دانمارک، یک کشور جذاب و پیش رفته در شمال اروپا است که تاریخچة فرهنگی بسیار غنی دارد. اما چیزی که واقعاً این کشور را متمایز می‌کند، تابعیت دانمارک است. تابعیت این کشور به معنای داشتن شهروندی دانمارکی و تعلق‌یافتن به جامعه‌ای پویا و پیشرفته است که به شهروندان خود آزادی‌ها و فرصت‌های فراوانی می‌دهد.

دریافت تابعیت کشور دانمارک باعث می‌شود تا فرد به‌عنوان یکی از اعضای جامعه دانمارکی شناخته شود و حقوق و مزایایی از جمله دسترسی به سیستم بهداشتی و آموزشی برتر، حمایت از توسعه شغلی و رفاه اجتماعی، و حقوق مدنی قوی را برای خود دست‌وپا می‌کند.

یکی از جوانب جالب تابعیت کشور دانمارک، سیستم وفاداری به شهروندان است. دانمارک به‌عنوان یک کشور دموکراتیک و شفاف، از مشارکت شهروندان در فرایندهای سیاسی و تصمیم‌گیری‌های مربوط به جامعه حمایت می‌کند. شهروندان دانمارکی می‌توانند از حق رأی در انتخابات، شرکت در جلسات شوراها و ارائه نظرات خود در موضوعات مختلف استفاده کنند.

در این مقاله هلی ویزا قصد داریم تا به تابعیت دانمارک بپردازیم. پس با ماه همراه باشید.

مزایای شهروندی دانمارک

تابعیت دانمارک به فرد امکان می‌دهد در یک کشور پیشرو و پیشرفته با فرهنگی غنی و سیستمی عادلانه و دموکراتیک زندگی کند. این تابعیت فرصت‌های متعددی در زمینه آموزش، شغل، سفر و تجارت ارائه می‌دهد و به فرد احساس هویت و تعلق به جامعه دانمارکی می‌بخشد.

شهروندی دانمارک مزایای زیادی دارد:

 • شما واجد شرایط زندگی، کار و تحصیل در دانمارک و سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید.
 • شما می‌توانید هر زمان که بخواهید به داخل و خارج دانمارک سفر کنید.
 • شما اجازه دارید شهروند کشورهای دیگر شوید.
 • فرزندان شما به طور خودکار تابعیت کشور دانمارک را دریافت خواهند کرد
 • آموزش و بهداشت و درمان رایگان.

فرایند درخواست تابعیت دانمارک

شما باید از طریق برنامه دیجیتال وزارت مهاجرت و ادغام (NemID) برای شهروندی دانمارک درخواست دهید. قبل از درخواست، باید آزمون زبان دانمارکی و شهروندی را بگذرانید. در طول درخواست آنلاین، از شما خواسته می‌شود که کپی‌هایی از اسناد زیر را بارگذاری کنید:

 • یک کپی از پاسپورت شما (فقط صفحه با عکس پاسپورت و اطلاعات مربوط به متقاضی).
 • کپی اجازه اقامت نامحدود.
 • کپی آزمون زبان دانمارکی شما.
 • کپی مدرکی مبنی بر قبولی در آزمون شهروندی.
 • هر گونه مستندات پزشکی (اگر می‌خواهید از الزامات خاص صرف‌نظر کنید).

اسناد حضانت، در صورتی که یک کودک زیر 18 سال تحت پوشش درخواست به‌عنوان یک فرد ثانویه باشد. اگر با والدین کودک ازدواج کرده‌اید و حضانت مشترک را در ازدواج مشترک دارید، مدارک حضانت موردنیاز نیست.

هنگام ارسال درخواست، باید هزینه‌ای به مبلغ 4000 کرون (حدود 537 یورو) به وزارت مهاجرت و ادغام بپردازید. اگر به‌صورت آنلاین درخواست می‌دهید، باید با استفاده از Dankort پرداخت کنید.

روش‌ های اخذ تابعیت دانمارک

دریافت تابعیت دانمارک می‌تواند به چندین روش انجام شود. در ادامه به سه روش مهم برای اخذ شهروندی این کشور اشاره می‌کنیم:

– اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

 تولد در خاک دانمارک به‌تنهایی کافی نیست تا حق شهروندی این کشور را برای فرد به ارمغان آورد، مگر اینکه حداقل یکی از والدین فرد نامعلوم باشد. در این صورت، فرد به‌عنوان یک شهروند دانمارکی تشخیص داده می‌شود.

– اخذ تابعیت دانمارک از طریق اصل خون (نسب)

 اگر یکی از والدین فرد تابعه دانمارک باشد، فرد بدون توجه به کشور محل تولد، می‌تواند شهروندی دانمارک را به دست آورد. بااین‌حال، در مواردی که فقط مادر شهروند دانمارکی است و فرد قبل از ژانویه 1979 متولد شده است، باید برای به‌دست‌آوردن تابعیت دانمارک اقدامات قانونی لازم را انجام دهد.

اخذ اقامت دانمارک و سپس درخواست شهروندی: ممکن است شهروندی دانمارک در صورت وجود شرایط زیر حاصل شود:

 • شخصی که به مدت معینی، معمولاً حداقل هفت سال، به طور مداوم در خاک دانمارک اقامت داشته باشد. در این صورت، شخص می‌تواند درخواست اخذ تابعیت این کشور را ارائه کند.
 • شخصی که مدارک لازم را ارائه کند تا ثابت کند تابعیت قبلی خود را ازدست‌داده است و از ایران یا دیگر کشورها اخراج شده است. این شرایط ممکن است به دلیل تغییر تابعیت، ازدواج با یک شهروند خارجی، یا سایر عوامل مشابه رخ دهند.

تابعیت مضاعف

در قانون شهروندی کشور دانمارک، تابعیت مضاعف شناخته نشده است. بااین‌حال، در موارد خاصی این امکان برای افراد وجود دارد.

ازدواج با بیگانگان: اگر یک شهروند دانمارکی با یک فرد خارجی ازدواج کند و قوانین کشور همسر، ترک تابعیت این کشور را شرط نکند، شخص می‌تواند دارای تابعیت مضاعف شود و همچنین شهروندی دانمارکی خود را حفظ کند.

در خصوص اخذ تابعیت دانمارک از طریق ازدواج، درصورتی‌که یکی از طرفین در ازدواج شهروندی دانمارک داشته باشد، شخص دیگر می‌تواند برای گرفتن تابعیت دانمارک اقدام کند. با رعایت مراحل و شروط موردنیاز، این ازدواج می‌تواند به اخذ شهروندی دانمارک انجام پذیرد. در این موارد، باید درخواست و پرونده مربوطه را ارائه داد تا بتوان به موفقیت در اخذ شهروندی دانمارک دست‌یافت.

تولد در خارج: اگر فرزندی از والدین دانمارکی در خارج از کشور به دنیا بیاید و شهروندی کشور محل تولد خود را کسب کند، تا سن 22 سالگی ممکن است دارای شهروندی مضاعف باشد. بااین‌حال، بعد از 22 سالگی باید یکی از تابعیت‌های خود را انتخاب کند؛ در غیر این صورت، تابعیت دانمارکی خود را از دست خواهد داد.

ریجکت‌ شدن ویزای دانمارک

در مورد ازدست‌دادن تابعیت دانمارک، دو حالت زیر وجود دارد:

 1. ترک تابعیت

 شخص می‌تواند از طریق درخواست خود شهروندی کشور دانمارک را ترک کند. این درخواست مشروط بر ارائه مدرکی است که نشان دهد فرد تابعیت کشور دیگری را به دست آورده است. همچنین، باید درخواست ترک تابعیت را به دولت ارائه کند تا اجازه‌نامه ترک تابعیت صادر شود.

2. سلب تابعیت

 سلب تابعیت دانمارک امکان‌پذیر است اگر فرد به طور اختیاری شهروندی کشور دیگری را به دست آورده باشد.

جمع‌ بندی

دانمارک تابعیتی که برای ایرانیان جذابیت‌های خاصی دارد. این کشور امکانات بسیار خوبی در زمینه تحصیل، کار و زندگی را برای مهاجران فراهم می‌کند. درصورتی‌که یک ایرانی حق شهروندی دانمارک را به دست آورده، می‌توان از مزایای زیادی بهره‌مند شود.

دانمارک بازار کار پویایی دارد و به افراد با توانمندی‌ها و مهارت‌های متنوع فرصت‌های شغلی ارائه می‌دهد. ایرانیانی که شهروندی دانمارک را دارند، می‌توانند به‌راحتی در صنایع مختلف و با شرکت‌های بین‌المللی کار کنند.

دانمارک یکی از کشورهای امن و پایدار در جهان است. با شهروندی دانمارک، ایرانیان می‌توانند در یک محیط زندگی آرام و امن قرار بگیرند و از امنیت شغلی و اجتماعی بالا لذت ببرند. به‌طورکلی، شهروندی کشور دانمارک برای ایرانیان فرصت‌های بسیاری را در اختیار قرار می‌دهد، از جمله آموزش و تحصیل، فرصت‌های شغلی و زندگی بهتر در یک کشور پیشرفته.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش‌های تابعیت کشور دانمارک با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. آیا فرزند متولد شده در دانمارک تابعیت می‌یابد؟

اولاً همه فرزندان متولد شده از والدین دانمارکی (پدر، مادر) اکنون به طور خودکار در بدو تولد شهروندی دانمارکی را دریافت می‌کنند. ثانیاً، فرزندان مهاجرانی که در دانمارک به دنیا آمده‌اند، اکنون تحت شرایط خاصی با اظهارنامه‌ای که قبل از سن نوزده‌سالگی ارائه می‌شود، حق شهروندی دانمارکی را دارند.

2. هزینه شهروندی دانمارک چقدر است؟

هزینه هنگامی که برای تابعیت کشور دانمارک از طریق شهروندی درخواست می‌کنید، باید هزینه‌ای معادل 4000 کرون کرونی (2023) بپردازید. این هزینه باید مستقیماً به وزارت مهاجرت و ادغام هنگام ارسال درخواست پرداخت شود.

3. شهروند دانمارکی بودن به چه معناست؟

شما باید در حال حاضر در دانمارک اقامت داشته باشید. همچنین باید حداقل برای یک دوره بدون وقفه حداقل دو سال در دانمارک اقامت داشته باشید. شما نباید به‌خاطر یک جرم جنایی متهم شوید یا مجازات شوید. علاوه براین، نباید بدهی معوقه‌ای به دولت داشته باشید.