دانمارک کشور کوچکی است که فرهنگی متنوع نشئت‌گرفته از جوامع روستایی و شهری  دارد و به همین علت تنوع زیادی در  لهجه، غذا و بسیاری موارد دیگر دارد. دانمارک از نظر تاریخی شامل مستعمرات سابق گرینلند و جزایر فارو است. گرینلند در سال 1979 حکومت خود را به دست آورد. در سال 1948، جزایر فارو به یک قلمرو خودگردان در داخل ایالت دانمارک تبدیل شد.

پادشاهی دانمارک که در اسکاندیناوی و شمال اروپا واقع شده است، توسط دریای شمال، اسکاگراک، کاتگات و دریای بالتیک احاطه شده است. از قرن شانزدهم، پایتخت دانمارک، شهر کپنهاگ شده است که بزرگ‌ترین شهر این کشور نیز است.

در کشور دانمارک، اغلب مردم به زبان رسمی این کشور یعنی دانمارکی صحبت می‌کنند.  اما چندین زبان از جمله انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و روسی در مدارس نیز تدریس می‌شود. لازم به ذکر است که اکثر دانمارکی‌ها می‌توانند تا حدودی انگلیسی و آلمانی صحبت کنند.

آشنایی با فرهنگ کشور دانمارک

دانمارک قدیمی‌ترین پادشاهی در اروپا  را دارد. طبق منابع تاریخی قدمت آن به قرن نهم می‌رسد، اما برخی حتی قدمت آن را متعلق به قرن ششم می‌دانند.  امروزه دانمارک دارای حکومتی مردمی است که بر تجارت، رفاه، برابری و دموکراسی متمرکز شده‌ است.

شهرسازی و معماری دانمارک

در طی یک‌صد و پنجاه سال گذشته، کشور دانمارک از یک جامعه کشاورزی به یک جامعه صنعتی تبدیل شده است. در اواخر قرن نوزدهم، دو سوم جمعیت در مناطق روستایی زندگی می‌کردند و به کشاورزی می‌پرداختند. امروزه تنها 15 درصد در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و بسیاری از این افراد ساکن شهرها شده‌اند.

مهاجرت به شهرها اغلب به امید رفاه  بیشتر، سرگرمی و فرصت‌های شغلی زیاد صورت گرفت. همچنین مهاجرت به مناطق شهری برای ادامه تحصیل نیز بسیار رایج است و بسیاری از جوانان روستایی پس از فارغ‌التحصیلی در شهرها می‌مانند.

در دانمارک  ساختمان‌های بلند بسیار کمی وجود دارد. به جز چند ساختمان از دهه 1960 در بزرگ‌ترین شهرها، در دانمارک ساختمان‌هایی با بیش از پنج‌طبقه نخواهید دید. اغلب خانه‌ها در این کشور یک‌طبقه دارند که معمولاً دارای باغ نیز هستند.

رفتار اجتماعی در دانمارک

اغلب جامعه‌شناسان  به تمایز شدید بین فضای عمومی و خصوصی و ترجیح آشکار بین فضای خصوصی و خانگی در فرهنگ دانمارکی اشاره دارند. در فضای عمومی شهری، مردم در اتوبوس‌ها، متروها، پارک‌ها و خیابان‌ها نزدیک به یکدیگر می‌ایستند، اما وانمود می‌کنند که یکدیگر را نمی‌بینند.  دانمارکی‌ها نسبت به افراد غریبه مرزبندی شدیدی  دارند. در مناطق روستایی، مردم بیشتر در فضای عمومی باهم ارتباط برقرار می‌کنند  و اغلب با صحبت در مورد آب‌وهوا، مکالمات خود را شروع می‌کنند.

فرهنگ غذاخوردن در دانمارک

دانمارکی‌ها بیشتر وعده‌های غذایی خود را در خانه و در محیط‌های خصوصی می‌خورند، اگرچه مکان‌های غذاخوری عمومی از دکه‌های هات‌داگ کوچک گرفته تا رستوران‌های شیک در دسترس هستند، اما آنها اغلب ترجیح می‌دهند که غذای خانگی بخورند.

در وعده صبحانه معمولاً دانمارکی‌ها قهوه، نان یا غلات در خانه می‌خورند. بااین‌حال در فرهنگ دانمارک صبحانه روز  یکشنبه اغلب متفاوت است و شامل نان‌شیرینی تازه، تخم‌مرغ آب پز، آب‌میوه، چای یا قهوه می‌شود.

در شب سال نو در دانمارک، نوعی ماهی پخته شده و در عید پاک با ناهارهای مفصل و بره‌کباب برای شام و مراسم عید شکرگزاری با غاز بریان، جشن گرفته می‌شود.

شام سنتی شب کریسمس شامل گوشت خوک کبابی، اردک کبابی، یا غاز پر شده با آلو است که با کلم قرمزترشی، سیب‌زمینی آب پز سفید، سیب‌زمینی سرخ شده و سس قهوه‌ای غلیظ سرو می‌شود. دسرها شامل فرنی برنج و (فرنی برنج که با خامه فرم گرفته، بادام و وانیل مخلوط شده و با سس گیلاس تند سرو می‌شود) است.

روابط خانوادگی در دانمارک

در فرهنگ دانمارکی‌ها، افراد در انتخاب شریک ازدواج خود آزادند. بسیاری از افراد در سنین پایین زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند. تعدد زوجات در دانمارک جایز نیست و ازدواج با اعضای نزدیک فامیل و خویشاوندان نیز حرام است.

 از اواخر دهه 1980 به همجنس‌گرایان حق داده شد تا مشارکت اجتماعی خود را در شورای شهر محلی ثبت کنند. همچنین در فرهنگ دانمارک اگر والدینی ازدواج‌نکرده  باشند ممکن است برای تأمین امنیت قانونی فرزندانشان در صورت مرگ مجبور به ازدواج و ثبت قانونی آن شوند.

آداب معاشرت درفرهنگ کشور دانمارک

حریم خصوصی یک قانون اولیه در آداب معاشرت دانمارکی است. زیرا قرار نیست آدم خودش را به خانه دیگری دعوت کند یا به زمین و اموال و حقوق دیگران توجه کند. دانمارکی‌ها احساسات کمی را درملأعام نشان می‌دهند، زیرا بیان آشکار عواطف را نشانه ضعف می‌دانند. دانمارکی‌ها، از واردشدن به مشاجره اجتناب می‌کنند و دوست ندارند در حین مکالمه حرفشان قطع شود.

ارزش‌ها و اخلاق در جامعه دانمارکی بسیار مهم است. علاوه بر این، آنها به توسعه جامعه و سازماندهی امور در بسیاری از جنبه‌های زندگی کمک می‌کنند. در واقع، دانمارکی‌ها به دلیل خصوصیت همکاری و احترام به همه اقشار جامعه در جهان شناخته شده‌اند.

اگرچه مردم دانمارک در بسیاری از زمینه‌ها برتر هستند، اما کاملاً متواضع هستند و به دستاوردهای خود نمی‌بالند. یکی از موارد فرهنگ کشور دانمارک این است که چه سرکار باشید و چه به خانه کسی بروید، سلام مرسوم در دانمارک این است که با همه دست بدهید. برای احترام، ابتدا باید به خانم‌ها سلام کرد. علاوه بر این، هنگام خداحافظی نیز باید دست می‌دهید.

برخی ممکن است بگویند که مردم دانمارک بسیار محتاط هستند. بااین‌حال، آنها به‌سادگی با هرکسی رابطه دوستی برقرار نمی‌کنند. در واقع، آنها ترجیح می‌دهند برای شناختن افراد وقت بگذارند و به حریم شخصی همدیگر احترام بگذارند.

برابری اساس جامعه دانمارک است و بخش عمده‌ای از فرهنگ و سنت در دانمارک است. در واقع زنان در جایگاه‌های بالایی در جامعه قرار می‌گیرند و با آنها مانند مردان به طور مساوی رفتار می‌شود.

مردم دانمارک ادب داشتن را در مکالمه رعایت می‌کنند. علاوه بر این، هرگز نباید حرف کسی را در حین صحبت‌کردن قطع کنید و همیشه باید هنگام صحبت‌کردن به او توجه کنید.

در دانمارک افراد را با نام خانوادگی معرفی می‌کنند. همچنین مردم معمولاً در جشن‌های تولد و مناسبت‌های خانوادگی هدیه می‌دهند.

4 واقعیت جالب درباره دانمارکی ها

در ادامه به 4 واقعیت جالب در مورد دانمارکی‎‌ها می‌پردازیم که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

  1. دانمارک  یکی از شادترین کشورهای جهان

حقایق جالب در مورد دانمارک باید با شادی شروع شود. پس خوب است بدانید که دانمارک در به‌عنوان یکی از شادترین کشورهای جهان هر ساله انتخاب می‌شود و همچنان در صدر گزارش شادی جهانی سازمان ملل قرار دارد

  • در زبان دانمارکی کلمه‌ای برای «لطفاً» وجود ندارد.

فکر نکنید که دانمارکی‌ها گستاخ هستند، فقط آنها به‌ندرت از کلمه لطفاً استفاده می‌کنند و  تقریباً، هیچ ترجمه مستقیمی برای «please» در دانمارکی وجود ندارد.

  • در فرهنگ کشور دانمارک چند سنت عجیب‌وغریب وجود دارد

در جهان امروزی برخی از سنت‌های دانمارکی‌ها مانند ضربه‌زدن به گربه سیاه در بشکه در کارناوال سالانه «fastelavn» و یا سوزاندن جادوگر در آتش‌سوزی در Sankt Hans (اواسط تابستان) بسیار عجیب به نظر می‌رسند. البته امروزه این سنت‌ها کم رنگ شده‌اند. بنابراین امروزه بشکه‌ها به‌سادگی با گربه‌های مصنوعی سیاه تزیین شده‌اند و آتش‌ها فقط عروسک‌های جادوگران را می‌سوزاند.

  • جشن 25 سالگی در دانمارک برای مجردها

در دانمارک معمولاً نقاط عطف را کمی متفاوت جشن می‌گیرند. به طور مثال، اگر فردی در 25 سالگی مجرد باشد، دوستانش به سرتاپای او دارچین می‌پاشند و اگر تا سن 30 سالگی هنوز هم مجرد مانده باشد، این بار، دارچین را با فلفل سیاه جایگزین می‌کنند.

شاید دانستن این فرهنگ‌ها برایتان کمی عجیب  به نظر بیاید، اما خوب است که بدانید شما بااطلاع از فرهنگ کشور دانمارک می‌توانید پیوندهای فرهنگی بین ایران و این کشور را تقویت کنید و به تفاهم و همبستگی فرهنگی بیشتر با مردم آنجا کمک کنید. این تفاهم فرهنگی می‌تواند مسیری برای ارتقای صلح و دوستی بین ملت‌ها را فراهم کند.

نتیجه‌ گیری

دانستن فرهنگ کشور دانمارک، برای مهاجران اهمیت زیادی دارد. زیرا با دانستن فرهنگ این کشور می‌توانید تا دیدگاه‌های خود را گسترش دهید و آداب‌ورسوم این کشور را به شکل گسترده‌تری درک کنید. با آشنایی بافرهنگ دانمارک، می‌توانید بیشتر درباره مردم، زبان، هنر، سنت‌ها، معماری و سبک زندگی آنان بدانید.

همچنین آشنایی بافرهنگ دانمارک و مهارت در برقراری ارتباط با مردم آن کشور، شما را به‌عنوان یک مهاجر قادر می‌سازد تا در سفرها و تعاملات با مردم دانمارکی بهترین تجربه را داشته باشند. احترام به فرهنگ و عادات آنان، می‌تواند روابط بین‌فردی را تقویت کند و به ایجاد تعاملات مثبت کمک کند.

امیدوارم با این مقاله هلی ویزا بتوانید با گوشه‌ای از فرهنگ کشور دانمارک آشنا شده باشید. همچنین کارشناسان ما در هلی ویزا آماده پاسخگویی به سؤالات شما در زمینه مهاجرت هستند.

سؤالات متداول

1. آیا دانمارک یک کشور پادشاهی است؟

بله دانمارک یک کشور پادشاهی است. سیستم حکومتی دانمارک پادشاهی مشروطه است و پادشاه فعلی آن مارگارت دوم است.

2. آیا زبان رسمی دانمارکی است؟

 بله، زبان رسمی دانمارک زبان دانمارکی است. این زبان توسط بیشتر مردم دانمارک صحبت می‌شود و در سراسر کشور به‌عنوان زبان رسمی و آموزشی استفاده می‌شود.

3. چه جاذبه‌های گردشگری معروفی در دانمارک وجود دارد؟

دانمارک دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است. چند نمونه از این جاذبه‌ها عبارت‌اند از: کاخ آمالیبورگ در کپنهاگ، پارک سرگرمی تیوولی، میدان نیوهاون و مجموعه گلف بالیمبوس.