اگر به دانمارک سفر کنید، شش مجسمه چوبی بلند و عجیب‌وغریبی را در اطراف جنگل‌های سرسبز و در کنار آب‌های آرام در حومه کپنهاگ خواهید دید که از جاذبه‌های گردشگری معروف این کشور هستند.

در چند سال قبل، شش شهرداری منطقه بزرگ کپنهاگ که خانه‌های هنری چشمگیری داشتند که مجبور به این شدند تا این مناطق را خالی کنند و دقیقاً به همین دلیل است که هنرمند، توماس دامبو، برای مجسمه‌هایش که از چوب‌های بازیافتی ساخته شده بود، این مکان‌ها را انتخاب کرد. تا مردم محلی از زیبایی آنجا لذت ببرند.

مجسمه ‌های چوبی دانمارک برای خانواده‌هایی که می‌خواهند فراتر از مناظر و جاذبه‌های توریستی معمولی برای لذت‌بردن از طبیعت دیدن کنند، یک فعالیت سرگرم‌کننده است. به‌خصوص اگر شما یا فرزندانتان از حس شکار گنج خوشتان بیاید.

تاریخچه ساخت مجسمه های چوبی دانمارک

در جنگل‌های کپنهاگ در دانمارک، هنرمند مجسمه‌سازی به نام توماس دامبو، مجسمه‌های غول‌پیکر چوبی ساخته است که به غول‌های فراموش شده معروف‌اند. او در توصیف این مجسمه‌ها می‌گوید که در این جنگل به شکار شش غول فراموش شده بروید. هر ۶ مجسمه از چوب‌های بلااستفاده ساخته شده‌اند که داوطلبان محلی نیز برای ساختشان کمک کرده‌اند. دامبو می‌گوید که با ساخت این مجسمه‌های غول‌پیکر، قصد داشته که هنر را از موزه خارج کند و زیبایی جنگل‌های غربی کپنهاگ را با یک تجربه عجیب و هیجان‌انگیز، چندبرابر کند. با الی گشت باشید تا این ۶ غول فراموش شده را به شما معرفی کنیم.

مجسمه تدی دوست‌داشتنی

تدی دوست‌داشتنی، یکی از شش مجسمه پنهانی است که توماس دامبو در این پروژه ساخته است. این مجسمه از چوب‌های بلااستفاده محلی ساخته شده است، از جمله باقیمانده چوب‌هایی که از قطع درختان محلی به وجود می‌آیند. تدی در جریان آب یک دریاچه دیده می‌شود و دستانش را در اختیار مردم می‌گذارد تا از آن عبور کنند.

تیم توماس دامبو از مرکز فعال‌سازی محلی برای کمک به ساخت مجسمه استفاده کرد. چهار نفر بدون شغل و یک معلم به نام تدی در این تلاش شرکت کردند. تدی یک پسر فوق‌العاده مهربان و سخت‌کوش بود که با همکاری تیم، تلاش زیادی برای ساخت این مجسمه کرد. به همین دلیل، توماس دامبو تصمیم گرفت مجسمه را به نام او نام‌گذاری کند.

غول چوبی به نام اسکار زیر پل

یکی دیگر از مجسمه‌های غول‌پیکر کپنهاگ به نام “اسکار زیر پل” شناخته می‌شود. دامبو می‌گوید دلیل آنکه او این مجسمه‌ها را در جنگل قرار داده، این است که افراد را ترغیب کند تا جنگل را بیشتر کشف کنند و به گوشه‌وکنار آن دقت بیشتری داشته باشند.

مجسمه چوبی “اسکار زیر پل” از ضایعات چوبی که از یک آسیاب بادی به‌دست‌آمده بود و پالت‌های شکسته صنایع اطراف درست شد. نام این مجسمه از یک هنرمند اهل شیلی که برای دیدن توماس دامبو به دانمارک آمده بود و او را در ساخت این مجسمه یاری کرد، گرفته شده است.

غول چوبی لوییس خفته

در جنگل‌های کپنهاگ، لوییس خفته روی یک تپه در حال چرت‌زدن است. این نمونه از مجسمه‌ های چوبی و غول‌پیکر، با درختانی که حس ماجراجویی را به شما القا می‌کند، ساخته شده است. ضایعات چوبی جمع شده از جنگل توسط تیم توماس دامبو برای ساخت این مجسمه استفاده شده است. تیم دامبو برای ساخت این مجسمه، از یک گروه داوطلب کمک گرفت که برای حمایت از افراد بیکار تشکیل شده بودند.

در طول پروژه، یکی از همکاران قبلی توماس به نام لوییس از انگلیس به کوپنهاگ آمد تا او را ببیند. لوییس به ساخت پروژه کمک بسیاری کرد و تیم توماس تصمیم گرفتند که مجسمه را با نام او نام‌گذاری کنند.

مجسمه چوبی دانمارک؛ تیلده کوچک

تیلده کوچک در منطقه والنسباک موسه واقع شده است. این منطقه با طبیعت زیبا و حیات‌وحش پوشیده شده است و مجسمه تیلده کوچک طوری طراحی شده که انگار از میان درختان به سمت دیگر دریاچه نگاه می‌کند. شما نیز می‌توانید از آن سمت دریاچه او را نگاه کنید. برای ساخت این مجسمه نیز از چوب‌های ضایعات استفاده شده و از گروه داوطلبان کمک گرفته شده است.

علاوه بر داوطلبان، دو پیشه‌ور که یکی از آن‌ها ۸۶ سال داشت، در این پروژه کمک کردند و همچنین تعدادی مردم محلی نیز که یکی از آن‌ها دختری به نام تیلده بود این پروژه را همراهی کردند. پروژه به نام تیلده همان دختر نام‌گذاری شد.

توماس دامبو مجسمه تیلده کوچک را طوری طراحی کرد که ۲۸ لانه پرنده در آن جای گرفتند. این طراحی هم برای پرندگان و هم شاید سنجاب‌هایی که می‌خواهند در زمستان از سرما و برف‌وباران به جایی پناه بیاورند، مناسب است.

مجسمه چوبی توماس

در بالای یک تپه با موقعیتی عالی، گردشگران می‌توانند مجسمة توماس را پیدا کنند. این مجسمه از محلی که در آن قرار دارد، منظرة فوق‌العاده‌ای از شهر آلبرسلاند را به نمایش می‌گذارد. به همین دلیل، بهتر است به نصیحت توماس دامبو عمل کرده و از منظره زیبا لذت ببرید. پاهای توماس، مجسمه چوبی دانمارک بسیار بلند هستند و می‌توانید برای استراحت و نشستن از آن‌ها استفاده کنید.

تیم توماس دامبو برای ساخت این نمونه از مجسمه‌ های چوبی و غول‌پیکر، از یک مدرسه محلی کمک گرفتند که نظرات زیادی را جلب کرد. همچنین، دانشجویان ترم آخر نیز در این پروژه مشارکت کردند. نام این مجسمه از یکی از همان دانشجویان به نام توماس گرفته شد که برای ساخت هر شش مجسمه چوبی دانمارک، تلاش زیادی کرد.

غول چوبی تراین

مجسمه تراین در روی تپه کوچی در Hvidovre کوپنگان در حال استراحت است. این تپه در میان درختان کوتاه قرار دارد و از نزدیکی آن می‌توان منظره بسیار خوبی را مشاهده کرد. این مجسمه از نام دختری که به طور داوطلبانه در ساخت مجسمه‌های پنهان شده کپنهاگ کمک می‌کرد، الهام گرفته شده است. این مجسمه نیز از ضایعات چوبی درختان ساخته شده است و کمک مردم محلی و داوطلبان در ساخت آن بسیار مؤثر بوده است.

نتیجه‌ گیری

بدون شک، شش مجسمه‌ چوبی دانمارک یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم این کشور هستند. این مجسمه‌ها با استفاده از ضایعات چوبی درختان ساخته شده‌اند و نشان‌دهنده هنر و صنعت دستی محلی هستند.

همچنین، ساخت این مجسمه‌ها با همکاری مردم محلی و داوطلبان صورت می‌گیرد که نشان از همبستگی و انسجام در جامعه دانمارکی دارد. به همین دلیل، دیدن این مجسمه‌ها به‌عنوان یک تجربه فرهنگی و هنری بسیار ارزشمند است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ انواع ویزا و مهاجرت به دانمارک، با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

۱. شش غول پنهان کجا هستند؟

این مجسمه‌ های چوبی که توسط هنرمند دانمارکی توماس دامبو ساخته شده‌اند، در شش منطقه مختلف حومه کپنهاگ واقع شده‌اند و هر کدام از چوب و مواد بازیافتی ساخته شده‌اند و شخصیت و ویژگی‌های متمایزی دارند.

۲. مجسمه چوبی دانمارک در کجا قرار دارند؟

برای یافتن شش غول فراموش شده می‌توانید به شهرک‌های غربی کپنهاگ به شکار گنج بروید.

۳. ترول های چوبی در دانمارک چه هستند ؟

ترول‌های چوبی توسط توماس دام در دهه 1930 ساخته شد و از آن زمان تاکنون نماد شادی در کشور بوده است.