آیا شما فردی بامهارت‌ها و استعدادهای استثنایی هستید که به دنبال مهاجرت به دانمارک هستید؟ تبریک می‌گوییم؛ چون ما در این راهنمای هلی ویزا همه چیزهایی را که باید در مورد ویزای تلنت دانمارک (Talent Visa)  بدانید، برای شما توضیح داده‌ایم.

فرقی نمی‌کند که شما یک هنرمند، دانشمند یا کارآفرین باشید، دانمارک فرصت‌های زیادی را برای جذب و مهاجرت افراد با استعدادی را فراهم کرده است. دانمارک به دلیل سیاست‌های مهاجرتی جذاب خود که ورود افراد بااستعداد یا تلنتت را ترویج می‌کند، در سراسر دنیا مشهور است.

کشور دانمارک با اقتصاد قوی، کیفیت زندگی بالا به مقصدی جذاب برای افراد بااستعداد تبدیل شده است. هدف برنامه‌های ویزای تلنت دانمارک، جذب افراد ماهری است که می‌توانند به اقتصاد و جامعه دانمارک کمک کنند. با اخذ ویزای استعدادیابی، نه‌تنها فرصت زندگی و کار در دانمارک را به دست می‌آورید، بلکه از مزایای فراوانی که به همراه دارد نیز بهره‌مند می‌شوید.

ویزای تلنت چیست؟

ویزای تلنت (Talent Visa) یک نوع ویزای کاری است که به افراد بااستعداد و تخصص بالا که می‌خواهند در صنعت‌های فناوری و نوآوری در کشوری کار کنند، ارائه می‌شود. برای دریافت ویزای تلنت، باید شامل ویژگی‌هایی مانند تخصص در یکی از صنایع فناوری باشید، حداقل 18 سال سن داشته باشید، دوره تحصیلی کارشناسی یا بالاتر را به پایان رسانده باشید و توانایی صحبت‌کردن به زبان انگلیسی را نیز داشته باشید.

انواع ویزای تلنت دانمارک

دانمارک سه طرح اصلی ویزای تلنت را ارائه می‌دهد: طرح استعداد، طرح محدودیت پرداخت و طرح استارتاپ دانمارک. هر کدام از این طرح‌ها به افراد با استعدادها و توانایی‌های متفاوت پاسخ می‌دهد. درک تمایز بین این طرح‌ها برای تعیین اینکه کدام یک با مهارت‌ها و اهداف شما هماهنگ‌تر است، بسیار مهم است.

1. طرح تلنت  (talent program)

این طرح تلنت برای متخصصان بسیار ماهر در زمینه‌های خاص طراحی شده است و بر جذب افرادی که در دانشگاه، پژوهش، هنر یا ورزش سرآمد هستند تمرکز دارد. این طرح مسیری را برای افراد بااستعداد فراهم می‌کند تا با کار، انجام تحقیقات یا تدریس در زمینه‌های مربوطه خود، به جامعه دانمارک کمک کنند.

طرح تلنت یک فرایند ساده برای اخذ اقامت و اجازه کار در دانمارک را ارائه می‌دهد. برای واجد شرایط بودن برای ویزای تلنت دانمارک، باید معیارهای خاصی را که در ادامه عنوان می‌کنیم، دارا باشید.

 • پیشنهاد کار یا پذیرش در یک مؤسسه آموزشی دانمارکی
 • اثبات مهارت‌ها یا استعدادهای استثنایی در یک‌رشته
 • تمکن مالی برای حمایت از خود در طول اقامت

پس از اینکه معیارهای واجد شرایط بودن برای این نوع ویزای تلنت دانمارک را برآورده کردید، می‌توانید روند درخواست اقامت خود را ادامه دهید. این درخواست شامل ارائه مدارک مختلف مانند پاسپورت، گواهی‌های تحصیلی و یک برنامه دقیق است که فعالیت‌های شما در دانمارک را مشخص می‌کند. آژانس بین‌المللی استخدام و ادغام دانمارک (SIRI) درخواست‌ها را بررسی می‌کند و بر اساس شایستگی هر مورد تصمیم می‌گیرد.

اگر درخواست شما تا شود، اجازه اقامت و کار تا چهار سال به شما اعطا می‌شود. این به شما امکان می‌دهد در دانمارک زندگی و کار کنید، تحصیلات بیشتری را دنبال کنید و در صورت تمایل اعضای خانواده خود را با خود همراه کنید. پس از اقامت در دانمارک برای مدت معینی، ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم باشید.

2. طرح محدودیت پرداخت (The Pay Limit Scheme)

طرح Pay Limit Scheme افرادی را هدف قرار می‌دهد که با حقوقی بالاتر از یک مقدار مشخص، شغلی را در دانمارک می‌خواهند. این طرح به شرکت‌های دانمارکی اجازه می‌دهد تا زمانی که قادر به یافتن نیروی کار مناسب در داخل کشور نیستند، از خارج از کشور افراد با استعدادی را جذب کنند. این طرح به متخصصان ماهر این امکان را می‌دهد تا ضمن بهره‌مندی از مزایای زندگی در دانمارک، تخصص خود را نیز در اختیار شرکت‌های دانمارکی قرار دهند.

برای واجد شرایط بودن برای طرح محدودیت پرداخت، باید شرایط زیر را  حتماً داشته باشید:

 • پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای دانمارکی با حقوق بالاتر از حد مجاز
 • مدرک تحصیلی مرتبط یا تجربه کاری
 • تمکن مالی برای حمایت از خود و اعضای خانواده همراه

برای درخواست برای (Pay Limit Scheme)، باید قرارداد کار، گواهی‌های تحصیلی و سایر مدارک لازم خود را ارائه دهید. آژانس بین‌المللی استخدام و ادغام دانمارک (SIRI) درخواست‌ها را ارزیابی می‌کند و به افراد موفق مجوز اقامت و کار اعطا می‌کند.

تحت طرح محدودیت پرداخت نیز مانند طرح تلنت، شما اجازه اقامت و کار تا چهار سال دریافت خواهید کرد. این دوره به شما امکان می‌دهد در دانمارک زندگی و کار کنید و امکان تمدید اقامت یا انتقال به اقامت دائم در آینده وجود دارد.

3. طرح استارتاپ دانمارک (Startup Denmark Scheme)

طرح استارتاپ دانمارک باهدف جذب کارآفرینان و ذهن‌های نوآوری که مایل به ایجاد کسب‌وکار استارتاپی خود در دانمارک هستند، انجام می‌شود. این طرح با ارائه مشاوره و فرصت‌های شبکه‌سازی، محیطی را برای حمایت استارت‌آپ‌های ایرانی فراهم می‌کند. این طرح ویزای تلنت دانمارک، کارآفرینان بااستعداد را قادر می‌سازد تا زمانی که در دانمارک مستقر شدند، ایده‌های نوآورانه خود را به سرمایه‌گذاری‌های موفق معرفی کنند و از آنها برای حمایت‌های مالی کمک بگیرند.

طرح استارت‌آپ دانمارک یک محیط حمایتی برای استارت‌آپ‌ها و فرصت‌های بالقوه مالی را ارائه می‌دهد. برای واجد شرایط شدن برای طرح استارتاپ دانمارک، باید معیارهای زیر را داشته باشید:

 • یک طرح تجاری که پتانسیل نوآوری و رشد را نشان می‌دهد
 • بودجه کافی برای حمایت از استارتاپتان در مرحله اولیه
 • سرمایه‌گذاری اولیه به‌صورت

برای درخواست طرح استارتاپ دانمارک نیز باید یک طرح تجاری دقیق، اسناد مالی و هر گونه موارد پشتیبانی مربوطه را ارسال کنید. فرایند ارزیابی شامل ارزیابی کامل طرح کسب‌وکار و قابلیت اجرای آن در بازار دانمارک است. به متقاضیان موفق اجازه اقامت و کار اعطا می‌شود که به آنها اجازه می‌دهد استارتاپ‌های خود را در دانمارک تأسیس و راه‌اندازی کنند.

مقایسه انواع ویزای تلنت دانمارک

هنگام درنظرگرفتن ویزای تلنت دانمارک، ضروری است که طرح‌های مختلف آن را با هم مقایسه کنید و یکی را انتخاب کنید که بامهارت‌ها شما مطابقت دارد. در جدول زیر مقایسه‌ای از ویژگی‌ها و الزامات کلیدی طرح تلنت، طرح محدودیت پرداخت، و طرح استارتاپ دانمارک آورده شده است:

نوع ویزامعیارهای واجد شرایط بودنپروسه اپلایمجوز اقامت و کار
Talent program– پیشنهاد کار یا پذیرش در یک مؤسسه آموزشی
– مهارت‌ها یا صلاحیت‌های استثنایی – تمکن مالی
– ارائه مدارک موردنیاز
– برنامه تفصیلی فعالیت‌ها – ارزیابی توسط SIRI
– تا 4 سال -فرصتی برای اقامت دائم
Pay Limit Scheme– پیشنهاد شغلی با حقوق بالاتر از حد مجاز
– مدارک یا تجربه کاری مرتبط
– تمکن مالی
– ارائه قرارداد کار
– گواهی تحصیلی
– ارزیابی توسط SIR
– تا 4 سال – گزینه تمدید یا اقامت دائم
Startup Denmark Schemeطرح کسب‌وکار نوآورانه
– بودجه کافی
– سرمایه‌گذاری شخصی در کسب‌وکار
– ارائه طرح تجاری دقیق – اسناد مالی
– ارزیابی توسط استارتاپ دانمارک
– تا 5 سال -گزینه تمدید یا اقامت دائم

با مقایسه این طرح‌ها، می‌توانید تعیین کنید که کدام یک با استعدادها، اهداف و وضعیت مالی شما هماهنگ است. بررسی دقیق الزامات و ارزیابی واجد شرایط بودن قبل از ادامه روند درخواست مهاجرتتان بسیار مهم است.

شرایط کلی مهاجرت به دانمارک

علاوه بر معیارهای خاص برای هر طرح ویزای تلنت دانمارک، شرایط کلی دیگری نیز وجود دارد که برای همه افراد متقاضی مهاجرت به دانمارک اعمال می‌شود. مواردی مانند دانستن زبان دانمارکی برای مهاجرت کاری بسیار مهم است.

هرچند که زبان انگلیسی به طور گسترده در دانمارک صحبت می‌شود؛ اما داشتن دانش کمی از زبان دانمارکی برای پیداکردن شغل و یا کارکردن بسیار مهم است. توانایی برقراری ارتباط به زبان دانمارکی می‌تواند تعامل شما را در جامعه دانمارکی افزایش دهد و آینده شغلی شما را بهبود بخشد. برای اخذ ویزای تلنت دانمارک، ممکن است از شما خواسته شود که سطح مشخصی از مهارت خود را در صحبت‌کردن به دانمارکی به نمایش بگذارید.

همچنین برای حمایت از درخواست ویزای خود، باید مدارک مالی ارائه دهید که دال بر توانایی شما در حمایت از خود و اعضای خانواده‌تان در طول اقامت شما در دانمارک داشته باشد. این مدارک ممکن است شامل صورت‌حساب‌های بانکی، قراردادهای کاری، یا اثبات باشد.

نکاتی برای موفقیت در گرفتن ویزای تلنت دانمارک

برای افزایش شانس خود برای درخواست ویزای تلنت دانمارک، مهم است که نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. تمام مدارک لازم را جمع‌آوری کنید

قبل از ارسال درخواست خود به سفارت دانمارک، مطمئن شوید که تمام مدارک موردنیاز را آماده کرده‌اید. این مدارک شامل گذرنامه، گواهی‌های تحصیلی، قراردادهای کاری، طرح‌های تجاری، صورت‌های مالی و هر گونه موارد این چنینی دیگر می‌شود.

 • از وکلای مهاجرتی کمک بگیرید

فرایند  اخذ ویزای تلنت دانمارک می‌تواند در برخی مواقع کمی سخت باشد، به‌خصوص اگر با قوانین مهاجرت دانمارک آشنا نباشید. به همین دلیل سعی کنید حتماً از مشاوران مهاجرتی، وکلا یا سایر کارشناسانی که در زمینه ویزای تلنت دانمارک تخصص دارند، کمک بگیرید.

در همین راستا شما می‌توانید با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید تا تمامی راهنمایی‌های لازم در زمینه انواع ویزای دانمارک را دریافت کنید.

 • برای فرایند مصاحبه آماده شوید

در برخی موارد، ممکن است متقاضیان به‌عنوان بخشی از فرایند درخواست ویزای تلنت ملزم به شرکت در مصاحبه‌ای شوند؛ بنابراین سعی کنید با تحقیق در مورد سؤالات متداول در مصاحبه، خود را آماده کنید. آمادگی خوب می‌تواند به شما کمک کند تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

شرایط زندگی در دانمارک با  ویزای تلنت

دانمارک کیفیت بالایی از زندگی و فرصت‌های متعددی را برای رشد شخصی و حرفه‌ای ارائه می‌دهد. به‌عنوان فردی که با ویزای تلنت وارد این کشور شده‌اید، این شانس را خواهید داشت که زندگی در دانمارک را تجربه کنید، از مناظر زیبای این کشور لذت ببرید و از سیستم رفاه اجتماعی آن بهره‌مند شوید.

دانمارک به دلیل سیستم‌های آموزشی و مراقبت‌های بهداشتی عالی‌اش شناخته شده است  که آن را به مقصدی ایدئال برای افرادی تبدیل کرده است که به دنبال یک زندگی متعادل و عاری از هر گونه استرس هستند.

نتیجه‌گیری

دریافت ویزای تلنت دانمارک می‌تواند دنیایی از فرصت‌ها را برای افراد بااستعداد باز می‌کند. دانمارک محیطی دلپذیر با مزایای بی‌شماری برای افراد بااستعداد است؛ بنابراین اگر فرد بااستعداد و نخبه‌ای هستید، می‌توانید یک مهاجرت موفق  با ویزای استعدادیابی به دانمارک را شروع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی در مورد انواع ویزای دانمارک با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. چه مزایایی برای صاحبان ویزای تلنت دانمارک وجود دارد؟

صاحبان ویزای تلنت در دانمارک می‌توانند به‌صورت مستقل کار کنند و کارفرمای خود را تغییر دهند، بدون اینکه نیاز به درخواست مجدد ویزا داشته باشند. همچنین، آن‌ها دسترسی به خدمات اجتماعی دانمارکی مانند بهداشت، آموزش و مسکن دارند و می‌توانند خانواده‌‌شان را به دانمارک نیز دعوت کنند.

2. چه مدت زمانی برای اعتبار ویزای تلنت وجود دارد؟

زمان اعتبار ویزای تلنت به عملکرد کاری شما بستگی دارد و حداکثر چهار سال می‌تواند باشد. اگر عملکرد کاری شما خوب باشد و کارفرمای شما تمایل داشته باشد، می‌توانید برای ادامه کار در دانمارک، ویزای تمدید درخواست کنید.

3. آیا در صورت اخراج از کار، باید از دانمارک خارج شد؟

درصورتی‌که از کار اخراج شوید، باید به‌سرعت این موضوع را به مقامات مهاجرتی دانمارک اطلاع دهید. در بسیاری از موارد، می‌توانید مدتی برای یافتن کار جدید در دانمارک به اقامت ادامه دهید. بااین‌حال، اگر نتوانید به‌زودی کار جدیدی پیدا کنید، شاید بخواهید به کشور خود بازگردید. درهرصورت، باید حداقل دو هفته قبل از تاریخ انقضای ویزای تلنت، خروج از دانمارک را به مقامات مهاجرتی اعلام کنید.