بر اساس آمارهای جهانی، هر سال کشور دانمارک به‌عنوان یکی از شادترین مکان‌های جهان انتخاب می‌شود و فهمیدن دلیل آن کار سختی نیست. شرایط تحصیلی عالی، حقوق بالا و کمک‌هزینه‌های زیاد، تنها برخی از دلایل مهاجرت به دانمارک با جاب آفر محسوب می‌شود.

در این مقاله هلی ویزا ما قصد داریم تا به بررسی روش مهاجرت دانمارک از طریق جاب آفر (job offer)، هزینه‌ها و مراحل طبق آخرین تغییرات جاب آفر این کشور بپردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا مهاجرت دانمارک از طریق جاب آفر اهمیت دارد؟

شاید به عقیده خیلی از مهاجران، دانمارک یک مکان گران برای زندگی به دلیل مالیات و هزینه‌های بالای زندگی تلقی می‌شود. اما مزایای زندگی در این کشور آن‌قدر زیاد است که به معایبش می‌چربد. از خدمات عمومی درجه یک گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی رایگان، تمامی این مزیت‌ها را می‌توانید با مهاجرت به دانمارک با جاب آفر تجربه کنید.

طبق گزارش شادی جهانی (World Happiness Report) در سال 2022، فرهنگ کاری آرام و به‌دوراز دغدغه در دانمارک بخشی از دلیل دومین کشور شاد جهان بودن آن است. همچنین این کشور در رتبه 20 برتر برای زندگی مهاجران در بررسی Expat Explorer 2021 HSBC قرار گرفته است و اگر به دنبال «hygge»، مفهوم منحصربه‌فرد دانمارکی آرامش و با هم بودن هستید، مهاجرت به این کشور را از دست ندهید.

بازار کار دانمارک

بازار کار دانمارک تحت سلطه بخش خدمات است، نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین و تنها  در حدود 2.7٪ است. این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی خود یک مکان مهم برای اروپا است. صادرات که شامل داروها و تجهیزات پزشکی، آهن و فولاد، محصولات غذایی، منسوجات و پوشاک و لوازم الکترونیکی می‌شود، از این کشور به بسیاری از کشورهای اروپایی و دیگر جهان فرستاده می‌شود.

بازار کار دانمارک بر اساس یک سیستم «انعطاف‌پذیر» عمل می‌کند به این معنی که کارفرمایان می‌توانند به میل خود افراد را استخدام و اخراج کنند، اما درعین‌حال حقوق کارکنان توسط A-kasse (صندوق بیمه بیکاری) محفوظ می‌ماند.

کارگران در دانمارک همچنین از شرایط کاری عالی برخوردار هستند که  به لطف همکاری قوی بین اتحادیه‌ها، کارفرمایان و دولت دانمارک و بازار تحت تسلط شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) است. در واقع با کارکردن در دانمارک حتی در پایین‌ترین نقطه این کشور، در  کار خود احساس ارزشمندی خواهید کرد.

شاید همه این دلایل بر اهمیت مهاجرت دانمارک با جاب آفر دلالت کند. در ادامه به مشاغل پرطرفدار در این کشور می‌پردازیم.

مشاغل پرطرفدار در دانمارک

در کشور دانمارک، مشاغل زیادی وجود دارد که افراد در آن‌ها مشغول به کار هستند. برخی از پرطرف‌دارترین مشاغل در دانمارک عبارت‌اند از:

 • مهندس مکانیک
 • رادیوگرافی
 • فناوری اطلاعات
 • معلمان دبستان و متوسطه
 • روان‌شناس

نیروی کار دانمارک در حال حاضر با کمبود مهارت‌های خاصی مانند علوم و مهندسی، تدریس، مدیریت، مالی، پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی، فناوری اطلاعات و حقوق مواجه است. اگر به دنبال مهاجرت کاری  به دانمارک هستید، بهتر است با مشاوره کارشناسان و وکلای مهاجرتی، لیست مشاغل پرطرف‌دار در سال 2023 را دانمارک جویا شوید.

برخی دیگر از مشاغل مورد تقاضا برای افراد دارای مدارک دانشگاهی  شامل معماری، بیوشیمی، حسابداری، مهندسی عمران، مدیر بازاریابی، ماما، توسعه‌دهنده وب و غیره می‌شود.

شرایط مهاجرت به دانمارک از طریق جاب آفر

اگر قصد مهاجرت به دانمارک را دارید، مهاجرت از طریق جاب آفر یکی از گزینه‌های خوب به‌خصوص برای ما ایرانیان تلقی می‌شود. اما ممکن است برای یافتن شغل در دانمارک دچار مشکل شوید؛ زیرا کارفرمایان در این کشور اغلب متقاضیان دانمارکی را ترجیح می‌دهند. بااین‌حال، تعداد زیادی شغل وجود دارد که می‌توانید به‌عنوان یک نیروی کاربین المللی درخواست دهید.

لازم به ذکر است که قبل از هر اقدامی مطمئن شوید که درباره شرکتی که برای آن درخواست می‌دهید تحقیق کرده‌اید و رزومه مناسبی را برای آنها تنظیم کرده‌اید. نشان‌دادن دانش و اشتیاق و همچنین داشتن تجربه کاری مرتبط، به شما کمک می‌کند تا از شغل بهتری در دانمارک پیدا کنید و پروسه مهاجرتتان از طریق جذب آفر بهتر انجام شود.

همچنین اگر مایل هسنید تا از مهارت‌های خود در موقعیت‌هایی استفاده ‌کنید که قبلاً در نظر نگرفته‌اید، می توانید فرصت‌های شغلی بیشتری را برای خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، درخواست برای شغلی که با کمبود نیروی کار ماهر مواجه است، می تواند شانس شما را برای یافتن کار بهتر افزایش دهد.

در نهایت، توجه به این نکته مهم است که ابزارهای رسانه‌های اجتماعی، به‌ویژه لینکدین می‌تواند به شما در پیداکردن کار در دانمارک کمک زیادی کند. شما می‌توانید در لینکدین، پروفایلی برای خود ایجاد کنید و  از آن برای ایجاد ارتباطات و نشان‌دادن مهارت‌ها و تجربیات خود استفاده کنید.

تنها نکته‌ای که در این میان باید در نظر داشته باشید این است که به‌عنوان یک ایرانی غیر اتحادیه برای ورود به دانمارک نیاز به ویزا دارید. در ادامه به بررسی ویزای دانمارک می‌پردازیم.

ویزای کاری دانمارک (Denmark Work Visa)

اگر از خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید برای ورود به دانمارک  برای کار درخواست ویزا دهید. برای ایجاد این درخواست، شما به یک قرارداد کتبی استخدام یا مدرکی مبنی بر پیشنهاد شغلی (جاب افر) نیاز دارید که حقوق و شرایط شغلی شما را مشخص کند.

درخواست ویزای دانمارک در مقایسه با بسیاری از کشورها فرایندی نسبتاً سریع و آسان‌تری دارد. درخواست برای ویزا همیشه مستلزم داشتن لیست طولانی از شرایط است و دانمارک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در این میان برخی از انواع ویزا مانند ویزای کاری به کارفرمایان دانمارکی این امکان را می‌دهند که در عرض چند هفته کارمندان خارجی را استخدام کنند. برای اخذ ویزای کار دانمارک به‌صورت آنلاین باید از طریق SIRI (آژانس دانمارکی برای استخدام و ادغام بین‌المللی) درخواست دهید. شما می‌توانید خودتان این درخواست را بدهید یا به کارفرمای خود وکالت بدهید تا درخواست را از طرف شما ارسال کند. در ادامه مراحل گام‌به‌گام درخواست ویزای کار در دانمارک را برایتان توضیح داده‌ایم:

 1. یک مدل ویزای کار دانمارک را انتخاب کنید
 2. شناسه سفارش پرونده ایجاد کنید
 3. هزینه ویزای کار دانمارک را پرداخت کنید
 4. چک‌لیست مدارک ویزای کار دانمارک را تهیه کنید
 5. درخواست را ارسال کنید
 6. بیومتریک خود را بگیرید
 7. منتظر پاسخ باشید

در مطالب بعدی به توضیحات در مورد هرکدام از این مراحل به‌صورت مفصل‌تری می‌پردازیم.

مرحله 1. یک طرح ویزای کار دانمارک را انتخاب کنید

در وب‌سایت SIRI، شما باید انتخاب کنید که کدام طرح ویزا برای شرایط کاری‌تان مناسب‌تر است. طرح‌های ویزا موجود عبارت‌اند از:

طراحی شده برای افرادی با درآمد بالا که 448000 کرون (حدود 60180 یورو) در سال یا بیشتر درآمد دارند.The Pay Limit Scheme
برای افرادی که پیشنهاد شغلی برای مشاغلی دارند که با کمبود متخصصان واجد شرایط در دانمارک مواجه هستند (مهندسان، پزشکان و مشاوران پزشکی، حسابرسان و غیره) این لیست دو بار در سال، اول ژانویه و اول ژوئیه به‌روز می‌شود.The positive list
برای افرادی که پیشنهادی از یک شرکت تأیید شده توسط SIRI دارند. این طرح استخدام سریع‌تر و آسان‌تر را برای کارمندان خارجی با شرایط خاص، شروع سریع کار و مجوز انعطاف‌پذیر ارائه می‌دهد.Fast track scheme
برای افرادی که برای مدت کوتاهی به‌عنوان کارآموز در یک شرکت در دانمارک پیشنهاد کار داده شده است.Trainee
برای افرادی که پیشنهاد شغلی به‌عنوان دامدار یا مدیر مزرعه در کشاورزی دارند.Herdsmen and farm managers
برای افرادی که دارای مجوز اقامت بر اساس شغل با یک کارفرمای خاص هستند و می‌خواهند یک شغل حاشیه‌ای را انتخاب کنند.Sideline employment
برای افرادی که مجوز دانمارکی را به‌عنوان پزشک یا دندانپزشک دریافت کرده‌اند و برای مجوز کار باهدف سازگاری و اهداف آموزشی درخواست می‌کنند.Employment for adaptation and training purposes
برای همراهی اعضای خانواده که با شخصی که در دانمارک کار می‌کند یا خواهد بود درخواست می‌دهد.Work permit for accompanying family members
برای مجریان، هنرمندان، ورزشکاران حرفه‌ای یا مربیان، یا سرآشپزهای متخصص.Special individual qualifications
برای افرادی که دارای مجوز اقامت به‌عنوان پناهنده، عضوی از خانواده متحد شده، یا یکی از اعضای خانواده همراه با یک تبعه خارجی دارای مجوز اقامت هستند.Labor market attachment

مرحله 2. شناسه (Case Order ID) ایجاد کنید

پس از انتخاب نوع ویزا، باید شناسه سفارش پرونده  ایجاد کنید. این مرحله شبیه به ایجاد یک حساب کاربری است که در آن اطلاعات شخصی، شماره پاسپورت و ایمیل خود را ارائه می‌دهید.

مرحله 3. هزینه ویزای کار دانمارک را پرداخت کنید

پس از ایجاد Case Order ID، باید هزینه را پرداخت کرده و درخواست خود را ارسال کنید. شما باید هر دو را در یک سال انجام دهید در غیر این صورت ممکن است درخواست شما رد شود. هزینه بیشتر ویزاهای کاری 4405 کرون (حدود 590 یورو) است.

مرحله 4. چک‌لیست سند ویزای کار دانمارک را تهیه کنید

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای دانمارک عبارت‌اند از: گذرنامه، کپی پاسپورت، بیمه سلامت، گواهی پرداخت هزینه ویزا و غیره، همچنین قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری و به مدرک تحصیلی که ثابت کند برای این موقعیت واجد شرایط هستید.

مرحله 5. درخواست خود را ارسال کنید

شما می‌توانید به‌صورت آنلاین یا حضوری درخواست خود را برای ویزای کاری در دانمارک ارسال کنید.

مرحله 6. اطلاعات بیومتریک خود را بگیرید

در این مرحله شما باید عکس و اثر انگشت خود را که در یک نمایندگی دیپلماتیک دانمارکی در خارج از کشور ثبت شده است، ظرف 14 روز پس از درخواست بگیرید.

مرحله 7. منتظر پاسخ باشید

زمان پردازش ویزای کار دانمارک در حدود 30 روز است. زمانی که شرکتی که برای آن درخواست دادید تصمیم گرفت، ایمیلی دریافت خواهید کرد.

قوانین کار در دانمارک

نیروی کار دانمارک در هفته کاری به‌صورت استاندارد 37 ساعت از دوشنبه تا جمعه کار می‌کند. بااین‌حال، برای اکثر کارفرمایان، این قانون یک مسئله انعطاف‌پذیر  و قابل‌تغییر است و می‌تواند مطابق با نیازهای یک کارمند تنظیم شود.

 اگر به‌عنوان یک ایرانی به کشور دانمارک برای کار بروید، شما  مستحق پنج هفته مرخصی سالانه خواهید بود و کشور دانمارک یازده روز مانند سال نو، عید پاک و غیره جز تعطیلات رسمی خود دارد.

کارکردن در دانمارک بسیار مهیج است، به این معنی که همه کارکنان تشویق می‌شوند تا با ایده‌های همدیگر همکاری کنند و در تصمیم‌گیری‌ها شرکت کنند. برای مثال، طبیعی است که هر مشکلی را با مدیرعامل خود به‌راحتی مطرح کنید.

مشاغل مورد نیاز در دانمارک

کشور دانمارک به دنبال کارگران خارجی برای پر کردن این مشاغل در سال 2023 است. اگر شما به دنبال مهاجرت کاری به این کشور هستید، بهتر است لیست زیر را بررسی کنید.

برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت به دانمارک تحت این لیست، فرد باید دارای سابقه تحصیلی باشد. همچنین باید قبل از درخواست ویزای کار دانمارک، یک پیشنهاد شغلی در آن حرفه داشته باشد.

– مدیران حوزه تولید و خدمات

     رئیس محصول با حداقل سه سال تحصیلات در سطح لیسانس

     علوم طبیعی و مهندسی

     شیمی‌دان با مدرک کارشناسی ارشد

     زیست‌شناس با مدرک کارشناسی ارشد

     مهندس مکانیک با مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس

     مهندسان عمران با مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس

     مهندس محیط‌زیست با مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس

     مهندس الکترونیک با مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس

     شهرساز با مدرک کارشناسی ارشد

– مراقبت‌های بهداشتی

     دکتر پزشکی با مدرک کارشناسی ارشد + مجوز دانمارک

     دکتر بیمارستان با مدرک کارشناسی ارشد + مجوز دانمارک

     پرستار با مدرک لیسانس + مجوز دانمارک

     دامپزشک با مدرک کارشناسی ارشد + مجوز دانمارک

     دندانپزشک با مدرک کارشناسی ارشد + مجوز دانمارک

     فیزیوتراپیست با مدرک لیسانس + مجوز دانمارک

     کاردرمانگر با مدرک لیسانس + مجوز دانمارک

– کارآموزشی

علوم اجتماعی با مدرک کارشناسی ارشد

     استادیار در کالج دانشگاهی با مدرک کارشناسی ارشد

     معلم آموزشی در آموزش متوسطه حرفه‌ای با مدرک لیسانس + تأیید رسمی دانمارک

     دبیر دبیرستان، علوم طبیعی و ورزش با مدرک کارشناسی ارشد + تأیید رسمی دانمارک

     معلم مدرسه مستقل با مدرک لیسانس

     معلم دبستان با مدرک لیسانس + تأیید رسمی دانمارک

     کارگر مراقبت از کودک / کارگر حمایتی با مدرک لیسانس

     مددکار آموزش اجتماعی با مدرک لیسانس

     معلم آموزش ویژه با مدرک لیسانس + تأیید رسمی دانمارک

– اقتصاد، بازاریابی و فروش

     حسابرس با مدرک کارشناسی ارشد

     مسئول حسابداری با حداقل سه سال تحصیلات در سطح لیسانس

     تحلیلگر مالی با حداقل سه سال تحصیلات در سطح لیسانس

– فناوری اطلاعات و ارتباطات

     معمار فناوری اطلاعات با حداقل سه سال تحصیلات فناوری اطلاعات در سطح لیسانس

     مهندس فناوری اطلاعات با حداقل سه سال تحصیلات فناوری اطلاعات در سطح لیسانس

     مدیر پروژه فناوری اطلاعات با حداقل سه سال تحصیل در سطح دانشگاه یا مدرسه بازرگانی

     مشاور فناوری اطلاعات با حداقل سه سال تحصیلات فناوری اطلاعات در سطح لیسانس

     برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده سیستم با حداقل سه سال فناوری اطلاعات

برنامه‌نویس و توسعه‌دهنده سیستم با حداقل سه سال تحصیلات IT در سطح لیسانس

     مدیر سیستم با حداقل سه سال تحصیلات IT در سطح لیسانس

– حقوق، علوم اجتماعی و فرهنگ

     کارمند حقوقی با مدرک کارشناسی ارشد

     روان‌شناس با مدرک کارشناسی ارشد + تأیید رسمی دانمارک

     مددکار اجتماعی با مدرک لیسانس

– کار تکنسین در علوم، مهندسی و کشتیرانی و هوانوردی

     مدیر فناوری و ساخت‌وساز معماری با مدرک لیسانس

– تکنسین‌ها و دستیاران در مراقبت‌های بهداشتی

     متخصص بهداشت دندان با مدرک لیسانس  + مجوز دانمارک

همچنین کشور دانمارک به دنبال افراد مهاجری است که در زمینه‌های بسیار ماهر و باتجربه باشند.

موقعیت‌های شغلی در این لیست به شرح زیر است:

متخصصان علوم و مهندسی

 • دستیار آزمایشگاه
 • لوله‌کش
 • سازنده ماشین
 • سرکارگر

متخصصان مرتبط با بازرگانی و مدیریت

 • کارمند واردات و صادرات
 • مدیر فروش و حساب کاربری
 • مشاور فروش
 • نماینده حمل‌ونقل
 • مدیر املاک
 • کارمند لجستیک، فروش و خرید
 • منشی حقوقی
 • منشی پزشکی
 • منشی عمومی
 • منشی دفتر اصلی

کارمندان حسابداری

 • حسابدار
 • کارمند حسابداری
 • حسابدار حقوق و دستمزد

کارگران مراقبت شخصی

 • دستیار مراقبت‌های اجتماعی و بهداشتی با مجوز دانمارکی
 • کارگران ماهر  مهدکودک
 • طراح فضای سبز

نیروی کار ساختمانی و مشاغل مرتبط (به‌استثنای برق‌کاران)

 • آجرکار
 • نجار
 • نقاش و دکوراتور ساختمان

کارکنان صنعت فلز، ماشین‌آلات و صنایع وابسته

 • جوشکار
 • آهنگر
 • کارگر ورق فلز
 • تکنسین صنعتی
 • اپراتور CNC
 • مکانیک، خودروهای سواری و وانت
 • جرثقیل مکانیک، ماشین‌آلات کشاورزی و صنعتی
 • مکانیک ماشین‌آلات کشاورزی

برخی مشاغل مورد نیاز دیگر در دانمارک عبارت‌اند از:

 • کارکنان خدمات شخصی: آشپز
 • کارگران صنایع برق و الکترونیک: برق
 • کارگران فراوری مواد غذایی، نجاری، پوشاک و سایر صنایع‌دستی و مشاغل مرتبط: کابینت‌ساز

نتیجه گیری

در سال‌های اخیر،بسته به حرفه شما راه‌های مختلفی برای دریافت مجوز کار وجود دارد. فهرستی از انواع مختلف بخش‌های کاری و نیازمندی‌های موردنیاز را می‌توانید از کارشناسان ما در هلی ویزا درخواست کنید.

لازم به ذکر است که مجوز کار بیشتر از چهار سال نیست، اما شما می‌توانید سه ماه قبل از انقضای مجوز فعلی خود برای تمدید درخواست دهید؛ بنابراین شما باید برای تمدید اقامت بر اساس مجوز کار خود اقدام کنید که با همان شرایطی است که مجوز اول را دریافت کردید.

برای تمدید مجوز، شغل شما نباید تغییر کرده باشد. این بدان معنی است که شما باید در همان موقعیت شغلی، توسط همان کارفرما و تحت شرایط استخدامی مشابه یا بهبودیافته استخدام شوید.

اگر شغل خود را تغییر دهید، باید برای یک مجوز کار جدید درخواست دهید یا اگر حقوق یا سایر شرایط استخدامی شما کاهش‌یافته است، باید به SIRI اطلاع دهید.

در آخر، پس از گرفتن اقامت دائم در دانمارک، دیگر نیازی به تمدید مجوز کار و اقامت خود ندارید. امیدوارم این مطالب هلی ویزا به شما در مهاجرت به دانمارک از طریق جذب آفر کمک زیادی کرده باشد.

سؤالات متداول

آیا یک خارجی می‌تواند در دانمارک کار پیدا کند؟

برای کار در دانمارک به‌عنوان یک خارجی، نیاز به ویزا و مجوز کار دارید. البته شهروندان اتحادیه اروپا به هیچ‌کدام نیازی ندارند. بااین‌حال، اگر بیش از سه ماه اقامت داشته باشند، باید اقدامات خاصی را انجام دهند.

آیا می‌توان بدون مجوز کار در دانمارک کار کرد؟

به‌عنوان یک ایرانی، قبل از شروع کار، باید مجوز اقامت و کار داشته باشید. بااین‌حال، در موارد خاصی می‌توانید فعالیت‌های مرتبط با کار را درحالی‌که در دانمارک با ویزا (یا اقامت بدون ویزا، بدون داشتن مجوز اقامت و کار) در دانمارک هستید، انجام دهید.

اگر فقط انگلیسی صحبت کنیم می‌توانیم در دانمارک کار پیدا کنیم؟

بسیاری از مشاغل در دانمارک نیاز دارند که در محل کار به زبان دانمارکی صحبت کنید. بااین‌حال، اگر دانمارکی صحبت نکنید، نگران نباشید، زیرا بازار کار برای مهاجرانی که می‌توانند انگلیسی صحبت کنند نیز وجود دارد.