تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانمارک به‌عنوان یک ضمانت معتبر برای فارغ‌التحصیلان جهت کار در این کشور یا سایر کشورهای پیشرفته است. دانمارک یکی از کشورهای جذاب اروپایی است که تعداد زیادی از شهروندان غیراروپایی در این کشور زندگی می‌کنند.

به همین دلیل، امروزه تمایل بسیاری برای مهاجرت به کشور دانمارک وجود دارد. همچنین شهروندان ایرانی می‌توانند به‌راحتی از طریق تحصیل به این کشور مهاجرت کنند و پس از آن شرایط اقامتی مناسبی را به دست آورده و زندگی امنی را در دانمارک تجربه کنند.

دانشگاه‌های دانمارک از نظر علمی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها این فرصت را دارند که در برترین کشورهای جهان مشغول به کار شوند. در رشته مهندسی کامپیوتر، دانمارک یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا به شمار می‌رود و به همین دلیل سالانه تعداد زیادی از افراد از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به آنجا مهاجرت می‌کنند. آنها با تحصیل در دانشگاه‌های دانمارک، مدرک خود را دریافت کرده و بعداً از آن به‌عنوان یک ضمانت برای فراهم‌کردن فرصت شغلی در برترین کشورهای جهان استفاده می‌کنند.

در این مقاله هلی ویزا، شرایط تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانمارک بررسی شده است تا به علاقه‌مندان این امکان را ‌دهد تا با داشتن اطلاعات کامل، تصمیم‌گیری صحیح درباره تحصیل در این رشته را داشته باشند.

شرایط تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در دانمارک

دانمارک به‌عنوان یکی از مقاصد برجسته جهانی برای تحصیل در خارج از کشور شناخته می‌شود. تقاضا برای تحصیل در این کشور بسیار زیاد است و رشته مهندسی کامپیوتر یکی از رشته‌های پرطرف‌دار است که به زبان انگلیسی و دانمارکی (دنیش) ارائه می‌شود. مدت‌زمان تحصیل در این رشته معمولاً 7 ترم است که نسبتاً بیشتر از بسیاری از رشته‌های دیگر است. دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا نیز شرایط مشابهی با سایر کشورهای جهان دارند.

در دانمارک، تعداد زیادی دانشگاه وجود دارد که به دانشجویان امکان می‌دهند در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کنند، اما برخی از آنها از نظر جایگاه علمی شرایط بهتری دارند. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه فنی دانمارک در شهر کوگنز لینگبای به‌عنوان بهترین دانشگاه کشور در این رشته شناخته شده است و رتبه جهانی خوبی به دست آورده است (رتبه 63). دانشگاه آلبورگ نیز به‌عنوان دومین دانشگاه برتر مهندسی کامپیوتر در دانمارک معرفی شده و رتبه جهانی 88 را کسب کرده است.

پس از این دو دانشگاه، دانشگاه‌های دیگر نیز در مقام‌های علمی متفاوتی قرار دارند. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه آرهوس با رتبه جهانی 206 به‌عنوان سومین دانشگاه برتر کشور در این رشته شناخته شده است. دانشگاه کوپنهاگ نیز رتبه جهانی 252 را در این رشته به خود اختصاص داده است. دانشگاه جنوبی دانمارک نیز یک گزینه دیگر است که به دانشجویان بین‌المللی امکان می‌دهد در این رشته تحصیل کنند.

بنابراین، باتوجه‌به این توضیحات، می‌توان گفت که دانمارک یکی از مقاصد برجسته برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر است و دانشگاه فنی دانمارک و دانشگاه آلبورگ به‌عنوان دو دانشگاه برتر در این رشته شناخته می‌شوند.

مدارک پذیرش رشته کامپیوتر در دانمارک

مدارک پذیرش برای رشته کامپیوتر در دانمارک، بستگی به دانشگاه موردنظر دارد. درصورتی‌که دانشجویان دارای مدرک دیپلم از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشند، در برخی موارد علاوه بر نمرات دیپلم، باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

به‌عنوان‌مثال، دانشگاه کپنهاگ از دانشجویان بین‌المللی با تحصیلات متوسطه یا دبیرستان پذیرش می‌کند، اما برای رشته کامپیوتر در این دانشگاه، متقاضیان باید در آزمون صلاحیت سهمیه دو شرکت کنند و نتیجه قبولی را در هنگام ارسال درخواست آنلاین به دانشگاه اعلام کنند.

برای ورود به برنامه لیسانس کامپیوتر در دانشگاه‌های دانمارک، عموماً باید مدارک خود را قبل از 5 ژوئیه ارسال کنید. بااین‌حال، دانشجویان جدیدی که مستقیماً از تحصیلات متوسطه یا دبیرستان وارد دانشگاه می‌شوند، می‌توانند تا 15 آگوست مدارک خود را ارسال کنند.

برای ورود به برنامه کارشناسی ارشد کامپیوتر در یکی از دانشگاه‌های مهندسی دانمارک، باید یکی از مدارک لیسانس علوم مهندسی یا لیسانس علوم طبیعی را داشته باشید و الزامات مربوط به نمره زبان بین‌المللی را برآورده کنید.

هزینه تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در دانمارک

بسیاری از دانشجویانی که تمایل به تحصیل در خارج از کشور دارند، با مشکلات مالی مواجه می‌شوند و این مسئله می‌تواند تأثیر زیادی بر آینده آن‌ها داشته باشد. درحالی‌که دانمارک تحصیل رایگان را برای دانشجویان بومی خود فراهم می‌کند، شرایط برای دانشجویان خارجی در این کشور کاملاً متفاوت است. دانمارک می‌تواند در دسته کشورهای گران‌قیمت اروپا قرار گیرد، زیرا هزینه تحصیل در این کشور تا حدی شباهت با کشورهایی مانند انگلستان و اسکاتلند دارد.

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانمارک، یکی از گران‌ترین رشته‌های غیرپزشکی است و هزینه سالانه آن در حدود 9800 یورو تا 16000 یورو است. متقاضیان قبل از دریافت پذیرش از هر دانشگاه، باید به این موضوع توجه کنند تا در نیمه‌راه با مشکل مواجه نشوند. علاوه بر هزینه‌های مستقیم دانشگاه، دانشجویان باید هزینه‌های زندگی خود در این کشور را نیز مورد بررسی قرار دهند. به طور میانگین، هزینه زندگی یک فرد به‌عنوان دانشجو در کشور دانمارک در حدود 750 یورو تا 1000 یورو در ماه است و در برخی از شهرهای بزرگ مانند کپنهاگ، ممکن است به 1200 یورو برسد.

بهترین دانشگاه‌ های کامپیوتر دانمارک

دانشگاه کپنهاگ در دانمارک دارای یک دپارتمان علوم کامپیوتر است که در دانشکده علوم این دانشگاه قرار دارد. این دپارتمان، تاریخی‌ترین بخش علوم کامپیوتر در دانمارک است و در سال ۱۹۷۰ توسط پیتر ناور، برنده جایزه تورینگ، تأسیس شده است.

در حال حاضر، این بخش بیش از ۸۲ عضو هیئت‌علمی، ۱۲۶ کارمند پژوهشی و ۳۸ کارمند پشتیبانی دارد. دانشگاه کپنهاگ همواره به‌عنوان برترین بخش علوم کامپیوتر در کشورهای شمال اروپا شناخته شده است و در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان نهمین دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان قرار گرفته بود.

دو دانشگاه برجسته در زمینهٔ علوم کامپیوتر در دانمارک، وجود دارند. یکی از آنها دانشگاه فنی دانمارک (Technical University of Denmark یا به‌اختصار DTU) و دیگری دانشگاه آرهوس (Aarhus University) است.

دانشگاه فنی دانمارک یکی از برترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر در اروپا است و در رتبهٔ 99 در رتبه‌بندی جهانی QS سال 2022 قرار دارد. این دانشگاه دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در زمینهٔ مهندسی کامپیوتر را ارائه می‌دهد. دانشکدهٔ علوم این دانشگاه در حوزه‌های مختلفی از جمله سیستم‌های ایمن و یکپارچه‌سازی سیستم، سیستم‌های توزیع شده و جاسازی شده، شبکه‌ها، مهندسی نرم‌افزار، الگوریتم‌ها و منطق، سیستم روی تراشه و سیستم‌های دیجیتال فعالیت می‌کند.

دانشگاه آرهوس نیز به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های علوم کامپیوتر در دانمارک محسوب می‌شود و در رتبهٔ 155 در رتبه‌بندی جهانی QS قرار دارد. دپارتمان علوم کامپیوتر این دانشگاه نیز دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد و تلاش می‌کند تا دانشجویان را برای ورود به حرفه‌های مرتبط با علم محاسبات و همچنین انجام تحقیقات علمی آماده کند. دورهٔ کارشناسی ارشد کامپیوتر در دانشگاه آرهوس شامل چهار ترم است و در سه ترم از آن، دانشجو می‌تواند تخصص خود را انتخاب کند.

هر دو دانشگاه برتر دانمارک در زمینهٔ علوم کامپیوتر دارای اساتید برجسته‌ای هستند که به‌عنوان بزرگان در این حوزه شناخته می‌شوند.

زبان تحصیل کامپیوتر در دانمارک

زبان تدریس در رشته کامپیوتر در دانمارک، به دو زبان دانمارکی و انگلیسی است. مقاطع لیسانس در دانشگاه کپنهاگ به زبان دانمارکی تدریس می‌شوند و برای ورود به این برنامه‌ها، دانشجویان باید تسلط کامل بر زبان دانمارکی را داشته باشند یا مدارک لازم برای اثبات مهارت‌های زبان آکادمیک به زبان دانمارکی را ارائه دهند

برای پذیرش در دانشگاه فنی دانمارک، دانشجویان باید آزمون تافل را با حداقل نمره 90 قبول کنند و همچنین برای ورود به برنامه‌های کارشناسی ارشد کامپیوتر، باید مدارکی که مهارت زبان انگلیسی را با سطح B مقایسه می‌کند و حداقل نمره 3 در زبان انگلیسی را از یک مدرسه متوسطه دانمارکی دارند، ارائه دهند.

در دانشگاه آرهوس، برنامه لیسانس کامپیوتر فقط به زبان دانمارکی تدریس می‌شود، اما برنامه‌های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه به زبان دانمارکی و انگلیسی تدریس می‌شوند.

چارت درسی کامپیوتر در دانشگاه های دانمارک

برنامه درسی رشته کامپیوتر در دانمارک بر اساس سیستم آموزش مدرن تنظیم شده است. دروس اصلی که دانشجویان در رشته کامپیوتر باید مطالعه کنند، شامل موارد زیر می‌شود:

 1. ریاضیات
 2. مقدمه‌ای بر آمار
 3. انگلیسی ترکیب
 4. مبانی برنامه‌نویسی
 5. برنامه‌نویسی
 6. سیستم‌های کامپیوتری
 7. پایگاه‌های داده
 8. ارتباطات و شبکه
 9. برنامه‌نویسی وب
 10. سیستم‌عامل
 11. مهندسی نرم‌افزار
 12. ساختارهای داده
 13. زبان‌های برنامه‌نویسی مقایسه‌ای
 14. داده‌کاوی و یادگیری ماشین
 15. هوش مصنوعی
 16. ریاضیات گسسته
 17. حساب دیفرانسیل و انتگرال

این متن به‌طورکلی نمونه‌ای از دروس اصلی در رشته کامپیوتر در دانمارک است و ترتیب و جزئیات دقیق آن ممکن است بین دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی متفاوت باشد.

گرایش های تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانمارک

در دانشگاه‌های دانمارک، رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد به گرایش‌های مختلفی تقسیم می‌شود که دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این رشته می‌توانند انتخاب کنند. برخی از این گرایش‌ها شامل موارد زیر است:

1. هوش مصنوعی و الگوریتم‌ها

2. امنیت رایانه

3. سیستم‌های دیجیتال

4. سیستم‌های جاسازی شده و توزیع شده

5. طراحی ایمن مهندسی نرم‌افزار

6. بیوانفورماتیک و تعامل انسان و کامپیوتر

7. زبان‌های برنامه‌نویسی

8. امنیت نرم‌افزار

توجه داشته باشید که این لیست تنها گرایش‌های معمول در رشته کامپیوتر در دانمارک را نمایش می‌دهد و باتوجه‌به دانشگاه و برنامه تحصیلی، ممکن است گرایش‌های دیگری نیز وجود داشته باشد.

مزایا و معایب تحصیل کامپیوتر در دانمارک

تحصیل کامپیوتر در دانمارک مانند بسیاری از رشته‌های دیگر مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

مزایا تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانمارک

 • کشور دانمارک همواره در زمینه علم کامپیوتر نوآوری هوشمندانه‌ای را ارائه می‌دهد تا با چالش‌های حال و آینده سازگار باشد.
 • دانشگاه‌های دانمارک طیف گسترده‌ای از سیستم‌های کامپیوتری را طراحی و تولید می‌کنند و در سطح جهان شناخته شده‌اند.
 • هزینه تحصیلی در رشته کامپیوتر در دانمارک به‌مراتب ارزان‌تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است.
 • فرصت‌های شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی بسیار زیاد هستند.
 • محیط کار در حوزه مهندسی کامپیوتر در دانمارک جذاب و ایدئال است.

معایب تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانمارک

 • تعداد دانشکده‌های مهندسی در دانمارک نسبت به برخی کشورهایی مانند آلمان و فرانسه کمتر است.
 • اگرچه زبان انگلیسی رایج است، اما در برخی دانشگاه‌ها برای رشته کامپیوتر الزام است که مدرک زبان دانمارکی را ارائه کنید.
 • آب‌وهوای دانمارک ممکن است همیشه برای دانشجویان ایرانی مناسب نباشد و با آن سختی داشته باشند، به‌خصوص در ابتدا.

توجه: برای دقت و صحت اطلاعات، توصیه می‌شود همواره به منابع رسمی و دقیق مراجعه کرده و اطلاعات خود را با دانشنامه‌ها و منابع معتبر دیگر تأیید نمایید.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در دانمارک

بازار کار پس از تحصیل رشته کامپیوتر در دانمارک بسیار خوب است. دانمارک به‌عنوان یک هدف بلندپروازانه و رادیکال برای ارتقای شبکه مهندسی خود تعیین کرده است.

محیط کار در حوزه مهندسی کامپیوتر در دانمارک بسیار انعطاف‌پذیر است و به کارکنان امکان می‌دهد تا از زندگی متعادلی با استفاده از ساعت کاری انعطاف‌پذیر لذت ببرند.

با داشتن مدرک مهندسی کامپیوتر، شما می‌توانید به‌عنوان عضو تیم طراحی سیستم مدیریت ترافیک در کپنهاگ به‌عنوان مهندس فاکتور انسانی فعالیت کنید. این سیستم در حال حاضر در چندین مکان در چند کشور مستقر است و برای پروژه‌های در حال انجام و آینده درحال‌توسعه فعالیت می‌کند. نقش شما شامل پشتیبانی از طراحی و استقرار اجزای نرم‌افزاری سیستم مدیریت ترافیک است.

علاوه بر این، مهندسان کامپیوتر می‌توانند در فرایند طراحی شرکت کنند و در جلسات برنامه‌ریزی و بررسی طراحی شرکت نمایندگی کنند. همچنین، شما می‌توانید در رسمی کردن طرح به‌صورت کتبی، به‌روزرسانی اسناد و مشارکت در فرایند مدیریت نیازمندی‌ها شرکت کنید.

متوسط دستمزد برآوردشده برای یک مهندس کامپیوتر در دانمارک 99583 دلار در سال است. این عدد نشان‌دهنده میانگین حقوق در دامنه‌های مختلف است و بر اساس آمارهای جمع‌آوری‌شده از کاربران تعیین شده است.

توجه: برای دقت و صحت اطلاعات، توصیه می‌شود همواره به منابع رسمی و دقیق مراجعه کرده و اطلاعات خود را با دانشنامه‌ها و منابع معتبر دیگر تأیید نمایید.

درآمد یک مهندس کامپیوتر در دانمارک

دانشجویانی که تحصیل خود را در دانمارک به پایان رسانده‌اند، می‌توانند به‌عنوان یک شهروند خارجی به دنبال کار بگردند. اگر بتوانند یک قرارداد کار رسمی امضا کنند، می‌توانند در ابتدا اقامت موقت و سپس اقامت دائم در این کشور را به دست آورند. به زبان ساده‌تر، تحصیل در دانمارک تنها به‌تنهایی منجر به اخذ اقامت در این کشور نمی‌شود، اما می‌تواند راهی مناسب برای علاقه‌مندان به زندگی در این کشور باشد.

برای مهندسان کامپیوتر در کشور دانمارک فرصت مناسبی برای پیدا کردن کار وجود دارند، زیرا همواره رشته آن‌ها در لیست مشاغل موردنیاز این کشور قرار دارد. همچنین، آن‌ها می‌توانند به درآمد مناسبی دست یابند که می‌تواند به زندگی رفاه اجتماعی و اقتصادی کمک کند.

جمع‌ بندی

تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانمارک یک فرصت جذاب و محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. کشور دانمارک دارای دانشگاه‌های عالی و برنامه‌های تحصیلی پیشرفته در زمینه کامپیوتراست، به همین دلیل این کشور به یک مقصد جذاب برای علاقه‌مندان این رشته تبدیل شده است.

: دانمارک دارای دانشگاه‌های برتری است که در رتبه‌بندی جهانی نیز شناخته شده‌اند. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه کپنهاگ در رشته علوم کامپیوتر در رتبه نهم جهان قرار دارد. دانشگاه‌های دانمارک در رشته کامپیوتر برنامه‌های تحصیلی گوناگونی را ارائه می‌دهند. از برنامه‌های لیسانس تا ارشد و دکترا، دانشجویان می‌توانند در سطوح مختلف به تحصیل در این رشته بپردازند.

در دانمارک، زبان تحصیل در رشته کامپیوتر به هر دو زبان دانمارکی و انگلیسی در دسترس است. این امر به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا به‌راحتی درس بخوانند و در محیط بین‌المللی تحصیل کنند

هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا، هزینه تحصیل در دانمارک رایگان است. اما برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، هزینه تحصیل در حدود 10,000 تا 17,000 یورو در سال است. این هزینه نسبتاً مناسب در مقایسه با برخی کشورهای دیگر است.

تحصیل کردن در رشته مهندسی کامپیوتر در دانمارک باعث می‌شود تا فرصت‌های شغلی عالی برای فارغ التحصیلان این رشته به وجود بیاید. صنایع فناوری اطلاعات و ارتباطات در دانمارک رونق بسیاری دارند و این به معنای وجود فرصت‌های شغلی مناسب برای فارغ‌التحصیلان در این حوزه است.

بنابراین، تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانمارک با دانشگاه‌های برتر، برنامه‌های تحصیلی متنوع یک فرصت عالی برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در هلی ویزا تماس بگیرید.

سؤالات متداول

1. هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در دانمارک چقدر است؟

در دانشگاه کپنهاگ، هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در دانمارک برای دانشجویان سوئیسی و دانمارکی کاملاً رایگان است؛ اما برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 10،000 تا 17،000 یورو در سال است.

2. زبان تحصیل رشته کامپیوتر در دانمارک چیست؟

زبان تحصیل کامپیوتر در دانمارک به هر دو زبان دانمارکی و انگلیسی است؛ در دانشگاه کپنهاگ، تمام برنامه‌های لیسانس به زبان دانمارکی تدریس می‌شوند و به بالاترین سطح زبان دانمارکی و یا مدارکی برای اثبات مهارت ‌داشتن در زبان آکادمیک دانمارکی نیاز دارند.

3. بهترین دانشگاه در دانمارک برای رشته کامپیوتر کدام است؟

دانشگاه کپنهاگ به‌عنوان برترین بخش علوم کامپیوتر در کشورهای شمال اروپا رتبه‌بندی شده است و در سال 2017 توسط رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان در رتبه نهم جهان قرار گرفت.