویل داده می‌شوند

نتیجه‌ گیری

بازدید از خانه لگوی دانمارک مکانی فوق‌العاده برای خلاقیت و سرگرمی است. شما در این مکان با تنوع بی‌نظیر قطعات لگو، طرح‌های خلاقانه و فضاهای الهام‌بخش روبرو می‌شوید. این تجربه به شما کمک می‌کند تا خلاقیت خود را با طراحی و ساخت بازی‌ها و سازه‌های منحصربه‌فرد به چالش بکشید و لذت ببرید.

همچنین، خانه لگوی دانمارک برنامه‌های آموزشی و یادگیری متنوعی را برای همه افراد ارائه می‌دهد که می‌تواند به توسعه مهارت‌های خلاقیت، حل مسئله و تفکر نوآورانه شما کمک کند. در کل، بازدید از خانه لگوی دانمارک یک تجربه تعاملی، الهام‌بخش و سرگرم‌کننده است که می‌تواند خلاقیت شما را تقویت کرده و لحظات خوبی را برایتان به ارمغان بیاورد.

سؤالات متداول

1. آیا خانه لگو در دانمارک ارزش آن را دارد؟

بله در شهر بیلوند دانمارک، جایی که این اسباب‌بازی محبوب برای اولین‌بار 90 سال پیش‌ساخته شد، «خانه آجری» یک بازدید ضروری برای طرف‌داران در هر سنی است. ساختمانی با مساحت 129166.93 فوت مربع که مانند 21 آجر غول‌پیکر لگو ساخته شده است که بر روی یکدیگر تعادل برقرار می‌کنند، برای تکرار یک خلقت واقعی لگو طراحی شده است.

2. خانه لگو کدام شهر دانمارک است؟

خانه لگو یک‌خانه تجربه منحصربه‌فرد است که در مرکز شهر Billund، دانمارک واقع شده است.

3. چرا دانمارک به لگو معروف است؟

چون اولین‌بار در سال 1930، یک نجار دانمارکی این اسباب‌بازی‌ها را از جنس چوب ساخت.