دانشگاه های دانمارک یکی از بهترین مراکز آموزشی در جهان هستند و برای دانشجویان خارجی فرصت‌های زیادی را برای یادگیری، پژوهش و توسعه شخصی فراهم می‌کنند. این دانشگاه‌ها با داشتن اساتید عالی و مراکز تحقیقاتی مدرن، به دانشجویان این امکان را می‌دهند تا به‌صورت عمیق در زمینه‌هایی که علاقه‌مند به آن هستند تحقیق کنند.

همچنین سیستم آموزشی دانمارک بر اساس روشی به نام آموزش مسئولیتی (Responsible Education ) استوار است، که برای دانشجویان فرصت‌هایی را برای یادگیری عمیق و توسعه مهارت‌های اجتماعی فراهم می‌کند. این روش آموزشی به دانشجویان کمک می‌کند تا با یادگیری عمیق و تفکر خلاق، به برطرف‌کردن مشکلات اجتماعی و محیط زیستی کمک زیادی کنند.

علاوه بر این موارد، یکی از مهم‌ترین فرصت‌هایی که دانشگاه‌های دانمارک به دانشجویان خود ارائه می‌دهند، فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی است در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا 10 تا از بهترین دانشگاه های دانمارک را به شما معرفی کنیم.

معرفی دانشگاه های دانمارک (به ترتیب رتبه 1 تا 10)

تحصیل در دانمارک به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌هایی مهاجرت برای دانشجویان ایرانی وجود محسوب می‌شود. به همین دلیل لازم است تا با آشنایی با بهترین دانشگاه ‌های دانمارک، شرایط مهاجرت دائم خود را نیز فراهم کنید.

1. دانشگاه کپنهاگ (دانشگاه Københavns یکی از بهترین دانشگاه های دانمارک ):

دانشگاه کپنهاگ در سال 1479 تأسیس شده است. مؤسسه آموزشی کپنهاگ در محیط شهری با (محدوده جمعیت 1,000,000-5,000,000 نفر) ساخته شده است.

همچنین این دانشگاه دارای دو شعبه در شهر کاستروپ و فردنزبورگ است.وزارت آموزش عالی و علوم دانمارک، دانشگاه کپنهاک را به رسمیت شناخته است. این مؤسسه آموزش عالی دانمارکی در حدود 35000-39999 دانشجو دارد.

همچنین این دانشگاه، دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند در چندین مقطع تحصیلی مانند لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین در چندین رشته درسی تحصیل کنند.

 مؤسسه کپنهاگ قدمتی 544 سال دارد و دارای یک خط‌مشی پذیرش دانشجو بر اساس سوابق و نمرات تحصیلی گذشته آنها است. در این دانشگاه متقاضیان زیادی از سراسر دنیا درخواست برای ثبت‌نام و پذیرش دارند. دانشگاه KU همچنین تسهیلات مختلف و خدمات آکادمیک و غیرآکادمیک از جمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل دانش و همچنین خدمات اداری را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

2. دانشگاه آرهوس(دانشگاه Aarhus) :

دانشگاه آرهوس در سال 1928 تأسیس شد. این مؤسسه آموزشی در محیط شهری (آرهوس) با محدوده جمعیت 250,000-499,999 ساخته شده است.

این مؤسسه همچنین دارای یک شعبه‌هایی در کپنهاگ و هرنینگ است. دانشگاه آرهوس (AU)، یک مؤسسه آموزش عالی دانمارکی است و در حدود 35000-39999 دانشجو دارد. این دانشگاه دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که دانشجویان می‌توانند مدارک تحصیلی عالی مانند مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا را در چندین رشته تحصیلی کسب کنند.

دانشگاه آرهوس قدمتی ۹۵ساله دارد و این دانشگاه نیز دارای خط‌مشی پذیرش انتخاب دانشجو بر اساس سوابق و نمرات تحصیلی گذشته آنها است همچنین تسهیلاتی مانند کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و/یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل، و همچنین خدمات اداری را نیز به دانشجویان ارائه می‌دهد.

3. دانشگاه فنی دانمارک (Danmarks Tekniske Universitet):

دانشگاه فنی دانمارک در سال 1829 تأسیس شد. این مؤسسه آموزش عالی در شهر کوچک لینگبی با محدوده جمعیت 50,000-249,999 ساکن قرار دارد و از مناطق حومه پایتخت دانمارک قلمداد می‌شود.

دانشگاه فنی دانمارک یک مؤسسه آموزش عالی دانمارکی با 7000-7999 دانشجو است که در آن دوره‌هایی برای اخذ مدارک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا در چندین زمینه تحصیلی تدریس می‌شوند. دانشگاه فنی دانمارک همچنین تسهیلاتی برای دانشجویان اعم از کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور را فراهم می‌کند.

4. دانشگاه آلبورگ (دانشگاه Aalborg):

دانشگاه آلبورگ در سال 1974 تأسیس شد. مکان این دانشگاه در محیط حومه شهر کوچک آلبورگ با محدوده جمعیت 50,000-249,999 نفر است. دانشگاه آلبورگ در منطقه دانمارک شمالی است و دارای 10,000-14,999 دانشجو است.

دوره‌های دریافت مدارک تحصیلی رسمی در دانشگاه آلبورگ (AAU) شامل لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا و در چندین رشته تحصیلی می‌شود. این مؤسسه آموزش عالی دانمارکی ۴۹ساله بر اساس سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانشجویان، افراد را پذیرش می‌کند. دانشگاه آلبورگ نیز دارای تسهیلات و خدمات دانشگاهی و غیرآکادمیک از جمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور را به دانشجویان در سراسر جهان ارائه می‌کند.

5. دانشگاه سیددانسک (دانشگاه Syddansk):

دانشگاه سیددانسک یکی دیگر از دانشگاه های دانمارک است که در سال 1966 تأسیس شد. این دانشگاه در محیط حومه شهر کوچک اودنسه  با محدوده جمعیت 50000-249999 نفر در منطقه جنوب دانمارک واقع شده است. یکی دیگر از دانشگاه های دانمارک دانشگاه سیددانسک است که هر ساله در حدود 25000-29999 نفر دانشجو پذیرش دارد.

دانشگاه سیددانسک (SDU) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به دریافت مدارک تحصیلی عالی رسمی مانند مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا در چندین رشته تحصیلی می‌شوند.

دانشگاه سیددانسک قدمتی ۵۷ساله دارد و بر اساس سوابق تحصیلی و نمرات گذشته محصلان، دانشجویان را پذیرش می‌کند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام در این دانشگاه به‌راحتی درخواست دهند از تسهیلات و خدمات آکادمیک و غیرآکادمیک از جمله کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و/یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور استفاده کنند.

6. دانشگاه بازرگانی کپنهاگ (Handelshøjskolen i København):

مدرسه بازرگانی کپنهاگ در سال 1965 تأسیس شد. این مؤسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی در محیط شهری کلان‌شهر فردریکسبرگ با جمعیت 1,000,000-5,000,000 نفر واقع شده است.

مدرسه بازرگانی کپنهاگ یک مؤسسه آموزش عالی دانمارکی با پذیرش 15000-19999 دانشجو است که دوره‌هایی برای دریافت مدارک رسمی آموزش عالی مانند لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا در چندین رشته تحصیلی را ارائه می‌کنند.

مدرسه بازرگانی کپنهاگ قدمتی ۵۸ساله دارد و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام در رشته‌های مختلف آن = ثبت‌نام کنند. این دانشگاه بیزینسی برای دانشجویان خود تسهیلات و خدماتی از جمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور را فراهم کرده است.

7. دانشگاه روسکیلد (دانشگاه Roskilde):

دانشگاه روسکیلد در سال 1972 تأسیس شده است. این دانشگاه در شهر بزرگ روسکیلد با جمعیت 10000-49999 نفر در منطقه نیوزیلند واقع شده است. دانشگاه روسکیلد یک مؤسسه آموزش عالی دانمارکی با پذیرش 9000-9999 دانشجو است.

دانشگاه روسکیلد دوره‌هایی برای اخذ مدارک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا در چندین زمینه تحصیلی ارائه می‌دهد. این دانشگاه نیز برای دانشجویان خود تسهیلات و خدماتی از جمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور را فراهم کرده است.

8.  دانشگاه فناوری اطلاعات کپنهاگ (IT Universitetet i København):

دانشگاه فناوری اطلاعات کپنهاگ در سال 2003 تأسیس شد و در منطقه کلان‌شهر کپنهاگ  با محدوده جمعیت 1,000,000-5,000,000 نفر در منطقه پایتخت دانمارک واقع شده است.

یکی دیگر از دانشگاه های دانمارک، دانشگاه فناوری اطلاعات کپنهاگ است. این دانشگاه سالانه در حدود 2000-2999 دانشجو پذیرش دارد. این دانشگاه مانند بقیه دانشگاه‌های ذکر شده تسهیلات و خدماتی را مانند کتابخانه، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و/یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

9. آکادمی سلطنتی – معماری، طراحی، حفاظت (Arkitektur, Design, Konservering)

آکادمی سلطنتی – معماری، طراحی، حفاظت (Arkitektur, Design, Konservering ) در محیط شهری کلان‌شهرکپنهاگ با محدوده جمعیتی 1,000,000 – 5000000 نفر و در سال 2011  تسیس شده است.

این دانشگاه هرساله 1000-1999  انشجو را پذیرش می‌کند و دوره‌های مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا در چندین رشته تحصیلی تدریس می‌کند. این مؤسسه آموزشی ۱۲ساله برخلاف دانشگاه‌های ذکر شده بر اساس آزمون ورودی، دانشجو می‌پذیرد. متقاضیان بین‌المللی واجد شرایط می‌توانند درخواست خود را برای ثبت‌نام ارسال کنند و با قبولی در این دانشگاه از تسهیلات و خدمات دانشگاهی از جمله کتابخانه، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل و همچنین خدمات اداری را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

10. دانشگاه کالج لیل بلت (University College Lillebaelt):

دانشگاه کالج لیلبلت که یکی دیگر از دانشگاه های دانمارک است، در سال 2008 تأسیس شد و یک مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی است که در شهر کوچک اودنسه در جنوب دانمارک و با جمعیت 50000-249999 نفر واقع شده است. این مؤسسه دارای شعبه‌های در Vejle، Jelling، Svendborg و Fredericia است و به طور متوسط هر ساله در حدود 7,000-7,999 دانشجو ثبت‌نام می‌کند. کالج دانشگاه لیل‌بالت (UCL) دوره‌هایی را ارائه می‌دهد که برای دریافت مدارک پیش لیسانس (یعنی گواهی‌ها، دیپلم، کاردانی یا پایه) و مدرک‌های لیسانس در چندین زمینه تحصیلی کارایی دارد.

هزینه دانشگاه‌ های دانمارک

دانمارک با سابقه عالی علمی، سالانه هزاران دانشجو را از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی خود جذب می‌کند. دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می‌توانند به‌صورت رایگان در دانمارک تحصیل کنند. بااین‌حال، اگر از خارج از این مناطق مانند ایران هستید، باید شهریه پرداخت کنید. هزینه‌های تحصیل در هر دانشگاه متفاوت است و به انتخاب شما برای تحصیل بستگی دارد.

هزینه زندگی دانشجویی دردانشگاه های دانمارک

اگر نیاز به دریافت ویزای دانشجویی دارید، باید تمکن مالی خود را اثبات کنید. به‌عبارت‌دیگر یعنی توانایی داشتن 1000 یورو در ماه (تقریباً 1080 دلار آمریکا). پس از پذیرش در دانشگاه‌های دانمارک، باید محل اقامت خود را انتخاب کنید.

اکثر دانشجویان در دانمارک در خوابگاه‌های خارج از دانشگاه زندگی می‌کنند. این خوابگاه‌ها معمولاً حدود 240-460 یورو در ماه هزینه دارند (تقریباً 280-496 دلار آمریکا). اگر هم اقامتگاه خصوصی را انتخاب کنید، یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر دانمارک حدود 1020 دلار آمریکا در ماه هزینه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که اگر در پایتخت دانمارک، کپنهاگ تحصیل کنید، این هزینه کمی بالاتر خواهد بود. یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر به طور میانگین 1465 دلار آمریکا در ماه هزینه دارد.

هزینه کتاب‌ها و دوره‌های درسی در دانمارک 30 تا 65 یورو در ماه (تقریباً 5 تا 10 دلار آمریکا) است. قبض تلفن همراه در دانمارک حدود 150 DKK در ماه (تقریباً 22 دلار آمریکا) هزینه دارد.

عضویت در باشگاه ورزشی در دانمارک به طور متوسط 36 دلار آمریکا در ماه هزینه دارد. هزینه حمل‌ونقل ماهانه به طور متوسط 59 دلار آمریکا در ماه است. بااین‌حال، بسیاری از دانشجویان دانمارکی از دوچرخه خود برای سفر به دانشگاه استفاده می‌کنند.

نتیجه‌ گیری

تحصیل برای دانشجویان دانمارکی و دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است. اما برای دانشجویان خارجی و ایرانی، طیف وسیعی از بورسیه‌ها و کمک‌های مالی برای کمک به هزینه‌های شهریه وجود دارد.

دانشجویان دانمارکی در حین تحصیل در دانشگاه حق دریافت حمایت عمومی برای هزینه‌های زندگی خود را دارند. این حمایت توسط طرح کمک‌هزینه تحصیلی و وام دولتی (SU)، که توسط آژانس دانمارکی به مؤسسات و کمک‌هزینه‌های آموزشی اعطا می‌شود.

دانشجویان و محققان مشمول بورسیه‌های دولتی دانمارک می‌شوند. آنها اغلب در مطالعات زبان و فرهنگ دانمارکی یا سایر زمینه‌های تحصیلی مرتبط با کشور دانمارک از جمله معماری، مطالعات محیطی و طراحی تحصیل می‌کنند.

همچنین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های دولتی دانمارک استفاده کنند. هزینه‌های دانشجویانِی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس از همین بورسیه‌ها تأمین می‌شود. دانشجویان برای واجد شرایط بودن باید در یک برنامه آموزش عالی با مدرک کامل ثبت‌نام کنند. از طریق تحصیلات، اجازه اقامت محدود زمانی در دانمارک را دریافت کنند.

شما می‌توانید برای اطلاع از لیست کامل بورسیه‌ها از کارشناسان ما در هلی ویزا کمک بگیرید تا از آخرین اخبار دانشگاه های دانمارک مطلع شوید.

سؤالات متداول

1. رتبه دانشگاه‌ های دانمارک در جهان چقدر است؟

دانشگاه‌های دانمارک به‌عنوان یکی از سطوح برتر آموزش عالی در جهان. در رده‌بندی‌های بین‌المللی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند.

2. آیا دانشگاه‌ های دانمارک رایگان هستند؟

برای دانشجویان اتباع اتحادیه اروپا (EU) و مناطق اقتصادی اروپایی (EEA)، تحصیل در دانشگاه‌های دانمارک به‌صورت رایگان است. دانشجویان غیر از مناطق اروپایی باید شهریه بپردازند.

3. چه زبانی در دانشگاه‌ های دانمارک استفاده می‌شود؟

زبان رسمی تدریس در بیشتر دانشگاه‌های دانمارک زبان دانمارکی است. بااین‌حال، بسیاری از دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. همچنین، بارگذاری مقالات علمی، کتاب‌ها و منابع دیگر در دانشگاه‌های دانمارک نیز به زبان انگلیسی است.